Barbie Sale
0

Аптечна ромашка: 11 відмінностей від садової та інших видів

Аптечна ромашка – популярна як у науковій, так і у побутовій медицині. Як відрізнити цілющу ромашку від інших видів? А може надійніше виростить її у своєму саду? Лікарська ромашка – рослина, яка росте в природі, а може рости і на наших садових ділянках. Не важливо, де росте аптечна ромашка, головне – при зборі відрізнити лікарський вид від його численних «родичів». Як це зробити? Ми вас навчимо!

Основні відмінності аптечної (лікарської) ромашки від інших видів ромашки та нівяника (королиці)

Перш ніж перейти до опису відмінностей, зауважимо, систематика сімейства айстрових, до яких належить аптечна ромашка, ще не остаточно сформована. Фахівці продовжують її активно обговорювати. Ви можете зустріти найрізноманітніші ботанічні назви лікарської ромашки, наприклад, Matricaria або Chamomīlla та інші. Ми наведемо сучасні назви видів, але найбільш практично – орієнтуватися на відмінності листя, квітів, стебел.

Цілющі властивості має Ромашка аптечна (лікарська) / Ромашка обдерта – Matricaria recutita вона ж Matricaria chamomilla. Інші види – або не приносять користі із т.з. медицини або навіть шкідливі. Зверніть увагу на ряд відмінностей аптечної ромашки від інших видів.

Відмінність перша: Будова квіток.

Квітки корисної ромашки мають дуже опуклу жовту або зеленувату серединку. У інших видів, наприклад: садової багаторічної ромашки – серединка плоска або навіть злегка увігнута.

Відмінність друга: Листя.

У придатних для лікарських цілей рослин, листя дуже розсічене, ажурне, нагадує листя кропу або космеї. У інших вони можуть бути ланцетні або більш округлі, з різаним краєм, але нічим не нагадують кропові.

Відмінність третя: Будова стебла.

Стебла цілющої ромашки дуже гіллясті. У більшості інших видів – стебел може бути багато, але кожен з них йде прямо від кореня, а не розгалужується до верхівки.

Відмінність четверта: Суцвіття.

Цілюща ромашка формує на кожному кінці стебла суцвіття з безлічі квіток. У інших видів – на кожному стеблі один або кілька квіток, але їх не багато.

Відмінність п’ята: Пелюстки.

За великим рахунком, в аптечної ромашки зовсім не пелюстки, а крайові квітки. Але для нас важливо, що у потрібної нам рослини - вони явно відігнуті вниз. А на краю пелюстки є маленькі, але помітні зубчики. Пелюстки за кольором - тільки білі. Кольорові пелюстки можуть бути тільки в інших видів – диморфотека, королиця, газанія та ін. Іноді в аптечної ромашки пелюсток може не бути взагалі, нехай вас це не бентежить.

Відмінність шоста: Місця вирощування.

Цілюща ромашка росте в Україні повсюдно, але у великих плантаціях в природі не зустрічається, великих куртин не утворює.

Відмінність сьома: Однорічник чи багаторічник?

Аптечна ромашка – рослина однорічна. Багаторічними можуть бути інші види.

Відмінність восьма: Запах.

Лікарська ромашка, якщо розтерти квітки у пальцях, має інтенсивний запах меду та яблука. Відправляючись на «полювання» за лікарською сировиною – понюхайте аптечний пакетик. Тоді ви не помилитеся та легко впізнаєте потрібну вам рослину по запаху.

Відмінність дев’ята: Двійник 1 – Роман.

Пупавка благородна або роман (лат. Chamaemelum nobile) – дуже схожа на аптечну ромашку. Відрізнити їх один від одної в природі досить складно. У рослини роман теж білі відігнуті пелюстки та сильно розсічене листя. Що робити? Уважно досліджувати квітки. Візьміть квітку, яка вже відцвітає. Акуратно підчепіть нігтем жовту серединку (серединкові квітки, по-науковому), відділіть її від основи (квітколожа). У справжньої ромашки аптечної – основа буде гладенькою, як у кульбаби, що облетіла. А у пупавки – в лусочках.

Відмінність десята: Двійник 2 – Трьохреберник непахучий

Трьохреберник непахучий (лат. Маtricaria inodora) – теж дуже схожий на ромашку. Саме його найчастіше продають на ринках в букетиках як лікарську рослину. Пелюстки у трьохреберника більші та відгинаються назовні вони тільки до кінця цвітіння. А, звичайно, запах відрізняється. Пахне просто травою, специфічного запаху двійник – не має.

Відмінність одинадцята: Двійник 3 – Корисний.

Це теж лікарська форма ромашки, але на відміну від аптечної, у неї немає ефірної олії азулена. Тому в доказовій медицині її застосовують тільки як зовнішній засіб. Ромашка пахуча / без'язичковая / запашна / лепідотека (лат. Matricaria discoidea) часто росте вздовж доріжок та стежок. У тих же місцях, де можна зустріти спориш. У квіток взагалі немає пелюсток, одні опуклі серединки. У народній медицині лепідотека вважається такою ж корисною, як і аптечна ромашка.

У аптечної ромашки є ще кілька схожих форм, і не всі вони нешкідливі. Наприклад, деякі види перетруму можуть викликати алергію. Їх не можна назвати отруйними, але використовувати їх в косметичних цілях, а тим більш пити з них чай – точно не варто. Тому, набагато простіше виростити аптечну ромашку в своєму саду, просто купивши насіння. Вона прекрасно сходить, швидко росте. А восени ви можете просто залишити кілька квіток в саду і, потерши їх пальцями, посіяти під зиму. Схожість у рослини прекрасна. Ромашка відмінно росте і після весняного і після осіннього посіву. З усіх лікарських трав вона сама невибаглива.

Аптечна ромашка – проста у вирощуванні рослина, вона допоможе при лікуванні і профілактиці багатьох захворювань. Відвари використовують і в косметичних цілях. Маленьких діток традиційно купають у відварі ромашки. Ромашковий чай не тільки корисний, але і смачний, легкий, ароматний. Цінною складовою рослини є особлива ефірна олія – азулен (хамазулен). Його виділяють з рослинної сировини та використовують у фармакології, косметологічних засобах (шампунях, кремах, лосьйонах). Масло має протизапальну, заспокійливу, злегка знеболювальну дію.

Посадіть цю чудову рослину у вашому саду – і вам не доведеться вчити напам'ять 11 відмінностей аптечної ромашки від королиці та інших видів.

 

 

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити