123123
0

Класифікація садових троянд: як не загубитися в їхньому різноманітті

Історія садових троянд, в сучасному розумінні, почалася в кінці 18 століття - коли з південно-східної Азії в Англію, а пізніше і до Франції, були завезені вічнозелені та теплолюбні види роз. Ці троянди мали нові декоративні якості: шкірясте блискуче листя, особливу шляхетну форму бутону та квітки, і особливо важливу властивість - ремонтантність, здатність до тривалого багаторазового цвітіння. Селекціонери намагалися створити нові сорти, які б поєднували в собі ремонтантність азіатських і морозостійкість європейських троянд. Вдалі спроби схрещування з'явилися лише на початку 19 століття.

Садові троянди - багаторічні рослини, листопадні чагарники, із прямостоячими або такими, що лазять або стеляться, стеблами. Висота або довжина рослин варіюється від 15-25 см до 8-10 м. Висота одних і тих самих видів може сильно змінюватися залежно від умов вирощування.

Різноманітність форми кущів троянд

Форма куща може бути різною - від розкидистої до вузькопірамідальної. Довжина квітконоса у садових троянд - від 10 до 100 см. Розміри квітів троянд варіюються від 1,5 см до 18 см, кількість пелюсток квітки - від 5 до 200.

Розміри та форма квіток троянд

Роза має унікальну форму квітки, яку неможливо сплутати з іншими квітами, їх існує близько десяти різних типів. Більшість сортів троянд мають одиночні квітки, деякі утворюють суцвіття, від невеликих, в три-п'ять квіток до численних, що налічують десятки квіток - у поліантових троянд.

За колірною гамою - найширше різноманіття, одноколірні, двоколірні, у штрихах, із облямівкою та навіть у цяточку. Деякі сорти троянд можуть істотно змінювати колір в процесі цвітіння. Зауважте тільки: чисто синіх троянд - не буває.

Розы

Аромат троянд

Аромат - важлива характеристика троянди. Крім звичайного аромату дамаської троянди, є троянди із фруктовим, цитрусовим, мускусним, пряним та іншими ароматами.

Розмноження троянд

Розмножують троянди, найчастіше щепленням на спеціальні сорти шипшини (підщепа). Саме такий спосіб розведення використовує більшість професійних розплідників. Рідше - діленням куща, кореневими відростками - для кореневласних троянд. Можна розмножувати троянди укоріненням живців - цей спосіб вимагає певних навичок і досвіду. Розмноження ж насінням - використовується радше селекціонерами.

Перед тим, як познайомитися з Міжнародною класифікацією троянд, для початку, давайте складемо собі загальне уявлення про те, які типи троянд використовуються в ландшафтному дизайні і озелененні наших садів. За властивостями та особливостям росту, садовим призначенням, троянди об'єднують в такі основні групи, як їх зазвичай каталогізують продавці саджанців.

Чайно-гібридні троянди

Основна відмінность цих троянд - найвища якість квітки і безперервність цвітіння. На одному квітконосі з'являється один великий бутон, форма і витонченість якого - основний критерій оцінки чайно-гібридних троянд. Це невисокі рослини від 60 см до 100 см, кущі компактні. Цвітіння починається з кінця травня, в кілька хвиль і триває до настання холодів. Квітки у цих троянд діаметром 10-14 см. Вони бувають махровими - 25-35 пелюсток, і густомахрові - 50-60 пелюсток. Забарвлення і фактура пелюсток цих троянд дуже різноманітні. Чайно-гібридні троянди - провідні у вирощуванні квітів для отримання зрізки для букетів.

Поліантові троянди і Флорибунда

Особливість троянд типу поліантових - пишне суцвіття з кількох квіток на одному стеблі. За формою куща ці троянди невисокі, як і чайно-гібридні. Цвітуть рясно і практично безперервно. Часто їх називають Клумбові троянди. Поліантові троянди отримані шляхом схрещування карликової багатоквітковою троянди з повторно квітучими сортами чайно-гібридних. Кущі низькі і компактні - 30-40 см, густі, гіллясті. Квітки дрібні - 3-4 см в діаметрі, часто махрові, зібрані в суцвіття.

Флорибунди отримані шляхом схрещування поліантових троянд з чайно-гібридними. Ці троянди стійкіше поліантових, кущі і квітки більші. Діаметр квіток - 4-8 см. Є бордюрні сорти - до 40 см, середньорослі - 60-80 см, високі - від 100 см. У троянд флорибунда – широке розмаїття забарвлень. Квітки можуть бути прості, напівмахрові і сільномахрові.

Спрей-троянди

Це популярна група троянд, яка відноситься до поліантових. Їх відмінна риса - кожен пагін виглядає як цілий букет. Кущі в цих троянд середньої висоти від 60см - 100 см, компактні. Квіткова кисть у них сильно розгалужена і усипана невеликими квітами - 4-7 см, як бризки. Звідси й назва - «спрей». Бутони дуже витонченої форми. Спрей-троянди можна вирощувати в бордюрах, групових посадках і як вазони рослина, промислово вирощується на зрізання.

Мініатюрні троянди / троянди-патіо / міні-флора

Ця група отримала статус у міжнародною класифікацією зовсім недавно. Це низькорослі сорти. Мініатюрні троянди - 20-25 см, патіо - 45-55 см. Кущики - густі. Компактні. Квітки у мініатюрних троянд дрібні - 1,5-2 см), у патіо - до 3-4 см. Одиночні або в суцвіттях, безлічі відтінків. Цвітіння рясне, безперервне. Рослини досить зимостійкі. 

Мініатюрні троянди добре пристосовуватися до кліматичних умов. Можуть рости на альпійських гірках, у контейнерах, як бордюрна рослина, чудова у групових посадках, використовуються як вазони. Саме мода на розміщення горщиків з міні-трояндами у внутрішніх замощених двориках-патіо і дала назву групі.

Кущові / Паркові / Шраби / Напівплетисті / Ландшафтні

Пряморостучі або напівплетисті троянди мають свій клас в садовій класифікації - шраби. Це сильнорослі високі кущі. Коли говорять «паркові троянди» - мають на увазі ті шраби, які надійно зимують без всякого укриття. Сорти цієї групи об'єднує можливість використання, як у вертикальному, так і в горизонтальному озелененні. Вони мають потужні паростки до 2м і більше. Цвітуть рясно й тривало, іноді одноразово.

Більшість шрабів можна вирощувати як у опор, так і в кущовій формі, залежно від обрізки. У каталогах такі троянди можуть називати «напівплетисті» тому, що деякі сорти шрабів, отримавши опору, дають довгі пагони і їх можна вирощувати як невисокі плетисті троянди. Без опори - такі троянди сформують пряморостучій кущ. Не плутайте цю групу троянд з Видовими трояндами, які представляють види шипшин і їх культиварів.

Англійські троянди Англійські троянди / Старовинні троянди / Романтика / Ностальгія

Ви можете зустріти назву «Старовинні троянди» в сучасних каталогах продавців саджанців троянд. Так називають сучасні троянди з особливою формою квітки. Але справжні Старі троянди - зовсім інші! Старими, в садовій класифікації, називають сорти троянд, відомі до появи чайно-гібридних троянд (1867 р.) і які з того часу залишилися без змін. Це група троянд, які мають гібридне походження та втратили вигляд шипшин. Ці троянди сповнені витонченості та шарму, але в популярності поступилися сучасним трояндам.

Сучасні кущові троянди зі старовинною формою квітки - в останні роки придбали мега-популярність. Їх називають, англійськими, романтичними, ностальгічними трояндами. У більшості у таких троянд великі махрові квітки у формі чаші, які в повному розпуску стають квартированими, тобто утворюють чотири розетки пелюсток в обрамленні крайніх. Це стійкі сучасні сорти троянд від різних оригінаторів. У багатьох сортів є властивість при наявності опори - давати довгі пагони, що дозволяє вирощувати їх як невелику плетистую троянду.

Найпопулярнішим селекціонером троянд цього типу став Девід Остін. «Остінкі» або «англійські троянди» - заслужено користуються любов'ю в світі садівників. Ці троянди мають сильний приємний аромат. У нашому розпліднику ми професійно вирощуємо троянди і ви можете купити у нас саджанці троянд недорого, з перших рук.

Плетисті троянди

До плетистих відносять троянди кількох видів і в офіційній класифікації плетисті троянди не виділяють в окрему групу тому, що «плетистість» - це лише особливість росту пагонів. Зазвичай, це сильноростучі троянди, із жорсткими пагонами. Довжина пагонів таких троянд може досягати 5м і більше. Можуть бути одноразово і повторно квітучими. За формою і забарвленням квітів - сучасні сорти плетистих троянд дають нам найширший вибір. 

Плетисті троянди - одні з провідних рослин у вертикальному озелененні садів. Вони добре поєднуються з малими архітектурними формами - арками, альтанками, перголами, шпалерами та ін., незамінні при оформленні стін будівель, огорож, парканів. Назва «плетисті троянди» зазвичай є в каталогах компаній, які вирощують та продають саджанці троянд. Недорогі саджанці плетистих троянд ви можете купить в нашому розпліднику, тобто за цінами виробника.

Грунтопокривні троянди

До грунтопокривних троянд відносять сорти, які більше розростаються в сторони, а не у висоту. Пагони густо вкриті блискучим дрібним листям. Вони відрізняються стійкістю до холодів і хвороб. Цвітіння - дуже рясне і тривале. Суцвіття зібрані в густі китиці простих, напівмахрових або махрових квітів. Довжина пагонів може варіюватися від 50 см до 2 м. Дорослі кущі можуть покривати площу від 0,5 до 3 м2. На кущі може розпускатися до 500 квіток одночасно, залежно від сорту. У садовій класифікації троянд - ґрунтопокривних троянд немає, як і плетистих. Це пов'язано з тим, що властивість пагонів цих троянд - стелитися, тільки одна з багатьох ознак троянд. Грунтопокривні троянди - широко застосовуються в ландшафтом і садовому дизайні, озелененні. Вони чудово виглядають на підпірних стінках, схилах, відкритих майданчиках, можуть скласти альтернативу зеленому одноманітному газону.

А зараз давайте познайомимось із трояндами по-справжньому. Систематика троянд дещо складна для початківців. Однак загальні поняття та визначення все ж таки є сенс засвоїти. Це дозволити правильно обрати троянди при покупці, грамотно розмістити їх в саду и дати Їм правильні умови вирощування. Ми допоможемо вам розібратися, и ви станете справжнім гуру!

Міжнародна класифікація троянд

В основі поділу троянд на садові групи лежать - походження сортів і комплекс їх декоративних та біологічних особливостей. Струнка система садової класифікації троянд - дозволить вам об'єктивно оцінювати і підбирати троянди по їх перевагах, агротехніці та варіантах використання. Класифікація троянд - створена Американським товариством розоводів (ARS) і затверджена Всесвітньою федерацією товариств розоводів (WFRS). Троянди ділять, насамперед, на три основні групи:

  1. Дикорослі троянди.
  2. Старі троянди.
  3. Сучасні садові троянди.

Кожна група включає ряд підгруп.

I. Дикорослі, або видові троянди - WildRoses, orSpecies

У цю групу входять різні види шипшин і їх культиварів. У більшості з них - природний вигляд куща і цвітуть вони пишно і однократно. 

Троянди ФлорибундаII. Старі садові троянди - Old Garden Roses

Цю групу складають ті троянди, сорти яких були в культурі до отримання чайно-гібридних троянд, 1867 року, і лишилися незмінними. Ці старі троянди гібридного походження і вигляд шипшини був ними втрачений. Старі садові троянди квітнуть рясно, одноразово, їх аромат дуже приємний, часто зимують без укриття. Останнім часом старі троянди здобули велику популярність, а знавці завжди цінували їх витончену стриману красу. Вони хороші для поодиноких та групових посадок.

III. Сучасні садові троянди - Modern Roses

До Сучасних троянд відносяться всі групи, що з'явилися в культурі після виведення першого чайно-гібрідного сорту Ля Франс (La France, 1867р.). Чому ця подія вважається переломною у світової селекції троянд? Ми вже переконалися, що Старі троянди, попередники сучасних - були далеко не ідеальні. В більшості своїй, вони мали одноразове цвітіння, схильні захворювання і недостатньо зимостійкі, що стримувало їх широке розповсюдження.

І ось в 20-х роках 19 століття у Франції в результаті складної міжвидової гібридизації були виведені Ремонтантні троянди - повторноквітучі. Вони показали високу якість квітки і достатню для Європи зимостійкість. Висота кущів досягала 1,5 м і більше. Квіти їх були великими 8-10 см, запашними, округло-чашовидної форми та були махровими. Квіти зібрані в суцвіття по 2-5 квіток. Такі троянди домінували у світовому асортименті 70 років і мали масу сортів. Але, вони були тільки рожевого і червоного кольорів. А друге цвітіння було набагато слабкіше першого.

Поява французького сорту «Ля Франс» від оригінатора Гійо - стало революцією у селекції. Ця троянда має пишне повторне цвітіння, а подальше схрещування її з іншими трояндами дозволило отримати приголомшливу кількість сортів з багатою колористичною гамою, різноманітними формами квіток, що і лягло в основу отримання більшості Сучасних троянд. Сучасні троянди розділені на кілька груп, які включають і їх плетисті форми – клаймбінг або клаймер (Climbing).

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити