Barbie Sale
0

Сидерати навесні – як збагатити ґрунт зеленим добривом, коли та які рослини краще посіяти

Сидерати навесні городники все частіше висівають у теплицях та на грядках перед посадкою культурних рослин. Застосування сидеральних культур стає поширеною практикою. Завдяки регулярному застосуванню сидератів, земля стає більш рихлою, вологомісткою, краще насичується киснем, збагачується корисними для росту культурних рослин елементами. Поліпшується ріст та цвітіння рослин, урожайність, якість плодів.

Сидерати – це група рослини, які вирощують до або після основних культур, на вільних грядках, на ділянках, де потрібно покращити несприятливий стан ґрунту. В агротехніці їх застосовують як невіддільну частину сівозміни. Городники-аматори теж використовують їх дедалі частіше. Ви ще не купили насіння сидератів? Запасайтесь, починаємо весняний посів. Вчимося використовуватися сидерати правильно з нашими експертами.

Для чого проводять посів сидератів навесні – користь

 • Сидеральні рослини у проміжках між ростом основних культур – допомагають заповнити втрати гумусних та інших органічних речовин, знижують зайву кислотність ґрунту, збільшують родючий шар. На збагачених зеленими добривами землях культурні рослини краще засвоюють мінеральні добрива, це дозволяє дещо скоротити їх кількість.
 • Структура ґрунту помітно покращується. Важкі ґрунти стають більш структурованими, волого- та повітропроникними. Коріння деяких видів сидератів глибоко приникають у ґрунт, роблять його більш пухким. Піщані ґрунти стають вологоємними, менше пересихатимуть, стануть більш структурованими.
 • Весною до того, як стане достатньо тепло, щоб посадити розсаду – на грядках можна встигнути виростити сидерати. Це не лише збагачує саму землю, а й захищає її від ерозії, вивітрювання, пересихання, розмивання родючого шару дощами. Крім цього, сидерати можуть служити мульчею та захистом молодої розсади від заморозків.
 • Сидерати залишаються в ґрунті, і формують шар органіки, що розкладається, в якому активно розмножуються ґрунтові мікроорганізми, приваблює черв'яків та інших комах, які переробляють її в гумусні речовини, які значно збільшують родючість.
 • У боротьбі з бур'янами сидерати також допоможуть. Якщо посіяти густо злакові, люпин, фацелію, то вони значно пригнічуватимуть ріст бур'янів.

Сидерація ґрунту навесні: як вибрати сидерати під ваші завдання

Глинисті ґрунти, суглинки, чорноземи

Ця група ґрунтів порівняно багата органікою та іншими елементами живлення. Вони добре утримують воду і мінеральні добрива. Проблема таких ґрунтів у тому, що вони дуже щільні, механічно важкі, неструктуровані. Вони погано пропускають воду та повітря. Вода застоюється, земля «пливе». Коріння рослин задихається, це призводить до стрімкого поширення кореневих гнилей та грибкових захворювань. При посусі, суглинки буквально кам'яніють, їх складно розпушити, розтріскуються, оголюють коріння, яке пересихає.

Що робити? Весняний посів сидератів допоможе зробити землю легшою, частинки органіки зроблять її більш пухкою, покращувати повітро- та вологопроникність. На таких ґрунтах навесні краще посіяти сидеральні рослини з кореневою системою, яка розпушить землю і зробить її легшою.

Для глинистих ґрунтів навесні підійдуть швидкорослі рослини – люпин, злакові трави, грястиця, горох, овес та ін.

Піщані та супіщані ґрунти.

У ґрунтів цієї групи багато переваг, вони легкі фізично, повітро- і вологопроникні. Корінням рослини вистачає кисню, волога та добрива легко проникають у коренезаселений шар. Ґрунтові гнилі коріння, цибулин і кореневищ – особливо не докучають садівникам. Але, піщані ґрунти бідні органікою та мінеральними елементами, дощова та поливна вода швидко виносять елементи живлення у глибші шари ґрунту.

Що робити? Посіяти ранньою весною сидерати до того, як настане час висаджувати основні культури. Вони збагатять ґрунт органікою, земля буде більш структурованою, частинки органіки краще утримуватимуть в ґрунті вологу, елементи живлення рослин.

Для цього добре використовують швидкорослі та холодостійкі сидерати, такі як гірчиця, горох, ріпак, редька та ін. Вони ростуть швидко, і вже через місяць зелена маса буде значною. Чи потрібно закладати гірчицю в землю? Так, гірчицю та інші швидкорослі сидеральні рослини навесні можна закладати неглибоко, щоб вона швидше перепріла і через пару тижнів можна було висаджувати культурні рослини.

 

Які сидерати можна посадити навесні і які культурні рослини висаджувати після них

Якщо ви плануєте після сидеральних культур відразу ж висаджувати розсаду помідорів, перцю, картоплю та ін. – одне з головних правил вибору, це не мають бути рослини одого Сімейства. Тому що це призводить до того, що накопичуються специфічні, властиві одній групі рослин хвороби та шкідники. Дотримуйтесь правил сівозміни.

 • Якщо як сидерат посіяли гірчицю, тобто, рослину сімейства Капустяні, то після неї не можна висаджувати капусту, редиску, салати, редьку та ін. Що можна садити після посіву гірчиці? Будь-які садові рослини інших родин.
 • Злакові рослини не висівають перед іншими злаковими.
 • Бобові сидерати, такі як віка, квасоля, горох – не висівають перед іншими бобовими.
 • Універсальною сидеральною рослиною є фацелія, її можна посіяти перед будь-якими культурами.

Таблиця сидератів для весняного посіву

Городня культура
(посадка після сидерата)

Сидеральна культура
(попередник)

Картопля, помідори, баклажани, огірки, кабачки, гарбуз Жито, овес, пшениця, грястиця, люпин, овес, фацелія, гірчиця, редька, горох та ін.
Буряк, морква, квасоля Гірчиця, фацелія, редька, віка, горох та ін.
Кукурудза Фацелія, рапс, редька, гірчиця та ін.
 

Тип ґрунту

Сидеральна культура

Щільні, важкі ґрунти, суглинки

Горох, квасоля, вікі, овес, жито, гірчиця, люцерна, фацелія, їжака збірна та ін.

Легкі ґрунти, супіщані​                                                              Горох, гірчиця, фацелія, люпин, ріпак, редька, овес та ін.
Бідні ґрунти з низьким вмістом азоту Горох, квасоля, віка, люцерна, конюшина та ін.
На перезволожених ґрунтах Люпин
На сухих ґрунтах Рапс, фацелія
Кислі ґрунти Більшість сидератів знижують кислотність
Лужні засолені ґрунти Гречка

Вирощування сидератів навесні – основні рекомендації

 • Робіть посів густо. Можна проводити так званий суцільний посів чи широкими рядами. Насіння закладають у землю, поливають, тобто, дійте як при звичайному посіві.
 • При посушливій весні, нестачі опадів – будьте готові поливати посіви.
 • Чи потрібно скошувати сидерати? Так, потрібно, щоб зелена маса потрапила в землю і перепріла. Наприклад, гірчицю можна просто трохи заорати, підрізати культиватором і злегка присипати землею.
 • Чи потрібно перекопувати? Якщо ви посіяли злаки, наприклад, овес, на важких ґрунтах, то краще скосити надземну частину, а коріння залишити в землі, це зробить їх легшими та структурованішими.
 • Перекопати, скосити, закласти сидерати в землю обов'язково потрібно до того, як воно дасть насіння – в період бутонізації.
 • Для зручного, рівномірного та швидкого посіву – використовуйте сівалку.
 • На легких ґрунтах рекомендуємо прибирають зелену масу, що наросла – раніше, поки вона не стала грубою, так вона швидше перепріє.
 • На важких суглинках – така груба органіка буде скоріше додатковим бонусом, жорсткі стебла зроблять її більш пухкою.
 • Насіння сидератів сіють густо, майже як газон.

Весняні сидерати – проміжні культури, які мають встигнути виростити. Повинні  бути загорнуті у ґрунт до посадки основних культур. Можна залишати їх на літо і повторити посів восени.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити