Barbie Sale
0

Що можна посадити поряд з туєю: вибираємо гарних сусідів

На вашій ділянці ще не росте туя? Тоді ми йдемо до вас! Якщо без зайвих жартів, то ця культура справді поширена в Україні. Пройдіться вуличкою у приватному секторі свого міста чи села. Ви, напевно, побачите найрізноманітніші туї у двориках. А чому? Тому що це легко та красиво!

Безумовно, потрібно вибрати, де посадити туї на ділянці та поряд з якими рослинами, щоб це було естетично привабливо та правильно з погляду агротехніки. Як вибрати? Для цього сьогодні ми зібралися! Давайте разом поміркуємо, як красиво посадити туї. Фото та опис обраних рішень далі!

Особливості посадки туї

Існує багато видів туї, та всім їм характерна приблизно однакова коренева система. Вона відносно тонка та розгалужена. Дуже рідко залягає глибше, ніж на 2 метри у землі, незалежно від розміру рослини. Найчастіше має горизонтальне розташування. Це закрита коренева система, яка потребує особливих умов:

 • додаткове зволоження;
 • мульчування пристовбурного кола;
 • внесення добрив, якщо ґрунт бідний;
 • захист від замерзання в холодну пору.

Фахівці по туях наполягають, що інші дерева мають рости на відстані не менше ніж 3 метри від представників цієї культури. Також є певні вимоги щодо вибору місця, ґрунту:

 • Ділянка. Має бути не в тіні, але й не цілий день відкрита для постійного впливу сонячних променів. Найоптимальніший варіант для туї - коли рослина у півтіні. Також важливо врахувати глибину залягання ґрунтових вод. Якщо вони не глибші за 2 метри, то від посадки туї на такій місцевості варто відмовитися. Неправильне місце розташування - одна з причин, чому туя жовтіє, тому ставтеся до цього з усією серйозністю.

 • Грунт. Загалом туї не дуже примхливі і можуть рости практично в будь-якому ґрунті, з тим чи іншим ступенем декоративності. Якщо ви хочете, щоб ваша туя була найкрасивішою в окрузі, то садіть її в слабокислий або нейтральний ґрунт з гарною волого- і повітропроникністю.

У нашому блозі вже є статті про догляд за туями та правила вирощування, тому наголошувати на всіх цих процесах не будемо. Переходимо ближче до теми.

Туя у сучасному ландшафтному дизайні

Якщо ви хочете красиво посадити туї - фото в інтернеті послужать вам візуальними підказками. Але важливо й небагато теорії знати. Коротко про особливості популярних видів туї:

 • Пірамідальні. Бувають різні за висотою: від кількох метрів до кількох десятків метрів. Найкраще виглядають в одиночних посадках, але при грамотному поєднанні можна досягти гарного групового ефекту.
 • Колоноподібні. Зазвичай зростання обмежується 4-5 метрами. Як правило, ці туї використовуються для створення високих живих огорож, які на 100% замінюють металеві або дерев'яні паркани.
 • Кулясті. Відрізняються найповільнішим зростанням і легко піддаються формуванню. Вони універсальні за своєю природою і можуть легко інтегруватися у будь-який ландшафтний простір.

Останнім часом набуло популярності топіарне мистецтво. Це коли утворюють унікальні крони шляхом стрижки. Але в будь-якому випадку треба враховувати, що є й "погані" сусіди туї.

Не треба висаджувати поряд такі рослини:

 • Верба, береза та інші рослини з довгими та гнучкими гілками. Основна проблема полягає в тому, що такі дерева сильно "махають" гілками під час вітру і зачіпають туї, завдаючи шкоди хвої і заважаючи хвойникові нормально розвиватися і виглядати красиво.

 • Рослини, яким необхідне часте розпушування або перекопування землі. Якщо ви часто перекопуватимете землі навколо туй навіть на мінімальних пів багнета лопати, то це може пошкодити коріння і порушити загальну життєдіяльність туй.

 • Однорічні рослини, які потребують азотних добрив у другій половині сезону. За такого сусідства є велика ймовірність, що підживлення ґрунту азотом спровокує зростання хвої, і туї не встигнуть підготуватися до зими, внаслідок чого постраждають.

 • Цибулинні рослини, які потрібно викопувати на зиму. Тут та сама причина, що з рослинами, які потребують постійного розпушування.

 • Рослини, які формують поросль, що йде в сторони. Сюди можна зарахувати ягідні кущі типу малини, а також шипшину та інші подібні культури.

Крім цього, бажано уникнути близької посадки рослин із потужною кореневою системою. Вони можуть створювати і вигравати конкуренцію за поживні речовини, внаслідок чого туя з її поверхневим корінням страждатиме від дефіциту харчування.

Що посадити з туєю:

Інші хвойники. Туя знаходить спільну мову практично з усіма іншими хвойними культурами, починаючи невеликими декоративними ялинками, закінчуючи ялівцем. Хіба що не варто висаджувати високорослі хвойники поруч із низькорослими туями. А так - фантазії є де розгулятися. Що цікаво: можна створювати цікаві переливи між різними відтінками хвої. Від блакитного до темно-зеленого. Іноді садівники не знають, що посадити поряд з туями смарагд, роблять помилки, а краса поряд - просто створюйте хвойні комбінації і тоді точно потрапите в "яблучко".

Багаторічні квіти. Ось вам і відповідь на запитання, що посадити поряд із туями вздовж паркану. Невисокі та красивоквітучі рослини ідеально підійдуть. Тут у першу чергу треба вибирати ті, у яких не дуже "агресивна коренева система". Далі дивимося на лояльність до слабокислого ґрунту та частих поливів. Серед найпопулярніших сусідів вирізняємо герань. Що посадити довкола туї? Наприклад, братки. А ще є дельфініум - чудово виглядають поруч. Список можна продовжувати. Багато садівників запитують, чи можна садити лаванду поряд з туєю? Так, це добрий варіант. Вони непогано поєднуватимуться і доповнюватимуть декоративність один одного, без конфлікту інтересів.

Кучеряві рослини. На перший погляд, це дуже нестандартне рішення, але за вмілої реалізації воно перетворюється ледь не на витвір мистецтва. Треба вибирати лише "неагресивні" рослини. Ліани з активним зростанням не беремо. Перевагу слід віддавати трав'янистим і напівчагарниковим клематісам - як один із варіантів. Родзинка такого поєднання в тому, що туя служить опорою рослинам, що в'ються, і коли ті зацвітають, виходить дуже цікаве видовище. Як показує практика, клематис поруч із туєю - безпрограшне поєднання. Декоративність саду від цього лише виграє.

Злаки. Якщо ваші туї вже на 100% адаптувалися до ділянки і є головними зірками саду, можна починати сміливо експериментувати. Серед оригінальних ландшафтних рішень слід відзначити застосування культурних та напівдиких злаків. В Україні дуже популярні костриця та міскантус, але ви можете вибирати рослини на свій смак. Злакові культури це те, що посадити між туями можна з метою різноманітності. Вони допомагають надати саду нетривіальності. Але завжди треба враховувати морозостійкість вибраної культури. В даному випадку нам потрібна рослина, яку ми "посадили та забули". Злаки, які не здатні зимувати на вулиці, нам не підходять.

Листяні кущі. Це шикарний варіант для власників живоплотів з туї. Уявіть, що на тлі вашого зеленого паркану росте яскраво квітучий рододендрон або не менш пишна форзиція. Цікаво, чи не так? Гортензія поряд з туєю теж виглядає просто чудово. Головне - витримувати інтервали між рослинами, щоб кореневі системи не сильно перевантажували одна одну. Та й у разі важливу роль грає фактор  індивідуальної естетики. Підбирайте рослини, згідно з періодом їх цвітіння. Враховуйте час, коли розпускається листя та інші нюанси.

ФОТО: Depositphotos

Володимир Стороженко
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити