Barbie Sale
0

Розмарин хвороби: як правильно вирощувати ароматні трави – профілактика, лікування

Розмарин стає все більш популярним. Тепер його не потрібно довго вирощувати із насіння, а можна просто посадити саджанці розмарину із контейнера. Ця багаторічна рослина добре росте і в саду, і в горщику на домашньому підвіконні. Кущики розмарину в інтер'єрі дуже естетичні, насичують повітря м'яким ароматом, якщо торкнутися гілочки. У листочків чудовий аромат – пряний, трохи гіркуватий і трохи солонуватий, наче тепле море Середземномор'я. А в кухні – вазони з розмарином завжди під рукою і дарують господині кулінарне натхнення.

Початківцям вирощування розмарину, найчастіше, здається складним. Насправді, це одна з маловимогливих пряно-ароматичних рослин. У нас він добре зимує, на відкритих ділянках під легким укриттям і навесні знову тішить зеленими запашними пагонами. Щоб кущик ставав все більш пишним, кінчики пагонів прищипують весь сезон. Але так виходить саме по собі, адже зелень розмарину весь час потрібна для смачних і корисних страв.

Як і інші рослини, розмарин схильний до захворювань. Це порівняно стійка і витривала рослина. Але в несприятливих умовах або за складної для нього погоди – листя може жовтіти і опадати, кущики слабшають і погано ростуть. За якими ознаками можна визначити, що розмарин захворів? Які основні заходи профілактики та чим обприскати рослину, якщо проблема серйозна?

Основні помилки вирощування, які провокують хвороби розмарину

Щоб мінімізувати умови для розвитку цілого ряду захворювань розмарину – створіть йому правильні умови для росту та розвитку.

 • Для посадки вибирайте захищене від сильних вітрів та холодних протягів місце.
 • Ґрунт має бути добре дренованим, легким, помірно родючим.
 • Не захоплюйтеся азотними добривами, навіть навесні, ні органічними – гній, перегній, ні мінеральними – сечовина, карбамід та ін. Азот провокує витягування пагонів, вони стають ніжними, блідими, схильними до захворювань. Рекомендуємо для весни збалансовані мікси, Універсальні добрива, влітку – Для пряних трав, а наприкінці сезону – Золота осінь з переважанням калію та фосфору. Правильні підживлення – ефективна профілактика хвороб розмарину.
 • Поливи мають бути помірні, у міру просихання ґрунту. Особливо в кімнатних умовах слідкуйте, щоб у піддонах горщиків не застоювалася вода, не переливайте розмарин. Це провокує хвороби коріння.
 • Забезпечте рослинам найсвітліші ділянки саду та на підвіконні для росту. Розмарин не любить дефіциту сонячного світла.
 • Ґрунт має бути нейтральним або слаболужним. На кислих ґрунтах рослини хворіють і погано засвоюють елементи живлення.

Хвороби розмарину

Якщо ви створили рослинам оптимальні умови для росту, то хворіє розмарин рідко. Але, трапляється і так, що незважаючи на всі ваші зусилля – кущі погано виглядають і чахнуть на очах. Спойлер – причиною поширення захворювання можуть стати комахи, але про все по порядку.

 • Фітофтороз. З такою неприємністю як фітофтора знайомі всі городники, які вирощують помідори, картоплю, перець та ін. Різні види фітофторозу вражають і плодові дерева. Це грибкове захворювання не оминає і розмарин. Найчастіше вражає кореневу систему при застої води у ґрунті. Що робити? Дренаж, дренаж та ще раз дренаж. Якщо ви запідозрили недобре – полийте рослини Фундазолом або препаратом Магнекур-Консенто.
 • Різоктонія. Може виникнути на молодих сіянцях або нещодавно вкорінених живцях. Причина: погано дренований ґрунт або надто висока густота посадки. Прорідіть рослини та забезпечте хороший дренаж.
 • Ботрітіс. Грибкове захворювання, яке часто стає причиною появи плям на листі та пожовтіння пагонів. Активно розвивається за підвищеної вологості повітря. Забезпечте посадкам розмарину хороше провітрювання, не переливайте, обробіть фунгіцидами, наприклад, Консенто, цей препарат має порівняно короткий період очікування.

Уражені хворобами частини рослини потрібно видалити, підстригти кущики. Коли розмарин відновить здоров'я, він швидко знову відросте.

Вірусні хвороби розмарину

На щастя, вірусні захворювання трапляються на розмарині рідко. Але, якщо з'являються, то поширюються швидко і потрібно виявити їх вчасно і прибрати рослини, що захворіли. На жаль, вилікувати їх неможливо. Тому чим міцніший і здоровіший ваш розмарин, тим краще він буде протистояти вірусним захворюванням.

 • Вірус томатної мозаїки (ВТМ). Листя рослини деформується, жовтіє, скручується, потім опадає. Рослина слабшає і не реагує на підживлення та обробку фунгіцидами.
 • Вірус огіркової мозаїки (ВОМ). На листі з'являються жовті та коричневі дрібні цятки, які згодом зливаються у великі плями. Пагони та листя скручуються та деформуються.
 • Вірус жовтої карликовості томатів. Кущі починають помітно відставати у розвитку від здорових рослин. Пагони ненормально дрібно гілкуються, листя деформуються і жовтіють.

Засобів лікування вірусів розмарину немає. Якщо ви вважаєте, що рослина вражена вірусним захворюванням – її потрібно одразу видалити із саду. Тому, здорові та сильні рослини, профілактика та захист від комах, які гризуть листя та висмоктують сік з пагонів – найнадійніший захист у цьому випадку.

Комахи – поширюють хвороби розмарину

Навіть якщо ви вирощуєте розмарин правильно, ніхто не застрахований від появи шкідників. На жаль, вони переносять патогенну мікрофлору з хворих на здорові. Що робити? Звичайно, дати рослині гарний догляд, щоб у неї вистачало власних сил чинити опір хворобам та шкідникам. Але якщо комах занадто багато, то потрібно допомогти розмарину.

 • Попелиця. Комахи висмоктують сік з молодих пагонів та листя, переносять хвороби, у їх липких виділеннях розмножаться грибкові патогени. Як боротися з попелицею – докладно читайте у статті. Іноді досить просто промити пагони водою, щоб механічно видалити комах. Але й інсектициди доводиться використовувати.
 • Білокрилка. Часто викликає пожовтіння та опадання листя. І теж розносить хвороби.
 • Павутинний кліщ. Найчастіше зустрічається на домашніх рослинах та у закритому ґрунті. На грядках з'являється у спекотні сухі періоди. Звичайні інсектициди з кліщем не впораються. Докладніше про те, як врятувати рослини від павутинного кліща – у нашому блозі. Група ефективних засобів від кліща – у нашому каталозі.

Розмарин – це відносно невибаглива рослина, але її потрібно захищати від хвороб, вживати заходів профілактики. Так ви зможете значно скоротити поширення хвороб та зберегти здоров'я саду.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити