Barbie Sale
0

Малина: чому сохнуть ягоди – як зберегти врожай і захистити малинник

Коли у малиннику засихають ягоди – це привод серйозного занепокоєння садівників. Чудові сорти та популярні ремонтантні та врожайні сучасні саджанці малини – досить стійкі до захворювань, стабільно плодоносять і не потребують складного догляду. Навіть дивовижна чорна, фіолетова та жовта малина – дають чудові ягоди роками, малинник щедро плодоносить кожен сезон. Що ж раптом трапляється, що ягоди починають псуватися, а кущі сохнути?

 

Чому ягоди малини засихають, що робити, якщо сохне листя, цілі гілки та кущі повністю

Коли на кущі малини засихають і псуються ягоди, сохне листя – ситуація вже досить серйозна і проблема почалася задовго до плодоношення. Якщо припускатися серйозних помилок у догляді, то доведеться боротися з цілим комплексом хвороб та шкідників і відновлювати малинник. Як оновити малинник та реанімувати старі кущі – ми розповідали у блозі. Сподіваємося, що до цього не дійде, і ми розберемося, як уникнути засихання ягід під час плодоношення.

Головне, впізнати ознаки ураження шкідниками та хворобами на ранніх етапах та вчасно вжити заходів.

Як зрозуміти, що малина почала засихати, які ознаки та в чому причини?

Зазвичай, проблему вказує цілий комплекс симптомів. Хвороб малини – досить багато. Вони можуть вражати і коріння, і стебла, і листя. А ягоди засихають – вже в останню чергу. Докладно про основні хвороби малини читайте у статті. Зверніть увагу на те, що для кожного регіону та умов вирощування більш характерні різні групи захворювань. Тому при купівлі саджанців малини читайте описи, до яких хвороб найстійкіші дані сорту. Це дозволить вам отримати щедрий та якісний урожай та менше думати про те, що робити, якщо ягоди засихають.

Коли час турбуватися:

  • Листя малини змінюють забарвлення – жовтіють, буріють, проявляються жилки, частини листової пластини світліші, ніж інші.
  • На корі з'являється світлий або бурий наліт, тріщини.
  • На етапі формування ягід – вони дрібніші від звичайного, повільно ростуть або взагалі припинили розвиток, стають твердими, деформованими, як кажуть «дерев'яніють». Ягоди втрачають сортові ознаки, погіршується смак та аромат.
  • Швидкість росту та розвитку, цвітіння та плодоношення – помітно знизилися.
  • Молоді пагони слабкі, листя дрібне.

Суттєві помилки догляду, через які ягоди малини засихають.

  • Недостатній полив. Не те що ягоди, сохнутимуть і здорові кущі. Коріння малини залягає неглибоко і посуха для них – згубна.
  • Надлишковий полив. Постійне замокання коренів і застою води малина не виносить так само, як і сухого ґрунту.
  • Помилки обрізки. Якщо старі пагони не видаляти вчасно, не проріджувати молоду поросль – кущі починають страждати від нестачі освітленості, підвищеної вологості. І тоді ягоди засихатимуть навіть за нормального поливу.
  • Мало підживлення. Малинник потребує регулярного внесення добрива як мінеральних комплексів, так і мульчування компостом і зрілим перегноєм. Але, надлишок елементів живлення – теж погано позначиться на плодоношенні та якості ягід.
  • Висока кислотність ґрунту – провокує швидкий розвиток патогенної мікрофлори. Малина добре росте на нейтральних та слабокислих ґрунтах (5,5-6,0 pH).

 

Як правильно доглядати малину і навіть отримати два врожаї за сезон – детально читайте в нашому блозі.

 

Які хвороби малини провокую засихання ягід

Хвороб малини через які засихають кущі та ягоди – досить багато. І нерідко, вони нападають всі гуртом. Це проблема, яку можна вирішити. Головне розібратися у чому причина. Є й добрі новини. Деякі захворювання найчастіше проявляються при несприятливих погодних умовах, а в хороший сезон – зустрічаються рідко.

Вертицильоз або вілт

Найбільш швидко розвивається в період, коли після затяжної, холодної та дощової весни різко приходить літня спека та посуха. Через різку зміну погоди, на стовбурі і коріння з'являються мікротріщини. У них проникає Verticillium. Листя починає бліднути, стає млявим, починає засихати і опадати. З’являється так зване – вертицильозне в'янення. За такої погоди у травні-червні – будьте особливо уважні до малинника. При сильному ураженні  на молодих пагонах і ягодах з'являється сірувато-ліловий наліт.

Пурпурна плямистість

Це захворювання частіше шкодить однорічним пагонам. Тому будьте особливо уважними до цих ознак на ремонтантній малині. Адже друге плодоношення вона дає на пагонах цього року. Ви ж не хочете, щоб такі великі та цінні осінні ягоди сохли? На стеблах поступово проявляються червоні плями, потім їх можна побачити на листі. Якщо не лікувати малинник, то наступної весни заражені пагони покриються тріщинами, а бруньки на них не розкриються.

Антракноз

Це захворювання теж частіше вражає саме однорічні молоді пагони та плодові кисті. З'являються округло-овальні плями, з червоною каймою. Потім вони розширюються, зливаються, починає засихати листя ціликів, я ягоди сохнуть кистями прямо на кущі, ніби «згоряють». Перші ознаки можна помітити вже на першому весняному листі.

Що робити? Ця група захворювання – грибкові та позбутися їх допоможуть фунгіциди. Навесні та восени, для профілактики використовуйте Бордоську суміш або Хлорокись Міді. При легких та середніх ураженнях – використовуйте системні фунгіциди – Фундазол, Магнекур, Рідоміл Голд та ін. За сезон проводять кілька обприскувань.

Є й інші грибкові хвороби малини, але ці найчастіше призводять до того, що ягоди засихають.

Вірусні хвороби

Вони на жаль, не можна вилікувати. Найкраще заходи профілактики – гарний догляд та якісні саджанці. Вірусна мозаїка, кучерявість листя та ін. – відносяться саме до таких хвороб. Розвиваються вони порівняно повільно. Якщо ви помітили, що пагони на деяких кущах стали помітно коротшими за інші, з'явилося нехарактерне розгалуження, листя ніби зжате, жорстке, скручене, ягоди сохнуть – відразу прибирайте таку рослину з малинника. Вірус переносять – комахи. Тому регулярно робіть обробки від шкідників, використовуйте лише фірмові інсектициди. Зверніть увагу, що від павутинного кліща потрібно підбирати спеціальні препарати, як ними користуватися читайте у блозі.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити