123123
0

Плодові дерева: білити або не білити – переваги та недоліки побілки стовбурів

Побілка стволів дерев – для українських аматорських садів вважалася обов'язковою ще донедавна. Ви, напевно, звернули увагу, що у промислових садах – стовбури не білять. А в Європі наші щорічні дискусії про те, білити чи не білити плодові дерева – взагалі викликали б подив. Прихильники побілки стволів і тих, хто вважає, що дерева білити не можна категорично – сперечаються роками. Відповісти на питання чи потрібно білити дерева восени, навесні чи взагалі цього не робити – допоможуть експерти Яскрава. Побілка – це засіб догляду за стовбурами. Для початку розберемося – навіщо взагалі білити дерева?

Основні проблеми догляду за стовбурами дерев: осінь, зима, весна

 • Ушкодження стволів від сонячних опіків

Занадто інтенсивне зимове сонце може завдавати шкоди стовбурам. Верхній шар кори на прямих променях сонця швидко нагрівається та від нагрівання розширюється. У цей час глибокі шари залишаються холодними. Починається розшарування кори, з'являються тріщини. Вони можуть бути як невеликі, так і глибокі. Це знижує життєздатність дерева, у рани проникають хвороботворні організми та шкідники. Такі дерева вимагають постійного особливого догляду та лікування. Термін їхнього життя – скорочується, а врожайність знижується.

 • Сонячна зимова посуха

У стані зимового спокою всі обмінні процеси рослини завмирають чи максимально уповільнюються. Коли сонце сильно нагріває кору – активізується процес випаровування вологи, рослина надмірно зневоднюється. А цей самий час, коріння не може отримувати воду із замерзлої землі. Особливо страждають від зимової посухи молоді дерева та хвойні рослини. Тріщини в корі можуть утворюватися і від пересихання. Особливо схильні до пересихання саджанці молодих плодових дерев.

 • Шкідники та хвороби

У складках та тріщинках кори з осені знаходять укриття на зиму комахи та шкідники. Весною вони прокидаються і починають активно шкодити рослинам.

 

Переваги та недоліки побілки дерев та особливості застосування

Основні переваги використання побілки для захисту стволів плодових дерев:

Береже кору дерев від сонячних опіків та перегріву

Білий колір розчину для побілки відбиває сонячне проміння, не дозволить стовбурам перегріватися. Особливо важливо захищати від перегріву кору молодих дерев. Вона ще недостатньо товста і при опіках страждає не тільки кора, а й і глибокі тканини стовбура.

Захист від шкідників та патогенних мікроорганізмів

Суміші для побілки, як правило, мають у складі фунгіциди, вапно та інші речовини, які згубні для комах, що зимують у корі, збудників грибкових та інших захворювань.

Найчастіше, дерева білять навесні, у квітні чи травні.  Вважається правильним, обробляти побілкою всі дерева і плодові, і декоративні, і старі і молоді саджанці. Загалом, заняття це дуже спірне, як з погляду користі, так і естетики.

Багато фахівців наполягають на тому, що весняна побілка не ефективна, і навіть шкідлива, і білити потрібно саме восени. А є думка, що білити зовсім не варто. А молоді дерева взагалі білити не можна. Порівняємо всі за і проти.

Один із важливих факторів, який потрібно взяти до уваги при прийнятті рішення білити або не білити – склад сумішей для побілки стволів дерев.

Склад побілки – плюс та мінуси

Як правило, у сумішах використовується вапно як основний компонент побілки. Вважається, що властивості вапна захищають стовбур від хвороб та шкідників, а білий колір – перешкоджає перегріванню сонцем, є профілактикою морозобоїн.

 • Для молодих дерев – вапно може бути небезпечним, заподіяти опіки корі.
 • Для того, щоб склад був густим, аматори часто додають занадто багато вапна, це збільшує небезпеку опіків кори навіть для дорослих дерев.
 • Занадто густий склад або нанесення побілки в кілька шарів досі багато хто вважає перевагою. Але це не так. Побілка твердне товстою кіркою, перешкоджає газообміну, порушує баланс вологи в тканинах кори, не пропускає світло. Через це навесні дерева погано прокидаються, не вчасно, відстають у розвитку. Особливо це шкодить молодим деревам, які просто не можна білити сумішами з вапном.
 • Вам доводилося бачити побілку із кольоровим пігментом, коли вона навіть не біла? Через добавки барвників такі склади ще гірше пропускають світло, тепло та вологу.
 • Коли побілка обсипається, змивається дощами, вапно потрапляє у землю, шкодить оточуючим рослинам, погано впливає на стан ґрунту. Контакт з побілкою може бути небезпечним для дітей та тварин, корисних ґрунтових мікроорганізмів, комах.

 

Як правильно захистити стовбур плодових дерев

Тепер покроково розберемося в чомусь плюси і мінуси використання побілки по сезонах. І ви самі зможете відповісти на запитання:

 • Коли потрібно білити дерева після зими навесні чи краще восени?
 • Чим білити плодові дерева навесні? Яка найкраща побілка, яку купити чи як приготувати?
 • Чи потрібна незмивна побілка?

Осінь та зима

Щоб захистити стовбури дерев від хвороб та шкідників, які зимують в корі – рекомендуємо робити обприскування, що викорінює, залізним купоросом. Це неодмінна частина регулярного осіннього догляду плодових дерев. Як проводити осінню обробку саду восени – наші експерти розповідають у блозі.

Побілка може захистити дерева від перегріву в сонячні дні взимку та сухого морозного вітру. А в періоди різкого перепаду температур на поверхні від тріщин та опіків.

Проте, побілка може і зашкодити. У корі знаходяться фотосинтезуючі клітини, які працюють як сенсори-датчики сезонних процесів. І при оптимальному поєднанні освітленості та сумарних температур – дають дереву правильний сигнал, коли засипати восени і коли починати весняний рух соку. А шар побілки може призвести до того, що дерево засне раніше, ніж слід, і прокинеться пізніше, ніж потрібно. Молоді дерева (до 5 років) особливо чутливі. Їх білити вапном взагалі не рекомендують, можна обпекти кору.

Якщо ви все-таки налаштовані використовувати побілку, то після листопада дерева можна побілити сумішами на основі водоемульсійної фарби, без вапна. І краще купити спеціальну готову побілку.

Щоб безпечно та надійно захистити стовбури дерев, особливо молодих, краще замість побілки вкрити білим агроволокном. Для захисту дерев від гризунів та механічних пошкоджень використовуйте спеціальні захисні сітки.

Важливо: додатковий захист стволів не знадобиться, якщо правильно доглядати плодовий сад. Особливо важливо робити осінні вологозарядні поливи та вносити правильні калійно-фосфорні підживлення з осені, не пропускати планові обробки садовими препаратами протягом сезону. І ваш плодовий сад буде повністю готовим до зими. Здорове дерево самою природою створено для успішної зимівлі. Як удобрювати плодовий сад восени – читайте у статті наших спеціалістів.

Весна

Якщо ви подбали про захист восени, то навесні просто проводять планові роботи в саду. Але, якщо з якихось причин, дерева в саду не отримали хорошого догляду у попередньому сезоні, правильну осінню підготовку, то напровесні, коли сонце вже піднімається досить високо, а погода все ще морозна – є високий ризик морозобоїн. У період з лютого до березня, використовуйте агроволокно для молодих дерев або суміші для побілки на основі водоемульсійної фарби. Подбайте і про декоративні хвойні дерева, вони особливо схильні до весняних сонячних опіків. Тепер ви розумієте, що білити дерева пізніше, у квітні та травні – вже просто не має сенсу. Чи потрібна незмивна побілка? Ні, загроза сонячних опіків можлива лише взимку та напровесні.

Вважається, побілка з вапном – це захист дерев від шкідників, які зимують у корі та комах, та навесні піднімаються по стовбуру в крону. Хоча, візуальні спостереження швидше говорять про те, що комах побілка ніяк не бентежить, і вони марширують нею як на параді. Набагато ефективніший захист стовбурів і дерев від шкідників – планова весняна обробка саду препаратними, які містять мідь, наприклад, бордоська суміш, Медян Екстра, Мідний купорос, Блу Бордо та ін.

Побілка не може замінити правильного регулярного догляду за плодовими деревами. Тому, щоб мати здоровий сад, регулярні та якісні врожаї, треба дбати про дерева весь сезон.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити