Barbie Sale
0

Апельсин - 7 правил агротехніки, обираємо найкращі сорти для вирощування вдома

Апельсин – це вічнозелене цитрусове дерево, плоди якого нам добре знайомі. Рослина апельсина – з вічнозеленим, шкірястим, щільним листям та незвичайними плодами. У природі – високі, в наших умовах вирощування вдома – до 150-200 см, висота легко регулюється обрізкою. Як у більшості цитрусових – плоди покриті товстою двошаровою шкіркою. Верхня частина – насичено помаранчева і містить багато ароматних ефірних олій. Внутрішня – біла, пухка. М'якоть складається з безлічі видовжених мішечків з найтоншою шкіркою, наповнених соком.

Квітки апельсина – білі, в суцвіттях по кілька бутонів. Аромат квіток – чудовий, ніжний, з гірко-солодкою нотою, його дуже цінують парфумери. У природі апельсини ростуть в тропіках, субтропіках, цілі плантації – на Середземномор'ї, в Китаї та ін. країнах з теплим та вологим кліматом. А в наших умовах з пророщених кісточок, у аматорів, часто, виростали тільки милі деревця, але плодів вони не давали, і навіть не цвіли. Виростити справжній смачний апельсин вдома в діжці – раніше вважалося якимось дивом. Вся справа в тому, що апельсин (Citrus sinensis) – це древній гібрид мандарина та памело. У дикій природі його не існує. Люди вирощують його тисячі років, створили безліч сортів, з різними смаковими якостями, адаптованих до вирощування в регіонах з різними особливостями клімату. І кращі сорти апельсинів – розмножуються вегетативно. Тобто, щоб отримати плоди вдома або в теплиці – потрібно придбати саджанці кімнатного щепленого апельсина, які можуть рости в умовах закритого ґрунту, в горщиках-діжках на домашньому підвіконні, оранжереї або зимовому саду, в опалювальній теплиці – читайте описи в каталозі.

Переваги щеплених саджанців апельсина від Яскрава Клумба:

 • Це група компактних і порівняно невибагливих рослин. Якщо ви підберете саджанці апельсина правильно і будете слідувати рекомендаціям наших фахівців по догляду та вирощуванню, то отримаєте свої домашні апельсини для сімейного столу і, якщо забажаєте, навіть для продажу.
 • Доросла рослина в правильних умовах вирощування в теплиці або оранжереї – здатна дати за сезон до 12-15 кг апельсинів. На домашньому підвіконні, звичайно, врожайність різних сортів апельсинів не буде такою значною, але і кілька десятків плодів з одного деревця – доставлять вам щире задоволення, подарують масу вітамінів, аромату та смаку.
 • Зверніть увагу: у сортових саджанців нашого каталогу квітки з'являються в лютому-березні, тобто раніше, ніж в його рідних субтропіках. Ця важлива властивість кращих сортів апельсина для України, дає рослинам більше часу для формування плодів в оптимальних для них умовах освітленості.
 • Попри те, що апельсини – рослини короткого світлового дня, сорти нашого каталогу – добре пристосовуються до зміни довжини періоду освітленості в наших умовах вирощування.
 • Ще одна перевага щеплених саджанців в тому, що ви точно знаєте який саме сорт ви вирощуєте. Ми надаємо повні описи, консультації, допоможемо вибрати сорт оптимальний для ваших умов.
 • Вирощування апельсинів в Україні вже не рідкість. З досвіду, в теплицях ріст молодих пагонів в південних регіонах у Запорізькій, Херсонській, Одеській, Миколаївській областях – стартує з 2-3 декади лютого. Цвітіння – настає з початку березня.
 • Спеціальна підщепа дає можливість рослинам витримати короткочасні пониження температури до -5°C. Це їх, звичайно, «не потішить». Але якщо так трапиться через необачність або з технічних причин, то вони вистоять без особливих втрат. Це на той випадок, якщо ви, наприклад, не встигли занести діжку в дім при ранніх осінніх заморозках або виникли проблеми з опаленням теплиці. Наші саджанці – надійні.

Важливо: ви можете зустріти інформацію про «морозостійкі апельсини». Запам'ятайте – це міф. Ніякі види, сорти, типи апельсинів – не вирощують у нас у відкритому ґрунті. Так, є деякі види, які можуть витримати невеликі мінусові температури певний час, але до культурних плодоносних сортів вони не відносяться. Ані про яку «морозостійкість» плодових цитрусових в наших умови – мова не йде. Купуйте саджанці тільки у сумлінних продавців, в професійних розплідниках.

І про сіянці з кісточки. Будь-які сіянці зацвітуть не раніше, ніж через 5-7 років і пізніше, якщо взагалі зацвітуть. Не витрачайте час на вирощування невідомо чого, не ризикуйте своїми коштами. Наші саджанці – на 2-3 рік вже дадуть плоди.

Кращі сорти кімнатного апельсина – переваги вирощування, характеристики

Щоб розібратися з сортами і краще розуміти описи каталогу відзначимо, що є 4 групи апельсинів. Ви можете зустріти в каталозі, наприклад, «сорт відноситься до пупкових», що це таке?

 • Пупкові - група сортів апельсинів, у який в нижній частині плоду прямо під шкіркою – ніби ще один маленький апельсинчик. Діти називають їх «апельсин з попкою». Відрізняються партенокарпією, не потребують запиленняя для плодоношення, практично не утворюють насіння.
 • Корольки – невеликі, дуже солодкі, з красивою криваво-червоною м'якоттю. Наприклад, так звані сицилійські апельсини, ще кажуть «червоном’ясі». Сорти: Моро, Кара-Кара та ін.
 • Звичайні – плоди з яскравою жовтою м'якоттю, в них є насіння.
 • Яфські – великі плоди з горбистою товстою шкіркою, соковиті та солодкі. У шкірці багато ефірних олій. З них виходить найяскравіша за смаком та ароматом цедра апельсина. І саме ця група використовується для виробництва апельсинової олії.

Особливості кращих сортів апельсина:

 • Навеліна – невисокий сорт до 170 см заввишки, вважається середньорослим для кімнатних. Крона гармонійна, округла. Пупковий. Насіння не утворює. Шипів немає. Скороплідний, щеплений саджанець зацвіте вже на 2 рік. Дозрівання – з жовтня. Плоди до 250 г, дуже соковиті. За відгуками, дає одні з найякісніших плодів.
 • Лайнт Лате – відрізняється енергійним ростом, приріст до 40 см за сезон. Висота – до 150-170 см. Плоди до 9 см, вагою до 300 г, великі, помаранчева м'якоть дуже ароматна. Плодоносить з 2-3 року. Дуже врожайний, плоди швидко визрівають (до 50 днів). Вимагає дотримання стабільного температурного режиму вирощування, без різких коливань.
 • Гамлін – популярний у всьому світі скоростиглий та урожайний сорт. Найбільш невимогливий до умов вирощування, в порівнянні з іншими. Компактна крона дозволяє комфортно вирощувати його на домашньому підвіконні, в зимовому саду. Плоди з тонкою щільною шкіркою, відмінного смаку, можуть довго зберігатися.
 • Вашингтонський навел – дуже декоративне дерево, з прекрасною кроною – до 200 см заввишки, в теплиці – до 300 см. Квітки особливо ароматні. Плодоносить з 3-4 року. Дає дуже великі плоди до 400 г і більше.

Апельсин - найкращі сорти для домашнього вирощування

 • Валенсія – іспанський сорт, порівняно невеликі плоди до 250 г – дуже солодкі, практично без насіння. Красива крона, висотою до 200 см, компактна. Шипів мало.
 • Аджарський – компактне гарне деревце 120-150 см, плоди невеликі до 100-200 г. Смак – відмінний, яскравий, солодкий. Шкірочка тонка, легко відділяється. М'якоть яскраво-жовта, ніжна.

Апельсин: 7 правила посадки, умови вирощування

Вирощують апельсини в домашніх умовах і в зимових садах, зазвичай – в грошиках та діжках. В умовах теплиці або оранжереї – можлива посадка прямо в ґрунт, що прогрівається. І ще раз про вирощування апельсина з кісточки в домашніх умовах – ви можете отримати тільки зелень, але не якісні плоди.

 1. Підготовка саджанця. Якщо коріння рослини упаковані в тубус з субстратом – розгорніть плівку, акуратно очистіть коріння, підріжте гострим і чистим секатором. Зробіть розчин-мікс препаратів Корневін та Епін Максі й опустіть в них корені саджанців на кілька годин, саджанці в контейнерах – полийте. Це допоможе молодим рослинам швидко вкоренитися і легше пережити стрес пересадки.
 2. Вибір субстрату – підготовка ґрунту. Оптимальне просте рішення – купити готовий субстрат для цитрусових. За характеристиками для вирощування підходить помірно родючий, легкий і вологоємний ґрунт. Ніякої свіжої органіки! Оптимальний склад, торф, трохи піску, частина повністю перепрілого підготовленого компосту. Обов'язково хороший дренаж на дні горщика.
 3. Правильна посадка апельсина. Не беріть занадто великий горщик для вирощування. Він тільки на 2-3 см має бути більшим, ніж обсяг кореневої системи. Раз на 1-2 роки пересаджують рослину в міру росту, в більший контейнер. Зайвий обсяг призводить до закисання субстрату, у вільних від коренів частинах горщика, особливо в холодну пору року. Можна орієнтуватися по кроні саджанця – беріть контейнер трохи більший ніж її ширина. Кореневу шийку не заглиблюйте. Добре полийте з додаванням залишків розчину стимулятора й укорінювача. Коли вода стече в піддон – злийте її. Застою води в зони коренів апельсини не виносять. Це одна з основних помилок вирощування.
 4. Температурний режим та освітленість – основна особливість агротехніки апельсина. Оптимальна для періоду активного росту температура +22-24°C, вологість – 60-70%, а взимку, при температурі +8-12°C, вологість повітря – 40-50%. Краща експозиція – південно-східне або південно-західне вікно. Важливо, щоб взимку апельсин знаходився у світлому і прохолодному приміщенні. Так рослина ефективно запускає механізм активного цвітіння і плодоношення. Процес формування бутонів, цвітіння і зав'язування плодів йде при +15-18°C, тому з середини лютого – температуру підіймають до цих позначок. Що робити при вирощуванні в домашніх умовах? Беріть термометр і шукайте прохолодне місце для зими – це може бути, наприклад, місце на підлозі біля самого балкона або в заскленій лоджії. А потім – переставте на більш світле підвіконня на північному вікні. Але, пам'ятайте, ніяких температур нижче +5°C і тим більше негативних.
 5. Основний догляд – полив, вологість повітря. Як підтримувати умови близькі до ідеальних? По-перше, не переживайте – апельсин рослина хоч і досить вимоглива, але пластична, може пристосуватися до умов вирощування. Світла потрібно багато, але воно має бути розсіяним в літню спеку, не прямим. Тому в спеку ставте захисний екран з білого паперу, використовується агроволокно та ін. Навесні, восени, взимку – подбайте про максимально можливе освітлення. Регулярно зволожуйте крону за допомогою розпилювача, при занадто сухому повітрі рослина можна скинути листя, воно знову відросте, звичайно, але на плодоношення це позначиться негативно. При поливі – давайте верхньому шару підсохнути на 1-2 см. Не переливайте, але і не засушуйте. На перепади посуха-надлишок води – апельсин зреагує пожовтінням листя. Ідеально – поливати через піддон по троху додаючи в нього воду. Коли вода перестала вбиратися – злийте зайве з піддону. Влітку поливи – більш інтенсивні, восени – помірні. При температурі близько +18°С - дайте ґрунту підсохнути на пару сантиметрів, пропустіть ще пару днів і тільки тоді поливайте. Взимку – не частіше 1-2 разів на місяць потроху. Взимку бажано відставити діжку від батареї або прикрити рослину захисним екраном, щоб сухість повітря не була надмірною.
 6. Підживлення. Для гарного росту і плодоношення використовуйте хороші комплексні добрива, їх зручно поєднувати з поливами. При обприскуванні по листу пару раз на тиждень додавайте рідке добриво для позакореневого підживлення цитрусових. Для теплиць і оранжерей рекомендуємо добрива пролонгованої дії. Вони ефективні і зручні для рослин закритого ґрунту. Періодично використовуйте органічні добрива, свіжу садову органіку використовувати не можна.
 7. Хвороби і шкідники. Слідкуйте за тим, щоб при щорічному пересадженні невеликих рослин та поновлення верхнього шару землі в великих діжках на 3-5 см – використовувався лише чистий субстрат, готовий професійний або спеціально оброблений. Інакше, ви ризикуєте занести з землею з саду – хвороби і шкідників. Якщо ви перелили або переохолодили рослину, був тривалий період високої вологості повітря при низьких температурах – може виникнути загнивання коренів і хвороби листя, використовуйте фунгіциди, в тому числі профілактично. При зайвої сухості та спеці, як і інші домашні рослини, апельсини можуть вражатися павутинним кліщем – вирішуйте проблему за допомогою спеціальних препаратів, детальні інструкції – в публікації. Якщо влітку апельсин в теплий період року «гуляє» на відкритому повітрі – робіть профілактичні обробки від шкідників, плодоносні апельсинові дерева – захищайте біопрепаратами.

Влітку можна виносити рослини на терасу, в альтанку і прямо в сад, на балкони, в лоджії при дотриманні агротехніки. Це дуже красиві рослини, з витонченими ніжними квітками, яскравими і смачними плодами. І вирощування досить просте, для такої прекрасної південної рослини. Спробуйте виростити апельсин – у вас вийде!

Не знаєте, що робити із саджанцями цитрусових відразу після покупки? Рекомендації від інтернет-магазину рослин Яскрава Клумба - у відео.

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

немає в наявності
0.00грн.
2 річний Апельсин Гамлин контейнер 2 л Апельсин Гамлин контейнер 2 л
2
Апельсин Гамлин контейнер 2 л
46493
немає в наявності
1
264.90грн.
Комплект Містер Грейпфрут
Комплект Містер Грейпфрут
47294
немає в наявності
3
376.90грн.
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити