Barbie Sale
0

Азалія японська - правильна посадка та догляд, все для пишного цвітіння

Азалію японську часто називають «рожеве дерево», ошатні весняні суцвіття цієї декоративно-квітучої рослини схожі на пишні трояндочки. Сучасні сорти азалії японської – можна вирощувати в саду, поряд з іншими видами рододендронів.

Азалия японская, лучшие сорта, посадка, уход, фото

Більшість рослин – це невеликі гіллясті деревця або кущі, заввишки до 50-90 см. Азалії самі формують красиву крону і практично не потребують формуючої обрізки. Це акуратні кущі, з вічнозеленим або напіввічнозеленим, напівглянсовим листям. Листочки не менш цікаві, ніж квітки, вони виглядають як невеликі човники, еліпсоїдні, злегка опуклі. В каталозі саджанців є цікаві сорти з великими вишуканими простими квітками, а багатьом подобаються пишні густомахрові азалії (див. фото та описи). На кожному кінчику пагонів – з квітня по червень, в залежності від сорту, формуються багатоквіткові суцвіття, з десятками бутонів в кожному. Попри те, що кожна окрема квітка невелика, до 7 см – суцвіття в розпуску виглядають величезними. Забарвлення квіток азалії японської – від білого до лілового, лавандового, бузкового і блакитного, є яскраві червоні та бордово-рожеві сорти.

Азалія японська (рододендрон тупий) – особливості та відмінності від інших видів

Почнемо з декількох питань про азалії, які часто викликають подив у початківців садівників, які планують купити саджанці:

  • Чому садівники кажуть «азалія», а не «рододендрон»? З т.з. ботанічної систематики, азалія японська – це окремий вид роду Рододендрон, рододендрон тупий. Чому ж тоді цей вид називають азалія? Тому, що в минулому і позаминулому столітті теплолюбний вид, що не зимує в нашому кліматі й часто вирощували в оранжереях та як кімнатну рослину – називали азалія. А більш холодостійкі види – рододендронами. Потім виявилося, що є і холодостійкі «азалії», їх стали називати – «азалія японська» по регіону походження. Сьогодні сучасна ботанічна наука визначає їх як окремий вид рододендронів, Rhododendron obtusum.
  • Чим азалія відрізняється від рододендрона? Від інших видів садових рододендронів азалія практично не відрізняється. Вона теж може витримувати морози до -20-25°C. Більшість сортів цієї групи – невисокі, ростуть повільно, густогіллясті та компактні до 60-70 см, в той час, як інші види – більші й можуть досягати висоти до 120-150 см. Азалії радше розростаються в ширину, ніж у висоту. І суттєва відмінність рододендрона тупого від інших – у нього тільки 5 тичинок у квітці, а в інших видів – 7-9.
  • Як зрозуміти, що таке «вічнозелені» або «напіввічнозелені» рододендрони? Азалія японська краще за інші види зберігає зелене листя навіть взимку. Торішнє листя опадає тільки тоді, коли навесні починають розпускатися нове. На півдні та заході України зими м'якші та кущики зберігають листя до весни. У північних, при вітряній морозній зимі частина листя може почорніти і осипатися ще взимку, або зберегтися частково. Тому в більш холодних умовах – рододендрон тупий буде «напіввічнозелений». Детальніше про різні види рододендронів, відмінності й переваги сортів – читайте в блозі.

Азалія японська формує дуже красиву крону. Невисокі гіллясті кущі покриті квітками так густо, щоб суцвіття буквально повністю покривають кущі, а блискуче листя служить їм відмінним фоном. Квітнуть рослини не тільки дуже пишно, але і тривало, до місяця. Кулясті крони покриваються бутонам з квітня і в травні. У нашому каталозі - є надзвичайно ефектні сорти. Завдяки цьому всі сорти вирощують як у відкритому ґрунті, так і в контейнерах на терасах, двориках-патіо, на балконах та ін. Компактні рослини добре ростуть в обмеженому обсязі ґрунту в горщиках, ростуть повільно і виглядають прекрасно багато років. Найбільш популярні сорти японської азалії: ранньоквітучий ароматний сорт Geisha Red, яскраво-червоний Radja з простими квітками, з пурпуровим відтінком листя і червоними квітками Arabesk, з малиновими квітками та бронзовим відтінком листя восени Blaauw's Pink, Kazuko, Takako, Fumiko та ін.

Азалия в дизайне сада, фото

 Як правильно посадити азалію японську?

Успішне вирощування азалії у відкритому ґрунті стоїть на трьох китах – правильному виборі місця посадки, спеціальному ґрунті для рододендронів та хорошому мульчуванні. Є ще деякі особливості, але, якщо правильно посадити саджанець із самого спочатку, він буде добре рости й квітнути десятиліттями.

Терміни посадки саджанців – навесні, коли ґрунт достатньо прогріється. Можлива й осіння посадка, але не занадто пізня, щоб саджанець встиг вкоренитися до морозів. Саджанці в контейнерах можна висаджувати весь сезон, навіть влітку.

Вибір місця посадки – м'яка напівтінь, з розсіяним м'яким світлом, прямі промені можуть торкатися листя тільки в ранні ранкові години. Найкраще місце посадки зі східної сторони будинку, наприклад. Так азалія буде прикрита від північних вітрів взимку і від спеки влітку.

Ґрунт для азалій має бути в першу чергу зі слабокислою реакцією (рН 4,5-5,5). Якщо у вас інші ґрунти – то потрібно буде створити саджанцям спеціальні умови.  Якщо на ділянці добре ростуть верес та сосни, то вам пощастило – азалії будуть рости прекрасно. Рослинам потрібно так звана «хвойна земля». Зробіть в місці посадки хороший дренаж. Рододендронам потрібна вологоємна, добре зволожена земля, але застій води – має бути виключений. При підготовці посадкової лунки – на дно на глибині близько 50-60 см покладіть дренаж, шаром близько 10 см, це може бути пісок, керамзит, перліт та ін. Потім насипте спеціально підготовлений ґрунт, його можна купити в інтернет-магазині вже готовий. А можна зробити самостійно. Для цього змішайте 3 частини листової землі, 2 частини кислого торфу і частину землі з хвойного лісу. Навесні додайте в кожну лунку близько 60-70 г повного мінерального добрива, наприклад, універсальний мікс. А при посадці восени – мікс Золота осінь.

Підготовка азалії до посадки. Саджанці акуратно виймайте із технічного контейнера. Намагайтеся зберегти земляний ком. Він буде краще триматися, якщо за кілька годин до посадки полити рослини. Навесні додатково додайте в воду стимулятори та антистресові препарати.

Посадка саджанців японської азалії. Лунку для азалії готують приблизно 70 см в діаметрі й до 50 см глибиною. Коренева система рослини розвивається не стільки вглиб, скільки в ширину. Зробіть в середині посадкового кола лунки невелике заглиблення й опустіть в нього саджанець із земляною грудкою. Не заглиблюйте більше, ніж саджанець ріс в контейнері. Полийте і добре замульчуйте місце посадки, ідеально, хвойним опадом, тирсою, але можна і торфом.

Поливи мають бути постійними. Земля має бути вологою, не пересихати, але і не заливайте. Мульча допоможе зберігати вологу. Навесні в період формування бутонів – обприскуйте кущі водою. Ідеально, щоб вологою була не тільки земля, а й повітря. У спеку – робіть поливи дощуванням, «купайте» рослини. Для дорослих рослин в спеку роблять поливи 2-3 рази на тиждень по 8-10 л під кожен кущ.

Основний догляд. Азаліям обрізка практично не потрібна, тільки санітарна. Саджанці самі формують гармонійну крону. При розпушуванні та прополюванні будьте обережні. Коріння в азалії поверхневе, залягає на глибині до 40 см. Тому, не можна перекопувати землю в пристовбурних кругах, робіть прополювання обережно, краще – вручну, без застосування садових інструментів та ін.

Добрива для азалій, як робити підживлення. Молоді рослини краще удобрювати рідкими водорозчинними добрива, наприклад, комплекс Для азалій та рододендронів. Бажано використовувати спеціальні добрива для кислих ґрунтів, такі як Чарівна суміш. Перше підживлення роблять навесні – універсальним міксом, ще одне – вносять після цвітіння. А з кінця літа – вже використовують тільки безазотні осінні добрива.

Азалії взимку, чи потрібно вкривати? Дорослі рослини морозостійкі й можуть зимувати без укриття. Молоді азалії в перші 1-2 зими – вкривають агроволокном, ялиновим гіллям та ін. Напередодні морозів обов'язково добре полийте рододендрони. Волога земля промерзає повільніше, так японські азалії будуть краще готові до холодів. Іноді, дорослі рослини вкривають агроволокном від зимового сонця, щоб уникнути опіків. У південних регіонах бажано прикривати азалії від сонця навесні, поки крони дерев ще не дають тіні, а сонце вже припікає. Зимове укриття знімають в похмурий день.

Проблеми вирощування азалій

  • Чому не цвіте азалія? Найпростіша причина, рослина ще занадто молода. Проявіть терпіння. Якщо ґрунт недостатньо кислий – добре замульчуйте кислим торфом, додайте у воду сік лимона або лимонну кислоту, але не оцет. Ще одна причина – недостатній полив. Слідкуйте, щоб земля ніколи не пересихала, обприскуйте крони, особливо в період формування бутонів.
  • Чому азалія жовтіє? В першу чергу – від нестачі поливу. Але і надлишок та застій води – потрібно виключити. Якщо ви давно не вносили підживлення – внесіть добрива, зробіть листове підживлення. Причиною можуть бути і хвороби.
  • Листя чорніє та скручується. Таке можна трапитися в сильні морози, при різких змінах температури, опіках від прямих сонячних променів.
  • Листя стало матовим та згорнулося – влітку це явний недолік поливу.

Азалії та рододендрони відносяться до так званих ацидофільних рослин, які не виносять лужного середовища ані в ґрунті, ані в воді. Періодично вносить добрива заліза в хелатній формі.

Хвороби та шкідники азалії

Шкідники рідко докучають азаліям. Але іноді вони пошкоджуються Otiorhynchus sulcatus – жук скосар. Ця комаха їсть листя, а личинки – коріння. Якщо ви помітили пошкодження – обробіть рослину препаратом Децис та ін.

Хвороби азалії найчастіше пов'язані з тим, що земля недостатньо кисла. Листя стає блідим з плямами хлороза, при якому елементи живлення погано засвоюються. Не забувайте раз у пару тижнів поливати рослини підкисленою водою, весь час тримайте посадки під мульчею з торфу або хвої. Робіть позакореневе підживлення раз на тиждень.

При появі білого нальоту борошнистої роси, плям та ін. ознак грибкових захворювань – використовуйте Фундазол, Скор та ін. фунгіциди.

 

Азалія в дизайні саду

Всі види рододендронів часто використовуються в ландшафтному дизайні. Вони чудово поєднуються з хвойними, ерікою, гортензіями та ін. Їх можна посадити навіть в альпійській гірці та рокарії, компактні кущі азалії стануть прикрасою саду каменів. Композиції з азаліями – стабільні, їм майже не потрібна обрізка, округлі крони виглядають в саду чудово. Деякі вічнозелені сорти восени і взимку набувають бронзові або бордові відтінки листви. Додайте в міксбордери папороті, хости та ін. рослини, які люблять тінисті ділянки.

При правильній посадці азалії вважаються маловідходними рослинами і прекрасно виглядають десятиліттями, тому їх так люблять дизайнери. Азалія – ​​стабільна основа композиції декоративного саду в тіні.

 

 

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити