Barbie Sale
0

Пасифлора: розкішна ліана – чудові квіти та корисні плоди

Пасифлора або страстоцвіт – рослина чудова з усіх боків. Це багаторічна ліана з такими унікальними квітками, що саджанці пасифлори хочеться купити всім. Без найменшого перебільшення. Ви тільки подивіться на це диво дивне. Звичайно, і насіння пасифлори купити можна, і на розсаду посіяти. Але вирощувати пасифлору із насіння досить клопітно, сходить вона довго, до кількох тижнів, та й цвітіння доведеться чекати не менше року. Адже так хочеться побачити її чудове цвітіння у себе з саду або на домашньому підвіконні – якнайшвидше. Бажаєте? Тоді купити саджанці – це ваш шлях!

А чи правда, що пасифлора – це маракуйя? Так, це вона є. Ви можете придбати саджанці таких сортів, які ще й плодоносять.

Passiflora – це багаторічна витка ліана. Вона добре розростається, густо облистяна, швидкоросла. Листя у різних видів та сортів – відрізняється формою, але воно красиве, темно-зелене, здорове і створює прекрасний фон для розкішних квіток. Ви ще не бачили, як цвіте пасифлора? Перегляньте фото та описи в нашому каталозі – цвітіння цієї рослини насправді приголомшливе. Вони настільки незвичайні що за формою, що за забарвленням, що їх складно описати, краще один раз побачити.

Квітка – складна, складається з подвійної оцвітини. Нижня – з п'ятьма і більше пелюстками та чашолистками. Верхній ряд, як корона, сформований з ряду прямих або вигнутих пелюсток. Вінчає квітку хрестоподібна маточка, в оточенні великих тичинок на прямих або зігнутих нитках. Бутони формуються у пазухах молодих пагонів. Квітки діаметром 10-15 см, з'являються на кущах все літо, з червня до вересня. Плоди невеликі, округлі або овальні, дуже солодкі та ароматні, дозрівають у вересні. Плоди пасифлори – маракуйя, мають неповторний смак і аромат. Є й плодові сорти, які не тільки красиво цвітуть, а ще й плодоносять, так, у нашому кліматі така екзотика росте.

У міру зростання, саджанець пасифлори перетворюється у багатостовбурний кущ. Його висота може досягати 3 м і більше, а ширина 150-200 см. Одна доросла ліана цілком може обвити кілька метрів паркану, покрити шпалеру шириною 2 м, увити альтанку або перголу. Опора для вирощування саджанців – потрібна обов'язково. Пагони всіх видів та сортів – лазячі, тобто закріплюються на опорі міцними вусиками.

Стовбури дерев'яніють і деякі сорти навіть можуть переносити морози. Але, їхня зимостійкість може відрізнятися, залежно від сорту. Більшість сортів вирощують у домашніх умовах, як кімнатну рослину. У відкритому ґрунті – майже всі добре почуваються влітку, набагато краще, ніж у квартирі.

Для домашнього вирощування у горщику, пасифлора – знахідка! Вона невибаглива, маловибаглива, легко формується обрізуванням, має красиве здорове листя, мириться з помірним недоліком освітленості, і даватиме смачні плоди (у плодових сортів) прямо на вашому підвіконні.

Коріння пасифлори досить потужне, але добре пристосовується як до вирощування в обмеженому об’ємі землі у горщику, так і до відкритого ґрунту. Нормально витримує пересадки із саду у вазон на зиму.

Саджанці пасифлори – види та сорти

Сорти пасифлори ділять на дві умовні групи, для вирощування у відкритому ґрунті, та кімнатні чи оранжерейні. Пасифлора не дуже морозостійка, більшість із них на зиму потрібно вносити в опалюване приміщення. Але є сорти, кореневища яких можуть пережити наші м'які зими. Тому уважно читайте описи з фото у нашому каталозі.

 • Пасифлора блакитна, страстоцвіт блакитний або кавалерійська зірка – один із найвідоміших видів, лат. Passiflora caerulea. У домашніх умовах, це вічнозелена ліана, з довгими стеблами, що дерев'яніють. Листя яскраве, насичене, здорове. Квітки великі до 10 см у діаметрі, у видових рослин – зеленувато-блакитні, дуже ефектні. Є культурні форми з рожевими або червоними квітками. Плоди зав'язуються зрідка і вони не смачні, тобто їстівні, але це не плодова форма маракуї. Влітку пасифлора блакитна чудово росте у саду. Якщо ви купили саджанці або розсаду навесні – то можете одразу посадити їх у відкритий ґрунт, а вже восени пересадити у горщик та занести до будинку. Як кімнатні – ці рослини невибагливі, чудово ростуть та цвітуть.

Одна з особливостей цієї групи – вони добре переносять короткочасні зниження температури до -1-2°С. Кореневище дорослої, саме дорослої рослини може витримати до -10°С. Тобто, якщо у вас м'які зими, то пасифлора церулеа може навесні дати нові пагони з кореневих бруньок. Надземна частина зазвичай вимерзає. Але, за відгуками, якщо восени кущ обрізати, залишити тільки пагони, що одеревіли, і зробити сухе укриття, то бруньки на пагонах можуть зберегтися у м'які зими. Експериментуйте, саджанці (розсада) пасифлори коштують недорого, цей вид – стійкий і добре відновлюється навіть за несприятливих умов, розмножується живцями.

 • Пасифлора їстівна або грандила пурпурна (едуліс) – до цієї групи належать сорти виду Passiflora edulis. Саме сорти цієї групи називають «маракуйя» або п. гігантська, вони дають солодкі запашні плоди, округлі, довжиною до 6 см, оранжево-жовті, бувають і фіолетового забарвлення. Так, саме такі passion fruit, ви купуєте у супермаркетах. Смак плодів солодкий, збалансований з м'якою кислинкою та відмінним ароматом. І, звичайно, особливою красою відрізняються квітки – вони великі 8-11 см, з витонченим хвилястим другим рядом пелюсток, біло-синього забарвлення. Досвід вирощування в Україні показує, що навіть при правильному укритті сорти цієї групи навряд чи зможуть успішно рости у відкритому ґрунті, це більше оранжерейна чи кімнатна рослина. Воно добре витримає невеликі морози до -1-3°С. Тому восени ви можете перенести маракую в будинок після перших заморозків. Але не проґавте момент. Нагадаємо, навіть в одному населеному пункті умови кожної ділянки – відрізняються. Десь більш вітряно, десь більше застоюється холодне та вологе повітря, тому уважно читайте описи кожного сорту і намагайтеся створити йому оптимальні умови в саду та в квартирі.
 • Пасифлора інкарната або маракуйя північна – одна із найпопулярніших у квітникарів група сортів. Passiflora incarnata або пасифлора вінчикова найбільш морозостійка з усіх видів. Вважається, що вона найбільше пристосована до українських умов вирощування. У регіонах з м'якими зимами саджанці інкарнати добре ростуть і зимують навіть у відкритому ґрунті, за дотримання правил агротехніки. Морозостійкість – до -10-15°С. Це сильна трав'яниста ліана, яка у відкритому ґрунті може досягати 9 м завдовжки, у дорослому стані. Листя більше, ніж у інших видів – до 20 см. Дає багато прикореневих відростків, при сильній обрізці, яке вона добре переносить – пробуджує сплячі бруньки на кореневищах і швидко відростає. Квітки трохи менші, ніж у попередніх видів – 7-9 см, але дуже красиві – лілові, сині, з пишним другим рядом пелюсток. Плід – округлий, зелений, їстівний, але м'якоті небагато. Вона приємна на смак, желеподібна. Інша назва – пасифлора м'ясо-червона чи абрикосова ліана. З листя роблять корисний вітамінний чай, який має м'який заспокійливий ефект.

Як кімнатну рослину вирощують і багато інших саджанців пасифлори – пасифлора найніжніша (бананова грандила) (P. mollissima), п. лавролиста (P. laurifolia), п. трисмугова (P. trifasciata), п. чотиригранна (P. quadrangularis) та ін.

Пасифлора для вирощування в домашніх умовах та відкритого ґрунту

У каталогах інтернет-магазинів представлені різні сорти, плодові та декоративні. Всі вони призначені для вирощування як кімнатна рослина, а деякі можна і в саду посадити. В описах є повна інформація про кожен сорт та його особливості. Чим вони відрізняються?

 • Amethyst – один із найпопулярніших сортів виду п. блакитна (Passiflora caerulea). Аметист відрізняється високою декоративністю як квіток, так і листя. Англійські селекціонери створили сорт із незвичайними квітками, діаметром до 10 см. Забарвлення пелюсток – пурпурно-фіолетове, пелюстки корони – загострені дуже ефектні. Тичинкові нитки – фіолетові, довгі. Квітки мають легкий приємний аромат. Цвітіння – з червня до вересня. Листя – щільні, здорові, 3-часткові. Плоди яскраві, оранжево-жовті, їстівні, але практично не мають смаку. Добре росте на родючому легкому ґрунті, помірно вологому. Посадка у затишних безвітряних місцях, щоб довгі пагони з великими квітками не пошкоджувалися вітром. Ліана досягає висоти до 4 м. Витримує морози до -5°С. Влітку чудово росте у контейнерах на терасах та балконах. У відкритому ґрунті зимує лише при укритті у м'якому кліматі. Зона: 8-11. Нагадаємо, в Україні – 5-6 зона морозостійкості, детальніше читайте у нашому блозі.
 • Avalanche – сорт із вишуканими білими квітками. Аваланч або Лавіна – один із найулюбленіших дизайнерами сортів. Квітки діаметром 7-9 см. Його ненав'язлива краса чудово поєднується з іншими домашніми рослинами. У саду ця ліана, висотою до 4 м, влітку росте як на сонці, так і у напівтіні. Плодів утворює мало і вони не смачні. Витримує легкі заморожування до -3°С.
 • Frederick – цей сорт маракуї відноситься до виду P. Edulis (Едуліс) і дає смачні плоди. А цвітіння Фредерік просто зачаровує. Це велика ліана, висотою 4-6 м. З гнучкими пагонами, добре облистяна. Лист – 3-частковий, щільний, напівматовий. Квітки більші, ніж у попередніх сортів, до 12-13 см. Перший ряд пелюсток – білий, а другий – формує корну довгих вузьких хвилястих лілових пелюсток біля основи і білих на кінчиках. Цвіте з кінця травня до кінця вересня. Плоди – лілово-фіолетові, округлі, до 7 см, м'якуш – жовтий, желеподібий ароматний. Смак – м'який, приємний, освіжаючий. Сорт самозапильний.
 • La Morellina – ефектний сорт. Його саджанці популярні завдяки унікальному забарвленню квіток. Перший ряд пелюсток із загостреними кінчиками – ультранасиченого лілово-фіолетового забарвлення. А другий – формує корону хвилястих синіх пелюсток, що буквально світяться на фоні нижнього ряду. Плоди формує зрідка.
 • Lavender Lady – ще один сорт виду Passiflora caerulea. За основними характеристиками схожий на знаменитий Аметист, але відрізняється забарвленням квіток. Перший ряд пелюсток не білий, а фіолетовий, класичного відтінку лаванди. Плодів майже не зав'язує.
 • Pura Vida – гібридний сорт, з бордово-ліловим відтінком, з віночком лілових пелюсток із білим кінчиком. Їстівних плодів не дає.
 • Snow Queen – білосніжний сорт P. caerulea. Дуже світлолюбний, максимальне цвітіння дає на добре освітлених місцях. Плодів не утворює.
 • Victoria – гібридна форма, з великими до 12 см квітками, пурпурово-ліловим забарвленням. Витримує невеликі морози. За відгуками формує досить смачні плоди. Цвітіння – з червня до жовтня.

Пасифлора – посадка саджанців, догляд у домашніх умовах та у відкритому ґрунті

Де краще посадити пасифлору у саду

Вибирайте захищене від сильних вітрів та протягів сонячне місце, підійде і м'яка напівтінь. У тіні саджанці також будуть добре і швидко рости, але недолік освітлення значно знизить цвітіння. Чому пасифлора не цвіте? Найчастіше їй бракує сонця.

Де краще розмістити горщики із рослинами

У місцях де максимальна кількість сонця.

Ґрунт для посадки саджанців

Субстрат має бути легким, вологоємним, поживним, але без свіжої органіки.

Поливи

Земляний ком має бути помірно вологим. Пересихання неприпустимі. Але й не заливайте, забезпечте при посадці саджанців хороший дренаж. У спеку – рекомендуємо обприскувати рослину водою, щоб повітря не було надто сухим. Такий душ сприятиме кращому росту та цвітінню.

Підживлення

Найкраще використовувати комплексні мінеральні добрива, органічні добрива – помірно.

Обрізка

Трирічні пагони – видаляйте. Проріджуйте крону, щоб рослина добре провітрювалася. Цвітіння – на пагонах першого та другого року. Старі пагони цвітуть погано.

Період спокою, догляд за пасифлорою взимку

Більшість сортів у відкритому ґрунті не зимують. Рослину вирощують у горщиках об'ємом не менше 5-7 л. На зиму їх вносять в опалювальне приміщення. Якщо пасифлора влітку росла у відкритому ґрунті – її треба пересадити у горщик. Мінімальна температура зимівлі – не нижче +7-10°С. Рослину можна сильно обрізати, активний ріст почнеться ближче до весни. Землю підтримуйте помірно вологою, не перезволожуйте. Домашня пасифлора взимку теж входить у період спокою (жовтень-березень), листя зберігається, цвітіння майже немає. Особливих умов для саджанців у квартирі створювати не потрібно. Восени пагони вкорочують на третину.

Розмноження

Пасифлору можна виростити з насіння та укоріненням живців.

Саджанці пасифлора – добре приживаються та швидко ростуть. Ця дивовижна рослина – загалом, невибаглива і проста у вирощуванні. А її краса – радуватиме і дивуватиме вас багато років!

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити