123123
0

Гербіциди – позбавляємося від бур'янів, захищаємо урожай в саду та городі

Постійні прополки, знищення бур'яну – процес нескінченний, і найчастіше, безнадійний. На допомогу прийдуть сучасні гербіциди – це засоби хімічної прополки, які роблять догляд за культурними рослинами простішим і якіснішим.

Гербіциди, класифікація правила використання, фото

Садівники-аматори задають нашим консультантам багато питань про гербіциди: який вибрати супер-гербіцид, який купити гербіцид від бур'янів, дайте гербіцид, який кращий, якими гербіцидами обприскати від бур'янів? А є й такі відгуки –  «придбали гербіцид на ринку, а він нічого не дав» або «обприскали від бур'янів, а пропали всі рослини». У цій статті експерти розкажуть у чому може бути помилка при виборі конкретного гербіциду і в його застосуванні. Для початку розберемося чим можуть бути корисні гербіциди вашому саду, які завдання можуть виконати, на що вони здатні, а на що ні. Щоб перемогти бур'яни, захистити від них садові рослини і отримати максимальну врожайність і красивий сад – потрібно розібратися в призначенні, властивості та особливості застосування гербіцидів.

Що можуть гербіциди?
Досвідчені садівники і городники знають, що якщо не робити прополки, то бур'ян пригнічує ріст культурних рослин, забирає у них воду, елементи живлення, сонячне світло і життєвий простір. Якщо змушувати садові рослини виживати в умовах значної конкуренції з бур'янами, то це відбирає у них сили. Вони різко знижують врожайність, втрачають красу. Городні та трав'янисті декоративні рослини – всюдисущі бур'яни заглушать буквально за кілька тижнів. Великі кущі і плодові дерева – протримаються довше, але теж не зможуть самі відвоювати місце під сонцем у багаторічних бур'янів таких як хміль, зарості бузини, акації, ожини та ін. Що можуть гербіциди:
•    На заданій ділянці можна прибрати всі однорічні рослини і трав'янисті багаторічні, як культурні, так і бур’яни – тобто повністю очистити землю під грядку або газон.
•    Прибрати певний вид зайвої трав'янистої рослинності зі збереженням культурних рослин. Наприклад, видалити з грядки полуниці та картоплі – пирій або бур'яни з газону.
•    Видалити кілька видів бур'янів з посадок, зі збереженням культурних рослин.
•    Видалити потужні трав'янисті багаторічники, такі як хміль, дерев'янисті кущі і навіть великі дерева.
Є багато методів позбавити від непотрібних рослин. Механічне прополювання, підрізання сапою або плоскорізом надземної частини, вибирання коренів вручну, мульчування та ін.
Чому застосовують гербіциди на садових ділянках?
•    Сильно зарослі і запущені ділянки. Щоб окультурити таку «цілину» часто недостатньо не те що рук, а навіть засобів механізації, мотоблока, мотокультиватора і навіть трактора.
•    Обробка великих площ від бур'янів. Кожен садівник сам визначає, що йому під силу. Хтось в змозі регулярно вручну орати сотки городу і має в своєму розпорядженні для досить часу. А для декого і невелику клумбу прополоти надмірне навантаження.
•    Економія сил і часу. Обприскування гербіцидами – процес менш трудомісткий, ніж ручне або механічне прополювання, як по трудовитратах, так і за часом. Не у всіх є можливість буквально щодня працювати сапою в городі або плодовому саду. Гербіциди швидко створюють культурним рослинам комфортні умови для росту, збережуть врожайність і красу саду.
•    Стійкі та агресивні бур'яни. Є рослини, яких практично неможливо позбавитися вручну. Ті, хто багато років бореться з пирієм, яглицею, осотом, берізкою, золотушником та іншими злісними і агресивними бур'янами – знають, що без гербіцидів їх не позбутися. В такому випадку, найчастіше, доводиться комбінувати механічні та хімічні методи боротьби.
•    Щільні комбіновані посадки, квітники, міксбордери, дорослі сформовані декоративні сади ретельно прополоти неможливо. Коріння бур'янів буквально вростають в кущі багаторічних декоративних кущів. Довгі кореневища переплітаються з кореневою системою культурних рослин і їх неможливо розібрати. Спробувати все викопати повністю? Не варто. Уривки коренів того ж пирію залишаться в землі і знову проростуть. І ви ж не можете викопувати все з клумби щоразу, як буде потрібне прополювання. Тим більше, що для кожної рослини – свій час для пересадки і ділення куща, у одних -  тільки навесні, а інших – тільки восени.
Є й інші способи позбутися від бур'янів в саду і городі – мульчування, використання агроволокна, ручна прополка. Ви може зустріти дивні «корисні поради» – від укладання на землю картону, лінолеуму, старих шматків заліза та ін. до посипання бур'янів сіллю або негашеним вапном, поливу оцтом та ін. Всі вони дуже неестетичні, а часто не надто екологічні, картон, наприклад , містить зовсім некорисний для землі діоксид хлору. Тут ми не будемо розбирати такі «премудрості» докладно, а просто попросимо вас уникати подібного. В цьому немає нічого ані розумного, ані корисного, ані дружнього для ґрунту у саду.
Кожен вибирає сам як позбудуться бур'янів, щоб вони не забирали поживні речовини і життєвий простір у садових рослин, а у нас – урожай. Важливо: Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) за результатами багаторічних досліджень дійшла висновку, що гербіциди, дозволені до застосування в присадибних садах, городах і фермерських господарствах – абсолютно безпечні для людей засоби від бур'янів. Звичайно, за умови дотримання правил використання, інструкції, норм витрати.

Основні групи гербіцидів, класифікація та призначення

Щоб знати, як користуватися гербіцидами, розібратися від яких бур'янів який препарат застосовувати, як повністю або вибірково прибрати бур'яни, знищити злісні бур'яни – давайте розберемося з їх видами та типами. Гербіцидами називають цілу групу садових препаратів, які використовують для боротьби з бур'янами. Це сучасні та ефективні препарати, за допомогою яких можна видалити бур'ян на великих площах, а можна діяти і дуже локально, точково.

Досходові (ґрунтові) та післясходові гербіциди

  • Досходові / ґрунтові – проникають до кореневої системи рослин з водою і знищують бур'яни на стадії проростання насіння. На етапі появи сходів посіви конкурують з бур'янами, насіння яких проростає одночасно з ними. Виполоти такий «дріб’язок», нереально. Доводиться чекати поки з'явиться хоча б 2-3 справжніх листки, щоб відрізнити і видалити бур'яни. А до цього часу бур'яни пригнічують посіви. Відомо, що запас насіння бур'янів тільки в ґрунті на 30+ років, а є ще ті, які розносяться вітром та ін. Досходові гербіциди, такі як Дуал Голд, пригнічують процес проростання насіння бур'янів у ґрунті. Таким чином сходи культурних рослин на старті росту отримують всі поживні речовини, воду, сонце. Є препарати, які діють обмежений час, щоб дати молодим рослинам піднятися, а є пролонгованої дії.
  • Післясходові гербіциди – засоби, які можуть видалити бур'яни при попаданні на листя та стебла. Більшість препаратів для присадибних ділянок відносяться до цієї групи.

Є препарати, які застосовуються і як досходові, і як післясходові, залежить від застосування – відрізняється концентрацією розчину і фазою розвитку рослин, наприклад, Пермаклін Ликвид тощо.

Гербіциди суцільної та вибіркової дії

  • Препарати суцільної дії зручні для того, щоб повністю очистити ділянку від небажаної рослинності. Якщо у вас є великі площі, які полоти вручну – каторжні роботи, то препарати суцільної дії такі як Раундап, Ураган, Ліквід, Напалм, Клінік – це якраз те, що потрібно вам. Уже через кілька днів можна висаджувати культурні рослини на підготовлені грядки.
  • Препарати вибіркової дії впливають тільки на певні групи бур'янів, а інші рослини залишають неушкодженими. Це селективні гербіциди. Наприклад, якщо вам потрібно очистити газон від бур'янів або очистити ділянку з культурними рослинами – використовуйте препарати саме цього типу, наприклад, Антипирій, Фюзілад, Зенкор, Дікамба Форте та ін.

Системні та контактні гербіциди

А тепер ще одна особливість, за типом фізіологічної дії препарати для боротьби з бур'янами на дві групи:
•    Системні. Діюча речовина має здатність переміщатися по всій рослині і накопичуватись в тканинах бур'янів. Системними гербіцидами називають ті засоби, які при контакті навіть з частиною рослини – швидко поширюються по його верхній та підземній частинам, в результаті чого бур'яни знищуються повністю. Для знищення однорічних та багаторічних бур'янів з розвиненою кореневою системою краще всього підходять саме такі препарати.
•    Контактні. Препарати, які видаляють надземну частину рослини, листя, пагони та стебла при безпосередньому потраплянні на них розчину – так звана контактна дія. Зазвичай їх використовують для боротьби з однорічними бур'янами, зі слаборозвиненою розвиненою кореневою системою.
Є комбіновані препарати системно-контактної дії.

Практика: яким препаратом скористатися та як вибрати гербіцид, який потрібен саме вам?

А тепер, приклад для закріплення розуміння попередніх характеристик гербіцидів.
Приклад 1. Ділянка сильно засмічена багаторічними трав'янистими бур'янами. Все заросло пирієм, амброзією та ін., які відмирають на зиму, а навесні знову починають інтенсивно рости від кореня. Що робити?
1.    Потрібно прибрати бур'яни, які вже ростуть, є листя – значить беремо гербіцид.
2.    Потрібно позбутися і від листя, і від коренів – беремо системний гербіцид, який через листя проникає в корені.
3.    Потрібно прибрати всі рослини, без винятків, і повністю очистити ділянку – беремо препарат суцільної дії.
Отже, наш вибір – післясходовий системний гербіцид суцільної дії. І це – Раундап, Ліквідатор, Напалм, Ураган та ін. Ефективність обробки залежить від особливостей застосування (див. нижче), тому іноді потрібно повторити обробку. Підготовлену таким чином ділянку вже через кілька днів можна буде використовувати для посадок.
Приклад 2. Дерев'янисті кущі надмірно розрослися, швидко поширюються кореневими відростками. Механічне прибирання таких заростей – займе багато часу і потребуватиме участі кількох осіб. Як прискорити і полегшити процес? Обробити листя препаратами, як в попередньому прикладі. Але якщо крона висока і велика, а під деревом ростуть потрібні рослини, то цей варіант не підходить. Що робити? Гербіцид наноситься по корі, вводиться під кору, в надрізи і отвори стовбура та ін. Звичайно, це роблять кілька разів. Поступово кущі припиняють ріст, жовтіють і висихають, а суху деревину прибирати в рази простіше і легше, ніж живу. При необхідності так можна видалити будь-які дерева, в том числі непотрібні плодові – яблуні, груші та ін.
Приклад 3. Підготувати ділянку до посіву газонної трави. Прибираємо всю рослинність гербіцидом суцільної дії. За кілька днів (див. інструкцію) робимо посів трави.
Приклад 4. На газоні разом з травою зійшли і ростуть бур'яни. Тут потрібен препарат, які залишить траву і видалить бур'яни – гербіцид вибіркової (селективної) дії. Наприклад, купіть Дікамба Форте та ін. На дорослих газонах, якщо вони не дуже засмічені бур'янами, хороший ефект дає звичайна регулярна стрижка трави. Більшість бур'янів – не витримують регулярного скошування.
Приклад 5. Гербіциди для захисту городніх рослин. Вибираємо серед препаратів – вибіркової дії. Якщо посадки в більшості засмічені пирієм – використовуйте препарати Антипирій, Фюзілад Форте та ін. Для очищення посадок овочів, які висаджені розсадою (не посіви) від однорічних сходів злакових і однорічних дводольних бур'янів томатів, картоплі та інших пасльонових, огірків, кабачків та інших баштанних – підійде досходовий гербіцид Дуал Голд. Препарат буде пригнічувати проростання насіння ще в ґрунті. Це дасть можливість розсаді вкоренитися і зміцніти. Надалі по сходам бур'янів використовуйте селективні післясходові гербіциди, наприклад, Фюзілад. Посадки полуниці, малини, смородини теж можна обробити Фюзіладом. Для обробки всіх видів буряків, моркви проводите – використовуйте Віталон Експерт. Засіб від бур'янів на картоплі нашого каталогу – гербіцид Антисапа, його можна застосовувати по всім бобовим (квасоля, соя, люцерна та ін.). Гербіцид по кукурудзі – наприклад, Дікамба Форте.
Приклад 6. Щільні змішаний посадки, міксбордери, квітники, як локально видалити врослі бур'яни. Цю схему можна використовувати, при густих посадках, коли вирвати корені бур'янів начисто не виходить. Для того, щоб прибрати пирій – використовуйте Антипирій і Фюзілад. Якщо у вас є декоративні злаки, міскантус, костриця, тощо – прикрийте їх при обробці. Яглицю та інші багаторічні бур'яни – видаляють точково. Для цього використовують препарат суцільної дії, Раундап, Ураган, Напалм та ін. Його наносять прямо на листя бур'янів настільки акуратно, щоб не зачепити культурні рослини, наприклад, пензликом. Через кілька днів бур'яни пожовтіє і загинуть. При необхідності – повторюють обробку. Щоб видалити хміль, ожину, дикий виноград і інші агресивні бур'яни, які через сусідні рослин ви не можете їх обприскати – наберіть гербіцид в шприц і введіть препарат в стовбури, кореневу шийку, пагони.

Особливості використання гербіцидів в саду та городі

Щоб обраний під завдання гербіцид ефективно працював, при його застосуванні потрібно враховувати цілий ряд факторів. Завжди уважно читайте інструкцію, вона має бути детальна
1.    Більшість післясходових гербіцидів використовують при плюсових температурах, після висихання роси, в суху, але не посушливу погоду.
2.    У спекотні періоди, коли листя стає більш жорстким, концентрацію препарат, як правило, збільшують, см. інструкції.
3.    Препаратам потрібно від декількох годин, до декількох днів сухої погоди без дощу, щоб почати діяти.
4.    Використовуйте хороший обприскувач, розчин має розподілятися по бур'янах рівномірно, щоб листя добре змочені. Тоді і бур'яни будуть гинути більш рівномірно.
5.    При правильному застосуванні – гербіциди безпечні для людей і повністю розпадаються на безпечні елементи, виконавши свою роботу. У кожного препарату свої терміни розкладання – дотримуйтесь рекомендацій, описані в інструкції. Клас небезпеки більшості гербіцидів – 3, помірний.
6.    Як з будь-якими садовими препаратами – дотримуйтесь звичайних запобіжних заходів.
7.    Щоб визначити норми витрат, сумісність різних гербіцидів і фунгіцидів в бакових сумішах, читайте рекомендації виробників. Зазвичай, препарати лінійок західних виробників, наприклад, Байєр і Сингента – сумісні, якщо в інструкції не вказано інакше.
Бур'яни є завжди і всюди, а гербіциди – це ефективні препарати, але не чарівні. Щоб не бігати з сапою, а правильно і безпечно користуватися гербіцидами – потрібно в них розібратися. Наші консультанти – допоможуть. Боротьба з бур'янами – комплексний процес. І завдання стоїть так – використовуємо голову, знання, досвід. Яка альтернатива? Нескінченне робота сапою з ранку до ночі, безнадійна і безперспективна. У гербіцидах розберуться ті, хто не хоче стати, а хоче отримувати від саду тільки користь і задоволення.
 

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Антисапа 10 г
3
Антисапа 10 г
57673
в наявності
1
49.90грн. 44.91грн.
аналог Зенкор Антисапа 50 г
3
Антисапа 50 г
25951
в наявності
1
199.90грн. 179.91грн.
Буран 40 мл
3
Буран 40 мл
44200
в наявності
1
28.90грн. 26.01грн.
Гербіцид Рим 1 г + Мачо 5 мл
3
Гербіцид Рим 1 г + Мачо 5 мл
45668
в наявності
1
25.90грн. 23.31грн.
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити