123123
0

Хвороби лавровишні: розбираємося, чому листя в плямах і шукаємо рішення

Прості у догляді та нетривіальні з виду декоративні кущі або деревця завжди популярні серед садівників. Лавровишня - одна з таких. Вирощується в контейнерах та у відкритому ґрунті. Використовується як для звичайного декору, так і для живоплотів. Вона не вимагає надзусиль при вирощуванні та дозволяє реалізувати цікаві дизайнерські задуми.

Ось тільки проблема – хвороби лавровишні. Листки часом покриваються непривабливими плямами, іноді жовтіють або коричневіють, а в крайніх випадках навіть опадають. З чим може бути пов'язаний такий жалюгідний стан рослини? Розбираймось прямо зараз. Далі у статті розглянемо, коли у лавровишні жовтіє листя, чому це відбувається і які є рішення та профілактика.

Причини появи плям на листі

Читачі блогу Яскрава Клумба знають, що вирощування лавровишні в садових композиціях і живоплотах - дуже цікаве заняття. В ідеальних умовах представники цієї симпатичної культури мають насичене зелене листя. Можуть бути світлішими або темнішими. Це залежить від конкретного сорту.

В цілому, якщо рослина почувається комфортно і є на 100% здоровою, то листя зелене. Але буває, що листова маса обзаводиться дрібними цятками або навіть повністю змінює забарвлення. З чим пов'язане знебарвлення та загальне погіршення декоративності? Є найпоширеніші причини.

Застій вологи. Попри те, що лавровишня має гарну стійкість до несприятливих для себе погодних умов і може цілком успішно рости в умовах високої вологості, застої вологи є однією з причин, чому жовтіє листя у лавровишні. При застоях вологи кисень практично не надходить до кореневої системи, і своєю чергою та не здатна нормально функціонувати, а листя недоотримують живильні елементи для підтримки насиченого забарвлення.

Нестача вологи. А це вже зворотна ситуація, коли саме від дефіциту вологи страждає лавровишня. Покриваються плямами і жовтіє листя. Що робити у такій ситуації? Напевно, найпростіша відповідь: нормалізувати полив і все стабілізується. Так часто і відбувається, але тільки не в тому випадку, якщо лавровишня вирощується на сонячному місці. Постійна дія прямих сонячних променів протягом дня може призводити до зміни кольору листя.

Грибкові інфекції та шкідники. Ну і найпоширеніша проблема, від якої може страждати лавровишня - хвороби листя, спричинені грибковими інфекціями. Їхні збудники здатні зимувати в саду і вражати рослину в найнесподіваніший момент. Шкідники значно меншою мірою завдають шкоди зеленій масі рослини. Хіба що із загальної маси виділяються листові довгоносики, які живляться листям і можуть у великій кількості вчиняти помітний негативний вплив.

Слід також сказати, що причинами появи плям на листі лавровишні можуть бути низька поживність ґрунту або його підвищена щільність. Не варто скидати з рахунків стрес від нещодавно проведеної посадки, якщо така здійснювалася. Але в основному, звичайно ж, причиною є хвороби лавровишні, фото та опис яких ми надамо далі.

Хвороби лавровишні: листя в плямах та інші симптоми

Листова гниль

З назви хвороби можна здогадатися, що це щось пов'язане з листям та гниллю. За фактом так і є. Це вірулентне захворювання, що призводить до гниття листової маси, погіршення декоративності та життєздатності рослини.

 • Симптоми. Спочатку листя трохи жовтіє, потім масштаби зміни забарвлення наростають. На пізній стадії на листі з'являються яскраво виражені коричневі плями. У результаті листя стає слабким і неживим, якщо не вживати жодних заходів.

 • Що робити? Листя з плямами або просто пожовкле треба постаратися видалити. Таким чином ви призупините поширення хвороби та збережете життєві сили рослини. Обов'язковою мірою є застосування фунгіциду широкого спектра дії.

Бура плямистість

Ця грибкова інфекція зустрічається дуже часто як на кімнатних рослинах, так і на садових. Вона легко передається і швидко поширюється, особливо в розпал теплого сезону, коли йдуть дощі та утворюється вологе середовище.

 • Симптоми. Вони залежать від ступеня ураження. Іноді бура плямистість лише частково впливає на життєдіяльність лавровишні і проходить із ледь помітною зміною кольору деякого % від загальної кількості листя. Але якщо не зупинити процес, то крихітні плями на окремих листочках перетворюються на глобальну проблему.

 • Що робити? По можливості слід ізолювати уражену рослину, щоб запобігти передачі інфекції або принаймні уповільнити темпи. Правильним рішенням є видалення листя з бурими плямами. Глобально вирішити проблему допомагають фунгіциди, що містять мідь.

Дірчаста плямистість

Цю підступну хворобу в народі називають по-різному, але від назви суть не змінюється. Найчастіше від дірчастої плямистості страждають фруктові дерева, але й сусіди по саду не застраховані від зараження, тому не виключено в цьому випадку, що на неї хворіє ваша лавровишня. Коричневе листя саме через це.

 • Симптоми. Можна помітити дрібні цятки, які в міру розвитку хвороби наростають в обсязі. Вони впливають на декоративність листя, а далі призводять до його повного відмирання. По ходу процесу утворюються невеликі дірочки з коричнево-жовтими обідками прямо посередині листочків.

 • Що робити? Попереднє усунення всіх листків з плямами та дірками, по можливості. Якнайшвидше обприскати рослину залізним купоросом з концентрації 3%. Можна придбати фунгіциди, спеціально спрямовані проти цієї хвороби.

Методи профілактики хвороб лавровишні

Хворіє лавровишня, жовтіє листя - що робити, щоб не допустити цього? Звичайно, в деяких ситуаціях складно захистити рослину від хвороб, але в силах садівника вжити базових профілактичних заходів. Ось основні з них:

 • Розпушування ґрунту. Це треба робити з метою запобігання підвищеною щільності землі, через що може порушуватися процес аерації. Іноді порушена аерація призводить до хвороби листя лавровишні.

 • Стабільний та помірний полив. Потрібно поливати рівно стільки, щоб ґрунт не був сухим і водночас не перезволожений. Адже пам'ятаєте, ми говорили, що застої води - це погано. Від стабільного та правильного поливу багато в чому залежить здоров'я рослини.

 • Систематичні підживлення. Орієнтуйтеся на поживність ґрунту на вашій ділянці та відрегулюйте процес щорічного внесення добрив. Чим підгодувати лавровишню? Прекрасним рішенням є компост. Цілком підійдуть мінеральні комплекси на основі калію з повільним вивільненням, які можна купити в інтернеті.

 • Правильна обрізка. Обрізка лавровишні здійснюється щорічно. Другий раз - за потребою, наприклад, якщо це санітарна обрізка. Обрізати потрібно до початку активного руху соку і за допомогою гострих інструментів.

 • Своєчасна пересадка. Часто обсягу горщика стає мало для нормального розвитку кореневої системи та життєзабезпечення надземної частини рослини. Тому пересадка в ємність із великим обсягом буде правильним рішенням.

Отже, ми розглянули найпоширеніші хвороби лавровишні. Листя у плямах - це не причина для паніки, але привід замислитися над вирішенням проблеми. Також надали базові методи профілактики. Сподіваємося, ці поради допоможуть вам уникнути ситуації, коли лавровишня має коричневе листя у плямах. Більше красивої зелені у вашому саду!

Володимир Стороженко
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити