Barbie Sale
0

Пересадка лілій різних груп: навіщо, коли, куди – як правильно це зробити

Лілії – рослини красиві, витончені, їхнє цвітіння притягує погляд, а аромат – зачаровує. Наш каталог цибулин лілій – представляє безліч сортів від традиційних до незвичайних та екзотичних. Скільки років живуть лілії? Це багаторічні довговічні рослини. При всій невибагливості та простоті догляду, ліліям потрібні періодичні пересадки, і робити їх потрібно вчасно та правильно. Тоді лілії регулярно і добре цвістимуть, і розмножуватимуться. Навіть садівники-початківці зможуть виконати нескладні правила викопування і посадки цибулин на новому місці. Головне ці правила знати. Терміни та особливості догляду за ліліями залежать насамперед від того, до якої групи в класифікації лілій належить кожен сорт.

Навіщо пересаджувати лілії?

 • Як довго ростуть лілії на одному місці? Без пересадки вони можуть рости кілька років – 3-4 роки і більше, при хорошому догляді. Але деякі групи лілій, такі як азіатські та їх гібриди – потребують частішої пересадки тому, що нарощують цілі гнізда «діток» навколо материнської цибулини за коротший час. Вони починають тіснити одна одну, їм не вистачає поживних речовин та вологи. І з часом, цибулини дрібнішають, цвітіння – погіршується, а потім взагалі припиняється. І без пересадки вже не обійтися і краще робити її вчасно.
 • Цибулини лілій деяких груп, при багаторічному вирощуванні одному місці – схильні заглиблюватися. З кожним роком вони ніби закопуються в землю, починаю гірше цвісти, можуть уражатись хворобами. Щоб цього уникнути, цибулини періодично викопують та пересаджують на оптимальну для гарного розвитку та цвітіння глибину.
 • Пересадити цибулини слід і у разі поширення хвороб лілій.
 • Екстрена пересадка може знадобитися при механічному пошкодженні цибулин, якщо місце посадки постраждало від кротів чи інших тварин. Або вам чомусь терміново потрібно перемістити клумбу в інше місце.

 

Особливості пересадки лілій різних груп

Коли краще пересадити лілії – навесні, влітку, восени? Оптимальні терміни залежать від причин та завдань пересадки в інше місце, віку та сорту. Більшість лілій пересаджують не раніше ніж через 30-40 днів після цвітіння. За цей час цибулина встигає відновити сили, які вона віддала та готова до пересадки. Тому терміни залежать від часу старту і тривалості цвітіння. Найчастіше цибулини лілій викопують і пересаджують у період із кінця серпня до кінця вересня. Але так само успішно це можна робити навесні і навіть серед літа. Розберемося докладніше.

Терміни планової пересадки лілій

 • Коли робити пересадку лілій влітку та восени?

Поговоримо про оптимальні терміни пересадки рослин різних груп, вони безпосередньо залежать від періоду цвітіння. Першими зацвітають лілії з групи Азіатські та їх похідні – LA-гібриди та АОА-гібриди. Найбільш ранні сорти розкривають бутони вже у червні, а пізні – закінчують цвітіння до середини липня. Через 5-6 тижнів після опадання пелюсток їх можна почати пересаджувати приблизно з кінця липня і в серпні. Звичайно, за бажанням. терміни пересадки можна зрушити і на вересень, а за теплої осені – і на жовтень. Азіатські гібриди більш стійкі до холодів, і їх посадку, при необхідності можна відтягувати на пізні терміни.

До середини літа цвітіння закінчують і лілії групи кандидум, вона ж, так звана видова лілія біла (біла). Пересадку цих цибулин на осінь не відкладають і роблять її відразу ж після закінчення цвітіння. Рослинам цієї групи потрібно ще до осені встигнути не тільки вкоренитися, а й виростити нову прикореневу розетку листя, що зеленою йде під сніг. Саме з неї наступного сезону виросте новий квітконос.

Далі естафету цвітіння приймають орієнтальні сорти та LO-гібриди, OT-гібриди та ін. Ці цибулини викопують і розсаджують з кінця серпня та у вересні. Не затягуйте терміни осінньої посадки. Орієнтальні та довгоквіткові (Longiflorum) лілії – більш теплолюбні, і їм потрібно більше часу, щоб цибулини встигли добре вкоренитися та адаптуватися на новому місці до морозів.

При цьому не надто поспішайте з осінньою посадкою. Дочекайтеся прохолодної погоди, коли температури вже рідко перевищують 9-12°C, щоб цибулини тільки укоренилися, але не почали проростати. Але й не тягніть до морозів, до перших серйозних холодів цибулини потрібно не менше 3-4 тижнів, щоб добре укоренитися. За термінами це приблизно наприкінці вересня – початок жовтня. Пізньоквітучі гібриди краще пересаджувати ще пізніше, якщо дозволяє погода. Тоді вони встигнуть сформувати гарні цибулинки-дітки.

Ідеально – посадити лілії хоча б за пару тижнів до початку періоду затяжних дощів, щоб вони не загинули від перезволоження.

 • Терміни весняної пересадки лілій.

Ні, ми не забули про чарівні лілії мартагон. За відгуками, їхня особливість у тому, що краще пересаджувати їх не восени, а саме навесні до появи паростків. Так вона скоріше відновлюється для наступного цвітіння. Мартагони, напевно, єдині, які можна роками не пересаджувати без потреби.

Усі групи лілій, крім кандидум, можна пересаджувати навесні до того, як з'явилися паростки. У крайньому разі в період, коли вони тільки-но проросли.

Весняну пересадку починають у період, коли земля прогрілася до +8-10°C, застосовано з другої половини квітня та пізніше. Якщо нема потреби розбирати гнізда цибулин, то найкращий спосіб – акуратна перевалка на нове місце з грудкою землі. У цей період роблять і весняну посадку цибулин.

 

Екстрена пересадка

За всієї екзотичності, лілії не належать до примхливих рослин. І якщо обставини склалися так, що їх потрібно терміново пересадити, то це можна зробити практично в будь-який час сезону. Екстрену пересадку проводять методом перевалки. Тобто викопують з великою грудкою землі і переносять у заздалегідь підготовлену лунку в іншому місці, намагаючись не потривожити коріння.

Чи можна пересаджувати лілії під час цвітіння влітку? У нормальній ситуації – ні. Азіатські лілії та гібриди можуть пережити таку різку пересадку. Вони найбільш витривалі та толерантні до таких екстремальних переміщень. І зацвітуть наступного року. Інші групи після такої пересадки можуть дати слабше цвітіння, ніж зазвичай або взагалі пропустити сезон.

 

Як пересадити лілії: викопати, підготувати, посадити на новому місці

Весь процес пересадки можна умовно поділити на 3 частини:

 • Викопати цибулини, зробити це правильно та вчасно.
 • Підготовка цибулин до посадки, обробка лілій перед посадкою. Поділ гнізда цибулин – один зі способів розмноження лілій.
 • Вибір та підготовка місця для лілій та посадка цибулин.

Як викопати цибулини лілій

Викопувати найкраще вилами. Так менше ризику поранити саму цибулину та коріння. Стебла обріжте, залиште лише невеликий пеньок заввишки до 4-5 см від землі. Акуратно обкопайте лілію з усіх боків і піднімайте всю земляну грудку. Не тягніть за стебло, щоб не пошкодити цибулини, не обірвати коріння і не розгубити діток.

Зайву землю обсипають. Укоротіть коріння до 10 см. Потім потрібно розібрати гнізда на окремі цибулини. Для цього відокремте діток, а великі цибулини розділіть, зазвичай це відбувається легко. При необхідності розріжте чистим гострим ножем.

 

Підготовка до посадки – обробка цибулин

Огляньте очищені від землі цибулини, акуратно викрутіть стебло. Якщо цибулини дозріла – він легко відкрутиться. Видаліть відмерле коріння, зніміть з цибулини коричневі та пошкоджені лусочки з бурими плямами. Здорове коріння укоротіть так, щоб залишилося 7-10 см.

Покладіть цибулини на 20 хвилин у розчин фунгіциду, наприклад Фундазол або протруйника, Максим, Престиж та ін. Якщо немає препаратів, можна присипати цибулини деревною золою, обробити міцним 1 г на 2 л води розчином марганцево-кислого калію (марганцівки). Оброблені цибулини обсушіть кілька хвилин. І приступайте до посадки.

 

Посадка лілій

Розберіть цибулини за розміром – великі висаджуйте у квітники та мікс-бордери. Невеликі – висаджуйте окремо на дорощування.

Підготуйте місце для посадки. Ґрунт має бути легким пухким, водоємним і добре дренованим. Місце посадки вибирайте добре освітлене, на сонці або напівтіні. Нагадаємо, при посадці цибулинних не можна вносити органіку, що не перепріла, і захоплюватися азотними добривами. При осінній посадці додайте в лунку жменю калійно-фосфорних добрив, а навесні повного мінерального міксу. Перекопайте на глибину до 30 см. Докладніше про підготовку місця посадки лілій читайте в блозі.

Глибина посадки

 • Низькорослі лілії висаджують на глибину 10-12 см, на відстані 15-20 см.
 • Середньорослі – на 12-15 см, через – 20-25 см.
 • Високорослі – на 15-25 см, через 25-30 см.

Чи можна садити лілії глибше? На легких ґрунтах можна посадити цибулини на 2-3 см глибше, на важчих – на 2-3 см вище.

Так само при весняній посадці краще висаджувати цибулини на трохи меншу глибину, тому що ґрунт унизу холодніший. І навпаки – восени садять їх трохи глибше, внизу ґрунт тепліший і промерзає повільніше. Це дасть цибулинам більше часу на вкорінення.

Якщо ви зробили осінню посадку пізно або рано прийшли холоди – накрийте місце посадки опалим листям, замульчуйте компостом, торфом та ін. Навесні приберіть мульчу, щоб вона не заважала ґрунту прогріватися.

Рекомендуємо висаджувати лілії у спеціальні кошики для цибулинних. Так цибулини не лише зручно викопувати, а й захистити лілії від мишей та інших гризунів.

Лілії у дизайні саду

Щоб лілії виглядали в саду чудовими – рекомендуємо дотримуватися кількох правил посадки. Високорослі лілії добре висаджувати на задньому плані квітника та окремими групами по 3-5 цибулин одного сорту.

Низькорослі сорти можна посадити в альпінаріях, групами та бордюрами на першому плані квітників, вони підходять для вирощування у горщиках.

Лілії добре ростуть, коли нижню частину їхнього стебла затіняють інші рослини. А верхня частина стебел добре освітлена. Земля менше перегрівається, зберігається волога. Хорошими сусідами будуть рослини, які не будуть активно конкурувати з ліліями, виснажувати ґрунт. Посадіть поруч астильбу, карликові, шилоподібні та ґрунтопокривні флокси, гейхери, седуми, хости, однорічні рослини.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити