123123
0

Кавун та диня з розсади: фахівці поділилися найкращими способами вирощування

Основні переваги розсадного способу вирощування баштанних культур, а саме до них відносяться кавуни та дині, полягають у скороплідності та високому імунітеті отриманих рослин. Насінню і молодим сходам створюють оптимальні умови, в результаті культури виростають міцними, стійкими до вірусів і хвороб, швидко наростають і добре плодоносять. У статті розберемо, як посадити кавун на розсаду і всі етапи вирощування, включаючи довгоочікуваний процес збору літніх ласощів.

enlightenedЯк посадити кавун: облаштування місця

Вирощування в закритому ґрунті — успішний спосіб отримання раннього та рясного врожаю. Теплиця підходить висотою близько 2 м, щонайменше 1.7 м. Пагони баштанних культур зможуть безперешкодно тягтися по шпалерах. Краще висаджувати окремо від овочів, щоб забезпечити оптимальні показники температури (+25 °С) та вологості (до 50-60%). При нестачі місця партнерами у теплиці можуть стати огірки, перець, баклажани.

Теплицю готують з кінця березня, забираючи зайве, усунення поломок, натягування плівки, підживлення ґрунту. Оскільки баштанні люблять тепло, їх не поспішають висаджувати. Місце не порожнє, тому сіють зелень, дайкон або редис. Овочі дозріють і звільнять площу для кавуна та дині.

Порада! Теплолюбна розсада потребує додаткового укриття на випадок несподіваного похолодання, тому в теплиці рекомендується тримати спанбонд, плівку чи папір.

Вибір насіння кавуна для розсади

Втілити ідею зі швидким і рясним урожаєм легко з якісним насінням. При покупці варто звернути увагу на адаптованість до конкретного регіону, швидкий термін дозрівання, невеликі або середні розміри плодів, свіжість посівного матеріалу. Гігантські баштанні зріють у теплому кліматі, а для північних регіонів більше підходять сорти з меншими габаритами. На смак та соковитість м'якоті це ніяк не впливає.

 

Коли садять вибране насіння на розсаду

З часу сівби дині на розсаду до її пересадки має пройти 26-35 днів. Рослини будуть міцними та здоровими, якщо дотримуватись агротехніки. Тож коли садити кавун та диню в Україні на розсаду — терміни посадки залежать від регіону, сорту та погодних умов. За місячним календарем насіння баштанних культур висаджують у певні дні, точний календар з розбивкою по датах оновлюється щомісяця. Тепличні сорти рекомендується висівати у березні, а городні – у квітні. Посадку насіння відразу на грядки проводять із середини травня до кінця червня.

Як правильно садити кавуни на розсаду?

Ґрунт для розсади дині та кавуна можна приготувати самостійно. На відро землесуміші знадобиться одна частина субстрату, третина перегною, по одній великій ложці азотного та калійного добрива, три ложки складу із фосфором. Можна додати готове підживлення.

Насіння замочують у трохи теплій воді (+25 °С) або розчині імуностимулятора, наприклад Епін, тоді схожість буде дружною та швидкою. Баштанні відрізняються ніжною кореневою системою, тому висаджувати рекомендується в індивідуальні місткості (стаканчики, але краще торф'яні горщики). Насіння розташовують на боці, присипають двома-трьома сантиметрами землесуміші, до появи перших сходів посадку прикривають плівкою. Оптимальна температура для проростання +22-25 °С.

Яка розсада кавуна зросте при оптимальному догляді

Розсада активно росте і спостерігати за нею — суцільне задоволення. Фахівці рекомендують стежити за дистанцією між горщиками та своєчасно відсувати їх, щоб не допускати конкуренції між рослинами за простір та світло.

Догляд включає два підживлення. Добре зарекомендував себе під кореневий спосіб водяним розчином з додаванням комплексного мінерального складу. Рослини потребують тривалого світлового дня (12-14 годин). При необхідності включають штучне освітлення.

Увага! Коріння в перший тиждень слабке та чутливе, тому підживлення проводять не раніше десятого дня з часу посадки.

 

 

Можно размножить самшит с помощью черенковЯк садити розсаду кавуна на полі та в теплиці

Баштанні не люблять холод, тому пересадка їх з середини травня можлива тільки в теплицю зі здатністю обігрівати. В інших випадках з посадкою краще почекати. Температура вдень не більше +20-25 °С, а вночі до +5 °С.

Землю готують заздалегідь. Знімають верхній шар, дно засипають сіном та перегноєм. Додають азотовмісне добриво і заливають гарячою водою. Зверху засипають ґрунтом. Для найкращого прогріву можна додатково накрити грядки чорним матеріалом.

Дистанція при посадці залежить від сорту, найчастіше розсаді кавуна або дині достатньо схеми 70 на 50 см. Торф'яні горщики поміщають у лунку. З пластикових стаканчиків корінь з ґрунтом дістають і обережно пересаджують так, щоб земляна грудка виглядала на 1-2 см, тоді підсім'ядольне коліно не загниє.

На замітку! В одну ямку іноді висаджують по дві рослини, спрямовуючи їх зростання на протилежні сторони.

Догляд у тепличних умовах

Турбота про баштанних полягає в поливах, підживленнях, прищипуванні з підв'язкою, провітрюванні та запиленні.
Зволожують ґрунт теплою водою, не потрапляють на зелень. Щодо необхідності наступного поливу легко впізнати по в'ялому листі. Слід уникати надлишку вологи, що провокує розвиток грибкових хвороб та розтріскування плодів. Щотижня проводять підживлення, додаючи у воду азотовмісний склад і аміачну селітру. М'якоть буде солодшою, якщо підсипати деревну золу.

Прищипують як і огірки, видаляючи точку зростання із початком формування п'ятого листка. Як тільки зав'язі стануть розміром у сливу, потрібно залишити на стеблі один плід найкращої форми, а решту видалити.
Підв'язувати починають із десятого дня посадки. Плоди в міру збільшення поміщають у сітку і підв'язують шпагатом до шпалери.

При підвищенні температури вище +25-30 °С рекомендується провітрювати теплицю, відкриванням кватирок на тривалий час або підняттям плівкового покриття. Штучне запилення буде потрібно, якщо теплиця не відкривається для провітрювання. Слід розпізнати чоловічі квітки (ті що більші), зірвати, обірвати пелюстки, доторкнутися пильовиками до приймочок жіночих квітів. Процедуру проводять зрання, як тільки бутон розпуститься (термін життя кілька годин), повторюють кілька разів.

Важливо! Підживлення припиняють вносити до моменту дозрівання, щоб плоди були екологічно чистими, без нітратів.

Вирощування здорової розсади кавуна та дині у відкритому ґрунті

Виростити розсаду можна у домашньому приміщенні, а в середині червня пересадити на грядки. Найкращими попередниками вважаються багаторічні трави, пшениця, кукурудза. Грунт готують з весни, удобрюючи та поливаючи. Розсаду починають гартувати за півтора тижня до пересадки. Схема посадки 140 на 70 см або дві лунки на квадратний метр. Кореневу шию не поглиблюють.

Догляд включає видалення бур'янів, розпушування. А ось полив та підживлення проводять рідко, оскільки на значній площі вони економічно не вигідні.

Цікаво! За відсутності місця можна містити кавун або диню у відрі, вирощуючи рослину у дворі, на балконі чи квартирі. Урожай не буде рясним, але дозволить поласувати смачною м'якоттю.

Коли збирати врожай

Кавуни дозрівають на 70-85 день. Під час огляду плоду можна побачити, що сортовий малюнок став яскравим, а при простукуванні чути глухий звук. Чому важливо прибирати саме дозрілі екземпляри? Окрім високих смакових якостей, вони довше та краще зберігаються.

Підібрати дозрілу диню ще простіше — у хвоста з'являються тріщини, м'якоть через шкірку виділяє неймовірно приємний аромат. Плід зривають, коли він сухий. Зберігають баштанні у відкритих картонних коробках.

Експерти Яскрава Клумба
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити