Barbie Sale
0

Ожиномалина: чим відрізняється від малини та ожини – посадка та догляд

Саджанці ожиномалини користуються особливою популярністю у садівників. І не дивно, адже цей плодовий кущ має самі переваги. Сучасна селекція створює для нас такі ягідні рослини, які і врожайні, і прості у догляді. Чудові сорти малини і ремонтантні, і чорні, і фіолетові, і навіть жовті легко переплутати з ожиномалиною і навіть з саджанцями ожини.

Давайте разом розбиратися що таке ожиномалина? У чому різниця між малиною, ожиною та ожиномалиною, чим вони відрізняються?

Ожиномалина: особливості, переваги, відмінності

Гібридизувати малину та ожину почали ще у позаминулому столітті. Американський суддя Логан отримав шляхом схрещування малини та ожини гібридні сіянці, які показали чудові якості. Сорт ожиномалини з великими червоними ягодами, потужними кущами та гарною врожайністю. І отримав назву Loganberry, ягода Логана чи Логанова ягода. Такі назви ви можете зустріти в інтернет-магазинах саджанців, в описах сортів, фото та відгуках. Пізніше з'явилися й інші гібриди ожиномалини – англійський Tayberry або ягода Тея, ожина Бойзена та ін.

Сучасні сорти малини та ожини – складні гібриди. Селекційна робота проводиться з метою покращити смакові якості, врожайність та розмір ягід. Відкриємо вам секрет, більшість кращих сучасних сортів малини, великоплідної особливо – несуть у своїх генах ожину, які роблять ягоди крупнішими, плодові кисті більш урожайними.

Чим відрізняється ожиномалина від малини?

 • Якщо забарвлення малини може бути світло-червоним, рожевим, то ягоди ожиномалини завжди насичені темно-червоні, бордові або чорні, як ожина.
 • Смак малини м'який, солодкий. У дощові сезони – водянисто-незрозумілий. У ожиномалини ягоди набагато щільніші, їх можна спокійно помити, і вони не потечуть, не втратять форму. Смак – насичений, з вираженою карамельною нотою та м'якою кислинкою.
 • Кущі ожиномалини набагато довговічніші, ніж у малини. Вони можуть рости на одному місці 10 років і більше. Вони потужні висотою до 3,5-4 м, і їх можна вирощувати на шпалері.
 • Основне стебло ожиномалини не видаляють щороку. Навпаки, саме на ньому відростають бічні гілки з плодовими китицями.
 • Ягоди великі до 3 см у діаметрі та довжиною до 5 см, вага – близько 10 г.
 • Урожайність ожиномалини теж значно вища. Дорослі кущі стабільно дають від 3 кг ягід та більше.
 • Від малини рослинам дісталася висока зимостійкість. У нас усі сорти ожиномалини добре зимують.
 • Від ожини гібриди отримали здатність добре рости і плодоносити у напівтіні.
 • Більшість гібридів або безшипні або мають невелику кількість колючок.
 • Квітки в ожиномалини набагато більші і красивіші, ніж у малини, в кистях більше ягід. Листя велике, насичено зелене, напівглянсове. У кущів висока декоративність, тому ви можете посадити саджанці ожиномалини в будь-якому місці саду, прикрасити шпалери – вони чудово виглядатимуть навіть в оточенні квітників.

Сорти ожиномалини – опис та переваги

Є ранні сорти, які починають дозрівати вже у червні, а є й пізні – їхніми ягодами ви зможете ласувати наприкінці літа і навіть восени. Більшість сортів можуть похвалитися видовженими ягодами, але є з округлими, як у малини.

 • Loganberry – один із найвідоміших сортів, ветеран ожиномалини. Кущі високі, потужні, до 2,5 м. Логанберрі відомий відмінною врожайністю. При правильному догляді дорослий кущ дає до 10 кг за сезон. Коли почне плодоносити ожиномалина? На другий рік після посадки. Ягоди видовжені, великі, червоні, в повній стиглості набувають бордовий відтінок. Смак із кислинкою, відмінно підходять для заготовок. Відрізняються гарною транспортабельністю. Сорт стійкий до захворювань. Дозрівання – з другої половини серпня та до жовтня. Шипів немає. Морозостійкість -20-23°С. Пагони гнучкі, податливі, добре укладаються на шпалері.
 • Tayberry – ще один сорт без шипів і один з найсмачніших. Вирізняється гнучкістю до умов вирощування, стійкістю до хвороб. Тому Тайберрі часто використовують для комерційного вирощування. Ягоди ароматні, довжиною до 5 см, вагою 10-15 г. Китиці великі. Дозрівання – раннє. Морозостійкість -20-23°С.
 • Boysenberry – ранній сорт, потужні пагони, шипів мало. Врожайність висока до 7 кг із дорослого куща. Ягоди темно-червоні до 10 г. Ягоди Бойсенберрі – подовжені, відрізняються високими смаковими якостями, темно-червоні. Висота пагонів 2,5-3 м.
 • Potsdam – сорт німецької селекції з ніжним солодким смаком та малиновим ароматом. Ягоди темно-малинові, одні з найбільших до 12-15 г. Кущі заввишки до 2,2-2,5 м. Сорт самоплідний. Середній термін дозрівання, збір – липень-серпень. Висока морозостійкість -25-27°С.
 • Texas – високоврожайний сорт з подовженими до 5 см червоно-бордовими ягодами, у повній стиглості – темно-малиновими. Дуже популярний у Європі. Кущі великі, висотою до 2,5 м. Плодоносити Техас починає на 2 рік поле посадки. Дорослий кущ дає до 8 кг за сезон. Самоплідний. Плодоношення розтягнуте – з липня до жовтня.
 • Waldo – гібрид американської селекції. Інша назва – Бойзенова ягода. Ягоди солодкі, соковиті, подовжені, великі до 8 г кущі потужні до 2,5 м, потрібні опори. Плодоношення – липень-серпень. Врожайність Валдо до 8,5 кг.
 • Darrow – сорт із розтягнутим періодом плодоношення з липня до вересня. Дарроу кущ великий, росте швидко. Врожайність до 10 кг. Ягоди солодкі, з вираженим ароматом малини, дуже великі до 10 г, темно-малинові або чорні, соковита м'якоть.

Ожиномалина – посадка та догляд

Зверніть увагу, що для хорошого плодоношення багатьом сортам потрібен додатковий запилювач. Тому рекомендуємо одразу посадити поряд кілька саджанців ожиномалини різних сортів.

Коли садити?

Посадку саджанців проводять як навесні, так і восени. Рекомендуємо першу зиму вкривати молоді рослини.

Ґрунт

Саджанцям ожиномалини потрібна легка родюча земля, вологоємна і повітропроникна. При весняній посадці додавайте до місць посадки компост, зрілий перегній. На важких щільних ґрунтах краще внести торф та пісок.

Важливо: зверніть увагу, що при посадці восени краще не вносити органіку в лунки, тільки калійно-фосфорні мінеральні добрива такі як суперфосфат, Золота осінь, тобто безазотні. Це стимулюватиме саме вкорінення саджанців, підготує до холодів. А надлишковий азот сприяє зростанню зеленої надземної частини, а напередодні зими це вкрай небажано. А свіжу органіку під ожиномалину не можна вносити навіть навесні, пам'ятайте про це.

Місце посадки

Де б у саду ви не вирішили посадити ожиномалину, ідеальною буде – ділянка, освітлена сонцем з ранку і до полудня, або з обіду до вечора. Але щоб у полуденну спеку рослини були в розсіяній напівтіні. Вони не люблять тривалий пригрів. Але й у постійній напівтіні кущі не будуть добре плодоносити, а ягоди не наберуть достатньо цукрів. Уникайте також місць із сильними вітрами, із застоєм води або надто сухих.

Як садити?

Відстань між кущами при посадці залишайте від 1 м до 2 м. Нехай вас не бентежить, що саджанці ожиномалини спочатку невеликі. Ці потужні, густо облистяні кущі, буквально за пару сезонів займуть все відведене їм місце. Їх довгі гнучкі пагони, потребують підв'язки. Тому відразу передбачте для них опору, шпалери, огорожі, які ви хочете прикрасити. Ожиномалина дуже гарна і в період цвітіння, і в ягодах.

Важливо: кущам не має бути затісно, інакше вони не дадуть повноцінного врожаю. Регулюйте об'єм – обрізкою. Якщо ви посадили саджанці ожиномалини надто близько один до одного – пересадіть частину на іншу ділянку.

Обрізка ожиномалини

Найчастіші питання, які садівники ставлять нашим консультантам. Навесні з куща обрізають усі старі, замерзлі та хворі пагони. Верхівки решти – треба прищепити. Це стимулює ріст бічних пагонів, на яких і формуватиметься врожай. Бічні пагони теж прищипують, коли вони досягнуть довжини близько 30 см. Це дозволить формувати на них більше плодових китиць. Пагони, які закінчили плодоносити – восени видаляють, а поросль проріджують, залишаючи кілька найсильніших і найбільших молодих пагонів.

Вирощування ожиномалини

Цілий комплекс заходів для догляду, цілком звичайний, схожий на посадку ожини або вирощування малинника. Особливу увагу зверніть на полив та підживлення. Саджанці ожиномалини і дорослі кущі рясно поливають протягом усього літа. Щоб зберегти вологу у ґрунті – рекомендуємо мульчування компостом, нейтральним торфом чи агроволокном.

Підживлення ожиномалини

Навесні удобренння збалансованим універсальним комплексним добривом – дозволить кущам активно стартувати після зими та нарощувати пагони та квіткові кисті. У період активного плодоношення мікс Смачна ягідка, у складі якого переважає калій та фосфор. Восени використовуйте лише калійно-фосфорні добрива. Вони допоможуть саджанцям ожиномалини та дорослим кущам – підготуватися до зими.

Захист ожиномалини від хвороб та шкідників

Такий самий, як і у малини. Докладніше про основні хвороби малини – читайте у статті.

Виростити ожиномалину – не так складно, як здається садівникам-початківцям. Дотримуйтесь наших рекомендацій і купіть хороші якісні саджанці ожиномалини. І успіх вам гарантовано!

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити