Barbie Sale
0

Фікус скидає листя: як зберегти крону красивою – основні помилки догляду

Фікус – одно з кращих інтер'єрних рослин, з шкірястим щільним листям, їх крону легко формувати. Кімнатний фікус – справжній подарунок для тих, хто любить домашні рослини, але не має часу і хоче уникнути складного догляду. Різні види фікусів – відмінне рішення для фітодизайну, вони виглядають стильно і виразно в будь-якому інтер'єрі. Фікус вдома – символ затишку, достатку, добробуту. Він гармонійно вписується у будь-який інтер'єр від затишної домашньої вітальні до сучасного офісу в стилі hi-tech або loft – фікус виглядає презентабельно. Коли кімнатний фікус скидає листя, жовтіє, починає лисіти і втрачає декоративність – це завдає багато неприємностей квітникарам-початківцям. У кожного виду фікуса свої особливості вирощування. Як врятувати фікус, змусити його гілкуватися, дати бічні пагони? Розбираємось разом. У більшості випадків ситуацію можна виправити, навіть якщо з рослини обпало все листя.

Особливості різних видів фікусів для інтер'єрів: як не залишити рослину без листя

В дома вирощують кілька різних видів фікусів, які можуть підкреслити стиль інтер'єру та створити затишок. Найчастіше у фірмових інтернет-магазинах кімнатних рослин можна купити фікус каучуконосний, Бенджаміна, Ліроподібний та ін.

 • Фікус каучуконосний або еластика (Ficus elastica) – рослина з великим овальним шкірястим листям із загостреним кінчиком. Ростуть фікуси порівняно швидко і за кілька років досягають висоти 150-200 см. Є сорти з темно-зеленим листям, а є варієгатні – Беліз з біло-рожевими розчерками по листку, Робуста – найбільший і виразний з цього виду та ін.

Це найстійкіша група сортів. Щоб фікуси цього виду скинули листя, потрібно зовсім його замучити. До нестачі поливів та освітленості вони віднесуться досить стійко, але при переливі та протягах можуть скинути листя. Врахуйте, що деякі сорти добре гілкуються, а інші – ростуть кущем з одиничними пагонами.

 • Фікус Бенджаміна – цей вид вважається дрібнолистим. У нього дрібногіляста крона, пагони та стовбури гнучкі, їх заплітають і формують незвичайні багатоствольні кущі. Різні сорти можуть досягати висоти від 50 см до 200 см. Крони можна формувати вільними або постійно стригти, надаючи будь-якої форми від кулястої до фантазійної. Якщо ви хочете виростити кущ, а не деревце, то потрібно регулярно прищипувати основний пагін фікуса, і він буде пишним.

Фікус Бенджаміна вибагливий до освітленості, йому потрібно багато світла. При цьому потрібно уникати попадання на крони прямих сонячних променів у літній період. Інакше листя може пожовтіти і почати опадати. На різкі перепади температур також може зреагувати осипанням листя.

 • Фікус дельтовидний (Ficus deltoidea) – має невелике шкірясте листя незвичайної форми, звужується до основи. Кущ більшу частину року прикрашений невеликими круглими плодами. Формує пишну гіллясту крону. Може рости і кущем, і деревцями, залежно від обрізки.

Цей вид фікуса невибагливий і гарний, росте в широкому діапазоні температур від 15-16°C взимку до +30°C влітку. Він не скине листя при різкому перепаді температур. А ось протягів не виносить. Його листя може пожовтіти і осипатися, якщо ґрунт часто буде занадто сухий або занадто мокрий. Він підійде тим, для кого регулярний помірний полив – це не проблема. Не забудьте взимку зменшити частоту поливу. Якщо у вас сухе повітря, щоб зберегти декоративність листя, хоча б кілька разів на тиждень обприскуйте фікус водою з пульверизатора.

Чому фікус скидає листя: проблеми та рішення

Більшість видів та сортів фікусів – не потребують особливого догляду. Їм буде достатньо звичайних підживлень та поливів. Тому, якщо фікус починає жовтіти і скидати листя, значить йому щось дуже не подобається, і настав час оперативно реагувати.

Якщо ви придбали новий фікус, то період його адаптації займе від 2-3 тижнів, до 3-4 місяців, залежно від віку рослини, сорту, ступеня зміни умов вирощування, здоров'я рослини. Тому краще купувати фікуси у професіоналів вирощування кімнатних рослин.

1. Загальні рекомендації

 • Найбільше всім видам фікусів не подобається гаряче та сухе повітря від батареї в зимовий період, прямі сонячні промені влітку, пересихання ґрунту та сильні холодні протяги. Тому взимку відсувайте рослину від батареї, влітку прикрийте від прямого сонця фіранкою або наклейте на скло лист білого паперу. І ваш фікус точно стане більш красивим та здоровим.
 • Фікус любить тепло, але взимку йому краще у прохолодних умовах за температури 16-18°С.
 • Восени та взимку краще рідше поливати та частіше обприскувати з пульверизатора.
 • Фікуси не люблять переїжджати, тому їх і не включать до списку рослин, які можна перенести на літо на дачу. Якщо ви зі світлої та прохолодної веранди різко занесли рослину в теплу кімнату з недоліком освітленості, то чекайте, що фікус скине листя, повністю або частково. Навіть різкий поворот горщика на вікні може спровокувати опадання листя. Тому, наскільки можна, змінюйте становище рослини поступово. Повертайте крону спочатку приблизно на 25°, залиште на кілька днів, потім ще поверніть. При цьому, рослину потрібно періодично повертати, щоб крона розвивалася рівномірно.

 

2. Протяги та різкі зміни температури

Влітку протяги не дуже впливають на фікуси. Тому що температура на вулиці і у кімнаті приблизно однакова. Але у холодну пору року, коли при провітрюванні температура всередині та зовні відрізняється на 10°C, ймовірність того, що листя опаде – значно зростає. Особливо небезпечний протяг після поливу, коли субстрат сильно зволожений і коріння мокре.

Температура води для поливу має бути приблизно кімнатною. Якщо в спеку поливати фікус холодною водою, а в прохолодному приміщенні – теплою, то стрес для кореневої системи і рослина може зреагувати, скинувши листя. Тепла вода з різницею температури не більше 10°C з повітрям – стимулює ріст, може пробудити бруньки фікуса. Це доречно лише навесні.

3. Освітленість

 • Нестача освітленості. Якщо влітку горщик стояв на деякій відстані від вікна, то фікус це цілком влаштовує. Але взимку його треба повернути на освітлене підвіконня. Якщо залишити рослину в глибині кімнати – рекомендуємо використовувати фітолампи на 8-10 годин на добу, щоб крона залишалася густою, і листя не жовтіло. При нестачі освітленості порушуються обмінні процеси та рослина чахне, втрачає листя. Спочатку обсипатиметься листя всередині самої затіненої частини крони, а потім і на кінчиках пагонів.

 • Надлишок освітленості. Якщо переставити рослину з темного місця на яскраве світло, та ще з прямими променями сонця – зовнішнє листя може обгоріти, пожовтіти, збліднути і обсипатися.

 • Нерівномірна освітленість крони. Якщо фікус надовго залишити в кутку, де одна його сторона добре висвітлюється, а інша залишається в темряві, то дуже скоро він почне розвиватися нерівномірно. Одна сторона фікуса почне витягуватися і нарощувати листя тільки з освітленого боку, а з іншого – ріст зупиниться і листя почне обсипатися. Крона наполовину облисіє. Тому періодично повертайте фікус до світла так, як описано вище.

   

4. Підживлення фікуса та оновлення ґрунту

Дефіцит і надлишок елементів живлення може призвести до того, що фікус скине листя. Рекомендуємо використовувати спеціальні добрива для фікусів та мікси для декоративно-листяних рослин. У зимовий час потрібно перейти на спеціальні добрива для зимового підживлення кімнатних рослин. Можна використовувати і домашні, «народні» підживлення, але є особливості, переваги та мінуси для кімнатних рослин.

Під час пересадки використовуйте готовий збалансований субстрат для пальм та фікусів. У дорослих рослин, які не пересаджують – замініть верхній шар землі на свіжий субстрат.

5. Неравномерный, недостаточный или избыточный полив

Для фікуса Бенджаміна та Еластика ідеально, коли між поливами субстрат встигає просохнути на чверть глибини, приблизно за 8-10 днів після рясного поливу. Дельтовидний – любить постійно злегка зволожену землю, але краще недолити, ніж перелити.

При нерівномірному поливі молоді тонкі всмоктувальні корінці спочатку пересихають від посухи, потім загнивають від різкого надлишкового поливу. Реакцією на такий стрес буде опадання листя. Тому якщо вже засушили фікус, то починайте поливати його потроху, застій зайвої води в піддоні – неприпустимий.

 • Постійне перезволоження. Якщо листя почало не тільки жовтіти і опадати, а ще змінювати колір на сірий, скручується на цілих гілках – потрібно терміново припинити заливати фікус.

 • Недолік вологи призводить до того, що листя обсипається яскраво жовтим або навіть зеленим, воно не встигає збліднути. Найчастіше різкий недолік вологи рослина відчуває восени, під час включення опалення. Температура різко підвищується, а вологість повітря знижується. І це призводить до того, що фікус раптом різко скидає листя. Намагайтеся хоч би на час адаптації відставити рослини від батареї, частіше обприскувати крони водою з пульверизатора.

6. Хвороби і шкідники

Неприємності не надто докучають фікусам. Але при сильному ураженні рослини не тільки скинуть листя, а й можуть загинути. Тому уважно оглядайте рослини. Робіть профілактичні обробки як від кореневих гнилей, і від шкідників. Навіть якщо фікус піддавався тільки стресам пересадки, зміни освітленості та ін., то настійно рекомендуємо обробити рослини препаратами від шкідників та хвороб для профілактики. Про те, як захистити кімнатні рослини – читайте у блозі.

Фікуси невибагливі, просто будьте до них уважні, дотримуйтесь наших рекомендацій і ваші рослини будуть розкішними, стильними і не будуть скидати листя.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити