Barbie Sale
0

Посадка аґрусу восени: коли садити, як вибрати місце та інші особливості

Маєте намір урізноманітнити свій сад і поповнити його новими мешканцями? Чудово! Адже багато плодових дерев і ягідних кущів терпляче чекають, коли ж ви приступите до їхньої посадки. Якщо ваш вибір упав на аґрус, то ця стаття послужить непоганою підмогою під час виконання посадкових робіт.

Знайдемо відповіді на основні питання: як правильно посадити аґрус восени, коли це краще робити і на які нюанси бажано звернути увагу. Також поговоримо про тонкощі вибору місця для аґрусу та переваги культури щодо ґрунту та добрив. Сподіваємося, що прочитання матеріалу допоможе вам успішно впоратися із посадкою та зробити фундамент для майбутнього шикарного врожаю.

Посадка аґрусу восени у відкритий ґрунт vs посадка навесні: що краще?

Серед дачників і садівників зустрічаються полярні думки: хтось вибирає для посадки аґрусу весну, інші ж роблять вибір на користь осені. З боку експертів Яскрава Клумба ми в жодному разі не скасовуємо весняні посадки, ні… Садити ранньою весною однозначно можна, але все ж таки восени більше переваг. Можна виділити 2 найголовніші:

  • Не треба багато доглядати. В осінній період найбільш сприятлива погода (низька температура та висока вологість), завдяки чому нещодавно посадженим рослинам необхідний лише мінімальний догляд або його не потрібно взагалі.

  • Саджанці добре приживаються. І особистий досвід садівників, і загальна статистика говорять про те, що посадка аґрусу восени у відкритий ґрунт завершується майже 100% приживаністю. Молоді рослини всю свою життєву енергію спрямовують на укорінення, на відміну від весни, коли частина ресурсів витрачається на зростання.

Як вибрати оптимальний час посадки аґрусу восени?

Осінь - поняття розтяжне з точки зору як календаря, так і погодних умов. У будь-якому разі терміни посадки аґрусу восени визначаються індивідуально садівником, який відштовхується від особливостей свого регіону. Втім, є загальноприйняті маркери. Прогноз погоди має обіцяти позитивну температуру повітря протягом найближчих 2-3 тижнів, як мінімум. В ідеалі потрібно закінчити всі роботи за місяць до настання заморозків, щоби саджанці повністю вкоренилися і були готові до зимівлі. Якщо говорити про дати, то у південній частині України допустима посадка аж до кінця жовтня. У центрально-західній частині країни бажано встигнути посадити до середини жовтня, а в північно-східній - до кінця вересня/початку жовтня.

Посадка аґрусу восени у відкритий ґрунт саджанцями може здійснюватися відповідно до Місячного календаря. Існують окремі сприятливі та несприятливі дати. Серед сприятливих дат на 2023 рік можемо виділити період з 17 по 25 вересня, з 17 по 21 жовтня і з 25-26 жовтня. Відповідно, несприятливі періоди: з 26 по 30 вересня, з 22 по 24 жовтня і з 27 по 29 жовтня.

Як правильно вибрати саджанці аґрусу?

Ви ж хочете якісний аґрус? Посадка восени у такому разі повинна починатися з грамотного вибору посадкового матеріалу. У пріоритеті мають бути саджанці 2-річного віку, які вже можуть похвалитися міцними пагонами та досить розвиненим корінням (добре, якщо його довжина становить понад 20 см). Це якщо ми говоримо про молоді рослини з відкритою кореневою системою. А якщо із закритою - цілком можете вибирати і серед однолітків.

Вочевидь, посадковий матеріал може бути візуально бездоганним. Різного роду дефекти мають як мінімум насторожити. Якщо ви робите вибір на користь саджанців у контейнері, то через те, що коріння не видно, в першу чергу потрібно оцінювати наземну частину рослини. Пагони повинні бути міцними, а їхня довжина при оптимальному розкладі становить 20-40 см. Можна злегка посмикати рослину, переконавшись, що коріння щільно сидить у контейнері. Якщо аґрус хитається, то закономірними є сумніви: а чи справді він вирощувався у контейнері? Саме тому слід купувати саджанці лише у перевірених продавців. Раніше ми складали рейтинг аґрусу, який підходить для всіх регіонів України. Можете піддивитися для себе пару-трійку гарних сортів.

Який ґрунт любить аґрус при посадці восени?

Основні правила посадки аґрусу восени говорять, що від правильного вибору локації та ґрунту більш ніж на 50% залежить приживаність рослини та якість подальшого плодоношення. Почнемо з місця! Воно має бути добре провітрюваним та сонячним. Легка півтінь допустима, а ось сильний дефіцит сонячного проміння позначається на родючих здібностях куща. Долину, болотисті зони, місця біля водойм відразу ж виключаємо. Аґрус не любить надлишок вологи в землі і може взагалі не давати плодів, якщо ґрунтові води залягають вище, ніж 2 метри від рівня землі.

Якщо у вашому розпорядженні лише низинна ділянка - можна створити височину штучним методом, додатково насипавши землі. Що стосується ґрунту, то ідеальний варіант - помірно родючий суглинистий або супіщаний ґрунт з нейтральною кислотністю. Занадто кислий ґрунт - одна з найпоширеніших причин, чому аґрус не цвіте і не плодоносить.

Часто посадка куща аґрусу восени поєднується з посадкою інших ягідних кущів. Іноді садівники обирають неправильне сусідство. Наприклад, садять поруч малину, яка згодом пригнічує аґрус. Якщо у вас сильна нестача вільного місця на ділянці, то можете посадити з аґрусом смородину. Вони один одному не заважатимуть. Єдиний нюанс - хвороби у цих культур однакові, і якщо захворіє смородина, то хворітиме і аґрус. Ну, чи навпаки.

Як виконувати посадку аґрусу?

Аґрус можна садити точково, тобто заповнюючи вільні зони на ділянці, або цілими рядами, створюючи повноцінний аґрусовий сад. У будь-якому випадку між окремими рослинами (або від паркану) повинні бути інтервали щонайменше 100-120 см. Між рядами слід дотримуватися відстані від 200 см. Треба враховувати, що аґрус з часом розростатиметься в сторони. Це питання не тільки комфорту самої рослини, а й вашої зручності під час збирання майбутнього врожаю.

Ідеальна посадкова яма - 50 на 50 см. Більше - нормально. Менше - не бажано. Адже чим об'ємнішою буде викопана вами яма, тим більше якісного ґрунтового складу ви зможете засипати. У тому випадку, коли посадка здійснюється безпосередньо з контейнера, то яма повинна бути у 2 або навіть у 3 рази більше, ніж обсяг земляної грудки.

Важливий момент: при зануренні саджанця орієнтуйтеся на кореневу шийку, яка повинна бути на 6-8 см нижче за рівень землі.

Коли посадковий матеріал у ямі, акуратно розправляємо кореневу систему. Вона має вільно входити, не згинаючись і не заламуючись. Приблизно на 30-40% заповнюємо яму підготовленою якісною ґрунтовою сумішшю (про це далі). Обов'язково поливаємо водою. Відра буде достатньо. Далі трохи підіймаємо і трохи струшуємо саджанець, ще більше засипаючи землею, щоб повністю заповнити порожнечі між коренями. Коли яма засипана на 100% - ущільнюємо.

Який догляд потрібен аґрусу під час посадки та після?

Добриво при посадці аґрусу восени дуже вітається. Воно додається безпосередньо у ґрунт. В основі поживної суміші буде земля (беремо верхній шар) із викопаної ями. Додаємо 8-10 літрів перегною (можна брати компост) і приблизно стільки ж торфу. Далі настала черга мінералів. Які добрива потрібні для посадки аґрусу восени? Все дуже просто. Беремо лише сульфат калію та суперфосфат, по 40 г та 80 г, відповідно.

Догляду як такого кущ не потребує, але в народі досить популярне питання: чи треба обрізати аґрус при посадці восени? Якщо він не був обрізаний відразу (ще перед покупкою саджанця), то в обрізці справді є сенс. Її інтенсивність залежить від якості кореневої системи. Коріння хороше, сильне? Тоді можна залишити 15-20 см надземної частини рослин. Якщо до якості коренів є питання, то краще верхні пагони обрізати вдвічі більше (щоб залишилося буквально пару здорових бруньок). Укорочування пагонів сприяє кращому укоріненню, оскільки аґрус буде спрямовувати всі поживні елементи саме в коріння.

Але посадка та обрізка аґрусу восени - це ще не все. Щоб забезпечити рослині безпроблемну зимівлю, необхідно виконати процедуру мульчування. Потрібен мінімальний шар мульчі - буквально 6-7 см буде достатньо. Для цієї мети можна брати солому або тирсу. Якщо осінь досить волога, то поливати не доведеться, і всі інші процедури догляду переносяться вже на весну. Вдалих вам посадок!

Василь Василашко

Спеціально для вас

до 8 кг з куща Аґрус Фінік
3
Аґрус Фінік
43094
закінчується
1
97.90грн. 88.11грн.
ранній Аґрус Смарагдовий Аґрус Смарагдовий
Аґрус Смарагдовий
22155
закінчується
1
97.90грн. 83.22грн.
середньоранній Аґрус Златогор Аґрус Златогор
Аґрус Златогор
22157
закінчується
1
109.90грн. 98.91грн.
малошипний Аґрус Каменяр Аґрус Каменяр
4
Аґрус Каменяр
46237
закінчується
1
88.90грн.
середньоранній Аґрус Колобок Аґрус Колобок
Аґрус Колобок
22159
закінчується
1
88.90грн.
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити