Barbie Sale
0

Хризантеми: як виростити розкішні кущі – посадка та догляд

Пізнього літа і в осінньому саду, хризантеми складуть конкуренцію всім квітучим у цей час рослинам разом узятим. Це неперевершені лідери осені – і за красою, і за різноманіттям забарвлень і форм квіток, і за тривалістю цвітіння. Щоосені садівники дають собі слово обов'язково купити саджанці хризантем, доповнити колекцію новими сортами, щоб до першого снігу милуватися виразними суцвіттями, вдихати терпкий та пряний аромат листя.


Хризантеми в саду можна виростити різні. Їхня така розмаїття, що новачки іноді просто губляться. Які замовити? У нашому каталозі є опис та фото кожного сорту саджанців хризантем, його переваг та особливостей. Ви можете вибрати сорти з пишними махровими квітками, дивовижні з довгими вузькими пелюстками, витончені хризантеми-ромашки. Цвітуть хризантеми у саду дуже довго до 3-4 тижнів. А у вазі букет може стояти мало не місяць. Більшість з них підходить і для вирощування в горщиках на вулиці та вдома. Звертайте увагу на терміни цвітіння, ранні сорти цвітуть у серпні-вересні, середні – у жовтні, пізні – з кінця жовтня, листопаді та до морозів.

 

Як виростити хризантеми в саду: особливості посадки та догляду
 

Які багаторічні хризантеми можна посадити у відкритому ґрунті

 • Хризантема мультифлора низькоросла – це найпопулярніша група, цвіте цілими шапками суцвіть. Ці ж сорти Chrysanthemum multiflora у побуті називають «хризантема куляста». Їх же називають – дрібноквіткові. Хоча діаметр квіток невеликий до 2-4 см, кущі вкриті суцвіттями так густо, що листя не видно. Є прості та махрові. Різноманітність форм і забарвлень – широкі: сліпучо білі, ніжно кремові та зелені, рожеві та фіолетові, червоні та бордові і, звичайно, найпопулярніші жовті хризантеми всіх відтінків – від лимонних до гарячо-жовтогарячих та біколорів. Висота кущів варіюється від ампельних Skyfall Pink та Skyfall Red, всього 30 см – до 50-60 см, як бордово-червоний Avalon. Усі кущі дуже гіллясті, пишні, густі, щільні. Є дрібноквіткові сорти і вищі Chrysanthemum koreanum, саме їх називають – «корейські», вони найстійкіші в саду.

 

 • Хризантема великоквіткова низькоросла – цю групу іноді називають «бордюрні хризантеми» або середньоквіткові. Від попередньої вона відрізняється тим, що на пишних гіллястих порівняно невисоких кущах розкриваються значно більші квітки діаметрам від 7-8 см до 15-18 см. Подивіться, наскільки вони різноманітні за формою. Hermosa White з дивовижними трубчастими пелюстками, Alaca – з голчастими, бронзова Amadou Dore і лилово-сива Faibelle – виглядають ніби буклі перуки середньовічної герцогині, унікальна кремово-рожева Chusan – схожа на оперення дивовижної птиці. Висота кущів більша, ніж у мультифлора – від 45-55 см, до 60-75 см. Вони підходять і для саду, і для зрізу.

 

 • Хризантема одноголова або великоквіткова – відрізняється тим, що на кожному пагоні формується лише одна квітка. Зате яка! Величезна до 20 см у діаметрі та навіть більше. Ця група найпопулярніша для вирощування на зрізку, тобто для букетів. Але, повірте, у саду ці високі до 90-120 см заввишки кущі – виглядають приголомшливо. Ідеально структуровані зелені квітки Chironne Green і помпони рожевого сорту Gustav, насичені жовто-жовтогарячими, як саме золото осені – Hanenburg Red, злегка розпатлана Cobra Bronze, елегантна Rossano Elizabeth, пишна Bigoudi Bronze – вражають. У дрібних рожевих штрихах Pip Salmon та двокольорова рожево-зелена Rossano Charlotte – настільки незвичайні, око не відірвати.

Поділ сортів на групи дуже умовний. Систематика видів та складних гібридних форм хризантем – непроста навіть для ботаніків. Тому читайте описи кожного сорту, особливості росту та цвітіння.

Деякі сорти виростити дуже просто, з іншими – треба повозитися, але вони варті того. Як доглядати за хризантемами у відкритому ґрунті? Головне знати, що саме і коли треба робити. Ми вас навчимо, що любить хризантема і чого не любить.

 

Ґрунт та місце посадки

Саджанцям потрібно одразу створити правильні умови, тоді вони добре ростимуть і квітуватимуть багато років. Що потрібно для цвітіння хризантем?

Ґрунт для хризантем має бути пухким, повітропроникним, вологоємним. Кислотність – нейтральна чи слабокисла. Щільні суглинки покращують, вносять пісок, компост, перегній, що повністю перепрів, можна внести агроперліт. Бідні супіски збагачують торфом, компостом, перегноєм. У місця посадки навесні вносять повний комплекс мінеральних добрив, таких як, Нітроамофоска, універсальне Зелений Гай та ін.

Важливо: ніякої свіжої органіки. Її взагалі не можна вносити під хризантеми.

Місце посадки кореневищ вибирайте сонячне та захищене від сильних вітрів. Можлива часткова півтінь, за умови, що саджанці хризантеми отримуватимуть не менше 5-6 годин сонця на день, а краще – 8 годин. Якщо у вас в саду є можливість вибрати місце для посадки, то віддайте перевагу ділянкам, які освітлюються прямим сонячним промінням або в першій, або в другій половині дня. А в денний час спеки – злегка затінені деревами або кущами з вищими кронами.

Важливо: не висаджуйте хризантеми в місцях, де є нічне освітлення, це рослини короткого світлового дня.

 

Як правильно посадити кореневища хризантеми?

Посадку проводять навесні чи восени. Якщо ви купили кореневища, їх висаджують у лунки на невелику глибину, над кореневою шийкою має бути не більше 2-3 см грунту. Якщо саджанці в контейнерах, то не заглиблюйте більше, ніж вони росли в горщиках.

Нагадаємо, хризантеми розмножують саджанцями (кореневищами) та розподілом куща. Ще один спосіб - живцями. Їх беруть від материнського кореневища провесною і дорощують у контейнерах, а потім висаджують у саду. Спосіб розмноження залежить від особливостей кожного ґатунку.

Відстань між саджанцями при посадці залежить від сорту та від садової композиції.

Якщо ви хочете виростити кулястий або напівсферичний квітучий кущ, потрібно посадити саджанці на відстані не менше ширини куща (див. опис), щоб вся рослина добре освітлювалася сонцем. У бордюрах групових посадках саджанці низькорослих сортів висаджують на відстані від 25 см, середньорослі – від 35-40 см.

Високорослі великоквіткові сорти, які вирощують для зрізу – висаджують на відстані від 55 см до 70 см. Так ви виростите великі, об'ємні, чудові квітки.

Формування куща, обрізка хризантем

Тут головне, розуміти, який кущ ви хочете отримати.

 • У низькорослих сортів хризантеми, щоб крона стала кулястою – починають формувати з весни, коли йде активне зростання пагонів. У кожному пагону відщипують верхівку, як тільки на ньому виросте 4-5 листочків. Це стимулює утворення бічних пагонів, розгалуження. Кущ стає густішим, пагонів більше, і на кожному кінчику сформується безліч бутонів. Як тільки бічних пагонах сформуються 7 листків, їх знову прищипують. І так усе літо. Ранні сорти припиняють обрізати наприкінці липня - на початку серпня, щоб почали формуватися бутони, пізні – на початку вересні.
 • Можна виростити штамбову форму. Для цього основний погін вирощують до потрібної висоти, потім прищипують верхівку. Починається розгалуження з бічних пазух листя. Усі нижні та бічні відростки видаляють. У верхній частині штамба залишають кілька пагонів. Їх також прищипують на 7-8 листом. Нові пагони продовжують прищипувати до отримання об'ємної крони вгорі штамба.
 • Корейські хризантеми – зазвичай, не формують спеціально. Вони найбільш зимостійкі, ростуть у відкритому ґрунті багато років і не потребують спеціальної формуючої обрізки.
 • Великоквіткові (одноголові) хризантеми формують зовсім інакше. Тут завдання – отримати одну максимально велику і красиву квітку на кожному погоні. Тому коли формується пагін висотою 10-15 см, його прищипують.
  Важливо: наприкінці весни та на початку літа такий пагін може бути вже з бутоном – видаляйте його. Верхівкові бутони на, так званому, пагоні першого порядку – крупних цвітків не дають. Вони будуть дрібними, і не відповідатимуть заявленим властивостям сорту.
  Потім, коли з'являться бічні пагони з пазух листя – залиште 1-3, залежно від сили рослини та властивостей сорту. Якщо ви тільки починаєте вирощувати великоквіткові хризантеми – залиште один найсильніший бічний пагін. Інші бічні пагони, пасинки – постійно видаляйте. Це необхідно для того, щоб кущ направив усі сили на формування максимально великої та якісної квітки. На верхівці пагона можуть формуватися не один верхівковий, а й кілька бічних бутонів – видаляйте їх. Потрібно залишити лише верхівковий
  .

 

Як і чим підживлювати хризантеми?

Підживлення потрібні регулярні. Весною – повне мінеральне добриво. Кущі, які перезимували, можна замульчувати компостом. Підживлення збалансованим комплексом повторюють раз на місяць. Зручно використовувати водорозчинні та рідкі добрива для квітучих рослин. Хризантеми добре реагують на них. Весною використовуйте універсальні мікси. Влітку – добрива для квітучих рослин, наприклад, Яскравий Квітник. Восени використовуйте калійно-фосфорні добрива – Золота осінь та ін. Зручно використовувати добрива пролонгованої дії. Для збільшення кількості бутонів на сортах мультифлора – використовуйте стимулятор Бутон.

Важливо: краще недогодувати, ніж перегодувати. Особливо обережні будьте з азотними добривами, зокрема органічними.

Хвороби та шкідники

Так, хризантеми можуть хворіти, і шкідники їх також люблять, хоч і без взаємності. Тому, проводьте регулярні профілактичні обробки фунгіцидами та інсектицидами.

Як правильно поливати хризантеми

Ґрунт має бути весь час помірно вологим. Хризантеми не виносять як посухи, так і надлишку чи застою води. Особливо слідкуйте за поливами у спеку. При дефіциті вологи стебла хризантеми стають жорсткими, дерев’яніють і це погано відбивається на цвітінні, бутонів формується менше, квітки стають дрібними. При надмірних поливах – кущі починають хворіти, кореневища уражаються гнилями.

 

Хризантеми восени та взимку

Восени рослини, які зимують у відкритому ґрунті – обрізають на висоту до 10-15 см від землі, мульчують місця посадки сухим листям, торфом або компостом, агроволокном. Ті сорти, які погано переносять морози – викопують із грудкою землі та зберігають при температурі +4°С-6°С.

Детальніше про те, як підготувати хризантеми до зими, проводити обробки, зберегти до наступного сезону – читайте у блозі: Хризантеми підготовка до зими: як укривати, які викопувати, як зберігати.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити