Barbie Sale
0

Чорна малина: особливості, основні характеристики та відмінності – посадка та догляд

Чорна малина – група ексклюзивних сортів із незвичайно забарвленням ягід. Серед такого розмаїття сучасних саджанців малини різних сортів може розгубитися навіть садівник зі стажем, не те що новачок. Каталоги доповнюються щосезону і чорна малина – завжди у фаворитах, викликає підвищений інтерес. Чому? Це стійка до умов вирощування, врожайна, сильна рослина, ягоди якої мають оригінальний яскравий смак. Не дивно, що, тільки-но дізнавшись про чорну малину, більшість садівників та фермерів – планують купити саджанці посадити їх у своєму ягіднику.

Опис чорної малини і чим відрізняється від інших ягід

Як правильно називається чорна малина? Садові сорти чорної малини виведені на основі виду Rubus occidentalis. І мають цілу низку відмінностей, у порівнянні з більшістю сортів ремонтантної та з однократним плодоношенням (літньої) червоної малини та саджанців з жовтими ягодами, які ближчі до виду Rubus idaeus. Тому в чорної малини не тільки забарвлення ягоди інше, а є цілий ряд інших особливостей та переваг.

 • Незвичайне забарвлення плодів, звичайно, є основною відмінною характеристикою цієї групи сортів. Залежно від сорту ягоди можуть бути фіолетово-чорними, мати густий чорничний відтінок або бути буквально чорними з легким восковим нальотом.
 • Форма ягід характерна саме для малини. Порівняно із звичайними сортами – широко-округла. Стигла ягода легко знімається з плодоніжки, «стрижень» залишається на кущі.
 • Розмір ягід чорної малини трохи менший, ніж у малини в середньому 2,5-3,5 г.
 • Смак чорної малини – солодкий, насичений, ягоди – ароматні.
 • Кущі – високі, міцні, сильнорослі, потужніші і більші, ніж звичайна малина, висотою 150-200 см.
 • Шипи, як правило, жорсткі, виражені, можуть бути злегка загнутими.
 • Листя – велике, матове. Лист жорсткіший, ніж у звичайної малини, темно-зелений.
 • Період дозрівання чорної малини – такий самий, як і в інших сортів малини, ближче до середньопізніх та пізніх сортів, зазвичай – липень.
 • Яка малина корисніша чорна чи червона? Користь чорної малини – містить вітаміни, мікроелементи та ефірні олії. Вважається кориснішою, ніж великоплідні червоні та жовті сорти, завдяки високому вмісту антиоксидантів антоціанів, які і надають ягодам насичене чорне забарвлення.

Чим чорна малина відрізняється від ожини та ожиномалини?

Щоб не загубитися серед розмаїття сортів, запам'ятайте, що більшість сортів чорної малини створені на базі виду Rubus occidentalis, ожини – Rubus fruticosus, або ожиномалини – Rubus loganobaccus чи ягода Логана. Хоча варто зауважити, що більшість сучасних сортів, особливо з темними ягодами, складні міжвидові гібриди. Тому, при виборі та купівлі саджанців звертайте увагу на описи, фото та відгуки. У чому ж основні відмінності цих кущів?

 • Плоди чорної малини, найчастіше, менші за розміром, ніж у великоплідної малини, саджанців ожиномалини та ожини. Ягоди щільніші, ніж у звичайної малини, ближче до ожиномалини, але не такі м'ясисті, як у ожини.
 • Смак та аромат чорної малини – ближче саме до малини, а саджанці ожини та ожиномалини дають не такі солодкі, хоч і більші ягоди.
 • Кущі більші та потужніші, ніж у малини, більш стійкі до хвороб та шкідників. А тип росту та форма кущів, основний догляд – відрізняється від ожини, яку вирощують на шпалері.

Про особливості догляду за ожиною – читайте у нашому блозі.

 • Листя у чорної малини – більше, ніж у звичайної, але менше, ніж у ожини і матова, а не напівглянсове.
 • Терміни дозрівання у сортів, які плодоносять однократно – середні. Не такі ранні як у скоростиглих сортів малини, але й такі пізні, як у ожини.
 • Дозрівання врожаю – дружне, ягоди збирають протягом 10-14 днів, на відміну від ожиномалини та ожини, які мають період плодоношення пізніший і більш розтягнутий. У малини та ожиномалини дозрілі ягоди легко відокремлюються від квітколожа (білого стовпчика, що залишається на квітконіжці). А ягоди ожини відриваються від квітконіжки разом з квітколожем, на кущі залишається один «хвостик».
 • Кущі чорної малини – дуже красиві, квітки більші, ніж у звичайної – зібрані в суцвіття по 10-15 бутонів, ароматні, з рожевим відтінком пелюсток.

В цілому, агротехніка чорної малини така сама, як і в інших груп малини, тому орієнтуйтеся на наші рекомендації щодо вирощування, статті фахівців у блозі. Зверніть увагу, що чорна малина не дає кореневих відростків, довговічніша, ніж звичайна малина.

Чорна малина – найкращі сорти

Чорна малина представлена у нашому каталозі саджанцями найкращих морозостійких сортів, які наші експерти відібрали для вас з урахуванням кліматичних особливостей України, кожен з яких має свої унікальні характеристики та переваги. Ремонтантні сорти є, але більшість – плодоносять однократно. Деяким потрібен додатковий опилювач. Для цього рекомендуємо висаджувати поряд саджанці різних сортів.

 • Cumberland (Кумберленд) – цей легендарний американський сорт середнього терміну дозрівання досі називають новинкою ринку, хоча його успішно вирощують не одне десятиліття. Висота кущів – до 2 м. Один з найбільш врожайних і великоплідних, вага округлої ягоди – до 4,5-5 г. М'якуш щільний і ароматний, з м'якою характерною кислинкою. Відрізняється стабільною врожайністю, стійкістю до захворювань та морозостійкістю. Плоди – глянсові, з легким восковим нальотом, чорно-фіолетові. Кисті формують до 15 ягід. Підходить для свіжого ринку, ягоди – транспортабельні. З ягід сорту Кумберленд виходить чудове ароматне варення, компоти, десерти. Період дозрівання – липень-серпень. Про особливості посадки, обрізки та догляду – ми розповімо у наступному розділі цієї статті.
 • Black Jewel (Блек Джевел) – найсучасніший сорт американської селекції. Термін дозрівання – середній. Кущі з прямими жорсткими шипастими пагонами, висотою до 250 см. Листя – велике, насичено зелене. Період цвітіння – травень, квіти – білі. Урожайність – висока. При правильному догляді на кожній пагоні – до 20 суцвіть, по 10-15 зав'язей у кожному. Ягоди – до 5 г. з м'яким фруктовим смаком, щільні, солодкі, при повному дозріванні довго не обсипаються. Збір врожаю – з початку липня. Сорт відрізняється особливою невибагливістю, гнучкістю до умов вирощування, морозостійкий.
 • Bristol (Брістоль) – сильнорослий потужний сорт, висота пагонів до 250-300 см. Потребує підв'язки. Ягоди ароматні, великі в середньому 5,5 г, окремі ягоди до 7 г. Смак – приємний, освіжаючий, з м'якою приємною кислинкою. Добре росте практично на будь-яких садових ґрунтах. Плодоношення – дружне, дозрівання – початок липня. Особливість сорту – підвищена стійкість до посухи.
 • New Logan (Нью Логан) – ранній сильнорослий сорт з високою стабільною врожайністю. Розмір плодів – середній 3,5-4,5 г, але рясне плодоношення дозволяє Нью-Логан отримувати з куща навіть більшу кількість ягід ніж від попередніх сортів. Кущі – висотою до 220 см, пагони прямі, шипасті. Ще одна особливість – стійкість до вірусних захворювань.
 • Ohios Treasure (Скарб Огайо) – ремонтантний сорт, плодоносить як на торішніх пагонах, так і на молодих цього сезону. Дає врожай двічі з кінця червня та у липні – на старих пагонах і з кінця серпня по вересень – на молодих. Хороше рішення для тих, хто хоче отримувати ягоди протягом кількох місяців. Ягоди смачні, з ніжною м'якоттю, легко відокремлюються від плодоніжок, сорт придатний для механічного збирання. Кущі заввишки до 2 м. Ягоди невеликі – до 3 г. Смак – збалансований, солодкий, з фруктовими тонами та м'якою кислинкою.
 • Litach (Літач) – польський сорт, створений у 2012 році. Має відмінні характеристики. Кущі з міцними пагонами, з шипами. Ягоди дуже солодкі та ароматні, вагою до 3 г, округлі, широко-чашоподібні. Дозрівання – з кінця червня. Висока врожайність до 3 кг з дорослого куща. Сорт стійкий до захворювань навіть за несприятливих погодних умов.
 • Угольок – врожайний сорт з гарною врожайністю. Кущі великі, розлогі, до 250 см. Ягоди великі, з м'яким кисло-солодким смаком, добре тримаються на плодоніжках, не обсипаються. Висока врожайність та морозостійкість.

Чорна малина: посадка та догляд, особливості вирощування

Вирощування чорної малини, переважно, таке ж, як і звичайної червоної або жовтої малини. Але є й ряд істотних відмінностей, про які потрібно враховувати. Чорна малина – невибаглива і багато в чому навіть стійкіша, ніж традиційна. Але, якщо ви хочете отримати максимальний урожай та ягоди найкращої якості – дотримуйтесь наших рекомендацій.

Коли робити посадку саджанців чорної малини?

Найнадійнішою вважається весняна посадка. Тоді саджанці надійно укорінюються розживуться весь сезон. Восени потрібно посадити рослини не пізніше, ніж за місяць до морозів, щоб саджанці встигли вкоренитися і добре перезимувати. Обов'язково мульчуйте такі посадки шаром компосту чи торфу.

Де посадити чорну малину, вибір ділянки. Місце посадки вибирайте відкрите, але захищене від сильних північних вітрів та протягів. Найсмачніші і найсолодші ягоди виростуть на повному сонці при хорошому освітленні, але можна зібрати хороші врожаї і при невеликому затіненні. Зверніть увагу, що саджанці чорної малини небажано висаджувати поряд і після інших посадок малини. Уникайте також посадки після пасльонових, томатів, баклажанів та ін. Чому? У цих рослин загальні захворювання, зокрема вірусні.

Ґрунти. Саджанці добре розвиватимуться на багатих органікою вологоємних суглинках, супісках. Ідеальним варіантом буде вибрати добре освітлене сонячне місце, оскільки рослина не терпить навіть невеликого затемнення. Садіть чорну малину якнайдалі від простої червоної, інакше рослини можуть запилюватися і замість чорних ягід будуть червоні або фіолетові плоди. Ділянки з високими ґрунтовими водами та перезволожені – не підходять.

Посадка. Саджанці не потребують спеціальної підготовки. Саджанці в контейнерах попередньо полийте препаратами для кращого вкорінення – Корневін, Гетероауксин та ін. Потім акуратно виймайте кореневий ком із контейнера, злегка розправте корені, намагайтеся не пошкодити їх. Опустіть рослину в лунку, не заглиблюйте більше, ніж саджанець ріс у контейнері.

Кущі чорної малини ростуть більшими, ніж звичайні. Тому в ряду між саджанцями залишають не менше 50-60 см, а міжряддя – від 2 м, 150 см – мінімум.

У лунки для посадки додайте компост, золу, повне мінеральне добриво, наприклад, Універсальне при весняній посадці, або Золота осінь – при осінній. Після посадки рясно полийте.

Основний догляд. Вирощування багато в чому схоже на агротехніку звичайної малини. Особливу увагу видаляйте своєчасним поливанням та підживленням. Мульчуйте посадки компостом, гноєм, що пропрів, нейтральним торфом. У період плодоношення та дозрівання ягід плантація не має пересихати, від достатніх поливів залежить смак та якість ягід. При комерційному вирощуванні рекомендуємо зробити систему крапельного поливу. Робіть регулярні підживлення, це потужні рослини і їм потрібно багато елементів живлення для повноцінного розвитку.

Підв'язка. Можна вирощувати кущі без опори, для цього пагони, які досягли 50 см, вкорочують на 10-20 см, починається ріст бічних пагонів, на них формується врожай. Як тільки бічні пагони досягають 80-100 см, їх також укорочують, залишаючи 5-6 бруньок від основи. Така обрізка трохи скорочує загальну врожайність, але значно зростає якість ягід. Але найчастіше чорну малину вирощують на опорах. Вона дає потужні довгі пагони, як ожина, і їх закріплюють на шпалерах.

Обрізка чорної малини

Цей етап догляду відрізняється від того, до чого ви звикли при догляді за традиційними сортами. Чорна малина практично не дає кореневих відростків, які розповзаються по ділянці. Нові пагони заміщення виростають у районі кореневої шийки та від основних кореневищ. Дорослий кущ формує 8-11 і більше таких пагонів.

У перший рік після посадки саджанці дадуть однорічні пагони. Коли вони досягнуть довжини 1,5 м, приблизно до липня – обріжте верхівку. До кінця сезону розвинеться кілька бічних пагонів. Коли вони досягнуть 70-80 см – обріжте їм усі верхівки. До кінця сезону вони здерев’яніють, так кущ піде в зиму. Наступного року ви отримаєте перший урожай. Після плодоношення – видаліть усі пагони, на яких були ягоди. До середини літа добре розвинуться нові однорічні пагони заміщення. Залиште на кущі не більше 5-6 найсильніших. Коли вони виростуть заввишки 150-180 см – укоротіть їх.

Надалі, кожен сезон під корінь обрізають всі пагони, що плодоносили, а на дорослих кущах залишають до 8-10 найсильніших однорічних.

Чорна малина може давати пагони до 3 м заввишки. Є спосіб вирощування, при якому вони підв'язуються до високих арок. Кінчик прищипують для стимуляції бічних пагонів. Такі кущі виглядають дуже декоративними, і під час цвітіння, і під час плодоношення.

Якщо довгі пагони не підв'язувати – вони падають на землю і легко приростають, дають коріння. Це загущує посадку, тому намагайтеся цього не допускати.

Чорна малина – дуже красива та врожайна рослина. Ви отримаєте задоволення не тільки від ягід, а і від її високих декоративних якостей.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити