Barbie Sale
0

Народні підживлення vs професійні добрива для кімнатних рослин: плюси та мінуси – міфи та реальність

Кімнатні рослини приносять нам море насолоди. Вони не лише прикрашають наше життя, роблять інтер'єри стильними та затишними, а й створюють атмосферу вдома здоровішою. Рослини в горщиках та вазонах – модний тренд у садовому дизайні. Контейнерними та горщиковими рослинами оформлюють тераси, сходи ганку, балкони, дворики-патіо та ін. Кімнатні рослини зберігають листя весь рік, ростуть в обмеженому обсязі землі і тому потребують регулярних правильних підживлень. Від того, наскільки ефективні добрива, підходять для кожної конкретної групи рослин, відповідають порі року — залежить їх краса і здоров'я, сила росту та інтенсивність цвітіння.

Тема підживлення та добрив – у садових групах одна з найактуальніших. Сторінки любителів кімнатних квітів рясніють питаннями: чим підживлювати кімнатні квіти? чим удобрювати кімнатні квіти взимку? чим поливати кімнатні квіти, щоб вони цвіли? як приготувати підживлення для квітів? як зробити натуральні добрива для кімнатних? чим підживити квіти народними засобами? А журнальчики типу «народні поради» та інтернет – повні «корисних» порад. Наскільки вони вірні? Чи буде користь для кімнатних рослин у горщиках? Чи стануть вдалими подібні експерименти чи краще все-таки купити фірмові добрива для домашніх квітів? І одразу спойлери – не все правда, що «бабусі» радять.

Які добрива потрібні для кімнатних рослин

Для всіх рослин, що ростуть у горщиках – важливо постійно доповнювати комплекс елементів живлення, які необхідні для гарного росту та цвітіння. Тоді рослини будуть добре розвиватися, листя буде красивим і здоровим. Добрива мають відповідати низці критеріїв ефективності:

 • Добрива мають легко засвоюватися рослинами та бути ефективними.
 • Хороше підживлення містить усі потрібні елементи в комплексі.
 • Добрива потрібно вносити регулярно, тому хороші комплекси не мають жодних негативних ефектів, які можуть накопичуватися при постійному застосуванні.
 • У кожної групи рослин – своя потреба у співвідношення елементів живлення. Невідповідний склад може призвести до того, що кімнатні рослини перестануть квітнути, листя втратить декоративність, пагони витягнуться і стануть тонкими та блідими.
 • Баланс основних та додаткових елементів живлення має відповідати сезону (весна-літо та осінь-зима) та фазі розвитку рослини (інтенсивний ріст, цвітіння, плодоношення). Тому фахівці розробили спеціальні комплексні добрива.

Якщо кімнатні рослини відчувають дефіцит добрив, вони не тільки втратять декоративність, а й будуть схильні до захворювань і пошкодження комахами. При надмірній концентрації та неправильному застосуванні добрив легко обпалити кореневу систему кімнатних рослин.

Основні елементи живлення для рослин – до складу добрив для кімнатних рослин

 • Азот – у період активного росту навесні це найважливіший елемент живлення. У складі добрив для весняно-літнього періоду частка азоту (N) переважає. При дефіциті азоту у кімнатних рослин уповільнюється ріст та гілкування пагонів. Тобто, густий кущик, з безліччю пагонів – без достатньої кількості азоту не вийде. У декоративно-листяних кімнатних рослин – листя втрачає декоративність, блиск і дрібнішає. Рослини не досягають розмірів, що відповідають своєму виду та сорту. Від таких «слабаків» не варто чекати ані гарного цвітіння, ані плодоношення. Важливо: не допускати і надлишку азоту, рослини витягнуться, стануть блідими і дуже схильними до захворювань. Квітучі кімнатні – перестануть цвісти. Це стосується не тільки мінеральних, а й органічних добрив, таких як гній, курячий послід та ін.
 • Фосфор – важливий для цвітіння, формування кори, міцних пружних пагонів, розвитку кореневої системи. Квітучі кімнатні рослини за достатньої кількості фосфору (P) формують багато бутонів, квітки з'являються регулярно, довго не обсипаються, загальна тривалість цвітіння – максимальна. Цей елемент добрив дає кімнатним рослинам стійкість до коливань умов вирощування, посухи, хвороб. Особливо страждають від нестачі фосфору молоді кімнатні рослини у горщиках. Потім цей дефіцит уже неможливо компенсувати. Рослини так і залишаться схильними до хвороб, слабо цвітуть, а листя втрачає декоративність.
 • Калій – регулює водний баланс, збільшує стійкість рослин. Без калію на гарне цвітіння рослин у горщиках можете не розраховувати. Листя ніби стискається, дрібнішає, втрачає декоративність.

Усі ці основні елементи живлення входять до складу мінеральних комплексних добрив. Кімнатним рослинам потрібні і мікроелементи, такі як магній, цинк, мідь, кобальт та ін. Вони теж входять у комплексні мікси. Важливо: для горщикових рослин неприпустима як нестача елементів живлення, так і надлишок. Зверніть увагу, склад добрив для орхідей значно відрізняється від добрив для кактусів та від підживлення для квітучих рослин.

Натуральні добрива – плюси, мінуси, міфи

Які підживлення для кімнатних рослин на просторах інтернету найчастіше рекомендують – спитий чай та кавову гущу, бананову та апельсинову шкірку, дріжджі та цукор, яєчну шкаралупу, солону та акваріумну воду та інші відходи. Потрібно зазначити, що більшість подібних рекомендацій дійшли до нас з часів, коли добрих комплексних органомінеральних добрив просто не можна було купити. Їх намагалися замінити для кімнатних квітів хоч чимось. Розберемося чи є в цьому хоч якийсь сенс.

Дріжджі

 • Як добриво для кімнатних і навіть підживлення хлібом рекомендує безліч різних любителів. Нібито вони «збагачують землю» азотом і навіть «знезаражують» ґрунт, «виділяють азот», «підвищують урожайність у 2 рази» та ін. Це міф, в який новачки іноді так хочуть вырити, що забувають про шкільний курс біології. Нагадаємо, насправді хлібні дріжджі – це грибки. Вони живляться цукрами і виробляють спирт та вуглекислий газ. Все це зовсім не потрібне кімнатним рослинам. У підживленні з дріжджів немає ані азоту, ані калію, ані фосфору, нічого з цього розчин дріжджів у землі не виробляє. І нехай вас не бентежать мільйони подібних порад та переглядів подібних відео. Можливо у відкритому ґрунті «ігри» з дріжджами не завдадуть шкоди мікрофлорі садової землі, це складна стабільна система. Але в дуже невеликому обсязі квіткового горщика дріжджі можуть наробити шкоди. Субстрат у горщику може просто закиснути, погано пахнути і приваблювати комах. І ваші кімнатні рослини від такого «добрива» можуть загинути. Якби існувало добриво з дріжджів, за нього напевно дали б престижну наукову премію.

Сіль та солона вода

 • Однозначно не можна використовувати. Абсолютна більшість кімнатних рослин просто загинуть у засоленому субстраті. І навіть повна заміна солоного ґрунту на фірмовий готовий субстрат – навряд чи допоможе їх урятувати.

Добриво з бананової та апельсинової шкірки

 • Для кімнатних рослин – малоефективне. Радять настояти шкірку у воді, а потім поливати вазони. Нічого «цікавого» для рослин у цій настойці немає, хіба трохи мікроелементів у мізерній кількості. Часто рекомендують зробити в блендері кашку зі шкірки розбавити водою і це місиво залити в горщик. Це призводить до закисання ґрунту, бродіння, привабить комах, мушок. Личинки комах пошкоджуватимуть коріння. Просто не робіть цього.

Спитий чай та кавова гуща

 • Вже віддали все найкраще ароматним напоям. У них є NPK, але в настільки мізерних кількостях, що вони ніякої ролі, як підживлення кімнатних рослин, просто не можуть зіграти. Залишки старої заварки, особливо якщо напій був солодкий – приваблюють мушок дрозофіл, які радісно оселяться у горщиках. Але рослинам це зовсім не потрібно, а личинки можуть пошкоджувати коріння та стебла. Те саме стосується і розчину цукру для підживлення квітів у домашніх умовах.

Яєчна шкаралупа

 • Ще одне безглузде «добриво». Міф про те, що порошок із висушеної шкаралупи може «дати рослинам кальцій» настільки поширений на пострадянському просторі, що 8 із 10 садівників переконані в цьому. Важливо: рослини ніяк не можуть засвоїти кальцій із яєчної шкаралупи. Крім цього, багато кімнатних рослин взагалі не виносять кальцію, наприклад, фіалки та глоксинії та ін. Для них краще придбати спеціальні добрива для фіалок та глоксиній, щоб отримати розкішне цвітіння. Усі чули, що у нас буває жорстка водопровідна вода. І нею не можна регулярно поливати кімнатні рослини саме тому, що там багато кальцію та магнію. Ці речовини вступають у реакцію з фосфором, залізом, марганцем у ґрунті та утворюють нову сполуку. А в такому вигляді ці важливі для росту кімнатних рослин речовини стають для них недоступними. Отже, кальцій має бути чітко дозованим, бути у формі, яку можуть засвоїти рослини. Тому, яєчна шкаралупа – у кращому разі абсолютно марна.

Цибулеве лушпиння

 • Для підживлення – не принесе особливої користі. Настоянка лушпиння цибулі містить дуже невелику кількість корисних речовин, абсолютно несуттєву. І це не може бути повноцінним добривом для кімнатних рослин. Доречнішим буде використовувати настойку для профілактичного захисту від шкідників. Цибулеве лушпиння має дуже невеликий інсектицидний ефект.

Всі рослинні та харчові відходи краще компостувати. З них можна отримати прекрасне органічне підживлення. Для прискорення процесу – використовуйте препарат Біо-Майстер для приготування компосту. Навіть якби щось із переліченого вище могло дати кімнатним рослинам хоч якісь елементи живлення, то визначити їх зміст – неможливо. Їхня кількість не буде ані постійною, ані прогнозованою. Саме тому, професіонали, у яких кімнатні та інтер'єрні рослини виглядають розкішно, цвітуть пишно, здорові та довговічні – використовують якісні спеціальні добрива, комплекси для весняно-літнього, осіннього та зимового підживлення. Про особливості внесення добрив узимку – читайте у блозі.

Сьогодні, навіть любитель кімнатних квітів-початківець – легко підбере збалансовані мінеральні добрива для різних груп рослин. Зручно поєднувати поливи та підживлення, для цього є ціла лінійка Аква-добрив, які легко розчиняються у воді. Найзручніше використовувати добрива пролонгованої дії. Це палички та кульки Осмокот, які додають у землю вазону, і вони діють  2-3 місяці до року, залежно від групи добрив.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити