scroll-top

Класифікація та особливості сортів і гібридів лілій

Багаторічні зусилля селекціонерів створили найширше розмаїття сортів і гібридів лілій. На сьогодні,  існує більше 100 видів та 5000 сортів, включених в Міжнародний регістр лілій. Селекціонерам вдалося створити гібриди лілій, які можна широко використовувати в ландшафтному дизайні, озелененні, вирощуванні на зріз. Без гібридизації, природні види лілій не змогли б отримати такого широкого розповсюдження через особливі вимоги до умов вирощування.азиатка

Щоб не розгубитися в розмаїтті сортів, квітникарю-любителю слід познайомитися з класифікацією лілій і короткою характеристикою груп. Даваймо познайомимося з основними видами лілій прийнятими в міжнародній класифікації Міжнародного регістра лілій (The International Lily Register. Third Edition. The Royal Horticultural Society. London, 1982).

1 група. Азіатські гібриди (The Asiatic Hybrids)

Азіатські гібриди отримали свою назву через східноазійських видів лілій, яким зобов'язані своїм походженням. Залежно від того, куди спрямована чашечка квітки, азіатські гібриди поділяють три види:

  • 1a - рослини з квітками, спрямованими вгору;
  • 1b - квітки спрямовані в сторони;
  • 1c - квітки спрямовані вниз.

Це найбільша група за різноманітністю гібридів. Легко розмножуються, невибагливі і морозостійкі. Найкраще ростуть на пухких, родючих нейтральних та слабокислих грунтах, добре освітлених, відкритих місцях. Найбільш ранні з усіх гібридних лілій: цвітуть із початку-середини червня. Квітки - без запаху, діаметр - до 12 см. Форма квітки: келихоподібна або чалмоподібна. Забарвлення квіток: дуже різноманітне - біле, рожеве, жовте, оранжеве, є двох і триколірні, червоне, темно-бордове, майже чорне. Висота рослин: 50 см - 150 см. Кращий час для висадки: осінь (вересень-жовтень). Азіатські гібриди легко розмножуються цибулинами, дітками, лусочками цибулин, а бульбоносні сорти - стебловими цибулинами. Азіатські гібриди чутливі до високого агрофону. Чим краще, тим вони здоровіші, повільніше старіють і цвітуть довше і пишніше. Без пересадки на одному місці ростуть близько 5 років, утворюють гніздо цибулин, яке легко розділити при пересадці.

белая2 група. Кучеряві гібриди/Мартагон гибриди (The Martagon Hybrids)

Мартагон гібриди дуже невибагливі і морозостійкі лілії. Ростуть на будь-яких грунтах, але краще всього на хороших садових. Найкраще ростуть у півтіні і затінених місцях, але виносять і відкриті сонячні місця. Цвітіння починається із середини червня. Квіти - чалмоподібні, пелюстки сильно відігнуті. Мартагон гібриди дуже декоративні і витончені. Відрізняються різноманітністю, яскравістю, крапчастим забарвленням і багатоквітковістю - до 25 квіток на одному стеблі. У цих гібридів тонкий приємний аромат. Стебла - потужні, висотою 130 см - 180 см. Утворюють бульбочки в пазухах листків. Бажані додаткові поливи в посушливу погоду. Можуть дуже довго рости на одному місці без пересадки, до 30 і більше років. Практично не схильні до захворювань, цибулини дуже довговічні. Прекрасно виглядають в групових посадках. Ароматні.

3 група. Белосніжні гібриди/Кандідум гібриди (The Candidum Hybrids)

Оригінальні, незвичайні гібриди лілій з чудовим сильним ароматом. Налічується близько 30 сортів. Люблять сонячні відкриті місця. Краще ростуть на окультурених нейтральних легких ґрунтах. Не виносять кислих грунтів. При посадці - не заглиблювати. Морозостійкість середня, на зиму бажано зробити укриття. Квіти - білі воронкоподібні дзвонові, до 15 см завдовжки і до 10 см в діаметрі. Суцвіття - до 15 квіток. Висота стебел - до 150 см. Терміни цвітіння: c початку червня.

4 група. Американські гібриди (TheAmericanHybrids)

Це витончені, екзотичні, яскраві лілії з великими цятками - походять від північноамериканських видів лілій. Включають близько 150 сортів. Цвітуть із кінця червня - в липні. Мають дуже яскраве різноманітне забарвлення. Висота рослини може досягати 120 см. Ці лілії вимагають багато уваги при вирощуванні. Тому не стали популярними. Потребують слабокислого грунту, рясного поливу при хорошому дренажі. Краще ростуть на сонячних ділянках. Не люблять пересадки. Зимостійкість слабка. Дуже перспективні для гібридизації.

5 група. Довгоквіткові гібриди (The Longiflorum Hybrids)

Це дуже красиві лілії з тонким ароматом. Квітка велика - 15 - 20 см у формі дзвоника. Висота може досягати 150 см. Вони самі вимогливі до догляду з усіх груп лілій. Ці лілії не часто побачиш у наших садах у відкритому грунті. Вони занадто теплолюбні і надто схильні до вірусних захворювань. А ось у букетах - цими ліліями ми можемо милуватися. Вони дуже популярні серед флористів. І вирощують їх, в основному, в теплицях на зріз.лилия

Тим не менш, якщо вам сподобалися довгоквіткові гібриди, то рекомендуємо звернути увагу на ЛО-гібриди, які легко виростити у відкритому грунті.

6 група. Трубчаті/Орлеанські гібриди (TheTrumpetHybrids)

Ці яскраві великі лілії володіють сильним ароматом. Їх висота може досягати 120 см - 190 см. Форма квітки - воронкоподібна, трубчаста. Довжина квітки - 12 - 18 см. Добре ростуть на слаболужних грунтах, на зиму вимагають укриття. Ще наприкінці 20 століття трубчасті гібриди були широко поширені. Вони легко розмножуються насінням і не схильні до вірусних захворювань. Але квіти трубчастих гібридів - важкі та громіздкі. Під їхньою вагою стебла можуть падати в дощову і вітряну погоду. Тому, зверніть увагу на приголомшливі гібриди трубчастих лілій - ОТ-гібриди. Вони мають усі переваги орлеанських гібридів, і при цьому - не мають їх недоліків.

ориентальные7 група. Східні гібриди/Орієнтальні гібриди (The Oriental Hybrids)

Орієнтальні гібриди лілій це лілії із дуже великими широко розкритими, до 30 см в діаметрі чудовими гофрованими квітками. Вони мають сильний аромат. Свою назву Східні лілії отримали тому, що в основі її гібридизації - лілії зі сходу: японська (Lilium japonicum), золотиста (Lilium auratum), червона (Lilium rubellum), лілія прекрасна (Lilium speciosum).

Висота східних лілій - від 40 см до 1,2 м залежно від сорту. Терміни цвітіння - липень-серпень. Східні лілії досить вимогливі до умов вирощування. Добре ростуть на слабокислих глибоко окультурених грунтах. Зимують - під укриттям, шаром перегною 7 - 10 см або опалого листя до 20 см. В першу чергу Східні гібриди вирощують для отримання квітів на зріз.

8 група. Нові гібридні лілії: ЛА-гібриди (LiliumLA-Hybrids), ОТ-гібриди (LiliumOT-Hybrids) та інші

До цієї групи відносять всі нові сучасні гібриди лілій, які отримують від схрещення різних груп лілій. Найпопулярніші серед всіх нових гібридів стали:

- ЛА-гібриди, ЛО-гібриди та ОТ-гібриди. Про них ми і розповімо докладніше.

ЛА-гібриди (LA-Hybrids) - Лонгіфлорум-Азіатік-Гібриди

У більшості LA-гібридів - дуже великі квітки діаметром 18 - 25 см. Зазвичай у них легкий, приємний аромат. Висота рослин: 80 см - 120 см.

Пелюстки щільні, міцно прикріплені до квітколожа і не обламуються при дощах, вітрі та при транспортуванні. Квітки спрямовані вгору або в сторони. Зазвичай, форма квітки кубоподібна або келихоподібна, але є сорти із трубчастими квітками. Забарвлення пелюсток - яскраве і різноманітне: біле, кремове, рожеве, лимонне, жовте, абрикосове, червоне, комбіноване, із цяточками. У деяких сортів забарвлення може змінюватися від віку квітки - від бутона в напіврозквіті до повного розкриття квітки. Посадка в грунт - восени у вересні-жовтні, весняна посадка - квітень-травень. Цвітуть рясно і тривало з кінця червня.LA гібрид

ЛА-гібриди - мають універсальне призначення. Вони чудово підходять для озеленення, легко піддаються вигонці, відмінні для зрізу, широко використовуються як вазонні та кімнатні рослини. Зимують без укриття або із легким укриттям. Стійкі до захворювань.

ОТ-гібриди (OT-Hybrids) - Орієнтально-Трубчасті гібриди

ОТ-гібриди лілій отримані в результаті схрещування орієнтальних і трубчастих лілій. Квітки у них дуже великі 20 - 35 см, білі, жовті, червоні, а також двоколірні або з облямівкою. Суцвіття складаються з 8 - 12 квіток, спрямованих злегка в сторони. На стеблі одночасно розкриваються 5 - 6 квіток. Ці гібриди відрізняються здатністю давати багато досить великих діток і відмінно розмножуються лусочками. Висота рослин може бути від 70 см до 170 см. Деякі сорти можуть досягати 220 см висоти, їх називають лілії-гіганти. Лілії морозостійкі, чудово підходять для вирощування в наших умовах. Гарні для вигонки та вирощуванні на зріз. Є ранні гібриди, які починаю цвісти наприкінці червня, пізні - на початку серпня. Для ідеального вирощування дорогих гібридів в середині жовтня накрийте лилії поліетиленовою плівкою - від дощів. З настанням морозів – варто зробити утеплення сухим листям, гіллям або агроволокном.

ЛО-гібриди (LO-Hybrids) - Лонгіфлорум-орієнтальні гібриди

Це довготрубчасті лілії з дуже великими квітками різноманітних забарвлень: блідо-рожеві, жовті, білі з рожевими променями та ін. Квітки дуже ароматні.

ЛО гібридЛілії LO-гібриди отримані в результаті схрещування довгоквіткових (Longiflorum) і Східних (Oriental) гібридів.

Квітки короткотрубчасті або воронкоподібної форми, білого, біло-рожевого або густо-рожевого забарвлення з приємним ароматом. На зиму цибулини викопують або перед початком осінніх дощів їх накривають плівкою, щоб забеспечити рослинам «суху зимівлю».

OA-гібриди (OA-Hybrids) – Орієнталь-Азіатські гібриди

Нова і перспективна група, отримана в результаті схрещування Східних і Азіатських гібридів.
Гібриди поки не набули широкого поширення.

ЛП-гібриди (LP-Hybrids) - група лілій, отриманих в Канаді від схрещування Трубчастих лілій із довгоквітковими. Лілії цього класу чудово зимують і відрізняються високою стійкістю до хвороб. Зацвітають трохи пізніше азіатів розкриваючи до 20 великих трубчастих квіток.

AA-гібриди - група лілій, отриманих в результаті схрещування орлеанських лілій з азіатським гібридами, що дозволило створити багато нових гібридів і розширити колірне забарвлення групи.

Для довідки: скорочення від загальноприйнятих назв груп лілій:

О - орієнтал/східні лілії, Т - трубчасті, А - азіатські лілії, Л - Лонгіфлорум.

Це міжвидові гібриди, як правило, закріплюють більшість позитивних батьківських ознак у своєму потомстві. Гібридизація дозволила створити широку гамму форм, розмірів, забарвлень квіток та екстер'єрів рослин. В результаті - значно збільшився період цвітіння східних гібридів, а також їх зимостійкість і стійкість до захворювань.

9 група. Видові лілії (Дикорастучі) таїх різновиди

Для них створена окрема класифікація із 11 секцій. Широкий рід лілій включає близько 100 дикорослих видів, поширених головним чином в північній півкулі - у Східній Азії, в гірських областях Індії, Північної Америки та Південної Європи. Лілії цієї групи широко використовуються у селекційній роботі.

Відгуки