Barbie Sale
0

Полуниця - посадка та догляд: як виростити багато смачних ягід

Після того, як ви визначилися який саме сорт полуниці вибрати для посадки в вашому ягіднику, обрали і придбали кращі саджанці каталогу – розберемося як вирощувати полуницю. Нашим консультантам задають багато питань про те, як правильно посадити полуницю навесні і восени, які є технології та схеми посадки, чим відрізняється вирощування ремонтантної полуниці, які добрива використовувати для підживлення, як захистити полуницю від хвороб і шкідників та багато інших.

Клубника - правильная посадка и уход

У цій статті ми постараємося відповісти на найпоширеніші питання новачків і дати рекомендації досвідченим садівникам по групам нових сортів.

Щоб початківцям садівникам легше було розібратися з особливостями вирощування, нагадаємо про опис будови рослини, як полуниця розмножується і як розвивається. Полуниця – багаторічна трав'яниста рослина, кущик досягає висоти від 20-25 см до 35-45 см у різних сортів. Листки великі, трійчасті, на міцних коротких черешках, зібрані в розетку. Квітконоси у деяких сортів – вище розетки листя, в інших – нижче. Суцвіття – багатоквіткове. Квітки білі або трохи жовтуваті, рідко – рожеві. Коренева система – мичкувата, добре розвинена, глибиною до 25-35 см. Як розмножують полуницю в саду і розплідниках? Більшість великоплідних сортів полуниці розмножується вегетативно - дають сланкі пагони, вуса, з невеликою розеткою на кінцях, які по мірі росту вкорінюються. Крім вусів, сам кущ теж розростається і формує біля материнської розетки листя, ще кілька молодих розеток – їх називають «ріжки».

Більшість сортів максимальний урожай дають на другий сезон після посадки і далі в наступні 2-3 роки. Потім, врожаї знижуються. А ягоди – дрібнішають. Це нормальна властивість садової великоплідної полуниці. Тому на 3-4 рік – грядки полуниці оновлюють. Як це зробити – ми теж розповімо.

Полуниця - основні правила посадки та умови вирощування

  • Коли садити полуницю?

Багато хто запитує який календар посадок полуниці, які точні терміни. Молоді саджанці полуниці всіх груп – висаджують навесні та восени. Розсаду в контейнерах – весь сезон, включаючи літо. Коли саме робити посадку? Для новачків розповімо докладніше. Починати посадку можна ранньою весною, як тільки лопата вже входить в землю. За умови, що у вас загартована розсада полуниці, яку викопали незадовго перед продажом з відкритого ґрунту. Це, практично, напівсплячі рослини, які прокинуться і почнуть активний ріст вже у вас в саду після посадки. Зазвичай, розплідники і фірмові інтернет-магазини продають саджанці полуниці, які вже почали ріст, і вони потихеньку прокидаються в теплі при транспортуванні. Такі саджанці краще висаджувати у відкритий ґрунт трохи пізніше, коли особливих заморозків вже не передбачається і температура рідко опускається нижче +8-10°С. Більш ранню посадку полуниці роблять в теплиці або під тимчасові укриття. Восени полуницю висаджують з серпня до кінця жовтня, при теплій осені навіть пізніше. Важливо, щоб до промерзання землі залишалося менше 3 тижнів, щоб саджанці полуниці вкоренилися. При пізній посадці – рекомендуємо мульчувати посадки, вкривати агроволокном до весни.

  • Який ґрунт вибрати для полуниці?

Кращими будуть легкі поживні суглинки, збагачені органікою супіски. Від слабокислих до слаболужних – pH 5,7-6,2. Для хороших врожаїв полуниці потрібна багата перепрілою органікою земля. Але в цілому, полуниця здатна рости на будь-яких садових ґрунтах, і буде радувати вас нехай і не найбільшими, але точно смачними ягодами. Що додавати в лунку при посадці? Найбільш правильно – готувати місця посадки заздалегідь. Для весняної посадки – з осені, для осінньої – за місяць до посадки починають готувати землю. Вносять компост, хороший повністю перепрілий перегній, можна золу, калійно-фосфорні добрива, наприклад, Золота осінь. Якщо не вийшло заздалегідь, то підсипати прямо в лунки при посадці. Навесні краще додавати трохи нітроамофоски, замість калійно-фосфорних добрив.

  • Освітленість - де посадити полуницю: на сонці або в напівтіні?

Саджанці великоплідної полуниці краще вирощувати на сонячних ділянках. А ось дрібноплідні сорти, які ми називаємо садовою суницею – краще вирощувати при розсіяному світлі, в м'якій напівтіні. Рослини здатні витримати спеку і нетривалу посуху, але для гарного врожаю – потрібна нормальна вологість ґрунту. Уникайте місць з застоєм води, підвищеною вологістю повітря, поганим провітрюванням.

  • Підготовка до посадки.

Полуницю в контейнері за кілька годин до посадки полийте коктейлем інсектициду і фунгіциду, наприклад, Фундазол + Актара. Молоді саджанці з відкритим коренем поставте в розчин на пару годин, якщо вам зручніше – можна обприскати до або після посадки, а розчином, що залишився полити під корінь. Це захистить полуницю від хвороб і шкідників на етапі вкорінення і старту росту. Навесні додайте стимулятори коренеутворення і адаптогени, наприклад, Епін та Корневин.

  • Правильна посадка полуниці.

Розправте корінці в посадковій лунці. Не заглиблюйте кореневу шийку. Це частина рослини між коренями та черешками листя. Розташовуйте кореневу шийку на рівні землі. При більш глибокій або дрібній посадці саджанці полуниці можуть хворіти і знизять врожайність. Це важливо і для відкритого ґрунту і для вирощування в теплиці. Так роблять посадку саджанців як ремонтантних сортів полуниці, так і однократно плодоносних. При підготовці грядок для посадки на суглинних ґрунтах формують валик землі – так звані «гребені», вище рівня землі на 10-20 см. Навесні ґрунт краще і швидше прогрівається і урожай виходить більш раннім. Плюс до цього – зайва волога не застоюється, скочується, і ягоди виходять сухими і чистими. На легких супісках грядки під полуницю роблять тільки злегка піднятими, щоб ґрунт не пересихав занадто швидко, якщо немає крапельного поливу.

  • Основні схеми посадки.

Часто новачки запитують – яка схема посадки полуниці найкраща? Це залежить від ваших можливостей вирощування. Найчастіше використовують 2 найбільш оптимальні та зручні в догляді – однорядкову і дворядкову. При посадці одним рядком, грядку розташовують уздовж осі північ-південь. Між кущами залишають 20-25 см, а міжряддя – від 60 см. При двострічковій посадці – висаджують по два рядки саджанців з міжряддями від 70 см. Відстань між рядками – від 30 см, між саджанцями полуниці в рядку – при посадці 15-20 см. Можна робити посадку в шаховому порядку. Заздалегідь вирішите яку схему ви вибираєте, розмітьте грядки, порахуйте, скільки саджанців полуниці вам потрібно придбати для посадки.

  • Інші схеми посадки.

Варто згадати посадку полуниці гніздами, коли один кущ висаджують в середині, а ще 6 саджанців, шестикутником, на відстані 25-30 см від центру. Між гніздами – від 60 см. Вважається, що такий метод дозволяє посадити більше рослин на одиницю площі і отримати більший урожай полуниці, але в промисловому вирощуванні таку схему не використовують. Посадка полуниці окремо розміщеними кущами – передбачає велику відстань, від 40-50 см. Так саджанці полуниці пишно розростаються, не затінюють один одного, всі вуса видаляють – і ягоди виходять дуже крупні, а урожай з кожного куща – великим. Але місця і догляду така схема вирощування вимагає досить багато. Килимова посадка полуниці зручна для дачників «вихідного дня». Полуницю висаджують на відстані від 30 см і дають рости вільно, вуса не видаляють. Посадки швидко перетворюються на суцільний килим. Така грядка сама себе затінює і мульчуює. Потрібно менше поливів. Урожай виходить середній, а ягоди порівняно невеликі. Але багатьом саме така посадка зручна, і полуниці для їжі і для варення – досить.

  • Технологія посадки.

Традиційна посадка полуниці – в звичайні грядки. Посадка на агроволокно або плівку – стала особливо популярною. Найбільш оптимальним вважається спосіб з агроволокном. Грядки або гребені накривають спеціальним щільним нетканим матеріалом, який пропускає воду до кущів, але перешкоджає зростанню бур'янів. При необхідності можна зверху додати мульчу для ще кращого збереження вологи і захисту полуниці від перегріву. Такий спосіб посадки значно скорочує час догляду. При професійному вирощуванні суниці на агроволокні передбачає влаштування крапельного поливу.

Полуниця, полив, догляд, фото

  • Полив полуниці.

Рекомендуємо тримати баланс при поливах. Звичайно, треба полити відразу після посадки. Для хорошого врожаю полуниці потрібно, щоб земля була помірно вологою, без переливу, але й без посухи. При надлишку води – полуниця страждає кореневими гнилями, при нестачі – втрачається кількість і якість, ягоди дрібнішають, їх зав'язується мало. Тому, на питання як часто поливати полуницю після посадки – відповідаємо, у міру просихання  землі. Намагатися, щоб рівень вологість був рівномірним, по можливості – однаковим весь сезон. До появи квітконосів – можна поливати дощуванням по листу, після початку цвітіння – під корінь, оптимально – організувати крапельний полив.

Полуниця – основний догляд: питання-відповіді

Коли полуниця дасть урожай? Чи будуть ягоди в перший рік після весняної посадки?

Після весняної посадки молодих кущів полуниці – рекомендують видалити всі квітконоси, щоб молоді саджанці добре розрослися, зміцніли і набралася сил. Радять видаляти і всі сланкі пагони з розетками – вуса. Це важливо, щоб кущ став сильним розрісся, сформував додаткові ріжки (див. будову куща). Тоді в наступному році урожай буде дійсно значним, кожен ріжок дасть по кілька квітконосів. Особливо важливо це для групи сортів короткого дня, однократно плодоносних (КСД). У багатьох початківців садівників просто не вистачає духу видалити майбутні ягоди. Залиште кілька квітконосів для контролю сортності та спробуйте перші ягідки з декількох кущиків. Позначте рослини, які плодоносили, і самі переконаєтеся, що в наступному сезоні – вони будуть менш урожайні, ніж ті, у яких квітки були видалені. Ви все-таки хочете отримати урожай в той самий сезон після весняної посадки? Для цього підійдуть ремонтантні сорти (НСД). На саджанцях цієї групи сортів теж видаляють весняні квітконоси. Але, на відміну від однократно плодоносних – ремонтантні можуть давати врожай кожен 40-50 днів. Після того як укореняться і зміцніють, вони знову зацвітуть в середині літа і будуть пригощати вас ягодами до осені.

Як подовжити та покращити плодоношення ремонтантної полуниці?

У полуниці групи сортів нейтрального світлового дня є ще одна цікава властивість. Можна зробити так, що вона дасть в липні-серпні і восени – врожай більше звичайного. Для цього, з весни і до середини червня – всі квітконоси на кущах видаляють. Так ремонтантна полуниця не витрачає сили на плодоношення в той період, коли одноразові сорти масово віддають урожай високої якості. Нагадаємо, що ремонтна полуниця дає найбільші і смачні ягоди саме в другу і третю хвилі плодоношення, а перші – найдрібніші. Таким способом, ви отримаєте влітку і восени великий урожай прекрасних ягід з ремонтантних кущів. При посадці одноразових і ремонтантних сортів ви зможете ласувати полуницею з кінця травня і до жовтня.

Весна. Догляд та підживлення полуниці.

Навесні, з ділянки видаляють стару мульчу, щоб вона почала прогріватися, а кущі полуниці – почали прокидатися. Нагадаємо, влітку, мульча пригнічує ріст бур'янів і утримує вологу, восени і взимку – захищає від холодів, ранньою весною – заважає ґрунту прогріватися. Тому її прибирають, а заодно і очищають від зимуючих в рослинних рештках шкідників і хвороботворних мікроорганізмів. Обріжте всі старі, хворі, засохлі листки. В цей же час можна зробити першу профілактичну обробку від хвороб. Акуратно прорихліть відкриті грядки, полийте, якщо дощів недостатньо. В цей самий час, раз у 2-3 тижні вносять комплексні добрива – нітроамофоску, і хороші відгуки садівників та фахівців отримали сучасні спеціальні комплекси для полуниці. У період цвітіння можна додати калійні добрива. Для більш активного цвітіння і формування зав'язі – обробіть посадки фіто-стимулятором.

Азотні добрива полуниці навесні – чи потрібно вносити?

У підживленні полуниці рано навесні тільки азотними добривами типу сечовини, карбаміду та ін. є свої плюси і мінуси. З одного боку, високі дози азоту дають швидкий старт росту. А з іншого боку – забагато «але». Багато сучасних сортів при надлишку азоту починають «бушувати», тобто нарощують вегетативну масу, велике листя, дають купу вусів, але ягід – дуже мало або кущі взагалі не цвітуть. Це найпоширеніша причина при відповіді на питання: чому полуниця не цвіте. При занадто швидкому рості, кущики полуниці стають більш вразливими і чутливими до заморозків, підвищеної вологості, перепадів температур. Тому більшість фахівців схиляється до того, що перші і наступні підживлення потрібно робити комплексними збалансованими добривами.

Як доглядати за полуницею після збору врожаю?

Сорти, які закінчили період плодоношення в червні, однократні – добре поливають і удобрюють комплексним добривом. Потім роблять обрізку. Видаляють квітконоси з рештою некондиційних ягід, хворе плямисте листя і всі вуса, якщо ви не плануєте розмножувати полуницю самостійно. Продовжуйте поливати й удобрювати рослини, щоб до осені вони сформували сильні здорові кущі і заклали плодові бруньки наступного врожаю.

Після першої хвилі врожаю ремонтантну полуницю теж підживлюють, зайві вуса – видаляють і продовжують активний догляд за рослинами. Сортам, які плодоносять повторно потрібно приділяти особливу увагу, щоб у них було достатньо сил для другого і третього врожаю.

Чим удобрювати полуницю восени?

Всі сорти полуниці з кінця серпня починають підживлювати тільки калійно-фосфорними добривами з мінімальним або без вмісту азоту. Рекомендуємо суперфосфат і сучасний комплекс Золота осінь.

Обробка полуниці від хвороб – важливий етап догляду.

Сучасні сорти більш стійкі до хвороб, але в цілому полуниця потребує профілактики. Хвороб у полуниці багато, вони докладно описані з фотографіями в спеціальній літературі, основні – сіра гниль, фузаріозне в'янення, фітофтороз, борошниста роса та ін. Уражаються і листя, і ягоди, і коріння. Щоб вам не довелося навесні гадати чим захворіла полуниця – починайте профілактичні обробки відразу після збору врожаю, потім восени, ранньою весною на початку росту – системними фунгіцидами широкого спектра дії, наприклад, Фундазол, Альєтт, біо-препарати – Фіотодоктор, Тріходермін та ін. За 30 днів до збору врожаю – використовуйте тільки біо-препарати.

Чому у полуниці листя жовтіють, чому сохне кущ, що таке хлороз полуниці?

Тут багато причин і самих різних. Хлороз – це стан при якому рослина погано засвоює поживні речовини. Листя світлішають і жовтіють. Якщо проблема в тому, що холодна погода затягнулася, надлишок дощів вимиває з ґрунту поживні речовини, дефіцит заліза – то можна підживити полуницю по листу хелатом заліза і водорозчинними мінеральними добривами для полуниці та полити рослини під корінь. Проблема може виникнути й при цілому ряді захворювань, сохнути листя можуть при фузаріозі, кореневих гнилях та ін., не пропускайте обробки. Причиною пожовтіння і усихання можуть бути механічні пошкодження коренів, комахами-шкідниками, кротами, тощо.

Шкідники полуниці доставляють багато клопоту садівникам. Бруньки ушкоджують кліщі, бутони і квітки – довгоносики і квіткоїди. Використовуйте інсектициди з ранньої весни, за 30 днів до збору врожаю – переходьте на біопрепарати, наприклад, Актофіт та ін.

Ягоди полуниці ми любимо з дитинства, урожай зі своєї грядки чекаємо щороку з нетерпінням. Дотримуйтесь наших рекомендацій і насолоджуйтеся смачною полуницею зі свого саду.

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

рання Полуниця Хоней (Honey) контейнер 0.8 л Полуниця Хоней (Honey) контейнер 0.8 л
3
Полуниця Хоней (Honey) контейнер 0.8 л
45495
немає в наявності
3
89.00грн.
Агроволокно Greentex p-23 3.2м*10м
Агроволокно Greentex p-23 3.2м*10м
38314
закінчується
1
269.90грн.
Наколінники садові 655
Наколінники садові 655
40909
немає в наявності
1
101.90грн.
Наколінники (пара) GR6990
Наколінники (пара) GR6990
36354
закінчується
1
459.90грн. 413.91грн.
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити