РУССКИЙ ВОЕННЫЙ КОРАБЛЬ, ИДИ НАХУЙ!!!
Ukraine
0

Актинідія – екзотичні фрукти у вашому саду і відмінна ліана вертикального озеленення!

Ківі в вашому саду – актинідія! Одна з найкрасивіших листопадних ліан, яка і смачні плоди дасть і садовий дизайн доповнить. А ще – це одна з небагатьох рослин, що дійшла до нас з реліктового періоду, стійка і проста в догляді.

плоды актинидии

Актинідія (лат. Actinidia) – рослина роду Актинідій. Це чудові і дуже декоративні багаторічні листопадні ліани, які так люблять ландшафтні дизайнери. У них гарне, часто, строкате забарвлення листя. А ще вони досить прості у вирощуванні та догляді, добре ростуть і плодоносять в нашому кліматі. Рослини вимагають опори – шпалери, перголи, альтанки, можуть рости біля стіни будинку або огорожі. Ягоди – дуже цінні і дієтичні, багаті вітаміном C і мікроелементами.

Відмітна особливість Актинідії – це дводомна рослина. Що це означає? Є чоловічі і жіночі плодоносні рослини. І для того, щоб отримувати урожай, потрібно посадити поруч з кількома жіночими рослинами – хоча б одну чоловічу для запилення. Є і самоплідні актинідії, гібридні форми – але вони ще недостатньо часто зустрічаються. І при наявності поруч чоловічої рослини плодоносять краще.

Початківці садівники часто запитують, як відрізнити чоловічу рослину актинідії від жіночої. У чоловічої рослини є тільки тичинки з пилком, але немає маточок. А значить і здатності плодоносити. А у рослини-дівчинки – маточка оточена тичинками з безплідним пилком, а значить, вона не може сама себе опилити. Тобто пилок рослини-хлопчика – запилює маточку жіночої рослини. Здається складним? Насправді все дуже просто – купуйте саджанці актинідії у надійних продавців, тоді ви будете впевнені, що купили правильні рослин. Як ви вже зрозуміли, при покупці відрізнити чоловічу рослину від жіночої неможливо, тільки під час цвітіння. Агрономи компанії Яскрава – професіонали, нам ви можете повністю довіряти! Ми надаємо вам повну гарантію якості!

На одному місці рости і плодоносити рослина може більше 30 років, тому поставтеся до вибору саджанців зі знанням справи.

Актинідії вирощуються в наших садах в декількох популярних видах:

Актинідія аргута (Actinidia arguta)

Це найбільший і сильнорослий вид. У природних умовах довжина ліани може досягати 25 м, а стовбури діаметра до 20 см. Листя з дрібними зубчиками по краю, велике, довжиною до 15 см. Плоди цього виду цілком їстівні, невеликі до 3 см діаметром і вагою до 5 г. Урожай збирають ближче до останніх чисел вересня.

Актинідія коломікта (Actinidia kolomikta)

Цей вид використовується для декоративного вертикального озеленення. Його листя – строкате, що велика рідкість для рослин нашого клімату. Дуже зимостійка. Довжина пагонів досягає 10 м. Листя – шкірясте до 15 см. Верхівка листа – біла, пізніше стає рожевою, а до осені – малиновою. Черешки листка – теж червоні. Восени все листя стає жовтим з рожевим і червоно-пурпуровим. Квітки – білі, з ароматом, в суцвіттях по кілька бутонів. Ягоди їстівні, починають дозрівати до кінця серпня.

Актинідія пурпурова (Actinidia purpurea)

Велика і потужна ліана, з відмінною тіньовитривалістю, і рясним цвітінням. Холодостійкість – середня. Плоди – досить великі, до 6 г, пурпурного кольору. Квітки з незвичним ніжним цукерковим запахом.

Коли почне плодоносити актинідія?

Перші проби плодів ви зможете зняти вже у віці рослини - 3-4 роки. А ось врожаї відрами ви почнете отримувати з 7-го року і до глибокої старості ліани – 40-50 років.

Актинідію вирощувати досить нескладно. І тим не менш, є деякі прості рекомендації. Якщо ви будете їх дотримуватись, то отримаєте прекрасні рослини в саду та відмінний урожай.

цветение актинидии

Особливості вирощування актинідії

Термін висадки актинідії

Саджанці, які можна висаджувати, зазвичай мають вік від 2-х до 4-х років. Висадку роблять навесні, в звичайні для саджанців терміни або восени (за 3-4 тижні до того як прийдуть перші морози).

Підготовка актинідії до посадки

Ніяка складна підготовка нашим саджанців не потрібна. Звільніть коріння від спеціального субстрату перед посадкою. І якщо ви хочете, щоб саджанці росли швидше, то перед висадкою занурте коріння на кілька годин у воду, з біо-стимулятором Агромікс Епін Максі. Для кращої приживлюваності і для гарного коренеутворення додайте в ту ж воду стимулятор Корневін. А розчином, що залишився, просто полийте вже посаджені рослини.

Посадка актинідії

Підготуйте посадкову яму, приблизно 60 см на 60 см, глибиною 50 см. Додайте в неї компост, комплексне мінеральне добриво. На дні ями зробіть дренаж. Використовуйте гравій або гальку. Можна і цегляну крихту, але тільки ту, яка не містить вапна. Рослина його не виносить. Хлоровмістні добрива – теж виключіть. Кореневу шийку розмістіть врівень з ґрунтом, не заглиблюйте. Після посадки і поливу – замульчуйте торфом або компостом.

Найбільш сприятливі умови: ґрунти, вимоги до освітленості

Актинідії потрібна глибоко окультурений ґрунт, з високим вмістом органічних і мінеральних речовин. Він має бути легким, і ні в якому разі – не лужним. Важливо: виключити застій води в кореневій зоні. Забезпечте дренаж. А найкраще висаджувати рослину на піднятій ділянці або на схилі, де вода застоюватися не буде.

Місце посадки для актинідії теж дуже важливий фактор. Вона любить щоб «ніжки» були в тіні, а «верхівка» на сонці. Тобто ґрунт в прикореневій зоні має бути затіненим, а з висоти від 1 м - 1,5 м пагони мають перебувати на яскравому сонці, тоді ви отримаєте гарне цвітіння і безліч смачних плодів.

Важливо: поки пагони-ліани актинідії ще молоді і не здеревіли – захистіть їх на висоту до 1,20 м захисною сіткою. Запах пагонів актинідії, який люди практично не відчувають, для кішок – як валеріана. Тому вони можуть пошкодити молоді рослини. Дорослим рослинам – коти вже не страшні.

Догляд за актинідією

Вирощування і догляд за актинідією – досить простий і традиційний. Головне – забезпечити правильне місце посадки, дренаж, опору і обрізку. Надалі, рослина подбає про себе сама. Рослини, практично, не хворіють і не уражаються шкідниками.

Опори для вирощування актинідії

Актинідія – ліана пластична. Ви можете формувати її арками, запускати на альтанки і перголи, декорувати огорожі та споруди. Тільки візьміть до уваги, що плоди дозрівають у верхній частині крони. Відразу ж плануйте як ви будете збирати плоди, яких доросла рослина може дати кілька відер. Для того, щоб рослина добре провітрювалась, при вирощуванні біля глухих стін – робіть опорну сітку таким чином, щоб вона відставала від стіни приблизно на 10 см.

Полив актинідії

Хоча рослина і не виносить застою води в зоні коренів, але тим не менш любить «купатися». Коли будете поливати актинідію, то обприскуйте ліану. Вам підійде насадка на шланг дощувальна. Норма поливу у спеку – 5-8 відер води під кущ раз на тиждень. Якщо серед літа листя зблідли і навіть облітають – раз в пару днів рясно забризкуйте їх водою. При сильній повітряній посусі рослина може скинути листя. Це рідкісне явище, але його легше профілактувати, ніж дочекатися такого.

Обрізка актинідії

При гарному догляді, актинідія здатна давати таку силу-силенну пагонів, що її крона стає навіть непрозорою. Надмірне загущення знижує врожайність, тому важливо робити обрізку правильно:

  • Першу обрізку проводять, коли вік рослини досягає 3-4 років.
  • Обрізку проводять все літо, і формують крону розправляючи пагони по шпалері або арці як вам потрібно.
  • Для того, щоб пагони до зими добре здеревіли – прищипують кінчики пагонів в кінці літа – на початку осені, це відстрочить їх ріст та запустить процеси визрівання кори для кращої зимівлі.
  • По горизонталі формування відбувається так: два відгалуження від одного пагону, на шпалері розкладають в протилежні сторони і закріплюють. Решту – обрізають. У наступному році з розгалуженими пагонами другого порядку, поводяться так само на наступному рівні шпалери. Таким чином ви сформуєте красиву і зручну для збору врожаю крону.
  • Якщо вам дісталася доросла рослина, то проведіть омолоджуючу обрізку. Її проводять, коли вік рослини - 8-10 років. Ліану дуже сильно вкорочують, залишаючи «пеньок» буквально 40 см - 60 см над землею. Це стимулює бурхливий ріст молодих пагонів.
  • Важливо: не робіть обрізку навесні та восени до листопаду. У цей період сокорух настільки потужний, що через зріз рослина буде втрачати сік, як береза, і може загинути.

Підживлення актинідії

Підживлення чудово діють на рослину. Навесні вносьте комплексне добриво з перевагою азоту. Радимо Вам – Гілея Вегетація або Зелений Гай. Яскравий квітник. В період утворення бутонів і до осені – комплексні добрива мають містити більше фосфору і калію, ніж азоту – застосовуйте сучасний комплекс Зелений Гай. Золота осінь. Третій раз, після збирання врожаю, застосуєте знову калійно-фосфорне добриво.

Підготовка актинідії до зими

Молоді рослини, які ростуть у вас тільки 2-3 роки – восени актинідію зніміть з опори, оберніть агроволокном та укрийте ялиновим гіллям, опалим листям або іншим покривним матеріалом шаром від 20 см. Дорослі рослини вже не потребують укриття на зиму – і з опори їх теж не потрібно знімати.

Особливості використання актинідії у садовому дизайні

Актинідія стане шикарною прикрасою будь-якого саду. Для вертикального озеленення – це просто знахідка, не хворіє, не ушкоджується комахами, обрізку проводять влітку в будь-який час. Рослина може давати пагони до 10 м - 20 м завдовжки і вкрити сарай, альтанку, велику арку або перголу. Але ви можете регулювати висоту і ширину актинідії простим обрізуванням та тримати рослину у відведених йому, навіть досить скромних, рамках.

Прекрасними компаньйонами – стануть рослини, які теж вважають за краще тінь і півтінь, як і актинідія в зоні коренів: хостагейхерагераньастильба і інші.

 

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити
Підпишись на розсилку Акції, подарунки, знижки, розпродаж