Barbie Sale
0

Мшанка – у дизайні саду: як виростити газон із сагіни чи «ірландський мох» на камінні та в квітниках

Мшанка – рослина дуже декоративна, невибаглива і проста у вирощуванні. Посадка саджанців мшанки створює в ландшафтних композиціях декоративний ефект старого саду, надає йому особливої ​​чарівності. Як виглядає мшанка? Це низькоросла ґрунтопокривна рослина, висотою близько 10 см. Листочки дрібні, голчасті, густо покривають численні пагони, трав'янисті. Sagina, розростаючись, формує суцільний досить щільний килимок, який дуже нагадує мох. Тому мшанку часто називають – «ірландський мох». Але рослина тільки зовні схожа на мохи, які вирощувати складно, а на сухих ґрунтах – взагалі неможливо. Належить мшанка до Гвоздичних, і чудово росте в умовах культурного саду. А ще вона цвіте. Приблизно з кінця червня до жовтня над листям на тонких стеблинках розпускаються зірчасті білі квітки, діаметром до 5 мм. На пишних смарагдових куртинках – квіти виглядають наче сріблясті краплі роси. Види мшанки в культурних садах використовують різні, частіше за інших висаджують – мшанку шилоподібну, м. лежачу, м. мшанкову та ін. Яку вибрати? Читайте в описах та відгуках про конкретні сорти.

Переваги застосування мшанки у ландшафтному дизайні

Купити ірландський мох – відмінне рішення для оформлення доріжок, простору між камінням в альпійській гірці, «сухих струмків» у рокарії, створення ефекту зістареного саду з камінням та підпірними стінками, порослих «мохом» скам’янілостей. Мшанку використовую у садах будь-якого стилю від британського та прованського до японського, від регулярного класичного до модерного. Справжні мохи, безумовно прекрасні, але для росту їм потрібні особливі умови вирощування – висока вологість повітря та ґрунту, затінення, м'яке розсіяне світло та ін. Тому в саду їх можна посадити лише на обмежених ділянках. А як же ті чудові сади, з мохастими валунами та доріжками, чудово оформленими зеленими куртинками? – запитайте ви. А це не мохи – це росте мшанка. Сагіна чудово замінить мохи в саду, вона може рости за звичайних умов у напівтіні та тінистих місцях, на легких добре дренованих ґрунтах. При помірних зимах морозостійка мшанка навіть залишається вічнозеленою. Завдяки виразній фактурі і невибагливості сагіни – дизайнери можуть реалізувати різні ландшафтні рішення. Культурні сорти мшанки відрізняються забарвленням листя від різних відтінків зеленого та смарагдового до золотаво-жовтого. Зверніть увагу на відмінності різних сортів мшанки. Різниця фактур та забарвлення рослин різних сортів дають можливість для створення килимових візерункових посадок, наприклад.

 • Black Moss – сорт з найтемнішим густо-зеленим забарвленням. Добре розростається. Кожен саджанець за добрих умов нарощує округлу куртинку до 50 см, у середньому 35-40 см. Вузькі листочки довжиною до 10 мм густо покривають пагони. Блек Мосс відрізняється дуже високою стійкістю до морозів до -29°С. Найкраще росте у м'якій напівтіні.
 • Green Moss – сорт із світлішим смарагдовим забарвленням листя. Формує невеликі щільні пишні килимки до 25-35 см у діаметрі. Висота до 5-7 см. Грін Мосс цвіте із середини літа дрібними білими квіточками.
 • Lime Moss – листя цього сорту має найяскравіше забарвлення, салатове. Жовтуватого відтінку густо вкриті голчастим листям сланкі пагони Лайм Мосс – швидко розростаються і формують пишний килимок.

Завдяки тому, що забарвлення листя у цих сортів значно відрізняється, дизайнери часто використовують їх для формування дуже ефектних композицій. Наприклад, роблять регулярну посадку як шахівницю або висаджують як мозаїчне панно. Ще один варіант застосування – імітація потоку води або русла, наприклад, у середині висаджують світліший сорт – Лайм Мосс, один «крутіший берег» – темний Блек Мосс, інший пологий – Грін Мосс. Мшанка настільки невибаглива, і при цьому виразна, що її посадка в саду дає великі можливості для використання в ландшафтному дизайні.

 • Саджанці коштують недорого, розростаються – досить швидко, і за один сезон вже формують мальовничі пухнасті килимки.
 • Ідею «старовинних мохастих садів» і композицій з каменів, що поросли мохом – за допомогою мшанки можна реалізувати тепер практично в будь-якому місці, хіба що крім сильного сонця. Нагадаємо, інша назва сагіни – ірландський мох чи ірландська мшанка.
 • Мшанка – ґрунтопокривна, і може стати гарним заповненням між іншими рослинами, як на добре освітлених ділянках, так і в тіні під кронами.
 • Ірландський мох – витривалий і досить невибагливий, може рости навіть на маленькій ділянці відповідного ґрунту. Ця властивість сагіни дає можливість посадити її у проміжках між камінням, плитами мощення, вирощувати у вазонах та контейнерах.
 • Масиви мшанки можна посадити на ділянках з невеликим ухилом, пологих схилах.
 • За певних умов, мшанку використовують як альтернативу газонам, галявинам, трав'янистим ділянкам.
 • Морозостійкість ірландського моху – надійна, навіть під снігом він залишається вічнозеленим.
 • Цвітіння сагіни – тривале та рясна, з червня до жовтня.
 • Фактура куртинок сагіни – виразна, пухнаста, килимки, що розрослися, - згладжують кути, чіткі лінії.

Садівники, які ще не знайомі з цією чудовою рослиною, часто питають – де в саду застосовується шилоподібна мшанка? Основні принципи та приклади дизайну ми опишемо у цій публікації. Але сагіна настільки універсальна, що ви зможете самі придумати, де і як посадити мшанку, щоб вона гармонійно доповнювала садові композиції. Щоб краще зрозуміти можливості ірландського моху – познайомимося з умовами його вирощування.

Мшанка шилоподібна – як виростити: посадка та догляд

Як правильно садити ірландський мох? Навіть садівник з мінімальним досвідом у саду зможе легко виростити сагіну та використовувати її можливості у різних ландшафтних композиціях. Головне створити саджанцям оптимальні умови для росту.

Місце посадки та освітленість. За винятком сонця і дуже густої тіні – підійдуть будь-які місця в саду. Ідеально – м'яке розсіяне світло або напівтінь із ранковим чи вечірнім сонцем. Мшанку можна посадити в пристовбурних колах, міксбордерах між більшими трав'янистими багаторічниками, між камінням та ін.

Ґрунт. Дреновані легкі супіски та суглинки підійдуть для посадки мшанки. Важливо повністю виключити застій води. Для гарного росту ірландському моху достатньо шару землі до 10-20 см. Підходящий субстрат можна приготувати із суміші садової землі з додаванням торфу та піску або дрібного гравію. Мшанку можна посадити практично в будь-якому місці, попередньо насипавши шар субстрату до 15-20 см завтовшки навіть у проміжки між валунами. Якщо в запланованому місці посадки невідповідний ґрунт – просто зробіть поверх шар потрібного субстрату і мшанка буде нормально рости.

Як правильно садити мшанку? Саджанці, як правило, продаються в контейнерах або невеликим щільним килимком, діаметром 6-10 см. Для активнішого старту росту, полийте ірландський мох перед посадкою розчином Корневіна. Посадку роблять на відстані близько 15-20 см. І за сезон рослини розростуться у суцільний зелений килим. На 1 кв. метр посадки навесні – потрібно приблизно 20 рослин для густого суцільного килима восени. Правильно садити ірландський мох, не заглиблюючи його більше, ніж він ріс у розпліднику. Навесні у відкритий ґрунт посадку мшанки починають з кінця квітня.

Полив. Земля в місцях вирощування ірландського моху має бути помірно вологою. Бажано, щоб посадки не піддавалися тривалому пересиханню.

Догляд. Поки рослини не зімкнулися, потрібно акуратно розпушувати міжряддя, видаляти бур'яни. Потім прополка буде потрібна набагато рідше.

Підживлення. Щоб килимок виглядав соковитим та смарагдовим постійно – потрібні підживлення, двічі за сезон. Навесні по посадці розсипають універсальний мікс, із значним вмістом азоту. А з початку вересня – вносять спеціальний безазотний комплекс із високим вмістом калію та фосфору для того, щоб мшанка добре підготувалася до зими. Додатково чудово працює весняне та літнє підживлення по листку водорозчинними АКВА-добривами.

Мшанка у ландшафтному дизайні – варіанти застосування

Основна перевага сагіни – здатність створювати мохові рівномірні зелені килимки, куртинки, округлі групи у звичайних умовах культурного саду. На відміну від справжніх мохів, яким потрібні особливі умови, які, найчастіше, у потрібному місці створити неможливо – мшанка росте як звичайна трав'яниста рослина у напівтіні, може переносити підвищену сухість повітря.

Газон із мшанки шилоподібної – переваги та особливості

Це один із найпоширеніших варіантів застосування ісландського моху в саду. Який такий альтернативний газон? Мов товстий і густий шар «зеленого хутра». Такий газон має низку переваг. Він довговічний, його не потрібно регулярно стригти і підсівати траву в прогалинах. Сагіна може сама розмножуватися самосівом. Як ґрунтопокривна рослина, мшанка швидко розростається і через її покрив пробивається не так вже й багато бур'янів, але періодично все-таки потрібно прополювати. За відгуками, цікаві дизайнерські рішення можна отримати, якщо висаджувати мшанку різних сортів та відтінків забарвлення листя. Початкову посадку саджанців роблять на відстані від 15-20 см, згодом молоді куртинки кожної рослини зімкнуться в єдиний щільний зелений килим.

Важливо: якщо ви хочете часто ходити газоном, то краще по лініях транзиту прокласти крокові камені. Мшанка – м'яка і по ній приємно ходити. Але після кожного сліду від ніг – рослині потрібно буде до декількох тижнів щоб повністю відновити форму, вона не призначена для частого витоптування. Тому для газонів із великим навантаженням суцільний покрив із мшанки – не підходить. Ви можете просто скомбінувати – газонну траву у місцях постійної ходьби та мшанку по периферії. Рідше потребує стрижки мікс газонної трави Ліліпут або Спортивний.

Мшанка на камінні

Для створення ефекту старого саду на камінні, в щілинах, нішах і поглибленнях між валунами – незамінна мшанка. Навіть один порівняно невеликий декоративний камінь, довкола якого росте ірландський мох – виглядає так, ніби він із справжнього ельфійського саду. Нагадаємо, для гарного росту землі сагіні потрібно небагато. Проміжки та поглиблення між камінням, цегляною кладкою тощо – наповнюють субстратом, шаром від 10 см і висаджують мшанку. Складно знайти рослину, яка так само добре виглядає в поєднанні зі штучним і природним каменем, здатна надати банальній підпірній стінці вишуканий вигляд, задекорувати простір біля технічних люків та ін. Альпійська гірка з мшанкою, у поєднанні з невисокими хвойними виглядає як справжній гірський ландшафт.

Мшанка на «пагорбах» та пологих височинах

Для створення смарагдових пологих пагорбів, напівкруглих опуклих купин, каскаду терас – у дизайні саду використовують здатність ірландського моху «обтікати» лінії та форми ландшафту. Для цього штучно формують пологі схили та височини, земляні або навіть із застосуванням каркасу – насипають на поверхню субстрат для сагіни шаром близько 20 см і висаджують саджанці. Через сезон ірландський мох повністю закриває всі поверхні та створюється відчуття перетікаючої смарагдової, ніби вода, зелені. У таких композиціях гармонійно виглядають великі широкі камені. Врахуйте, що плоскі камені заввишки до 10-12 см, просто «потонуть» у заростях мшанки. Хоча багато дизайнерів саме такого декоративного ефекту і досягають.

Оформлення доріжок ірландським мохом

Садові доріжки чудово виглядають в оточенні мшанки. Ірландський мох надає їм вигляду лісових стежок. Мшанку часто висаджують з боків ґрунтових, замульчованих тріскою, посипаних піском або гравієм доріжок. Але найбільш ефектно мшанка виглядає в комбінації з елементами мощення. Дернину сагіни висаджують між кам'яними або бетонними плитами. Часто роблять «шахівницю», де всі білі клітини – плита мощення, а всі чорні – килимки мшанки. Комбінація елементів мощення та ділянок ірландського моху в оформленні доріжок вже вважаються класикою ландшафтного дизайну.

Рослини-партнери: що посадити поряд із мшанкою

Сагіна добре поєднується іншими ґрунтопокривними рослинами зі схожими умовами вирощування – седум камчатський, живучка, очиток скельний, седум ґрунтопокривний, очиток їдкий, молодила та ін. Серед лужка мшанки чарівно виглядають дрібноцибулькові першоцвіти – іриси reticulate, мускарі, ботанічні нарциси, ботанічні тюльпани та ін. Гармонійно виглядатимуть на тлі смарагдових килимків мшанки комплекти цибулинних – Весняна мелодія, Вулкан, Квітковий бал та ін. Популярні комбінації сагіни з декоративними злаками такими як – костриця, хаконехлоя та ін. Використовують мшанку і як заповнення між невисокими компактними хвойними рослинами у стабільних ландшафтних композиціях.

Мшанка чудово росте у контейнерах на балконах, у вазонах та горщикових композиціях.

Проблеми догляду за мшанкою: питання-відповіді

 • Чому зникла мшанка?

Сагіна – рослина морозостійка та надійно зимує в Україні. Але важливо не допускати в місцях вирощування мшанки застою води, ні дощової, ні талої, ні з водостоків, ні взимку, ні влітку. Поганий дренаж, занадто щільний ґрунт – одна з найчастіших причин загибелі ірландського моху.

Не забувайте поливати мшанку, особливо у спеку. Рослина може переносити короткочасну нестачу води, але за сильної посухи рослини можуть загинути.

 • Чому мшанка погано розростається?

Сланкі пагони рослини добре розростаються, а ще мшанка розмножується самосівом. Якщо ви забезпечили рослині відповідний ґрунт, полив і догляд, а швидкість росту все одно залишається повільною, причиною може бути нестача підживлення. Добрива вносять із розрахунку мінімум 20-30 г на 1 кв. метр посадки мшанки. Підживлення проводять тільки після поливу по вологому ґрунту.

Сагіна – одна з найцікавіших, невибагливих та виразних рослин у ландшафтному дизайні. У мшанки широке застосування, її легко виростить навіть початківець.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити