Barbie Sale
0

Коренева поросль на плодових деревах: що це таке і як позбутися

Коренева чи дика поросль – більшість садівників знайомі з цією проблемою. Поруч із деревами ближче до стовбура з'являється багато пагонів, які ростуть прямо із землі під кронами. Що з нею робити? Видалити чи залишити? Висмикувати чи обрізати? Чи шкодить поросль плодовим деревам? Вона росте постійно і порості так багато, що вона стає серйозною проблемою? Ви постійно стикаєтеся з кореневою порослю під яблунею, сливою, вишнею, обліпихою?

Що таке коренева поросль?

У дерев є основний корінь та розгалужена система бокових коренів. На бічних коренях можуть прокидатися бруньки, які починають рости, утворюють новий пагін, який до кінця сезону стає здерев'янілим, формує нову рослину. За певних умов, таких пагонів може формуватися дуже багато. Це стає великою проблемою для садівників.

 

Чому на одних деревах є поросль, а на інших ні?

Всім знайомі густі зарості вишні, сливи, обліпихи. Особливо у старих садах, у яких поросль із якихось причин давно не видаляють. Молоді рослини стають новими деревами, а частіше кущами, тому що в такій тісноті просто не можуть нормально розвиватися. Так утворюються буквально непролазні чагарники, які називають вишняк, сливняк і т.д. Кісточкові дерева спочатку схильні до формування великої кількості кореневої порослі. Особливо до цього схильні старі сорти, які продовжують розмножувати такими кореневими відростками.

Сучасні саджанці плодових дерев, найкращих продуктивних урожайних сортів вишні, сливи, яблуні – прищеплюють на спеціальні підщепи. Тому, звісно, краще купити для саду професійні саджанці плодових дерев. Тоді особливих проблем із порослю не буде. А на карликових колоноподібних деревах кореневої порослі практично не буває.

Причини росту кореневої порослі?

Почнемо з того, що ріст порослі під деревами – часто говорить про проблеми із доглядом. Якщо ви купували щеплені саджанці, дерева нормально росли і раптом почали давати рясну поросль – це має вас насторожити.

Механічні пошкодження

Якщо дерево зазнавало радикальної обрізки, гілки були з якихось причин значно пошкоджені, то воно може відчути загрозу життю. Запускається механізм виживання, активуються нові бруньки на бічному корінні і з'явиться коренева поросль. Дерево намагатиметься розмножитися вегетативно, кореневими відростками. Паралельно з поростю, може з'явитися багато паростків і на основному стовбурі, штамбі. Намагайтеся глибоко не перекопувати пристовбурні круги, щоб не поранити бічні корені, які розташовані біля поверхні ґрунту. Коренева система дерева може відреагувати на це бурхливим ростом порослі. Краще замульчувати землю під кронами, щоб вона залишалася пухкою та краще зберігала вологу.

Неправильна глибина посадки

При надмірному заглибленні кореневої шийки, це місце з'єднання стовбура і кореневої системи, дерево може якийсь час рости без проблем, видимих садівникові-початківцю. Проте, розвиток буде уповільненим і згодом може з'явитися і коренева поросль. Для кісточкових дерев і занадто висока посадка буде сигналом для росту порослі. Щоб цього уникнути, трохи підсипте землю, зробіть товстий шар мульчі, компосту, старого перегною. Обновлюйте час від часу мульчу.

Неякісні саджанці

Цю проблему доведеться вирішувати заміною дерева. Чому? Ви вже знаєте, що кожен пагін з кореневого відростка може за 1-2 сезони стати самостійною рослиною і її можна відокремити від материнського дерева та посадити окремо. Старі сорти вишні, сливи, яблуні, груші та інших плодових дерев раніше так розмножували. Але вони схильні давати поросль навіть за хорошого догляду. І доведеться з нею боротися нескінченно. Тому не купуйте саджанці у випадкових місцях. Так можна купити замість якісного сортового саджанця – просто поросль зі старого занедбаного саду. І потім роками вирощувати невідомо що та ще й отримати проблему постійної боротьби з порослю. Ще один аргумент на користь купівлі фірмових саджанців з професійних розплідників – проблема сумісності підщепи та щепи. При неграмотному підборі, з підщепи може постійно з'являтися поросль, навіть за ідеального догляду та умов вирощування. І доведеться постійно ці паростки обрізати та видаляти. Це також не лікується. Краще замінити дерево одразу.

Погані умови вирощування, помилки догляду, ураження хворобами та шкідниками, складна зимівля

Усі ці проблеми можуть призвести до появи порослі. Якщо дерево раніше не схильне до утворення кореневих відростків і раптом «заколосилося», це привід уважно його оглянути з голови до ніг. Якщо ви знайшли пошкодження на корі, гілках, обмерзлі частини – потрібно обрізати все до здорової тканини, закласти зрізи садовим варом, спеціальними лаками та іншими препаратами. Якщо нічого немає під рукою, то піде і масляна фарба, можна промазати зрізи препаратами міді, ХОМ, наприклад, або системним фунгіцидом Магнекур та ін. Якщо ви бачите ознаки захворювань – починайте вживати заходів. Коли дерево реагує на проблеми – кореневою порослю, якої раніше не давало, це означає, що воно бореться за життя і йому треба допомогти. Велика помилка думати, «природа сама розбереться». Не розбереться, культурні садові рослини – далекі від природних форм з гіркими мікроскопічними плодами. І друге – дикорослі рослини теж часто гинуть від хвороб та шкідників, просто ви цього не бачите.

 

Як позбутися кореневої порослі плодових дерев

Чи потрібно видаляти поросль у яблуні, сливи, вишні? Однозначно, так! Поросль треба прибирати. Вона забирає сили в дерева, послаблює його. Поросль часто стає притулком шкідників, її молоді пагони приваблюють попелицю. Через загущеність і підвищену вологість у пристовбурному колі утворюється розсадник хвороб, борошнистої роси, гнилей та ін. Все це погано впливає на розвиток і плодоношення дерев.

Коли обрізати паросток? Найкраще це робити навесні. Але, якщо не вистачило весняного сезону, дуже він насичений садовими роботами – то можна і в інший час.

Щоб розчистити від порослі пристовбурне коло цінного для вашого саду дерева, то вам знадобиться гострий сектор, гостра лопата або гостра сокира. І трохи вашого часу, і сил. Відразу підготуйте садовий вар або інший препарат для того, щоб закладати зрізи.

Щоб видалити поросль навколо живого дерева

Щоб її кількість дійсно зменшилася, недостатньо просто підрубати паросток під корінь лопатою. Нагадаємо, як ростете поросль. На бічному корені дерева, ближче до поверхні землі утворюється довгий майже горизонтальний відросток кореня, на ньому прокидається точка росту, з якої виростають паростки-поросль. Що потрібно зробити в ідеальній ситуації.

  • Підкопати та потягнути за пагін так, щоб знайти, витягнути та видалити всю підземну частину відростка до бічного кореня. Тобто до того місця, звідки він почав рости.
  • Відрубати гострою лопатою корінь, а зріз – замазати варом.
  • Поверніть шар землі на місце і вирівняйте, щоб коло було чистим і доглянутим.

Кореневої порослі буде менше, коли ви видалятимете не тільки вертикальний пагін, а і його горизонтальний корінь. Що відбувається, якщо його залишити? На корені, який залишився «без голови», почнеться посилений ріст нових бруньок. І замість одного сильного пагона, з'явиться багато дрібних. Так, простіше не мати цих проблем, аніж їх вирішувати. Краще одразу посадити сучасні якісні саджанці.

Щоб видалити поросль разом з деревом

Краще використовувати гербіциди. Початківці садівники через незнання, часто, уникають гербіцидів, і марно. Їх потрібно правильно використати. Як користуватись гербіцидами наші фахівці розповідають у спеціальній статті. А нашкодити саду і органікою можна, та ще й отруїтися плодами, вирощеними «на чистому гною». Часто завдання видалити старі вишні та сливи стає нерозв'язним для новачків. Дерево в старому саду спиляли на пень, а порослі довкола стало ще більше. З нею можна безуспішно боротися роками. Тому найкраще використовувати правильні препарати.

Що потрібно зробити? Насвердліть у пні отвори. Якщо пень свіжий, то намагайтеся зробити кілька отворів ближче до кори діаметром 1,5-2 см і глибиною до 10-15 см, чим глибше, тим краще. Нам потрібно щоб гербіцид потрапляв у провідний шар стовбура і поширювався по корінню і потрапив у поросль. Нам знадобляться гербіциди на основі гліфосату, наприклад, Буран, Торнадо, Раундап, Ураган, Напалм та ін.

Розчин потрібно приготувати у 2-3 рази більше концентрованим, ніж рекомендують в інструкції. Залийте препарат в отвори, і прикрийте їх шматком пластику, закрийте всю поверхню плівкою. Важливо, щоб препарат не випаровувався і не розмивався дощем та росою. Нагадаємо, розчин не має попадати на інші рослини, вони загинуть.

Через 1-2 тижні отвори потрібно розширити, освіжити краї, і знову залити розчин. Скільки потрібно повторювати процедуру? Залежить від дерева. Якщо це невелика вишня, обліпиха або слива діаметром 15-20 см, достатньо залити препарат 2-3 рази. Якщо це стара величезна груша діаметром 40-50 см, то може знадобитися і 10 заливок.

Препарат поступово пошириться по всім кореням і поросль поступово усохне. Ви це побачите. Продовжуйте, поки цей процес не стане явним, листя на порослі не почне жовтіти і опадати.

Тому не поспішайте викорчовувати дерево, яке давало багато порослі. Тоді можна через пень видалити всю поросль гербіцидом. Інакше з товстих старих коренів поросль знову відростатиме роками, псуватиме грядки та квітники.

 

Що робити з "народними методами"?

В інтернеті ви знайдете багато порад. Вам запропонують повністю засипати пень звичайною сіллю. Не робіть цього, сіль дуже погано діє на родючість ґрунту. Часто рекомендують засипати пень селітрою – спосіб сумнівний та небезпечний для довколишніх рослин.

Найнадійніші та найбезпечніші методи боротьби з поростями, це гостра лопата, сокира, секатор та гербіциди.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити