Barbie Sale
0

Що робити якщо плодове дерево скидає зелені плоди та завязь, як запобігти - 6 причин втрати врожаю

Плодові дерева навесні цвітуть так пишно, що велика кількість запашних квіток повністю покриває гілки абрикоса, яблуні, груші, сливи, вишні, черешні та ін. Зав'язі теж формується дуже багато. Чому ж потім дерева скидають зав'язь? Іноді плоди обсипаються частково. А буває і таке масове осипання зав'язі, що виходить суттєвий недобір урожаю.

Чому яблуні, груші, сливи втрачають плоди, як зберегти зав'язь? Причин може бути кілька. Найперша – фізіологічна, природна. Якщо в період цвітіння плодових дерев все йде добре, створюються сприятливі утворенню зав'язі умови, то її формується з надлишком. Бутонів утворилося багато, у період цвітіння – хороша тепла та маловітряна погода, немає істотних опадів, квітки запилює достатня кількість бджіл, джмелів та інших комах – більшість сортових дерев зав'язує надмірну кількість плодів. Звичайно, плодове дерево просто не зможе зберегти і довести їх до дозрівання. Тому за таких умов, відбувається природне осипання зайвої зав'язі.

Важливо: для багатьох культурних сортів потрібні додаткові обпилювачі. Це означає, що рослина не самоплідна і запилювати її квітки для зав'язі потрібно пилком іншого сорту. Уважно читайте описи сортів у каталогах саджанців яблунь, слив, вишні, черешні та ін.

Чому дерева втрачають зав'язь і що робити?

Втрачати зав'язі можуть як дорослі дерева, так і молоді. Зверніть увагу, що у молодих дерев перші квіти та плоди, іноді потрібно видаляти. Коли не варто турбуватися про те, що молоді плодові дерева втрачають зав'язь – читайте у блозі.

1. Погодні умови

Погодні умови в період цвітіння та формування зав'язі можуть бути причиною втрати врожаю. Найчастіше відбувається порушення режиму вологості – надлишок дощів та застій води в саду, а іноді й затоплення на ґрунтах із поганим дренажем. При аномально теплій весні обсипанню зав'язі сприяє ґрунтова та тривала повітряна посуха, сухий гарячий вітер. Погодні умови можуть сприяти обсипанню зав'язі, як з періоду цвітіння і формування, і під час наливу та дозрівання плодів.

  • При надто високих температурах, посусі та сухих вітрах – пилок втрачає здатність до запилення, втрачає фертильність.
  • За холодної, вітряної, дощової погоди знижується активність комах-запилювачів. У результаті – слабке запилення та зав'язування плодів, втрата зав'язі. Особливо проблемним це стає для самобезплідних сортів плодових дерев, яким потрібно, щоб пилок переносився, наприклад, з однієї сливи, на сливу іншого сорту. При виборі сортів врахуйте цю особливість яблуні, вишні, черешні, груші, персика та ін.

2. Дефіцит елементів живлення – нестача добрив

Найчастіше масове осипання відбувається на бідних ґрунтах. Нестача основних елементів живлення NPK та мікроелементів призводить до втрати недозрілих плодів. З осені під плодові дерева вносять калійно-фосфорні добрива, спеціальні осінні мікси. Вони забезпечують закладання плодових бруньок наступного сезону та їх успішну зимівлю. Навесні в період набухання бруньок, утворення бутонів і через 7-10 днів після цвітіння – внесіть комплексні добрива з перевагою азоту, але калій-фосфор теж має бути присутнім. Хороший результат дає додаткове позакореневе підживлення, покращується фізіологічний стан дерев, збільшується кількість плодів, рекомендуємо – швидкорозчинні добрива для плодових. Мульчуйте пристовбурове коло зрілим компостом, це збагатить «раціон» дерев органікою.

3. Надлишок вологи в ґрунті

Втрата зав'язі часто відбувається через надмірні опади та поганий дренаж ґрунту. Намагайтеся відводити воду зі ствольних кіл, щоб вона не застоювалася. Плодові дерева не можна вирощувати на ділянках, де рівень ґрунтових вод може підійматися вище 1,5 м. Це призводить до загнивання коріння, ослаблення дерева та втрати плодів.

4. Нестача поливів

Так само як і надлишок, весняний дефіцит вологи в ґрунті призводить до обсипання зав'язі, а влітку – втрати недозрілих плодів. Ґрунт у плодовому саду має бути помірно вологим на глибину не менше 60 см. Тому при нестачі опадів – поливайте садок раз на тиждень з розрахунку 7-10 відер під кожне доросле дерево. Мульчуйте ґрунт для запобігання втраті вологи.

5. Шкідники та хвороби

Без регулярних профілактичних обробок плодового саду, втрати врожайності не уникнути. Важливо пам'ятати, що всі культурні плодові дерева потребують захисту та сезонних весняних та осінніх обприскувань. Хвороби та шкідники завдають найбільшої шкоди деревам, що призводять до найзначнішої втрати зав'язі. Найчастіше абрикос, персик, черешня, слива, вишня та інші кісточкові – страждають від моноліозу, клястероспорозу, кокомікозу та ін. хвороб. Яблуні та груші – страждають від парші, іржі, борошнистої роси та ін. Уражається листя, пагони, кора та плоди. При сильному зараженні навіть велика зав'язь на яблуні та інших деревах може засохнути разом із гілками. Навіть доросле дерево може загинути без обробок. А саджанці плодових та молоді деревця потребують постійного захисту. Опадання зав'язі та молодих плодів, які пошкодили комахи, – найзначніша причина втрат. Шкідники починають зменшувати ваш урожай ще в період цвітіння, пошкоджуючи бутони, виїдаючи пилок та ін. Одна тільки плодожерка здатна занапастити врожай цілого дерева. Навіть якщо пошкоджені плоди і досягають сортових розмірів, вони швидко пошкоджуються гнилями і зберігаються. Як зберегти врожай та чим обприскувати дерева для збереження зав'язі – читайте у блозі.

6. Подбайте про запилення

Багато сортів плодових дерев, які дають смачні якісні плоди – потребують додаткових запилювачів. Проблема втрати зав'язі цьому випадку, це те що немає повноцінного запилення і зав'язі обсипаються, не встигнувши сформуватися. Щоб плодів було більше, потрібно, щоб поряд росло дерево іншого сорту. Зазвичай, в описах каталогу є інформація про те, які додаткові сорти краще посадити поруч. Запилювачем може служити і сусідське дерево, але краще посадити свій автономний плодовий сад, щоб гарантовано отримувати багато гарних зав'язей, які стануть відмінними плодами. Зверніть увагу, що потрібно посадити поряд, наприклад, два ранні сорти або два пізні. Так ви будете впевнені у взаємному запиленні та високій зав'язуваності плодів, і не залежатимете від цвітіння сусідських дерев.

Зберегти зав'язь на плодових деревах не складно. В основному це частина звичайного догляду за деревами. Для того, щоб збільшити кількість і запобігти обсипанню, можна використовувати спеціальну групу садових препаратів – стимуляторів. У складі препаратів, наприклад, Зав'язь, зазвичай – бор, магній та інші мікроелементи, гібереліни, ауксини та ін. Про позитивну дію спеціальних біостимуляторів на ріст рослин та утворення плодів – читайте у блозі.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити