Barbie Sale
0

Зони морозостійкості садових рослин

Морозостійкість – це фактор, який потрібен садівникам, щоб описувати здатність рослини переносити зимові холоди. Визначальною тут вважається, саме максимально низька температура, яку може без пошкоджень переживати надземна здерев’яніла частина рослини та коренева система.

морозостійність, зимостійкість рослин для України, фото

Як цифрове значення використовують мінімальні зимові температури в конкретній зоні, навіть якщо ці зниження короткочасні. Отже, морозостійкість – це природна (генетично закладена) здатність рослини витримувати певні негативні температури. Тканини рослин містять багато води, яка взимку замерзає і руйнує їх структуру і призводить до загибелі бруньок, пагонів, коренів. З початку осені, рослини готуються до зими, переносять поживні речовини з трав'янистої частини – в кореневу систему, пагони визрівають, кора потовщується, луски бруньок ущільнюються і дерев'яніють. Рослини відносять до певної зони морозостійкості за генетичним фактором – яку мінімальну температуру вони можуть витримати без пошкоджень.

В описах рослин в каталогах інтернет-магазинів і статтях про агротехніку, часто зустрічається і термін «зимостійкість». Багато хто вважає це синонімами і марно. Є велика різниця. Це комплексне поняття, в якому морозостійкість, всього лише один з факторів. Зимостійкість – це загальна здатність рослин переносити несприятливі погодні фактори у «зимовий період», із пізньої осені, взимку та рано навесні:

  • Різкі перепади осінніх і весняних добових температур.
  • Тривалі зимові відлиги, і частота стрибків температур «через нуль». Короткочасні зниження негативних температур навіть до екстремально низьких, менше шкодять рослинам, ніж частий перехід від мінусових до плюсових і назад, протягом зими. Досвідчені садівники кажуть: «хороша зима – рівна зима».
  • Здатність кори протистояти сонячним опікам. Навіть при мінусових добових температурах, денний перегрів кори на прямому сонці – призводить до тріщин та морозобоїн. Стовбури таких дерев потім обов'язково потрібно лікувати, а гілки та пагони кущів – повністю обрізати.
  • Зимове висушування. Морози і сильні вітри зневоднюють пагони і коріння рослин, виморожують вологу.
  • Випрівання і вимокання. Часті відлиги і зимові дощі, призводять до застою води на рівні ґрунту. Найчастіше, у верхньому шарі утворюється крижана кірка, під якою навіть самі морозостійкі рослини можуть загинути.
  • Обледеніння гілок та стовбурів, товщина снігового покриву і здатність витримувати безсніжні зими.

Зібрати всі ці фактори в якісь прості вимірювані категорії, як морозостійкість – неможливо. Навіть у 200 м один від одного, на височини та у низині одне і те ж дерево, наприклад, може зимувати дуже по-різному. І ще, зимостійкість значною мірою, залежить від догляду (агротехніки). Тому за визначальну характеристику при описі рослин в каталогах беруть чітко морозостійкість, яку можна чітко визначити.

 

Зони морозостійкості або кліматичні зони (USDA-зоны)

Як і випливає з назви, чинне загальноприйняте зонування створено на основі багаторічних статистичних спостережень за мінімальними зимовими температурами. Всього виділяють 13 зон, від 0 (найхолодніша) до 12-ї. Не плутайте зону морозостійкості з географічною широтою. Наприклад, Київ і південні регіони Англії знаходяться в одній широті, але Київ - це 5 зона, а англійський південь - 7 зона, завдяки Гольфстріму, який пом'якшує клімат.

Зони морозостійкості USDA, фото
USDA - найповніша і точна система, яку створив Міністерство сільського господарства США. За роки досліджень і спостережень більшість видів дерев і чагарників були оцінені і зараховані до певної зони. Кожна зона має 2 підкатегорії, щоб найбільш повно врахувати температурні чинники різних географічних регіонів.

Зони морозостійкості в Україні (USDA 5 та USDA 6)

Карта зон морозостійкості України, в основному територія нашої країни знаходиться в 5 (до -26-29°C) і 6 (-18-23°C) кліматичних зонах, і невелика частина – в 7 зоні (Одеська, Херсонська, Миколаївська області).

карти морозостійкості України, кліматичні зони. фото

А тепер поговоримо, що це означає для троянд і клематисів, наприклад – на практиці. Для саджанців троянд, які мають п'яту зону зимостійкості, укриття на зиму – не потрібно по всій Україні, хіба що для молодих саджанців. А ось для троянд шостої зони – потрібно дивитися до якої USDA відноситься ваш регіон. При посадці таких троянд в 5 зоні, їх потрібно вкривати, висаджувати в затишних, захищених від вітрів місцях, на півдні від будівель. Описи та відгуки допомагають зрозуміти до яких погодних факторів чутливий або стійкий кожен конкретний сорт. Професійні інтернет-магазини зараз пропонують для відкритого ґрунту тільки ті саджанці, цибулини та кореневища рослин, які відносяться до 5-6 зон. При покупці в невідомих місцях, обов'язково цікавтеся, до якої зони відноситься рослина. Наприклад, є саджанці гибіскуса для саду, а є – для домашнього вирощування, вони не зможуть перезимувати поза опалювального приміщення. Багато питань у початківців аматорів виникає щодо морозостійкості саджанців клематисів. Ось тут, якраз все просто, більшість сортів, які пропонує наш каталог відносяться до 4-9 зон. Додатково, в описі сортів вказують до якої групи належить сорт (по типу обрізки). Групи А (Перша) та С (Третя) – найбільш морозостійкі, а сорти групи В (Друга) в зоні 5, бажано знімати з опори і вкривати на зиму, щоб квіткові бруньки точно не розривалися морозами. Про особливості догляду за клематисами – читайте в статті.

З найбільш популярним плодовими деревами, у загальних рисах, можна зорієнтуватися так – самі морозостійкі яблуні, їх по всій Україні можна вирощувати без найменшого ризику. Саджанці яблунь – самі морозостійкі плодові дерева, прості в догляді. Далі за умовною шкалою спаданням морозостійкості йдуть вишня і слива, потім груша і черешня, а слідом – абрикос і персики. Але, все це досить умовно, наші саджанці відмінно зимують і районовані для умов України.

Фактори надійної зимостійкості рослин

Врахуйте, що на зимостійкість рослин впливають багато факторів. У місті – тепліше, ніж у передмісті. На відкритих місцях мороз у поєднанні з вітрами знижує температуру, що «відчувається» рослинами, за відгуками фахівців, мінімум на 10°C. Тобто якщо ви плануєте висадити саджанець на ділянці, відкритій для зимових вітрів або у низинах, куди опускається холодне повітря, то в 6 зоні – вибирайте сорти для 5-ї, в п'ятій – для четвертої і т.д. І навпаки, навіть в 5 зоні, у затишному місці з південно-західної експозиції, рослини 6 зони будуть рости без зимового укриття. Молоді рослини менш стійкі, ніж дорослі і в перші зими, рекомендуємо мульчувати пристовбурні кола, а крони вкривати агроволокном. Хороший догляд може значно підсилити морозостійкість рослини, особливо важлива осіння підготовка.

Прийоми агротехніки для збільшення зимостійкості рослини – особливості осіннього та зимового догляду:

  • Поливи. З початку осені, рослини готуються до зими, переносять поживні речовини з надземної частини – в кореневу систему. Тому так важливо достатньо поливати осінній сад, тому що всі елементи живлення водорозчинні, осіння посуха – неприпустима. Волога земля промерзає набагато повільніше, ніж суха. Поливи дають можливість рослинам краще підготуватися до зими, відтягують глибоке промерзання зони коренів.
  • Добрива. Особливо восени потрібно виключити азотні добрива і вносити досить калійно-фосфорних. Недолік елементів живлення не дозволяє визріти пагонам, корі, лусці бруньок.
  • Здоров'я рослин – запорука гарної зимівлі. Лікуйте і робіть профілактику в саду протягом сезону. Робіть пізньої осені обприскування, щоб виключити поширення грибкових хвороб під укриттям, у період відлиги, ранньою весною.
  • Побілка молодих дерев восени, за відгуками, служить профілактикою сонячних опіків і морозобоїн.

Значною мірою, зимостійкість рослини залежить від догляду. «Ситий і здоровий» сад – добре зимує. Тому важливо не тільки правильно вибрати саджанці і підібрати рослини для вашої кліматичної зони, а й правильно за ними доглядати. Грамотна агротехніка може збільшити зимостійкість до +50%.

 

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Агроволокно Greentex p-17 3.2*5 м
1
Агроволокно Greentex p-17 3.2*5 м
38345
закінчується
1
102.90грн. 92.61грн.
Зелений Гай Чарівна Лохина 500 г
4
Зелений Гай Чарівна Лохина 500 г
46650
немає в наявності
1
107.90грн.
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити