123123
0

Алісум з насіння: цвітіння з весни до осені, медовий аромат саду

Алісум або лобулярія – воно з найневибагливіших садових і контейнерних рослин, яке здивує вас таким пишним цвітінням, що радості ви від нього отримаєте з надлишком.

Іноді любителів заплутують різні назви цієї рослини. Лобулярія приморська (Lobularia maritima) раніше належала до роду Алісума, тому зустрічається і назва Алісум морський. Зустрічається і назва Бурачок. Строго кажучи, це різні види. Ботанічна систематика змінюється, наука не стоїть на місці. Нехай вас це не бентежить. Ми розглянемо особливості вирощування тих видів та сортів, які можна купити у нас із назвою «насіння алісуму». Всі вони рясно і тривало цвітуть і по праву вважаються одними з найулюбленіших садівників і ландшафтних дизайнерів, входить до десятки найбільш затребуваних комерційних рослин.

Що за квіти алісум? Це садова рослина, висотою близько 20 см, яка розростається і формує густий щільний килимок, з безліччю пагонів. Вже за 6-8 тижнів від появи сходів – починається цвітіння. На верхівку кожного пагону формуються суцвіття з безлічі квіток, кущики буквально всипані запашними суцвіттями. Забарвлення буває білим, бузковим, жовтим, рожевим.

«Скільки за часом цвіте алісум?» це питання часто цікавить новачків. Цвітіння починається через 6-10 тижнів після посіву і продовжується весь сезон. Дивовижна здатність цієї рослини квітнути буквально до самого снігу – робить її незамінною для саду та балкону. А буває навіть так, що після першого снігу потепліло, він розтанув – а у проталинах він продовжує квітнути.

Алісум – види та сорти для саду

Група рослин, до яких відносять алісум, включає кількасот різних видів.

Це багаторічна рослина, що розростається суцільним килимом. Відрізняється золотаво-жовтими квітками, зібраними у невеликі суцвіття. Культурні сорти цього виду включають Альбум (Album), з білими квітками, і Компактум (Compactum), із щільним килимовим покривом та компактним розміром, відмінно підходить для контейнерного вирощування.

  • Лобулярія або морський Аліссум (Lobularia maritima)

Це однорічна рослина з дрібними, ароматними квітками, зібраними в суцвіття. Сорту алісуму морського включають Ройал Карпет (Royal Carpet) з пурпуровими квітками і Сноу Кристал / Снігова Куля / Сніговий килим, (Snow Crystals) з білими квітками. Є цілі серії сортів: тетраплоїдні – Giga (Benary), North Face (Floranova), Clear Crystal (Panamerican) та ін., стандартні диплоїди – Wonder Land (Benary), Ester Bonnet (Panamerican).

  • Алісум Гмеліна (Alyssum gmelinii)

Цей вид алісуму – багаторічний та характеризується яскравими жовтими квітками. Гірське золото (Goldkugel) відрізняється компактним ростом і яскравими, золотистими суцвіттями, теж добре ростуть у контейнерах.

Є компактні кущові сорти, а можна купити ампельний алісум. Для підвісних кашпо краще вибрати сорти з довгими пагонами, які будуть гарно звисати вниз.

Всі ці рослини можна посадити у відкритий ґрунт, а можна в горщики.

Ви могли зустрічати і назву – «вегетативний аліссум». Що це? Чим відрізняється вегетативний алісум від звичайного? Його не вирощують із насіння, тому – тут коротко. Є сучасні гібриди, які розмножують лише вегетативно, тобто укоріненими живцями або поділом куща. Наприклад, такі сорти як – Snow Princess, Stream Bicolor Pink та ін.

Алісум: як посіяти насіння, особливості вирощування

Як і коли садити алісум однорічний та багаторічний? Насіння висівають у відкритий ґрунт, коли минає загроза заморозків. Квіти можна заздалегідь посіяти на розсаду. Від сівби до початку цвітіння має пройти 6-8 тижнів, для деяких сортів – до 10. Тому читайте описи з фото у нашому каталозі.

Як правило, сіяти насіння починають у березні-квітні у закритому ґрунті і з початку травня – у саду. Для сівби розсади вибирають неглибокі контейнери. Субстрат вибирайте легкий та вологоємний. Можна придбати універсальний субстрат. Насіння у контейнерах краще не присипати ґрунтом, а накрити плівкою до проростання та тримати посіви на світлі. Так вони проростуть швидше та дружніше. Розсаду можна висаджувати біля клумби, контейнери, горщики, кашпо – на постійне місце вирощування через 4-5 тижнів. Рослина дуже популярна для вирощування на балконах, у контейнерах та на підвіконнях. Насіння можна посіяти і прямо в балконні або підвіконні контейнери, в ті ж терміни, що й у відкритий ґрунт.

Вирощування алісуму з насіння – покрокові рекомендації

Як сіяти насіння

  • Глибина посіву насіння як у відкритому ґрунті, так і в контейнерах – не більше 1-1,5 см.
  • Насіння алісуму рекомендуємо сіяти на початку весни або восени у підготовлений ґрунт, пухкий, вологоємний.
  • Зверніть увагу, є дражоване насіння алісуму, йому потрібно трохи більше вологи в ґрунті для гарного проростання.
  • На розсаду насіння алісуму висівають на відстані 2-3 см у ряду, потім сіянці акуратно пікірують окремі контейнери.
  • Пересаджувати розсаду потрібно акуратно, щоб максимально зберегти земляну грудку.

Основні умови вирощування

Ґрунти

Для посадки вибирайте ділянки з легким ґрунтом, пухким, вологоємним. Хоча ця невибаглива рослина ростиме і на кам'янистому ґрунті альпійської гірки. Головне, щоб не було застою води та сильної посухи.

Де краще посадити алісум?

Вибирайте сонячні місця або легку напівтінь. На густо затінених ділянках цвітіння буде слабким.

Посадка

Відстань між рослинами – від 15-30 см. Це залежить від сорту та швидкості зростання. Одні сорти – компактні, формують акуратний кущик, інші – здатні швидко розростатися і формувати пишні квітучі килими.

Догляд

Регулярний полив – важливий, пересихання рослин не люблять. Але, не заливайте, звичайно, за погано вплине на декоративність кущів. При вирощуванні в контейнерах рекомендуємо видаляти суцвіття, що відцвіли. Тоді цвітіння буде щедрішим і тривалішим, а кущі – акуратними пишними.

Чи потрібно обрізати алісум у відкритому ґрунті та кашпо?

Так потрібно. До середини літа кущі, особливо в підвісних кашпо та контейнерах починають розвалюватися, з'являються сухі пагони, пожовклі листочки. З кущів буквально сиплеться купа дрібного сміття. Рослини продовжують цвісти, але їх декоративність страждає. Щоб контролювати ріст, покращити вигляд кущиків і надати їм форму – робимо обрізку.

Коли обрізати? Це залежить від сорту, погоди, догляду. Найкращий час – після першої хвилі цвітіння. Рослини швидко відновляться і дадуть безліч нових суцвіть. Видаліть пагони, на яких квіти вже зів'яли, просто обріжте під суцвіттям або трохи нижче. Ще одну обрізку можна зробити у серпні. Укоротіть пагони хоча б на половину довжини, акуратно витрусіть із кашпо та контейнерів засохлі листочки та сміття. Кущі швидко відростуть знову і до зими радуватимуть цвітінням. Після обрізки підживіть алісум повним мінеральним добривом. Наприклад, універсальний мікс або для квітучих рослин. Якщо не робили обрізку у серпні, то можете сміливо робити її у вересні, осінь у нас тепла та довга.

У відкритому ґрунті ви можете робити обрізку за потреби і алісум вас порадує красивими килимами до самих морозів.

Нагадаємо основні правила обрізування. Завжди використовуйте гострий чистий секатор або садові ножиці для обрізки.

Ще один момент, обрізати зів'ялі квітки потрібно ще й для того, щоб не формувалося насіння. По-перше, процес визрівання насіння робить цвітіння менш пишним. А по-друге, навіщо вам зайвий самосів?

Щоб зібрати насіння алісуму

Залиште кілька рослин, які ви залишите без обрізки. Коли насіннєві коробочки почнуть жовтіти та підсихати – вирвіть кущі з коренем, або просто обріжте пагони, зберіть у пучок і дайте висохнути. Насіння поступово дозріє. Краще обернути пучок легкою тканиною, наприклад, тонким агроволокном, щоб дозріле насіння не висипалося. Сушіть у затіненому сухому місці, яке добре провітрюється, не на повному сонці.

Протягом усього сезону продовжуйте доглядати за рослинами, робіть прополювання, розпушуйте, поливайте і вносьте комплексні добрива раз на 2-3 тижні.

Хвороби та шкідники

Рослини потрібно захищати, вони можуть уражатися цілим рядом хвороб та шкідників. Будьте уважні, за перших ознак захворювання обробіть рослини фунгіцидами. Умови поширення хвороб з'являються за несприятливої погоді, підвищеної вологості, пошкодження комахами. Тому, інсектициди також використовуйте за потреби. Можна застосовувати біопрепарати.

Особливості вирощування багаторічних видів алісуму. Деякі види алісуму можуть рости у відкритому ґрунті. Взимку надземна частина відмирає, а навесні відростає знову. Під снігом при м'якій зимі листя може залишатися зеленим. Цвіте багаторічний алісум із травня по липень. При обрізці – можливе повторне цвітіння восени.

Особливості вирощування багаторічних видів алісуму

Деякі види алісуму можуть рости у відкритому ґрунті. Взимку надземна частина відмирає, а навесні відростає знову. Під снігом при м'якій зимі листя може залишатися зеленим. Цвіте багаторічний алісум із травня по липень. При обрізці – можливе повторне цвітіння восени.

Алісум у саду – ландшафтний дизайн

Алісум – універсальна рослина, яка підходить для різних ландшафтних композицій. З чим посадити? Алісум чудово поєднується з іншими квітучими та декоративними рослинами, такими як іриси, лілії, троянди, жоржини та лаванда, люпин та ін.

Його компактний розмір та рясне цвітіння роблять його ідеальним для створення бордюрів уздовж доріжок або для зонування та створення фонового заповнення для мікс-бордерів та клумб.

Переваги алісуму в дизайні саду в порівнянні з іншими однорічними квітучими рослинами – це рослина, що довго квітне, прикрашає сад весь сезон. Алісум невибагливий до умов вирощування, стійкий – відмінний вибір для створення постійно квітучих композицій у саду.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити