Barbie Sale
0

Моніліоз яблуні: що робити, коли плоди гниють прямо на дереві

Плодові гнилі докучають не лише старим сортам яблунь, а й сучасним продуктивним сортам. Є саджанці яблуні більш стійкі до захворювань, але грамотний захист рекомендований всім плодовим садам.

З середини літа та на початку осені, коли врожай на яблунях інтенсивно дозріває – яблука раптом починають гнити прямо на дереві. Плоди покриваються коричневими плямами, які стають дедалі темнішими і продовжують збільшуватися, потім вони зливаються. Все яблуко стає коричнево-бурим, з'являються опуклі білі кола. Це небезпечне захворювання дерев яблуні – моніліоз. М'якуш яблук продовжує розм'якшуватися, повністю згниває. Надалі плоди муміфікуються, засихають прямо на дереві, але не опадають, а залишаються на гілках до весни.

Чому яблука гниють на дереві? І що робити, як позбутися, чим обробити від гнилі яблук? Розбираємось разом.

 

Що таке моніліоз плодових?

На жаль, це поширене та небезпечне захворювання плодових дерев. Його ще називають – плодова гнилизна або моніліальний опік. Грибкова інфекція вражає не тільки яблуні, а й інші плодові дерева – груші, сливи, персики, абрикос, нектарин, черешню, айву та декоративні форми цих дерев такі, як декоративні яблуні та декоративні сливи.

Моніліоз – хвороба, яку спричиняють мікроскопічні грибки Monilia. Щоб виключити плутанину і непорозуміння, слід згадати, що моніліоз викликають різні види грибка. І хвороба по-різному проявляється на плодових деревах різних груп.

 • Monilia cinerea (M. Laxa) – збудник грибкової хвороби, яка сильно вражає саме кісточкові культури, сливи, вишні, абрикоси, повстисту вишню, персик, черешню та ін.
 • Monilia cydonia – найчастіше вражає айву.
 • Monilia fructigena – вражає саме яблуні та груші.

Ураження плодових моніліозом на різних групах дерев проявляється по-різному. На кісточкових уражаються не лише суцвіття та плоди, а й листя та весняний приріст. Молоді кінці пагонів у лічені дні повністю в'януть і засихають – уся гілка разом із листям, квітками, зав'яззю та плодами. Кущі та дерева позбавляються цілих гілок. На яблунях і грушах моніліоз проявляється на різних стадіях дозрівання плодів і менше вражає листя та пагони. Саме на цьому етапі явна поразка хворобою стає помітною, яблука гниють на деревах і це, звичайно, дуже засмучує садівників.

Чому яблука гниють просто на дереві? Ознаки моніліозу

Моніліоз у саду розвивається у кілька етапів.

 • Навесні під час масового цвітіння плодових дерев, за вологої погоди та затяжних дощів – моніліоз починає активно поширюватися. Наскільки активно і швидко захворювання поширюватиметься, і як сильно будуть уражені яблуні – залежить від погоди, тому рік на рік не схожий. У цей період захворювання вражає бутони, квіти і зав'язь, вони в'януть, стають коричневими і опадають. Спори грибка розносяться вітром та шкідниками.
 • Влітку гниль плодів часто починається в місцях ушкоджень. Чому червиві яблука на дереві загнивають першими? Моніліоз проникає у плоди через отвори, які залишає яблунева плодожерка та інші шкідники. Ураження іншими грибковими захворюваннями, такими як парша – також сприяють проникненню збудників моніліальної гнилі у плоди. Проникають грибки і через тріщини та вм'ятини на яблуках, які виникають при дефіциті кальцію та інших елементів живлення. Тому вносьте підживлення яблуням вчасно та в достатньому обсязі. Слідкуйте за поливами, при зміні періоду посухи рясним дощем, яблука тріскаються і в них проникають спори грибків. На яблуках з'являються коричневі плями, які швидко поширюються на весь плід.
 • Восени в період дозрівання врожаю або після нього яблука, які заражені моніліозом опадають, заражають сусідні плоди або засихають прямо на дереві. Через плодоніжку грибки заражають гілки та сусідні плоди, а потім і все дерево. Під яблунями накопичується багато гнилих яблук з ознаками моніліального опіку.

Як боротися з моніліозом яблуні

 

Регулярно оглядайте плодові дерева, особливо яблуні, перевіряйте чи немає на них ознак моніліозу. Профілактика – основа здорового саду. Доглядайте яблуні правильно, здорові дерева більш стійкі до моніліозу. 

 • Знімайте з дерева плоди, що захворіли. Збирайте всі опалі плоди і листя пристовбурних кіл. Спори грибка з гнилих плодів розноситимуться по здорових яблуках.
 • Восени знімайте з дерева всі плоди, зокрема гнилі та муміфіковані. Щоби спори грибка не розносилися по всьому дереву. Збудники моніліозу зимують на гнилих плодах і тріщинах у корі. Від морозу вони не гинуть. Якщо ви залишите заражені яблука під деревом, то ризикуєте навесні познайомитися не тільки з моніліозом плодів, а й з моніліальним опіком пагонів.
 • Щоб уникнути пошкодження яблук птахами – використовуйте захисні сітки.
 • Слідкуйте за режимом поливів, щоб шкірка на яблуках не тріскалася від перепаду вологості.
 • Розпушуйте пристовбурні кола.
 • Проріджуйте крону, робіть санітарну обрізку, щоб крона не була загущеною, добре провітрювалась, не було надмірної вологості.
 • Вчасно вносьте добрива для саду, щоб уникнути дефіциту елементів живлення.

Чим обробити яблуні, щоб плоди не гнили?

Хороша новина у тому, що моніліоз можна вилікувати. А "але" в тому, що народними методами цього не зробити. Якщо ви правильно доглядатимете яблуні і вчасно робити профілактику, то і лікувати дерева не доведеться. Найчастіше садівники-початківці багато уваги приділяють саджанцям і молодим деревам. А дорослі дерева практично не доглядають. І якщо вчасно не вжити заходів, можна втратити весь урожай.

 • Обов'язково захищайте яблуні від шкідників. У нашому блозі ви знайдете детальні рекомендації про те, як позбавити садок від шкідливих комах. Нагадаємо, суперечки грибка поширюються комахами.
 • Виконуйте обробки яблуневого саду від інших захворювань, у т.ч. від парші, яка є «провідником» для моніліозу.
 • Оглядайте дерева якнайчастіше. Інкубаційний період монілізу – 5 днів, від появи коричневої плями, до утворення спор, які розносяться вітром та заражають інші плоди. У цей час потрібно встигнути обробити дерево сучасними фунгіцидами.

Схема обробки яблуні від моніліозу

Щоб сад був здоровим, одним-двома обприскуваннями не обійтись. Якщо ви все зробите правильно, то вам не доведеться робити обробки по дозріваючим плодам.

Навесні обов'язково проводьте обробки від борошнистої роси та парші. Якщо ці хвороби на яблуні здаються дрібницею, це помилка. Пошкоджені плоди і слабкі запущені дерева будуть постійно вражатися моніліозом, і з року в рік все сильніше і сильніше. По зеленому конусу, коли бруньки вже прокинулися. Наклюнулися, але ще не розпустилися – проводять обробку саду препаратами, що містять мідь. Бордоська суміш, Медян Екстра, Чемпіон, Мідний купорос та інші – комплексний захист саду від цілого пучка захворювань!, у тому числі і від моніліозу.

Влітку проводять обробку системними фунгіцидами, вони захистять яблуні від комплексу хвороб. Проводьте обприскування регулярно, чергуйте препарати діючими речовинами. Докладніше про схеми обробки читайте у статті про те Як захистити плодовий сад у нашому Блозі. Обробки припиняють за 20 днів до збирання врожаю ранніх сортів. Дотримуйтесь термінів очікування, які є в описі кожного з фунгіцидів. Якщо ви закладаєте яблука на зберігання, то до того, як їх можна буде вжити в їжу і перероблення має пройти рекомендований термін очікування.

Восени продовжують обробку яблунь від моніліозу. І ті, які вже закінчили плодоносити і пізні зимові сорти, які закладають у сховища та льохи на тривале зберігання. Важливо обробляти весь садок від хвороб. Вони легко переходять від одних дерев до інших. Різні варіанти схем обробки яблунь, лікування моніліозу та інших хвороб читайте в публікації Захист плодового саду, графік обробок.

Пізньої осені в саду проводять викорінююче обприскування. Після завершення листопада, поки що температури позитивні роблять обробку всіх гілок і пристовбурних кіл – розчином залізного купоросу. Про те навіщо і як проводить пізньоосіннє обприскування плодового саду – читайте у спеціальній статті.

 

 Боротьба з моніліозом яблуні: додаткові заходи

У саду можна використовувати біопрепарати для обприскування. Але найефективніші вони як захід профілактики, а не лікування. Щоб мінімізувати зараження яблуні моніліозом дотримуйтесь простих правил догляду за плодовим садом:

 • Проводьте регулярні поливи та підживлення.
 • Проводьте планові обробки саду.
 • Оглядайте дерева та проводьте додаткові обробки за потребою.
 • Використовуйте якісні комплексні добрива. Вони не тільки забезпечують дерева елементами живлення, а й зміцнюють імунітет.
 • Очищайте пристовбурні кола, прибирайте яблука, що опали. Моніліоз стійкий до морозів.
 • При зберіганні ніколи не зберігайте пошкоджені яблука разом із добрими.

Моніліоз яблунь проблема неприємна, але розв'язувана. При грамотному догляді ваші яблуні будуть здоровими та щорічно даватимуть прекрасний урожай.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити