123123
0

Мідний та залізний купорос: як не слід робити – особливості препаратів та відмінності

Залізний та мідний купорос – традиційно використовується в садівництві. Це ефективні засоби, які можуть захистити сад від багатьох хвороб та інших проблем культурних рослин. Вони стали настільки звичними, що багатьом здається, ніби не потрібно звертати увагу на особливості їх використання. Мідний купорос, так само як і залізний, можна придбати не лише в садових центрах, а й у господарських магазинах. Навіть на упаковках препаратів для саду не завжди є достатньо детальна інструкція щодо застосування. А на великих упаковках у мегамаркетах та будівельних магазинах – вона точно відсутня. І новачки йдуть шукати відповіді на безліч питань в інтернеті. Який купорос краще – мідний чи залізний? В чому різниця між ними? Що сильніше?

Нажаль, інформація на безлічі сайтів далеко не завжди є професійною та достовірною. Таким чином, відгуки про те, що після обробки цими препаратами «сад згорів», листя опало, на молодих приростах з'явилися опіки – не рідкість. Звісно, сучасні фунгіциди – зручніші в використанні, але і дорожчі. А є такі садові завдання, з якими краще справляються саме мідний та залізний купорос. Давайте розберемося, що це за препарати і як ними правильно користуватися.

Мідний та залізний купорос – яка різниця і що краще?

Обидві ці речовини – це неорганічні сполуки, які широко використовуються у садівництві та городництві. Вони мають фунгіцидні, бактерицидні та дезінфікуючі властивості, тому в саду їх використовують для захисту рослин від хвороб, шкідників і плісняви. Вони досить безпечні та екологічні для широкого застосування. Зрозуміло, потрібно дотримуватися запобіжних заходів, звичайних при використанні садових препаратів. Терміни придатності цих препаратів практично необмежені при правильному зберіганні в герметичній ємності без доступу вологи.

Мідний купорос – це сіль міді сірчаної кислоти. Є кристалами блакитного кольору, які добре розчиняються у воді, практично без осаду. Сульфат міді або сірчанокисла мідь – сполука мідної солі сірчаної кислоти – CuSO4. Це прозорі негігроскопічні кристали синьо-блакитного відтінку. Токсичність мідного купоросу порівняно низька.

Важливо: токсичний препарат для риб.

Основні властивості: використовується як фунгіцид та як мідно-сірчане добриво.

Використання:

 • Знезараження ґрунту перед посадкою або посівом рослин.
 • Обробки рослин від грибкових та бактеріальних захворювань.
 • Профілактика розвитку хвороб.
 • Обробки плодових дерев та ягідних чагарників від парші, іржі, плямистостей, моніліозу, кокомікозу та ін.
 • Обробки овочевих культур від фітофторозу, альтернаріозу, пероноспорозу та ін.

Залізний купорос – це сіль заліза сірчаної кислоти. Сульфат заліза або сірчанокисле залізо (FeSO4) теж використовують у догляді за садом. Речовина у вигляді бірюзово-зелених кристалів, що легко набирають вологу з повітря і добре розчиняється у воді.

Важливо: препарат тримають у закритих ємностях, щоб він зберігав структуру.

Основні властивості: використовується як знезаражуючий, фунгіцидний засіб і як підживлення із вмістом заліза.

Застосування:

 • Дезінфекція ґрунту в теплицях.
 • Обробка рослин від грибкових захворювань.
 • Боротьба з мохами та лишайниками.
 • Підживлення рослин залізом.

Основні відмінності мідного та залізного купоросу

Мідний купорос має ширший спектр дії, ніж залізний купорос. Він ефективний проти багатьох грибкових та бактеріальних захворювань, у тому числі парші, фітофторозу, іржі, плямистостей, борошнистої роси та ін.

Залізний купорос має сильнішу окислювальну дію, ніж мідний купорос. Він використовується для боротьби з мохами, лишайниками, грибковими захворюваннями, а також для підживлення рослин залізом.

 Основні правила та особливості застосування

 • Розчини мідного та залізного купоросу готують безпосередньо перед застосуванням.
 • Розчини мають бути свіжоприготованими, оскільки згодом вони втрачають свої властивості.
 • При приготуванні розчинів необхідно дотримуватися запобіжних заходів, оскільки вони можуть бути шкідливі для здоров'я.
 • Розчини мідного та залізного купоросу необхідно наносити на рослини в суху погоду, без вітру.
 • Після обробки рослин розчинами мідного та залізного купоросу необхідно ретельно вимити руки та обличчя.

Обмеження у застосування:

 • Мідний купорос потрібно суворо контролювати –  його концентрацію в розчині. У застосування по рослинам, що вегетують, його надземним трав'янистим частинам – застосування обмежене.
   
 • Залізний купорос не можна застосовувати для обробки рослин, чутливих до заліза, таких як гортензії, герань, бегонії, цикламени, фіалки. Дуже важливо правильно вибирати сезон та концентрацію для обробки.
   
 • Чи можна змішувати мідний та залізний купорос? Ні, ці речовини не можна змішувати.
   
 • Чи можна замінити залізний купорос на мідний – ні, це різні речовини. Вони мають різні концентрації розчинів для обприскування, пріоритетні сезони обробки рослин.
   
 • Чим небезпечний мідний купорос? Як і залізний – це сполуки, які потрібно використовувати з дотриманням запобіжних заходів, як і з будь-якими іншими садовими препаратами.

Що краще мідний або залізний купорос – рекомендації щодо практичного застосування

Купорос зазвичай застосовують у пізньоосінній період або ранньою весною. Жовтень та листопад – час санітарних робіт. Потрібно прибрати сухостій, зібрати листя, обробити стовбури і скелетні гілки дерев, зробити обприскування, що викорінює, продезінфікувати теплиці. І все це встигнути зробити поки  температура все ще плюсова.

Ось у цей час мідний та залізний купорос – незамінні. Який краще використати? І який вибрати?

Мідний купорос 

Чудовий засіб, щоб мінімізувати поширення хвороб у плодовому саду. Препарати міді допоможуть позбутися боротьби з хворобами рослин. Мідь позбавити садок від грибкових захворювань – парші, моніліозу та ін. І саме осінь – найкращий час для цього. Чистий мідний купорос не варто використовувати навесні та влітку, це може спричинити опік листя. У сумішах її застосовують у вигляді препарату Бордоська суміш. При обробці стовбурів та сплячих бруньок – мідний купорос абсолютно безпечний для рослин. І це дозволяє використовувати значно вищі та ефективніші концентрації розчинів. Якщо ваші плодові дерева та ягідні кущі влітку хворіли на грибкові захворювання, то після листопада – обов'язково обробіть їх.

Важливо:

 • Осіння та ранньовесняна обробка після листопада – концентрація розчину 1-3%, тобто, 100–300 г на 10 л води.
 • Літня обробка листом – трохи більше 0,3-0,5%, тобто, 30-50 г на 10 л.
 • Мікроелементне підживлення по листку – 2-3 г на 10 л води.
 • Для побілки стволів восени – 300 г на 10 л розчину.

Обробки проводять при плюсовій температурі, у безвітряну погоду без опадів. У спеку вище +25 ° С обробки робити не можна, будуть опіки листя. Осінню обробку проводять після того, як опале листя вже прибрано, зроблено обрізання саду. Обприскування роблять так, щоб стволи та гілки були мокрі від розчину. Можна обробляти зрізи, травми кори.

Відмінний, хоч і трохи застарілий метод – протруювання в розчині купоросу цибулин і бульб перед посадкою. Зараз для цього краще використовувати сучасніші препарати, наприклад, Максим, Престиж, Матадор – набагато зручніші у застосуванні та ефективніші.

Рекомендуємо використовувати мідний купорос лише навесні та влітку. Надлишок міді призводить до того, що рослини починають погано засвоюють фосфор.

Залізний купорос

Цей препарат чудово справляється з лишайниками та мохами на плодових кущах, деревах та в газоні. Докладніше про те, як позбутися моху та лишайників у саду – читайте у блозі. Фунгіцидна дія залізного купоросу менш виражена, ніж у препаратів, що містять мідь.

Важливо:

 • Боротьба з мохами та лишайниками – концентрація розчину 3-5%, тобто, 300–500 г на 10 л води.
 • Осіннє обприскування, що викорінює – концентрація розчину 3-5%, тобто, 300–500 г на 10 л води.
 • Обробка газону від мохів – 0,5-1% розчин, 20-100 г на 10 л. Така концентрація не зашкодить зеленій траві.
 • Захист деревини, огорож, стойок, балок перед фарбуванням – 10%, 1 кг на 10 л води.
 • Побілка дерев – 300-500 г на 10 складів для побілки.

Іноді залізним купоросом роблять позакореневе підживлення по листку. Концентрація розчину 0,2-0,5% – 20-50 г на 10 л води. Але сучасні хелати заліза набагато ефективніші. Залізний купорос як підживлення засвоюється рослинами надто довго до 3 тижнів. А сучасний хелат заліза – почне працювати вже через 2 години.

Металеві поверхні обробляти не можна. Будьте обережні зі склом та білими поверхнями. При попаданні на них розчину вони можуть з'явитися іржаві плями.

Найбільш ефективний мідний та залізний купорос працюють саме при осінніх обробках.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити