Barbie Sale
0

Грамотна обрізка троянд різних груп: основні відмінності, терміни та ступінь укорочування пагонів

Обрізка різних груп троянд, терміни та ступінь укорочування пагонів – відрізняються досить сильно. Одним групам показана сильна обрізка, іншим – середня та слабка. Коротку обрізку застосовують до саджанців при посадці. Нагадаємо, саджанці троянд нашого розплідника професійної якості, повністю готові до посадки і вже обрізані. Далі читайте рекомендації щодо кожної групи.

Важливо: щоб вибрати догляд, що найбільш підводить для кожного сорту, важливо знати до якої групи троянд він відноситься. Щоб розібратися – читайте про класифікацію троянд у нашому блозі.

Чайно-гібридні троянди – особливості обрізки

Більшість чайно-гібридних троянд нашого каталогу – зимують просто під високим підгортанням. В Україні із затяжною теплою осінню та м'якою зимою багато квітникарів та підгортання не роблять. Під осінь троянди не обрізають, тому пошкоджені морозами і старі трирічні пагони видаляють навесні, а молоді вкорочують. Ці троянди обрізають сильно та коротко. Якщо кущі молоді або ослаблені, пагони на них обрізають на 20-25 см від землі. Міцні, дорослі кущі – на 25-35 см. Пагони, як завжди, обрізають на сильну бруньку. Бутони першої хвилі у чайно-гібридних троянд починають формуватися спочатку на найстарших пагонах, а потім на молодших, це робить цвітіння більш розтягнутим та тривалим. Друга та третя хвиля – вже на молодих пагонах цього сезону. Тому відразу після закінчення першого цвітіння, зів'ялі суцвіття прибирають, а самі пагони вкорочують до 2-4 пазух листя, до сильної зовнішньої бруньки.

Флорибунди, спрей-троянди – як обрізати

Флорибунди і спрей-троянди вважаються більш потужними і здатні квітнути довше і рясніше, ніж попередня група. Тому їх стрижуть, комбінуючи сильну та середню обрізку. Дворічні пагони укорочують сильно, на 15-20 см від землі, залишаючи лише 3-5 бруньок. А однорічні та прикореневі пагони – вкорочують на третину висоти. Так крона стає гіллястою, цвітіння ще більш пишним та довгим. Після першої хвилі цвітіння – пагони, що відцвіли, на кущах вкорочують на четверть-третину висоти.

За такою ж схемою обрізають мініатюрні троянди-патіо та бордюрні. У найменших троянд після цвітіння видаляють тільки зів'ялі суцвіття до першого листка.

Виткі троянди – обрізка для цвітіння

Якщо плетисті троянди обрізати грамотно, їх цвітіння буде настільки пишним, що сад буквально буде вкритий каскадами пагонів, що квітнуть по всій довжині.

Обрізка різних груп плетистих троянд суттєво відрізняється. Є так звані – рамблери та клаймбери, вони відрізняються будовою куща. Перші – цвітуть одноразово, формують довгі гнучкі гілчасті пагони, яким обов'язково потрібна опора, арка, обелікс, альтанка та ін.

В інших – міцні прямі повторноквітучі пагони, які можна вирощувати не лише на шпалері. При відповідній обрізці вони можуть рости великим високим кущем, що вільно росте, без опори. Докладніше про особливості та відмінності рамблерів та клаймберів (клаймінгів) – читайте у статті.

Обрізка рамблерів, таких як Фламментанц та ін. сорти роблять з урахуванням того, що рясно і по всій довжині цвітуть пагони минулого року. Тому після цвітіння зазвичай видаляють більшість відцвілих гілок. А молоді пагони у міру росту направляють так, щоб вони розташовувалися на опорі горизонтально, або пологими спіралями під нахилом. Таке положення пагонів стимулює закладку квіткових бруньок майбутнього сезону по всій довжині. Частину старих гілок теж можна залишити для того, щоб кущ був сильнішим.

При такому підході основну обрізку рамблерів проводять після цвітіння влітку. Звільнення куща від старих гілок стимулює активний ріст молодих пагонів заміщення. Якщо молодих гілок недостатньо, сезонний приріст невеликий, кущ молодий чи слабкий, то старі пагони лише вкорочують до 35-45 см від основи.

Є й інший підхід до обрізки рамблерів дуже помірний. Так можна отримати високу троянду з довгими пагонами на альтанці, огорожі або стіні будівлі. Повністю прибирають тільки старі та пагони, що загущають. Інші – вкорочують на половину або на третину щовесни, бічні на 3-5 бруньок від основи для кущіння в нижній частині. Суперрясного цвітіння при такій обрізці не буде, звичайно, але зате троянда зможе обплести значну поверхню. Про особливості вирощування плетистих троянд – у публікації.

Обрізання клаймінгів, великоквіткових повторноквітучих плетистих троянд проводиться інакше. Найбільше бутонів з'являється на двох-трьохрічних гілках. Молодий приріст теж квітне наприкінці сезону на верхівках пагонів. Тому повністю прибирають пагони старші за чотири роки. Після цвітіння видаляють зів'ялі суцвіття до першої добре розвиненої бруньки. Якщо потрібно, пагони вкорочують на 1/3 для формування округлої крони або обрізають тільки до першого сильного листа. Намагайтеся видаляти квітки, що обсипаються, відразу ж, регулярно. Якщо їх залишати, це буде сильно затримувати формування бутонів для повторного цвітіння. Бічні пагони із зовнішніх боків куща, рекомендуємо обрізати на 3-4 бруньки від основи пагонів, щоб крона була пишною і квітучою з самого низу. Такий прийом обрізки допоможе уникнути голих ніг куща. За наявності опори клаймінги формують довгі плетисті пагони. Гілки у клаймінгів порівняно жорсткі, і розташовувати їх на шпалері зручно – віялоподібно. Якщо опори немає, то сорти цієї групи можуть рости як великий кущ. За таким саме принципом обрізають і плетисті англійські троянди.

 

 

Як обрізати паркові, сучасні шраби, англійські кущові троянди

Це великі кущові троянди, повторноквітучі, з безліччю стовбурів, що ростуть від основи куща. Деякі сорти за здатність формувати довгі пагони за наявності опори, іноді називають напівплетистими. Квітки утворюються на двох, трьох-і навіть чотирирічних пагонах при гарному догляді. Потім гілки обрізають. Навесні пагони вкорочують до першої сильної зовнішньої бруньки, щоб надати кущу гармонійної форми та стимулювати розгалуження. Бічні – на 2-4 бруньки для кущіння в нижній частині. Влітку після першого цвітіння зрізають суцвіття разом із третиною довжини пагона, щоб кущі формували нові бутони наступної хвилі.

Важливо: 3-4 літні пагони шрабів, на відміну від чайно-гібридних та флорибунди – обрізають не на кільце, а на 2-4 бруньки, залишають 25-35 см від землі. Від них можуть відростати молоді пагони. Якщо ні, то частини, що залишилися, обрізають на рівні землі.

Якщо кущ великий, високий, сильний, не варто намагатися зробити його компактнішим за допомогою сильної обрізки. Уважно читайте описи сортів та відгуки в каталозі, дивіться фото, щоб вибрати ті, що гармонійно впишуться у дизайн вашого саду. Після надмірної обрізки великий кущ буде довго приходити до тями, нарощувати нові гілки на шкоду цвітінню, яке відсунеться на другу половину літа і буде дуже скромним.

Для сучасних шрабів і старовинних паркових троянд у літній період досить помірної обрізки, що коригує. У однократно квітучих троянд її проводять відразу після цвітіння, у ремонтантних – навесні. Гілки високих шрабів укорочують на третину-чверть, у компактних сортів до половини довжини.

Як формувати ґрунтопокривні троянди

Це найстійкіша до умов вирощування, невибаглива і тому популярна у ландшафтному дизайні група. Ґрунтопокривні троянди не можуть похвалитися такою ж різноманітністю сортів як чайно-гібридні або флорибунди, але це витривалі, швидкорослі, рясно квітучі кущі. Їх особливість – здатність формувати розпростерті пагони, що красиво «стікають» з підпірної стінки або контейнера на терасі, густо покривають свою ділянку клумби, відрізняються щільним здоровим листям, і кроною схильною до загущення.

  • Обрізання сортів з невисокою кроною, що стелиться, проводять навесні, видаляючи старі і хворі пагони, можна прибрати ті, які занадто загущують кущ.
  • Обрізка більш високих сортів із довгими дугоподібними пагонами – схожа на формування шрабів. Забирають гілки старше 4 років, проріджують крону при необхідності, надають кущу бажаної форми, наприклад, кулясту.

Вважається, що потрібно повністю видаляти пагони, що відцвіли, щоб стимулювати подальше цвітіння, робити обрізку за типом рамблерів. Але, більшість сучасних ґрунтопокровних сортів добре квітне практично без формуючої обрізки, тільки з санітарною та омолоджуючою, достатньо протягом літа видаляти відцвілі суцвіття. Спостерігайте за своїми трояндами, і вони вас самі підкажуть як їх краще обрізати.

Доглядати троянди не так складно, як новачкам здається спочатку. Дотримуйтесь рекомендацій наших фахівців, і ви навчитеся отримувати розкішне цвітіння королеви квітів за порівняно мінімальних зусиль.

 

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити