Barbie Sale
0

Мускусні троянди: сучасні гібриди - безперервно квітучі невибагливі спартанці розарію

Мускусні троянди – одна з груп так званих паркових троянд. Гібриди мускусної троянди одні із найстійкіших. А найкращі сорти настільки прості у догляді і цвітуть так пишно, що створити гармонійний розарій та міксбордер зможуть навіть недосвідчені садівники.

Походження мускусних троянд

Що таке мускусна троянда? Це група садових троянд, яка включає як природні види, так і гібридні форми. Природні види вважаються одними з найдавніших троянд, які вирощувалися людиною. В Азії вони були відомі та описані в 10 столітті. До європейських садів саджанці мускусної троянди потрапили на початку 16 століття, стали популярними. Активне селекційне розведення розпочалося з 19 століття. З того часу з'явилося багато садових гібридів. Мускусні троянди (Musk rose) – це численні гібриди на основі мускусної шипшини (Rosa moschata) і ряду інших.

Чим відрізняються мускусні троянди?

Гібриди троянди Мускусний Hybrid Musk (HMsk) чи сучасні мускусні троянди – надзвичайно цікава група. Вони настільки гарні та невибагливі, що залишається тільки гадати, чому ця група троянд не є найпопулярнішою в ландшафтному дизайні.

 • Мускусні троянди витривалі, невибагливі, майже не хворіють, неймовірно рясно цвітуть без перерв. Цю групу називають – безперервно квітучі.
 • З одного боку, ці троянди досить високі до 2 м, з іншого – їх довгі пагони плавно поникають і кущ росте радше вшир, аніж у висоту. Серед сортів цих троянд є компактні, навіть для невеликого саду.
 • Від інших троянд, Мускусні відрізняються деякими особливостями росту. Навесні кущ випускає нові пагони від основи, кожен з них закінчується суцвіттям, але після першої хвилі цвітіння на цих молодих пагонах з'являється безліч бічних гілочок, кожна з яких закінчується суцвіттям.
 • Через цю особливість – троянди цвітуть сильніше у другій половині літа. Інші види троянд – навпаки, рясні навесні та влітку, а до осені можуть побалувати хіба що окремими суцвіттями. Так що це ті самі троянди, які багато хто шукає, варто вибирати саме серед мускусних.
 • Квітки – досить дрібні, прості чи напівмахрові. Але! У кожному з численних гігантських суцвіть – буває більш ніж 100 квіток, під якими не видно листя!
 • Сильний аромат цих троянд зовсім не схожий на звичний нам запах рожевого масла, швидше він нагадує запах мускусу, який так цінують парфумери.

Переваги та особливості мускусних троянд

Першим сортом мускусної троянди на основі мультифлори експерти називають Трієр селекціонера Пітера Ламберта. Це троянда з напрочуд рясним цвітінням, напівмахровими кремовими квітками і дивовижним солодким ароматом. Надалі, на її основі було виведено цілу лінію нових сортів – селекціонерами Великобританії (Памбертон, Бентал / Hybrid Musk), США (Дж. К. Томас), Бельгії (Луї Ленс, Lens Rosen) та ін.

 • Пишні гіллясті кущі середнього розміру та невеликі – можна вибрати сорти як для великих ділянок, так і для компактних садів та контейнерного вирощування.
 • Форма куща – фонтаноподібна. Пагони – пластичні, злегка пониклі. Шипів – небагато.
 • Листя – щільне, гладке, здорове.
 • Цвітіння дуже рясне і практично безперервне.
 • Квітки у більшості сортів напівмахрові чи прості. Є дуже ефектні біколори з контрастним забарвленням середники. Палітра забарвлень – м'яка пастельна, але є яскраві кольори.
 • Цвітіння починається з кінця травня і продовжується до морозів. Одночасно відкривається безліч бутонів і кущ квітучий буквально весь покритий ними знизу догори.
 • Бутони зібрані у великі багатоквіткові суцвіття.
 • Аромат мускусних троянд – чарівний. У ньому присутні медові, мускусні та фруктові тони. У дрібноквіткових, простих та напівмахрових сортів – аромат сильніший, а у махрових та великоквіткових – виражений слабше.
 • Морозостійкість – 5, 6 зони. У кліматі України вони чудово ростуть та зимують навіть у контейнерах.
 • Ці троянди дуже витривалі та невибагливі. Вони практично не хворіють, добре переносять різні умови вирощування.
 • Саджанці можна вирощувати на опорі як невелику витку троянду або кущем. Є компактні сорти для невеликих садів та контейнерів.
 • Саджанці ростуть швидко, добре розвиваються на сонячних ділянках, витримують напівтінь.
 • Після цвітіння на кущах формуються гарні плоди.
 • Особливість мускусних троянд у тому, що в першу хвилю цвітуть не так рясно, як інші види. Натомість наступні хвилі – дедалі пишніші. Тобто їхнє цвітіння не згасає з другої половини літа, а навпаки – «розгоряється».
 • Саджанці ростуть швидко, а кущі довговічні і можуть рости в саду десятиліттями.

Особливості росту кущів

На відміну від інших саджанців троянд, мускусні троянди починають давати базальні (прикореневі від основи) пагони вже навесні. Саме на них з'являються перші квіти, а потім починається друге цвітіння на торішніх та старіших пагонах. На молодих пагонах теж з'являється безліч бічних пагонів із бутонами. І продовжать цвітіння вже й молоді та старші пагони. Саме завдяки цій особливості мускусні троянди так пишно цвітуть все літо та восени. Тому у них друге цвітіння – краще, ніж перше. І інші троянди не можуть зрівнятися з ними через безперервність цвітіння. Ці кущі без квітів практично не залишаються весь сезон, пауз у формуванні бутонів немає.

Кращі сорти мускусних троянд (Hybrid Musk)

Buff Beauty – вважається одною із найароматніших троянд. Кущ великий, сильнорослий, більше розростається в ширину. Висота близько 150-200 см, ширина до 150-250 см. Забарвлення махрових квіток – кремово-абрикосове, діаметр квітки в повному розпуску – до 10 см. Суцвіття по 10-12 бутонів. Листя – напівглянсове, велике, темно-зелене. Морозостійкість Бафф Бьюті – надійна, 5 зона. Вважається одними з найкращих саджанців Hybrid Musk.

Ballerina (Балерина) – класичний сорт 1937, селекції Бенталл. Кущ округлий, компактний до 120-140 см заввишки, шириною до 150 см. Прекрасно підійде як для бордюру, так і для живоплоту. Можна вирощувати в контейнерах, тоді крона компактніша, до 80 см вистій і до 90-100 см шириною. Листя велике, світло-зелене – здорове, сорт мало схильний до захворювань. Суцвіття ніжно-рожеві, серединка квітки – біла, пишні, запашні.

Букаву (Bukavu) – абсолютно безпроблемний сорт, цвіте все літо, квітки довго триматися на кущах, не обсипаються. Квітки невеликі до 6 см, бордово-червоні, із білою серединою, у суцвіттях до 10-12 бутонів. Дуже стійкий до борошнистої роси та чорної плямистості, для живоплоту – безцінний.

Bouquet Parfait – квітки густомахрові ніжно-рожеві, при повному розпуску – з відтінками жовтого. Кисті округлі по 10-12 бутонів. Букет Парфе (селекція Louis Lens, 1989) – один із найкращих бельгійських сортів. У ньому поєднується краса квіток, гарна швидкість росту, висока морозостійкість та невибагливість. Кущ вертикальний до 150 см заввишки, завширшки розростається помірно.

Догляд за мускусними трояндами

Основні правила посадки та догляду за цією групою троянд так само – як і за саджанцями інших груп. Тут поговоримо про особливості саджанців Hybrid Musk.

 • Місце посадки. Багато сортів чудово ростуть у напівтіні, хоча за посадку на сонці вони будуть вам безумовно вдячні.
  Мускусні троянди добре живцюються. Кореневласні рослини добре ростуть та зимують. Пагони, що впали на землю, можуть дати коріння. Якщо ви не хочете, щоб кущі розросталися завширшки занадто сильно – обрізайте такі гілки або підв'язуйте їх.
 • Особливості обрізки. Кущі дають базальні пагони (прикореневі), і щоб не гальмувати їхню появу – кущі обрізають дуже обережно, скромно і не сильно. Ця група троянд взагалі не любить сильної обрізки. Тому, коли ви обирати саджанці – зверніть увагу на розміри дорослого куща. Регулювати їх сильно обрізкою – не радимо. Хочете маленький кущ – одразу вибирайте сорт із компактною кроною. Максимальна сила обрізки – не більше третини куща за сезон. Якщо прямо треба, то можна одноразово сильно обрізати старий кущ, щоб омолодити. Але якщо так робити регулярно – то троянди цієї групи можу навіть загинути. Хоча вони стійкі, витривалі та при правильному догляді живуть «довго і щасливо».
 • Відцвілі суцвіття – після цвітіння видаляють. Це стимулює пробудження бруньок у пазухах листя та появу нових і нових бутонів. Восени – можна залишати квіти, щоби зав'язалися плоди. Не варто обрізати їх, коли сезон вже закінчується. Чому? Тому що осіння обрізка може стимулювати новий ріст пагонів, а це не потрібно. Вони все одно не визріють і взимку обмерзнуть, це ще й виснажує кущ. Нехай він спокійно готується до зими. Взимку милуйтеся червоними плодами, а ті, що залишаться, приберете навесні при санітарній обрізці.

Мускусні троянди в дизайні саду

Саджанці цих троянд рекомендуємо висаджувати групами, бордюрами, на другому-третьому плані квітників та міксбордерів. Вони не такі великоквіткові та ефектні, як чайно-гібридні або англійські троянди, наприклад. Головні переваги цих троянд у їхньому невичерпному життєлюбстві, чарівному ароматі та постійному цвітінні. Для традиційного класичного розарію, за відгуками, вони не вважаються найкращими. Натомість композиції у пейзажних та природних садах – будуть чудовими. Вони чудово поєднують із гіпсофілою, клематисами, лавандою. Можете посадити саджанці троянд у контейнерах, вони швидко адаптуються в саду і одразу почнуть квітнути.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити