Barbie Sale
0

Оновлюємо малинник: як реанімувати та омолодити старі кущі

Старий малинник обов'язково потрібно оновлювати, якщо він росте на одному місці багато років. Якщо вам дісталася запущена ділянка зі старими сортами малини, які вирощували ще наші бабусі, то доведеться зайнятися малинником всерйоз, позбутися старої малини нелегко. Її кущі здатні розростатися на всі боки й утворювати непролазні зарості зі старих гілок, які давно засохли, бур'янів, молодих пагонів та ін.

Сучасні літні сорти, що однократно плодоносять та ремонтантні, поводяться в саду делікатніше, не заростають так сильно, не «стріляють» порослю на сусідські ділянки. І, звичайно, дають набагато якісніший урожай. Найкращі ексклюзивні сорти можуть здивувати навіть досвідчених садівників. Бажаєте посадити восени саджанці жовтої, фіолетової, чорної, японської та навіть тибетської малино-полуниці? Загляньте в наш каталог саджанців малини. Важливо: будь-які сорти малини потрібно дбайливо доглядати і знати, як посадити малину правильно. Щоб потім не довелося боротися зі старим малинником і займатися його омолодженням.

 

Чому малинник старіє?

Здатність заростати та освоювати нові території закладено у самій біології кущів малини. Коренева система складається з одного або декількох потовщених кореневищ і безлічі мочкуватих корінців. Коріння проникає у ґрунт відносно неглибоко, основна маса розташовується на глибині 30-40 см. Надземна частина – дворічна. У перший рік після посадки малини молода рослина дає 1-2 пагони, на яких утворюються бічні гілочки з плодовими китицями. Після того, як ягоди дозріли і зібрані або обсипалися, ці пагони всихають. На наступний рік із бруньок відновлення нижче кореневої шийки – виростуть потужні молоді пагони заміщення, які дадуть урожаю наступного року. Малина дає кореневі паростки, прикореневу поросль. Це молоді пагони, які виростають навколо основного куща на певній відстані.

Малина добре росте на родючих легких, пухких ґрунтах, на сонячних місцях або в легкій напівтіні.

 

Проблеми старого малинника та причини їх виникнення:

 

  • На важких щільних ґрунтах саджанці малини формують поверхневу кореневу систему. При нестачі поливу, пагони виростають невисокими, з дрібним листям і плодами навіть у найкращих великоплідних сортів. Кущі страждають від посухи швидко старіють і малинник вимагає частого оновлення. На легких ґрунтах теж потрібно стежити за поливами.

 

  • Малина – морозостійка, але при неправильній агротехніці може підмерзати взимку. Проблему поверхневого коріння в безсніжну зиму вирішує мульчування компостом і достатній сніговий покрив. Про те, як правильно готувати малину до зими – рекомендації фахівців.

 

  • Старі сорти утворюють на придатковому корінні багато кореневої порослі. Чим далі поросль від куща, тим вона слабкіша. Якщо її не видаляти вчасно, вона виснажує кущ, пагони заміщення ростуть слабкими, врожайність знижується. Малинник загущується, починає страждати від хвороб та шкідників. Говорять, що «малина вироджується». Насправді малинник просто старіє і потребує оновлення та правильного догляду. Зайву поросль потрібно вчасно видаляти або пересаджувати на іншу грядку для розмноження сорту.

 

  • До осені молоді пагони можуть досягати висоти 1,5-2 м. Вони найцінніші, на них буде врожай наступного сезону. Якщо вони не закріплені на шпалері чи опорі, то від вітру та снігу вони можуть ламатися та вилягати, переплутуватися. А якщо старі гілки обрізати восени не встигли, то в малиннику буде хаос із молодих та старих гілок. Такі посадки швидко виснажуватимуться, і їх потрібно буде оновлювати і омолоджувати.

 

  • До осені молоді пагони заміщення починають визрівати. До зими вони повинні добре здерев'яніти для того, щоб протистояти морозам. У цей період потрібно вносити правильні осінні калійно-фосфорні підживлення. При надлишку азоту вони так і залишаться зеленими, сильно або повністю обмерзнуть взимку. Весною кущі будуть змушені відновлюватися, врожайність знижується. Рослини швидше старітимуть, а малинник вимагатиме оновлення.

 

  • Листя малини синтезують поживні речовини, які потрібні всій рослині та необхідні для формування врожаю. У пазухах листя – бруньки плодових кистей. Захищайте малину від хвороб, робіть підживлення, поливайте, щоб листя було здоровим і добре розвиненим. Якщо малинник передчасно втрачає листя, то виснажується і старіє.

 

 

Серед аматорів є поширений міф про те, що нібито «бабусині» сорти росли самі по собі, а сучасні «вироджуються». Це помилка. По-перше, якість та кількість урожай – незрівнянна. Від настільки старої малини насправді краще позбутися взагалі. А по-друге, пам'ятаєте стару приказку: хочете посваритися із сусідами – посадіть близько до межі ділянки малину? Стара малина займала все більшу площу щороку, розросталася, її вже ніхто як слід не обробляв. Малинник старів, ягоди дрібніли. Сучасні нові сорти дають набагато більші врожаї зі значно меншою площею, а самі ягоди великі та дуже смачні.

Насправді навіть при хорошому догляді, малинник без оновлення старіє за 10-15 років. А якщо не займати систематично омолодженням, допустити виснаження ґрунту та зараження хворобами, то і через 5 років потрібно буде повністю омолоджувати посадки.

Оновлення малинника – 3 основних способи

 

1.  Як оновити малинник, зберігаючи старі сорти. Якщо у вас хороша малина, сорти вам подобаються, але малинник постарів, пагони з року в рік дедалі нижчі, а врожай скорочується, то його можна оновити цим способом. Огляньте посадки, виберіть найсильніші та найкрасивіші кущі. Наприкінці літа викопують кущі повністю. Потрібно обрізати старі гілки, забрати частини старого кореневища. Великі кущі висаджують одразу на нове місце. Землю під посадку саджанців попередньо збагачують компостом, перегноєм, добрими мінеральними добривами. Перед посадкою, коріння кущів опускають у розчин стимулятора розвитку коренів, Гетероауксину або Корневину.

 

2.  Молоду невисоку кореневу поросль викопують і висаджують на окремій грядці, на дорощування. Старий малинник обрізають та повністю прибирають. Бажано перенести посадку на нове місце. Якщо такої можливості немає, доведеться оновити землю у старому. Добре вичистіть ділянку від старих гілок, виберіть все коріння, вичистіть опале листя. Зробіть траншеї глибиною 50 см, заповніть їх компостом, перегноєм, на важких ґрунтах можна внести торф та трохи піску, додайте повні мінеральні добрива. У наступному сезоні навесні або восени можна пересаджувати саджанці, що підросли, в новий малинник. У такий спосіб за пару сезонів малинник буде повністю оновленим на новому місці. Зручно висаджувати малину в траншеях з відривом від 50 см у ряду. Між рядками – від 80 см.

 

3.  Омолодження малинника на старому місці. Якщо у ваші плани не входить закладка малинника на новому місці, то можна омолодити старий. Це досить трудомістко, але дає добрий результат. Попередньо приберіть та виріжте всі старі гілки, зробіть прополювання, добре почистьте малинник від рослинних решток. На початку осені чи навесні огляньте кущі. Найсильніші та добре розвинені – залиште на місці, щоб не залишитись зовсім без ягід у поточному сезоні. Найдрібніші та найслабші кущики – приберіть, зовсім. Їх можна відсадити в інше місце та підростити окремо. Починаємо роботу зі старими кущами, що залишилися. Завдання, залишити в землі частину кореневищ, які зможуть дати нову поросль, а старі частини куща прибрати. Для цього, довкола старих пагонів, на відстані 10-15 см – втикають лопату на всю довжину, з усіх чотирьох сторін. Розташовуйте площину лопати під невеликим кутом до куща. Таким чином ви підрізаєте коріння і можете вийняти старий кущ разом із кореневищем. У ямку, що залишилася, насипте компост, хорошу родючу землю, наприклад, готовий субстрат з біогумусом. Виходить, що більш-менш добрі кущі ми зберігаємо, старі – прибираємо, зовсім молоді – пересаджуємо на дорощування на іншу грядку. Потім малинник треба добре полити, удобрити, обробити від хвороб. З коріння що залишилося в землі почнуть рости нові молоді кущі. Надалі продовжуйте впорядковувати малинник, прибирайте кущі, якщо вони ростуть надто густо, або підсаджуйте нові з підрощених.

 

Оновлення та омолодження малинника – справа клопітка. Рекомендуємо регулярно доглядати малину, щоб не допускати такого стану. Насправді набагато простіше постійно висаджувати нові саджанці. Каталог сортів оновлюється кожного року. Саджанці малини у контейнерах зручно висаджувати у будь-який час сезону.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити