123123
0

Основні помилки при обрізанні малини. Як формувати кущі правильно, щоб отримати великий урожай

Різноманітність саджанців різних сортів малини, найчастіше, приводить в розгубленість не тільки новачків, а й садівників зі стажем. Новинки з'являються кожен сезон. У колекції нашого каталогу є традиційні, великоплідні, ремонтантні, екзотичні та незвичайні сорти. І кожній групі потрібен свій підхід до обрізки кущів малини.

Як правильно обрізати малину на зиму, помилки, фото

Навіщо обрізають малину? Основна мета сезонної обрізки – сформувати максимально врожайні кущі малини. У вас було так, що зовні абсолютно здорові і великі кущі не дають заявленого в характеристиках сорту врожаю? Ймовірно – вони просто неправильно сформовані.

Типові помилки обрізки:

 • Рослинам малини просто дають рости без жодних обмежень, вільно, як в лісі. Але сучасні сорти – істотно відрізняються від старих «бабусиних», і потребують грамотної обрізки для збільшення врожаю.
 • Культурна сортова малина обростає кореневою порослю, втрачає сили і знижує врожайність.
 • Часто весняну обрізку малини – новачки пропускають. А її дуже потребують молоді пагони, щоб збільшити плодоношення.
 • Іноді садівники не запам'ятовують який саме сорт вони купили, або втратили записи і етикетки. Тому, не мають можливості відрізнити сорти, які однократно плодоносять від ремонтантних. Крім цього, багато сортів мають особливості обрізки, яка дозволяє їм давати рекордні врожаї і дуже великі ягоди. Важливо дотримуватися рекомендацій по кожному сорту для хорошого результату.

Далі детально розберемося – які основні правила обрізки кущів для різних груп сортової великоплідної малини, щоб вона давала відмінний урожай. Почнемо з того, що при покупці ви отримуєте саджанець з одним невисоким торішнім пагоном, який висаджуєте восени або навесні. З початком сезону на цьому пагоні пробуджуються бічні бруньки і починається ріст та плодоношення. До середини літа формується кущ, на якому є минулорічний здерев’янілий плодоносний пагін і один або кілька молодих зелених. Чи потрібно вкорочувати малину восени? Якої висоти залишати малину восени? Як обрізати навесні? Розбираємося разом.

 Великоплідна малина, яка плодоносить одноразово – способи обрізки

До цієї групи належать «бабусині» і сучасні великоплідні сорти. Більшість з них дуже врожайні, з ароматними великими ягодами, і високими дегустаційними оцінками. До цієї групи сортів відносяться більшість кращих сортів таких як – Таруса, Шапка Мономаха, Енросадіра, Карамелька, Казка та ін. Розмір ягід досягають 20 г і більше, тому гілки сильно навантажені урожаєм. Кожна плодова кисть потенційно може давати до 20 ягід і більше при гарному догляді, тому ці сорти значно врожайніші за старі. Етапи обрізки:

 • Відразу після того, як ви зберете урожай, видаляйте пагін на якому були ягоди. Потрібно обрізати гілку до основи, на рівні землі, пеньків рекомендуємо не залишати.
 • На кущі залишають 1-3 найбільших і сильних молодих зелених пагона. Решту – обрізають. Так, всі сили куща весь до холодів період – йдуть на ріст і розвиток цих молодих пагонів, які будуть плодоносити наступного року.
 • Не залишайте здерев’янілі пагони, які плодоносили до осені, бажано – обрізати їх відразу після плодоношення. Вони затінюють і заважають розвитку молодих, ускладнюють їх розвиток та ріст.
 • Отже, термін життя врожайного плідного пагона малини – 2 роки.
 • Зазвичай, сучасні сорти не дають багато дрібної кореневої порослі. Але, всю «дрібницю», яка наростає навколо куща за сезон – видаляйте, не давайте малині «розповзатися».
 • Після обрізки потрібно зробити підживлення калійно-фосфорними добривами, замульчувати малинник компостом, поливати за потреби. Так малина добре підготується до зими і благополучно перезимує навіть в тридцятиградусні морози.
 • Навесні роблять санітарну обрізку. Торішні пагони, які перезимували оглядають, обрізають підмерзлі кінчики і пошкоджені пагони, вкорочують до 100-120 см. Рекомендована густота посадки до 18-20 рослин на квадратний метр, детальніше – читайте рекомендації для кожного сорту.

Малина великоплідна, схема обрізки на зиму, фото

Як обрізати ремонтантну великоплідну малину

Цю групу сортів обрізають інакше, ніж попередню. Ремонтантні сорти відрізняються особливістю давати два врожаї за сезон. Для ефективної обрізки важливо врахувати, що перший урожай такі сорти дають на торішніх пагонах. А другий, ближче до осені – на пагонах поточного сезону. Зверніть увагу на популярні ремонтантні сорти – Геракл, Золота Феєрія, Таруса, Ярославна та ін.

 • 2-річні пагони, які закінчили родити – прибирають.
 • На дорослому кущі залишають до 1-2 пагонів поточного сезону. До кінця літа на них формуються квіткові кисті та зав'язь, а ягоди достигають у вересні і до перших заморозків. Після збору врожаю ці пагони залишають. Ягоди осіннього врожаю – більше, ніж літні, а сам урожай – рясніший.

Є і інший спосіб обрізки ремонтантної малини. Його використовують для того, щоб отримати максимально рясний пізній урожай. Такий спосіб обрізки ремонтантної малини використовують в місцях, де осінь приходить рано. Тому друга хвиля плодоношення на молодих пагонах іноді не встигає повністю сформуватися і визріти. І повноцінного другого врожаю отримати не вдається. Крім цього, переваги отримання пізнього врожаю ремонтантної малини – дозволяє забезпечити сім'ю ягодами в серпні та вересні, коли звичайна малина вже закінчується. Для пізнього врожаю обрізку ремонтантної малини роблять так:

 • Восени, після того, як закінчиться плодоношення – обрізають всі пагони на рівні землі. Тобто видаляють всю надземну частину куща.
 • Навесні починається активний ріст молодих пагонів. У міру росту до початку літа на кожному кущі залишають тільки 1-3 потужних і великих пагони.
 • На початку літа у пагонів малини злегка обрізають кінчики – це стимулює утворення бічних пагонів. До серпня вони починають формувати квіткові кисті та зав'язь. Масове дозрівання ягід починається з кінця серпня і до перших морозів ви можете отримувати рясний і якісний урожай.

Ремонтантна малина, правила та схема осінньої обрізки, фото

Професійні садівники вирощують одноразово плодоносні сорти для літнього врожаю, і купують саджанці ремонтантних сортів для рясного осіннього. При такій посадці можна ласувати малиною весь сезон з початку літа і до жовтня і навіть листопада за теплої осені.

Штамбові сорти – як робити обрізку «малинового дерева»

Більшість сортів цієї групи – ремонтантні. І від інших вони відрізняються силою росту, здатністю формувати товсті міцні пагони, які без підв'язки здатні витримати високу навантаженість урожаєм. За міцний стовбур і рясне плодоношення такі саджанці називають «малиновими деревами». Щоб отримувати рясні врожаї – потрібно правильно вирощувати ці сорти, докладніше – читайте в статті. Ці сорти можна обрізати, так само як і інші сорти ремонтантної малини. А є спеціальний спосіб обрізки, завдяки якому вийде саме «дерево».

 • У перший сезон на кущі залишають один пагін, найсильніший, інші обрізають.
 • Коли пагін, який залишився зміцніє, приблизно в середині червня – укоротіть його на 15 см від верхівки. Така обрізка стимулює ріст декількох бічних пагонів. Восени на них може дозріти трохи ягід. Все, більше нічого не обрізаємо. У такому вигляді кущ відправляється на зимівлю.
 • Наступної весни, коли на кущі розпуститься листя, всі бічні пагони злегка обрізають, вкорочують, на 5-10 см. Такий кущ буде рясно плодоносити і здатний дати якісний і великий урожай.
 • В цей же сезон залишають один молодий пагін для поновлення куща.

Таким способом можна обрізати сорти Атлант, Брусвяна, Богатир, Здоровань та ін.

Малина після сезонної обрізки – як доглядати

Після обрізки влітку і до кінця осені кущі малини підживлюють калійно-фосфорними комплексними добривами, суперфосфатом або монофосфатом калію. Мульчуйте ґрунт – підійде зрілий компост, хороший перегній. Обробляйте малинник від хвороб та шкідників.

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити