РУССКИЙ ВОЕННЫЙ КОРАБЛЬ, ИДИ НАХУЙ!!!
Фінальний РОЗПРОДАЖ сезону ВЕСНА 2022
0

Журавлина садова великоплідна: посадка і догляд

Журавлина – дуже цінна корисна ягода. Сама рослина, звичайно, вимагає при посадці саджанців дотримання деяких агротехнічних прийомів, але вони зовсім прості. А, можливо, у вас в саду якраз ідеальні умови для посадки і вирощування саджанців журавлини, і у вас журавлина буде рости і рясно плодоносити на радість всій родині.

клюква ягоды

Журавлина (лат. Oxycoccus) – це група рослин сімейства Вересові. Сланкі невисокі пагони журавлини, вічнозелені, глянцеві смарагдові листочки визирають навіть з-під снігу. Зворотна сторона листа - матова з легким восковим нальотом, який захищає листя від вологи. Пагони журавлини, до 50 см завдовжки, падаючи на землю - вкорінюються, тобто рослина розмножується сланкими пагонами. Висота рослини може досягати 60 см. Пагони цих вічнозелених кущиків можуть досягати висоти від 15 см до 60 см.

Латинська назва в перекладі означає «кисла ягода». По-англійськи, журавлина - «Сranberry» або «ягода журавлів». Американці так називають журавлину, мабуть тому, що ягоди ростуть в заболочених місцях, де журавлі із задоволенням пасуться.

У природному середовищі журавлина росте пишними куртинками, зазвичай, в сирих заболочених місцях, хвойних і змішаних лісах, на болотах, по низинних берегах річок і озер. У садах і на присадибних ділянках - вирощують журавлину садову.

Цвіте рослина з кінця квітня до початку червня, в залежності від сорту. На видовжених квітконосах з'являються світло рожеві або червонуваті квітки, і кожна з них зберігає декоративність до трьох тижнів. Дозріває журавлина у вересні або жовтні. Можна збирати ягоди і взимку, і навіть навесні прямо з-під снігу. Плоди садової журавлини - яскраво червоні глянцеві, діаметром до 15 мм. Ягода, яку вдарив мороз солодша, хоча зберігається і транспортується вона гірше.

Як садова культурна журавлина стає все більш поширеною в наших садах, як і популярна та теж дуже корисна ягода – лохина або чорниця садова. У цих ягід умови вирощування багато в чому схожі.

Види та сорти клюкви

Рід журавлини складають чотири основних види:

 • великоплідна журавлина;
 • гігантська;
 • чотирипелюстна (болотна);
 • дрібноплідна.

У садовій культурі найпоширеніша - журавлина великоплідна. Один з найкращих сортів садової журавлини – Пілігрим (Pilgrim). Це рослина з високою силою росту. Кущі можуть досягати висоти до 30 см і здатні з часом розростаються в ширину до 2 м. Плоди журавлини цього сорту дуже великі і можуть досягати 20 мм в діаметрі. Ягоди темно-червоні з блакитним восковим нальотом, які можуть залишатися на кущах всю зиму. Дозрівання наступає за 80-90 днів після закінчення цвітіння, зазвичай, це початок жовтня. Перші врожаї можна збирати за 2-3 роки після посадки, а в повне плодоношення журавлина входить з четвертого року.

Зверніть увагу: сортова журавлина насінням не розмножується, тобто сортові властивості материнської рослини не зберігаються. Потрібно або купити саджанці журавлини або проводити зелене живцювання.

клюква выращивание

Особливості вирощування журавлини в саду та на дачній ділянці

Терміни висадки саджанців журавлини

Саджанці журавлини висаджують у відкритий ґрунт рано навесні, як тільки в землю вже можна вставити лопату на глибину хоча б 10 см. А можна робити посадки восени, коли настає прохолодна і волога погода, в жовтні і навіть листопаді.

Підготовка саджанців журавлини до посадки

Перед посадкою саджанці журавлини можна кілька годин потримати в розчині спеціального стимулятора Агромікс Епін Максі. Для профілактики захворювань додайте фунгіцид Фундазол. Після посадки, полийте рослини цим же розчином.

Посадка саджанців журавлини у відкритий ґрунт

Саджанці журавлини висаджують в лунки до 10 см глибиною, викопані на відстані від 25 см. Посадки замульчируйте.

Полив саджанців журавлини

Висаджуйте рослини у вологий ґрунті та добре полийте. Журавлина вологолюбна рослина, в природі росте в заболочених місцевостях. В саду поливайте журавлину регулярно, особливо в період росту і плодоношення. Не допускайте пересихання ґрунту. Ідеально, якщо ґрунтові води будуть залягати на глибині близько 35 см в місці вирощування журавлини.

Найбільш сприятливі умови вирощування журавлини: ґрунти, вимоги до освітленості

Для успішного вирощування журавлини ґрунт має бути легким, збагаченим органікою, із слабокислою реакцією порядку pH 3,5-4,5. Можна купити готовий субстрат в садовому центрі або приготувати ґрунт самостійно, якщо у вас є поруч хвойний ліс. Вам знадобляться: лісової перегній, пісок і торф у пропорції 1: 1: 2, можна додати ще одну частину перепрілої хвої.

Якщо на вашій ділянці ґрунти такого складу, які не підходять для вирощування журавлини, то створити правильні умови для рослини дуже просто:

 • Зніміть верхній шар ґрунту на глибину до 35 см. Можете робити суцільну грядку або приготувати траншеї.
 • Викладіть траншею арговолокном або іншим матеріалом, щоб грунт не розсипався.
 • Заповніть «корито» субстратом з кислою реакцією.
 • Висаджуйте саджанці журавлини по два в лунку на відстані близько 30 см.
 • Замульчуйте посадки торфом або тирсою дерев хвойних порід.

 Для посадки вибирайте відкриті сонячні місця, але можна висаджувати журавлину і в півтіні.

клюква цветение

Догляд за журавлиною

Основні елементи догляду за журавлиною

 • легке розпушування та прополювання;
 • полив і підживлення мінеральними і органічними добривами;
 • легка проріджувальна обрізка;
 • захист від хвороб.

Підживлення журавлини

Щоб отримати хороший урожай журавлини – підживлюйте  рослини регулярно. Найзручніше додавати добрива в воду під час поливу рослин.

 • З ранньої весни і до кінця липня підживлюйте рослини комплексним мінеральним добривом раз на три тижні. Радимо водорозчинне добриво Зелений Гай Аква універсал.
 • З середини серпня кожні два тижні підживлюйте добривом Зелений Гай АКВА Хвоя.
 • З третього року зростання підживлення проводять рідше, до 6 разів за сезон.
 • Важливо: використовуйте добрива в половинній рекомендованій дозі.

Обрізка журавлини

Коли і як обрізати крону журавлини поки знають далеко не всі садівники. Але це дуже просто. Дотримуйтесь наших порад:

 • Першу обрізку проводять в травні. У перші два-три роки у рослини формується крона, ви можете зробити її компактною і більш високою, або розлогою.
 • Щоб сформувати крону компактнішою, обріжте всі тонкі, розлогі пагони. Цим ви будете стимулювати зростання вертикальних гілок.
 • Але якщо вам до душі розлога журавлина, то вкорочуйте вертикальні гілки, це буде стимулювати зростання горизонтальних пагонів.
 • Зауважте: із вертикальних гілок ягоди краще збирати, але горизонтальні пагони легше вкривати на зиму.
 • Важливо: восени журавлину не обрізають.

Полив журавлини

Поливаючи журавлину, користуйтеся золотим правилом – ґрунт має бути завжди злегка вологим, але не мокрим. Застою води не має бути.

Хвороби та шкідники журавлини

Рослина найчастіше хворіє грибковими або бактеріальними захворюваннями. Звичайно, простіше проводить профілактику, ніж лікування. Навесні на самому початку вегетації обробіть рослини препаратами, зо містять мідь, наприклад: Хлорокис міді. З травня по вересень користуйтеся системними фунгіцидами, такими як Ридоміл Голд або Фундазол.

Комахи-шкідники не можуть завдати серйозної шкоди рослинам, тому спеціальних заходів боротьби з ними застосовувати не потрібно.

Підготовка журавлини до зими

Журавлина - рослина морозостійка. Однак, на випадок малосніжною і морозної зими, укрийте журавлину ялиновим гіллям або агроволокном.
клюква куст

Особливості використання журавлини, корисна та цікава інформація

Журавлина - рослина бджолозапильна. Тому посадіть навколо плантації журавлини рослини-медоноси, які будуть приваблювати бджіл. Це допоможе збільшити урожай. Вам підійдуть: чебрець, чабер, алісум.

Восени, під час збирання врожаю журавлини, який, зазвичай, відбувається у вересні-жовтні, ягоди можна збирати навіть недозрілими, вони дозріють в процесі зберігання.

Ягоди журавлини - надзвичайно корисні. У них міститься широкий спектр корисних речовин, вітамінів, органічних кислот і мікроелементів. Журавлина - природний антибіотик. Ягоди журавлини здатні захистити організм від інфекцій, нормалізують тиск, покращують роботу травного тракту і сечостатевої системи, покращує апетит. Екстракт ягід входить до складу ефективних косметичних засобів.

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Журавлина Hoves (Ховес) контейнер 0.5 л Журавлина Hoves (Ховес) контейнер 0.5 л
2
Журавлина Hoves (Ховес) контейнер 0.5 л
47102
закінчується
1
109.90грн.
середньопізній Журавлина Стівенс Журавлина Стівенс
Журавлина Стівенс
37763
закінчується
1
109.90грн.
середньопізній Журавлина Пілігрим Журавлина Пілігрим
6
Журавлина Пілігрим
28627
закінчується
1
99.90грн.
Журавлина Rumba
Журавлина Rumba
49623
немає в наявності
1
0.00грн.
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити