Barbie Sale
0

Полуниця: що робити восени – підгодівля, обрізка, догляд покроково

Догляд за полуницею восени – один з основних етапів. Від того, наскільки правильно ви підживлюєте рослини до зими, залежатиме врожай наступного року. Сучасні сорти полуниці мають високий потенціал врожайності, при грамотному догляді можна отримувати смачні високоякісні ягоди весь сезон. А з ремонтантними сортами можна збирати ягоди навіть восени.

Часто аматори роблять з полуницею восени багато зайвих дій – і обрізають кущики «під нуль», і скошують повністю весь ягідник, прополюють і глибоко розпушують під зиму, обмежують поливи, накривають поліетиленовою плівкою та ін. Всі ці радикальні маніпуляції користі полуниці не принесуть, кущі можуть вимерзнути, слабшають і погано плодоносять. Чому? Тому, що сучасні сорти вимагають більш делікатного осіннього догляду. Тоді ви отримуватимете в сезон рясний урожай по-справжньому відмінних ягід. Розберімось з тим, що робити з полуницею восени від А до Я.

Що робити з полуницею восени – як підготувати до зими

Коли плодоношення одноразово плодоносних сортів закінчується, як правило, у червні – кущики пропалюють, добре підживлюють, розсаджують молоді вуса розетки, закладають нові грядки. Все літо потрібно стежити за поливами, щоб до осені кущі були міцними, здоровими, сильними, з добре розвиненою кореневою системою. Як доглядати полуницю весною та про посадку вирощування влітку – читайте в нашому блозі. Слідкуйте за поливами, не допускайте пересихання у спеку. Інакше рослини розвиватимуться слабо. З вересня розпочинається активна підготовка грядок полуниці до зими. Підготовка ремонтантної полуниці та одноразово плодоносної до зими в осінній період – приблизно однакова. Про особливості різних груп сортів сучасної полуниці – читайте у Блозі.

Осіння прополка та розпушування полуниці

Наскільки успішно полуниця перезимує, безпосередньо залежить від того, наскільки добре розвинена коренева система рослини, наскільки здорове та міцне у неї листя. Зверніть увагу, саме у вересні на більшості кущів йде процес формування плодових бруньок наступного сезону.

На початку осені робіть прополювання та розпушування дуже акуратно, важливо не пошкодити коріння. Використовуйте компактні грабельки або культиватор, з невеликими зубцями, будьте обережні, особливо ближче до кущів. Із середини вересня – краще взагалі не прополювати та не розпушувати. Коренева система у рослин полуниці поверхнева. Якщо пошкодити численні невеликі корінці, то вони можуть не встигнути відновитися до холодів і якість зимівлі погіршиться. Крім цього, кущам доведеться витратити сили на реабілітацію на шкоду формуванню майбутнього врожаю.

Що робити? Ефективне рішення у боротьбі з бур'янами – посадка полуниці по чорному агроволокну. Якщо з якихось причин ваші грядки восени сильно заросли бур'янами, то використовуйте гербіцид, наприклад, Фюзілад Форте та ін. Важливо, щоб бур'яни не забирали у полуниці елементи живлення, воду та ін.

Нагадаємо, загущені бур'янами посадки – сильніше уражаються хворобами та шкідниками, ніж чисті. Ще один спосіб зменшити кількість бур'янів – мульчування міжрядь.

Будьте уважні, при прополюванні та мульчуванні – ні в якому разі не засипайте землею точку росту, так зване «сердечко». Якщо коріння оголилося – присипте тільки їх.

 

Осіння підгодівля та поливи полуниці

Як і чим правильно підживлювати полуницю восени? Уникайте азотних добрив, у тому числі органічних. У вересні вже не можна вносити гній, курячий послід та ін. Добрива з азотом такі, як Нітроамофоска, восени для полуниці використовувати не можна. Для того, щоб рослини добре підготувалися до зими – використовуйте добрива з високим вмістом калію та фосфору. Рекомендуємо спеціальний комплекс добрив Золота осінь та ін. Як вносити суперфосфат восени під полуницю? Восени вносять приблизно 30 г на кв. метр грядки, у тому числі після посадки саджанців. Як органічне добриво можна використовувати деревну золу.

Підживлення вносять по вологій землі. Після застосування добрив також потрібно поливати полуницю, якщо немає дощів. Продовжуйте поливи, якщо опадів недостатньо. Рослини не мають відчувати дефіцит вологи. Останній вологозарядний полив роблять напередодні приходу стабільних морозів, якщо дощів мало і вологи у ґрунті недостатньо.

 

Обрізка полуниці восени

Чи потрібно обрізати кущі полуниці на зиму? Так, обов'язково. Але, не потрібно махати косою і зрізати все дощенту. Чому? Головний захист куща від морозів – пишне листя. А поживні речовини, які рослини поступово переносять із листя в коріння – важливий елемент підготовки полуниці до зими. Тому залишати полуницю зимувати без листя після обрізки – погана ідея. Рекомендуємо видаляти тільки старі квітконоси, хворі та ослаблені листки, і звичайно – вуса, якщо до осені вони залишалися необрізаними. Використовуйте лише чисті, добре продезінфіковані садові ножиці або гострий секатор.

Особливо акуратно обрізають ремонтантну полуницю, старе і хворе листя, квітконоси. Використовуйте гострі інструменти, не смикайте кущ, щоб не пошкодити коріння. Ця група сортів закінчує плодоносити вже восени і у кущів небагато часу, щоб добре підготуватися до зими, тим більше відновлюватись після пошкоджень.

 

Обробка полуниці восени – чим і як обприскати

Як правильно обробити полуницю на зиму від хвороб та шкідників? Після того, як зроблено всі основні роботи з підготовки рослин до зими, з грядки прибрано бур'яни та рослинні залишки, опале листя, кущики обрізані, добрива внесені – настає час обробити посадку полуниці від хвороб та шкідників. Навіть якщо ви не бачите ознак ураження – профілактика восени дуже важлива. В цей час шкідники шукають укриття на зиму, ховаються під листям, у ґрунті та ін. Тому, рекомендуємо не тільки обприскати кущі полуниці по листу, а й пролити ґрунт під ними системним інсектицидом, наприклад препаратом Актара.

Для профілактики захворювань можна використовувати системний фунгіцид, типу Фундазол або Рідоміл Голді та ін.

Строки обробки. Обприскування проводять при плюсовій температурі, як правило, із середини до кінця вересня.

 

Укриття полуниці на зиму, мульчування, підгортання

Не поспішайте вкривати полуницю. Не раніше ніж після перших нічних заморозків. Це загартує кущі, підготує їх до зими. Орієнтовно у жовтні і навіть листопаді, коли земля починає підмерзати – полуницю мульчують і злегка підгортають торфом, компостом, повністю перепрілим перегноєм, хвойним опадом, соломою, сухим листям та ін. Кращий захист для полуниці – шар снігу додаткового укриття. Якщо додатково вкривати грядки агроволокном, його потрібно класти на дуги, щоб покривний матеріал не стикався безпосередньо з листям.

Якщо ви посадили молоді саджанці полуниці вже восени, то приділіть особливу увагу догляду та підготовці молодих рослин до зими, щоб вони встигли добре вкоренитися. Подбайте про додаткове укриття, поки ґрунт не замерзне, полуниця буде продовжувати укорінюватися.

Осінній догляд за полуницею – не потребує особливих навичок, жодних значних фінансових чи витрат часу. Просто дотримуйтесь наших порад і навесні полуничник активно піде у ріст і дасть хороший урожай.

 

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити