Barbie Sale
0

Хризантеми підготовка до зими: як укривати, які викопувати, які зберігати

Хризантеми в осінньому саду можуть скласти конкуренцію будь-яким іншим рослинам. Квітучі кулі хризантем дрібноквіткових, витончені високі кущі з пишними суцвіттями, великоквіткові сорти з величезними як голова квітками – з серпня по жовтень безперервно розкривають бутон за бутоном. І продовжують прикрашати квітники до морозів і першого снігу. Листя і квіти пахнуть тонко та пряно, осінь ніби дихає ароматом хризантем. Це найпопулярніші осінньоквітучі садові рослини.

Каталоги саджанців пропонують купити високорослі сорти для букетів, кущі з пишними багатоквітковими суцвіттями, кулясті корейські низькорослі хризантеми мультифлора, які цвітуть так рясно і тривало ніби складаються з одних квіток. Все це яскраве різноманіття форм, розмірів, періодів цвітіння – від бордюрних до сортів на зрізку, потребує правильного догляду восени та взимку, щоб осінній парад хризантем прикрашав сад рік у рік.

 

Які хризантеми потрібно викопувати, а які зимують у відкритому ґрунті

На відміну від більшості садових рослин, які надійно зимують у відкритому ґрунті, із хризантемами все складніше. Більшість садових сортів мають складне гібридне походження.

Група дрібноквіткових хризантем, яка походить від Chrysanthemum koreanum – більш стійкі. Корейські хризантеми краще переносять низькі температури, ніж інші види. Багато гібридів цієї групи добре зимують у відкритому ґрунті.

Група хризантем Chrysanthemum morifolium, яку називають великоквітковими японськими або китайськими – потребують зимового укриття. У відкритому ґрунті вони добре зимують лише у регіонах із м'якими зимами. Вважається, що Chrysanthemum indicum – в основі багатьох дрібноквіткових гібридів.

Найбільш популярна група сортів Chrysanthemum multiflora формує пишні округлі кущики, суцільно вкриті дрібними квітками, тому її іноді називають – куляста або мультифлора. Ці сорти невибагливі, ростуть на будь-яких садових ґрунтах. Єдина умова – для тривалого цвітіння потрібна хороша освітленість ділянки. Мультифлору використовують у ландшафтному дизайні, на клумбах, вирощують у контейнерах на терасі та у горщиках на підвіконнях. Але, є і проблемка – потрібно зимове укриття або викопувати коріння на зиму.

Чи все це виглядає складним? Так і є. Походження та систематика садових хризантем непроста. Тому, читайте опис кожного сорту, щоб точно знати, які зимові температури він може витримати у відкритому ґрунті.

Якщо ви збираєте колекцію, цінуєте улюблені та рідкісні хризантеми, то рекомендуємо навіть морозостійкі сорти – додатково вкривати або викопувати на зиму хоча б кілька рослин кожного сорту.

 

Підготовка хризантем до зими – особливості догляду

Осіннє підживлення. Підготовку рослин розпочинають у вересні із внесення правильних добрив. Щоб коренева система підготувалася до морозів, а цвітіння хризантем тривало максимально довго – використовуйте спеціальні калійно-фосфорні мікси. З кінця серпня добрива, які містять азот – вносити не можна. Азотовмісні мікси провокують пізнє зростання молодих пагонів, які виснажують кущ, погіршують якість зимівлі.

Чи потрібно обрізати хризантеми на зиму? У міру відцвітання, зів'ялі бутони видаляють. Після перших заморозків, коли кущі чіпатиме морозом – пагони обрізають на висоту до 12-15 см. Акуратно гострим і чистим секатором видаляють всі стебла і на рослинах, які залишаються зимувати у відкритому грунті і на тих, які слід вкривати або викопувати і переносити на зиму у сховище.

Захист від хвороб. Хризантеми схильні до захворювань таких як борошниста роса, сіра гнилизна та ін. Важливо, щоб рослини пішли в зиму – здоровими. Тому, в кінці сезону, при невисоких плюсових температурах обробіть рослини препаратами, що містять мідь, наприклад, бордоська суміш, Медян Екстра, Мідний купорос, Хлорокись міді та ін. По можливості, обробляйте кореневища системними фунгіцидами безпосередньо перед закладкою на зберігання. Можна використовувати Фундазол, Рідоміл Голд та ін.

Як зберігати хризантеми взимку

Як зберегти хризантеми взимку, без викопування? Є абсолютно морозостійкі сорти хризантем. Але не завжди успішна зимівля залежить тільки від температури. Коренева система рослини часто страждає взимку від перезволоження, замокання, утворення крижаної кірки. Через це взимку у відкритому ґрунті можуть вимерзати навіть стійкі сорти. Тому перед настанням морозів кущі високо підгортають торфом, компостом, легкою рихлою землею. Так можна зберегти хризантеми без викопування у відкритому ґрунті. Важливо, щоб довкола куща не було заглиблень, ямок – місць, де може застоюватись вода. Потім замульчувати торфом або сухим листям шаром від 30 см, у суворі зими додатково закрийте агроволокном. Укриття має бути дихаючим і, в ідеалі, сухим. Наприклад, можна накрити особливо цінні рослини ящиком або відром, головне залишити отвори внизу. Для зберігання вибирають найкращі кущі, найздоровіші, що повністю відповідають характеристикам сорту. Будьте уважні, хризантеми можуть хворіти на вірусні захворювання. Якщо листя набуває нехарактерного для сорту забарвлення, квітки дрібнішають, кущі занадто низькі – ці рослини потрібно просто викинути, щоб зберегти здоровою решту колекції. Лікування вірусів хризантем не існує.

За якої температури викопувати хризантеми?


Коли температура вже не піднімається вище 5-6°C, і до приходу морозів – хризантеми починають викопувати. Зазвичай, наприкінці жовтня та у листопаді. Потім кореневища підсушують у тіні, щоб зайва земля обсипалася.

Зберігання кореневищ хризантем взимку.
 

Коріння зберігають у ящиках в торфі, тирсі та ін. в темному прохолодному місце до весни. Періодично обприскують водою з пульверизатора, щоб вони не пересохли. Якщо є можливість, то зберігати хризантеми великоквіткові та одноголові взимку може, пересадивши їх у горщики.

Хризантеми в горщиках та вазонах на зиму теж обрізають, залишаючи до 10 см стебел.


Рослини вносять у світле приміщення із температурою +6-8°C. Поливають горщик раз на місяць, помірно, земля повинна бути лише злегка волога. У домашніх умовах можна поставити горщики на сходовій клітці. Ідеально розмістити горщики з рослинами у робочому приміщенні у теплиці, на заскленій веранді.

Як зберегти хризантеми без льоху?


Можна створити укриття прямо в саду. Для цього роблять траншею глибиною 50-60 см. На дно укладають дренажний матеріал, шар піску або сухого торфу. Тепер можна укладати кореневища хризантем і вкривати шаром торфу або напівсухої легкої землі. Зверху покладіть дошки так, щоб над кореневищами залишався повітряний прошарок. Все засипають опалим листям, землею шаром не менше 40 см, і вкривають щільним агроволокном.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити