Barbie Sale
0

Чорниця і лохина. У чому різниця між двома кущами

Володіння багатьох сучасних садівників, захоплених своєю справою, нагадують справжні виставкові ділянки, на яких зосереджені рослини різних сортів і видів. Ще кілька десятиліть тому залізна завіса приховувала від радянського дачника кращі шедеври світової селекції, примушуючи обходитися тільки виведеними в своїй країні екземплярами. Набуття Україною незалежного статусу відкрило перед вітчизняними садівниками-аматорами і професіоналами всі надбання цієї галузі, надавши абсолютно унікальні досягнення. У цій статті поговоримо про садові ягоди, асортимент яких розширюється з кожним роком. Багато продавців пропонують саджанці тих рослин, які ми звикли бачити в лісах. Наприклад, чорниця і лохина. У чому різниця між цими видами рослин? Продавці і самі часто плутаються в поясненнях.

Біологічні особливості чорниці та лохини

Чорниця, або чорниця Звичайна (Vaccinium myrtillus), – це все назви невеликого лісового кущика, що належить до роду Вакциніум сімейства Вересових. Рослина за зовнішнім виглядом схожа з мініатюрними миртами, за що і отримала свою назву. Розмножується шляхом повзучого кореневища, що дає безліч пагонів висотою від 10 до 50 см. Має жорсткі, шкірясті і дрібні листочки, цвіте в травні зеленувато-білими невеликими квіточками. Плоди синювато-чорні, часто з восковим нальотом, мають дуже дрібне насіння (до 40 шт). Любить чорниця соснові ліси і болотисті місцевості з сонячними галявинами. Сік ягоди забарвлює руки і має характерний чорно-фіолетовий колір.

Лохина, або лохина Звичайна – це також представник роду Вакциніум того ж сімейства Вересових. Досить високий (до 1,50 м) і гіллястий чагарник, стебла якого одеревіли майже до самих кінчиків. Має унікальну тривалість життя, яка  іноді сягає 100 років, а також високу морозостійкість. Дає досить велику (до 1,2 см) ягоду, яка так само, як і чорнична, може мати сизий наліт. Відповідно, чорниця і лохина – це видові представники одного і того ж сімейства, дуже близькі родичі. Лохина є менш вибагливим чагарником, що росте практично на всіх типах ґрунтів.

Поживна цінність ягід чорниці та лохини

Популярність ягід чорниці серед споживачів обумовлена їх високою лікувальною активністю. В них містяться конденсовані дубильні і пектинові речовини, антоціани. Ягоди і надземні частини чорниці використовуються в гастроентерології, геронтології, стоматології та інших галузях медицини, але найбільш цінується екстракт, що застосовується в офтальмології.

Лохина також являє собою цінний дієтичний продукт, що благотворно діє на обмін речовин, підсилює ефект від прийому препаратів, що знижують рівень цукру в крові. У цьому лохина схожа з чорницею, рослинна сировина якої теж застосовується при діабеті і нахилі до нього. Плоди чорниці підходять для очищення і зміцнення стінок кровоносних судин, нормалізації роботи серця і шлунково-кишкового тракту.

Відмінні особливості чорниці та лохини: момент істини

Попри родову близькість і зовнішню схожість, все ж чорниця і лохина мають наступні відмінності:

  • розмір: лохина – це більш високий чагарник (до 1,50 м), в той час як висота чорничного куща не перевищує 1 м;
  • стебла: у чорниці вони м'які, трав'янисті, а у лохини здерев'янілі майже до верху, щільні;
  • ягода: у лохини вона набагато більша і довгаста з зеленуватою м'якоттю, а у чорниці – дрібна, кругла, темно-синя в розрізі;
  • сік: чорничний сік має яскраво виражене синьо-фіолетове забарвлення, фарбує руки, язик, посуд, а у лохини – безбарвний;
  • смак: чорничні ягоди і готові вироби з них мають більш яскраві характеристики. У добре стиглих плодів приємний, кисло-солодкий смак, в той час як у її родички він злегка кислуватий і менш насичений.
Чорниця не є рослиною культурного виробництва​

А тепер про найголовніше. Чорниця не є рослиною культурного виробництва. Заготівля сировини ведеться виключно в дикій природі. Окультурена була тільки лохина болотна, на основі якої виводяться садові високоврожайні сорти. Але це не повинно жодним чином засмучувати тих, хто придбав саджанці так званої садової чорниці, яка насправді є лохиною. Обидві ці ягоди надзвичайно корисні і смачні.

Отриманий на ділянці урожай можна переробити на варення, компоти, висушити, заморозити і вживати свіжим. Крім того, за врожайністю, зимостійкістю і тривалістю плодоношення садовій чорниці просто немає рівних! 

 

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити