123123
0

Архітектурні рослини – деревовидні та трав’янисті: структурні крони, виразні листя та суцвіття, незвичайні силуети, форми та текстури

Серед усієї різноманітності садових рослин аматори найчастіше купують саджанці, які дають розкішне і довге цвітіння або відрізняються красивим високо декоративним листям. Але професійні дизайнери віддають перевагу архітектурним рослинам. Саме вони дають саду індивідуальність і виразність.

Що таке архітектурні рослини?

Це назва групи рослин, які мають виразний силует, незвичайну структуру крони, графічну мозаїку листя, орнаментальні листочки, суцвіття тощо. Крона може бути як симетричною, так і нерегулярною, з візерунковим гілкуванням.

Концепцію архітектурних рослин вперше почали використовувати англійські майстри ландшафтного дизайну. Виразні, довговічні дерева, кущі, трав'янисті багаторічні рослини, злакові трави тощо – становлять основу садової композиції.

На використанні таких рослин вибудовується весь ландшафтний дизайн.

Основні характеристики архітектурних форм крони рослин:

 • Максимальна ефектність та виразність корони.
 • Чистота та лаконічність ліній габітусу.
 • Великі рельєфні листи та суцвіття.
 • Такі рослини відразу привертають увагу, «тримають» погляд. Вони відіграють роль так званих «фокусних точок», акцентів.
 • Всесезонніть. Графічний, декоративний та стабільний вигляд. Рослини залишаються красивими цілий рік, навіть у сухостої.
 • У композиціях відрізняються експресивними контурами ліній, унікальною симетрією або асиметрією, викликають асоціації зі скульптурою або архітектурними об'єктами.
 • Виразний силует корони, форма бутонів та суцвіть, візерунковість листя та гілки, оригінальні насіннєві коробочки та плоди.

Придивіться, можливо, у вашому саду вже є архітектурні рослини? Як їх побачити? Прогуляйтеся садом у сутінках, коли забарвлення квітів відходить на другий план. І ви побачите, що на авансцену виходять лінії, форми, акценти, які проявляються виразно. Це можуть бути високі дерева зі стрункою колоноподібною кроною або навпаки – з розкидистою, незвичайною асиметричною, високорослі злакові трави з ефектними колосками. Для компактних садів це можуть бути і невеликі рослини з цікавими насіннєвими коробочками, суцвіттями-свічами, колоновидні плодові деревця або штамбові троянди.

Архітектурні рослини – приклади та варіанти створення садових композицій

Солітерна або одинична посадка архітектурних рослин – привертає увагу, домінує в композиціях. Їх декоративність зберігається весь рік. Такі посадки роблять як по одному саджанцю, так і невеликими групами. Це залежить від особливостей дизайну та від розмірів ділянки. Великим деревам і кущам потрібно достатньо місця та більш-менш однотонний фон з інших рослин, партерних газонів, грунтопокривних рослин, шпалер або просто стіни споруди.

Архітектурні вічнозелені морозостійкі хвойні дерева

та кущі для солітерної посадки

 • Ялиця одноколірна Violacea – досить високе дерево, що швидко росте. З красивою регулярною конічною кроною. Її силует прикрашатиме сад взимку. А влітку в його тіні та хвойному ароматі так приємно побути теплим вечором. Річний приріст до 35-45 см. Висота дорослої рослини – до 6-7 м, діаметр крони близько 3,5-4,5 м. Хвоя – сріблясто-блакитна. Та ще й шишки красиві, великі до 10 см, молоді зеленувато-лілові, зрілі – червоні. Відмінно росте на сонці та у напівтіні, витримує морози до -34°С. Крона ідеально симетрична, пишна та гармонійна, нижні гілки – горизонтальні, ростуть практично від самої землі. Дуже надійна рослина, що виносить спеку та посуху, забруднене повітря. Хіба що перезволоження не терпить і важких глинистих ґрунтів. Для невеликих садів підійде компактна форма ялиці одноколірної Glauca і чарівний карликовий сорт Pygmaea.
 • Кіпарисовик нутканський Jubilee – його дивовижна асиметрична плакуча крона ідеально виглядає як акцент у одиночній посадці. Росте порівняно швидко для хвойних, до 25-30 см за сезон. Відрізняється витонченою вузькою кроною, пірамідальної форми, з вираженим центральним стволом і довгими звисаючими бічними гілками. До 10 років висота – до 2,5 м. Підійдуть будь-які садові ґрунти, зі середньою вологоємністю. Відмінно підходить для одиночної акцентної посадки у невеликих садах.
 • Модрина японська Pendula – популярна плакуча форма. Росте порівняно швидко. Крона нерегулярна, із вираженими ярусами. Доросле дерево до 6-7 м. Культурна форма – вище не росте, на відміну від природних. Морозостійкість надійна.

Модрина Horstmann Recurved – дерево з оригінальною асиметричною кроною, оригінальною неправильною формою. Росте швидко, до 40 см за сезон. 10-річне деревце висотою до 200-250 см. Гілки ростуть від основного стовбура нерегулярно, незвично скручені, роздвоєні на кінцях. Основи гілок – оголені, без хвої. Прокидається дерево навесні рано, хвоя – ніжна, м'яка, восени жовтіє та опадає. Осіннє забарвлення дерева набирає поступово – від кінчиків пагонів – до основи. Скелет крони – взимку виглядає дуже мальовничим, змієподібні гілки – привертають увагу. Росте на сонці, до ґрунтів рослина не вимоглива, дуже зимостійка. Відмінний сорт для створення акцентів.

 • Кипарисовик Pendula – казкової краси плакуча крона, широко розлога, форма – ширококонічна. Верхівка та бічні пагони – звисають. Ідеальний для солітерної посадки. Силует дуже незвичайний та виразний. Висота до 10 років близько 3 м.
 • Ялівець Horstmann – мальовничий розлогий кущ з широко розкритими пагонами. Швидкість росту – середня, 15 см на рік. 10-річна рослина висотою близько 150 см і з таким самим діаметром крони. Одна з найвиразніших плакучих форм. Дуже невибагливий та морозостійкий. – винятково витончений вузькопірамідальний сорт. Висота 10-річного дерева близько 250 см. Діаметр до 1,5 м. Доросле дерево досягає висоти 6 м. Крона дуже густа, щільна, формується рівномірно ідеальної форми без обрізки. Хвоя яскраво-блакитна. При цьому, саджанці невибагливі до ґрунтів, крім важких. Росте на сонці та в напівтіні.

Листяні архітектурні дерева

 • Гінкго Білоба Saratoga – одне з найвідоміших, найдавніше дерево на планеті. Порівняно невелике, росте повільно, досягає висоти 7-8 м. Чудово підходить для стабільних ландшафтних композицій. Листя – незвичайне, шкірясте, нагадує віяло. Край – злегка гофрований. Забарвлення восени – унікального жовтого відтінку. Дуже ефектно виглядає в одиночних чи групових посадках у невеликих садах.

Menhir – надзвичайно красивий компактний сорт для маленьких садів. Крона – вузькопірамідальна, мальовнича. Висота – до 5 м, діаметр до 150 см. Крім витонченої крони, забарвлення листя – теж унікальне, синювато-зелене з перламутровим нальотом, восени – кольору яєчного жовтка. Як садовий акцент для невеликих садів – просто знахідка.

 • Клен гостролистий Globosum – дуже популярна декоративна форма. Крона – регулярна, густа, симетрична, чудово формується без додаткової обрізки. Листя красиве, різьблене, насичено-зелене, глянсове, восени – дивовижного жовтого відтінку. Дерево невелике заввишки до 6 м. Росте повільно. До ґрунтів – невимогливий, добре переносить пересадку, спеку, забруднене повітря, тому часто застосовуються і в міському середовищі, тіньовитривалий, морозостійкий. Підходить для компактних садів як виразний акцент.

Royal Red – гарна форма червонолистого клена. Росте швидко, до 40 см на рік. Дерево з шикарною кроною, у молодому віці – пірамідальною, у старшому – розлогою. Висота до 15 м, 10-річне дерево – близько 6 м. Листя – розрізані, 5-7-лопатеві, до 20 см в діаметрі. Забарвлення – унікальне, навесні – листя світло-червоне, яскраве, глянсове, влітку – темно-пурпурне, насичене, восени – яскраво червоне. Цвіте щитковими суцвіттями, у травні, квіти червоні, блискучі із густим пучком золотих тичинок. Роял Ред виносить тінь, вітер, морозостійкий. Відмінно виглядає в одиночній посадці чи групою.

 • Каштан рожевий Бріоті – середніх розмірів дерево, до 15 м з красивою об'ємною широко-округлою розлогою кроною до 8 м. Швидкість росту – помірна, до 25 см заввишки. Листя – складне 5-пале, темно-зелене глянсове, за розміром набагато щільніше і менше за розміром, ніж у звичайного каштана. Суцвіття – конічні, висотою до 25 см завдовжки. Квітки – червоно-рожеві, з кремово-жовтою плямою в середині, бутони – пурпурові. Цвітуть із травні-червні. Плоди – шипасті коробочки. Прикрашають дерева до морозів.
 • Береза повисла Purpurea – плакуча червонолиста форма. Висота – залежить від штамба, Пурпуреа пендула – щеплена. Крона дуже красива, гілки - нікчемні. Темно-червоне ромбовидне листя надає дереву особливої виразності. Осінню забарвлення змінюється, на коричнево-червоне. Невибагливий та морозостійкий сорт. Дерево невелике до 3 м заввишки, діаметр крони до 2,5 м.

Youngii – плакуча форма з кроною, яка нагадує парасольку. Висота дерева – близько 6 м. Крона ажурна, високосклепінчаста, гілки другого та третього порядку – пониклі. Береза Юнгі (Юнге) дуже мальовнича і стане чудовим солітером.

Є ще багато дерев та великих кущів, які чудово виглядають як акценти – катальпа, павловнія та ін.

Трав'янисті гіганти як архітектурні рослини

Це особлива група рослин, багато з яких однорічні, але вони працювати в саду анітрохи не гірше, ніж деревоподібні багаторічні посадки. З ними ви можете експериментувати, шукати їм найкраще місце у садових композиціях.

Зверніть знімання на рицину, люпин, ліатріс, кніфофію, роджерсію, декоративні трави та злаки, еремурус та ін. Як архітектурна рослина часто згадують борщівник, але будьте дуже обережні! Ця фітофототоксична рослина, дуже небезпечна як у саду, так і в природі, не торкайтеся до неї в жодному разі

Архітектурні колючки – модний тренд сучасних садів. При вмілому використанні навіть реп'ях виглядає ефектно і виразно. Подивіться якийсь красивий великий мордовник, лікарська розторопша, синьоголовник та ін. Всі ці рослини дуже легко і швидко може виростити навіть новачок.

Архітектурні рослини у ландшафтному дизайні

Перше та важливе – архітектурних рослин не може бути багато. Це солітери. Їх, звичайно, можна висаджувати групою на великих просторах, але тоді вся група працює як єдиний акцент у композиції. У невеликих садах, при надлишку виразних великих рослин – вони придушуватимуть один одного, перестануть працювати як візуальний ефект.

Як підкреслити красу архітектурної рослини?

Робіть одиночні посадки або у невеликих групах по 3-5 рослин на великих ділянках. Рослини із суцвіттями-свічками можна кілька разів повторити у квітниках, щоб задати посадками ритм та надати графічності. Добрим фоном для виразних рослин буде газон, ґрунтопокривні рослин, однорідні огорожі, стіни будівель, шпалери та ширми із зеленими виткими рослинами та ін. Підбирайте різноманітні акценти – вічнозелені хвойні, декоративні злаки з високими колоссям, які зберігаються і взимку, рослини з різним забарвленням листя у різні періоди, щоб створити всесезонні композиції.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити