Контактна інформація

Вирощування жоржин: посадка і догляд, використання в ландшафтному дизайні

Вирощування жоржин: посадка і догляд, використання в ландшафтному дизайніНайбільш сприятливі умови вирощування жоржин 

Жоржина дуже пластична рослина. Для найбільш раннього і пишного цвітіння - висаджуйте рослину на відкриті сонячні місця. У півтіні - жоржини зацвітуть пізніше, але квіти будуть крупніші та яскравіші, хоча їх буде менше. Витримує жоржина і майже повну тінь, її листя будуть густо зеленими і глянсовими, а ось квіток буде небагато.

Найкращими грунтами для жоржин вважаються окультурені суглинки. Але жоржини чудово ростуть і на піщаних грунтах, і на чорноземах. Головне - уникати висадки в низинах із застоєм води, в той же час - не пересушувати і вчасно підживлювати.

Терміни посадки бульб жоржин у відкритий грунт

У відкритий грунт коріння жоржин висаджують навесні і навіть на початку літа. Осінню посадку - не роблять, тому бульби жоржин не зимують у відкритому грунті. Найбільш ранні терміни висадки можуть бути визначені так: загрози заморозків немає, ґрунт прогрівся до +10 °С на глибину 10 - 15 см.

Розсаду жоржин з насіння, висаджують в ті ж терміни. Докладніше про вирощування однорічних жоржин - читайте в статті Однорічні жоржини або Жоржини із насіння: вирощування та догляд.

Підготовка бульб жоржин до посадки

Придбані у професійних компаній коріння жоржин зберігалися в правильних умовах, і у спеціальної підготовки не потребують. І все ж перед посадкою огляньте їх, обріжте гострим ножем пошкоджені місця, найпростіше обробити зрізи активованим вугіллям. Якщо бульби зберігалися в прохолодному приміщенні (погребі), то за кілька днів до посадки, перенесіть їх в приміщення з температурою +15 - 17 °С.

Кореневища великих кущів розділіть на частини по 3 - 4 бульби з кореневою шийкою - поділки. Буває, що бульби дещо пересохли, ви маєте додатково зволожити бульби, щоб вони збагатилися вологою після зимового зберігання.

Пророщування жоржин

Для прискорення проростання у відкритому грунті - за кілька днів до висадки, покладіть бульби в ящик, злегка присипте землею або піском і полийте водою або розчином фунгіциду, грунт має бути досить вологим. Або просто потримайте бульби, заливши водою на половину висоти бульб на кілька годин, але не більше. Зверніть увагу, проростають бульби жоржин в місці приєднання до засохлого торішньому стовбуру (кореневій шийці).

Ви можете значно прискорити настання цвітіння, якщо будете пророзувати бульби до висадки у відкритий грунт. Для цього за місяць до посадки, помістіть бульби в ящики або вазони з легким, нейтральним, дихаючим та вологоємним субстратом. Тоді до часу посадки на постійне місце у вас вже будуть добре підрослі рослини.

Для профілактики хвороб варто обробити бульби фунгіцидами. Додатково можна обробити тим же препаратом і посадочні ями. Рвдимо вам сучасний комплексний препарат Доктор Фолі з ефектом фунгіциду. Після висадки для швидкого вкорінення полийте рослини препаратом Укорінювач.

Жоржини в ландшафтному дизайніВисадка бульб жоржин

Підготуйте посадкову яму на глибину лопати, близько 30 см. Якщо у вас щільні занадто зволожені ґрунти - на дно насипте керамзит або пісок. При звичайних умовах, додайте в перегній, садовий компост, киньте жменю комплексного мінерального добрива. Бульби розташовуйте горизонтально, на глибині 10 - 15 см і акуратно засипте землею. Полийте. Мінімальна відстань між рослинами, зазвичай, 2/3 висоти дорослої рослини, залежно від сорту.

Формування куща жоржини

Якщо ви хочете отримати більш пишний кущ жоржин низькорослих і середньорослих сортів - можете прищипнуть верхівку над 5 - 7 справжнім листом, приблизно за три тижні після висадки. Якщо ви хочете отримати максимально великі квіти, то у жоржин великоквіткових сортів на стеблі видаляйте пасинки і всі бічні бутони, залишаючи тільки один верхній. Але й без цих хитрування - жоржини будуть пишно цвісти і прикрашати ваш сад!

Догляд за жоржинами

Жоржини досить невибагливі. Їм буде досить самого звичайного догляду - розпушування, видалення бур'янів, полив у міру підсихання грунту і видалення відквітлих квіток. Середньорослі і високорослі жоржини потребують підв'язки, їх порожнисті стовбури з великими важкими квіткам може зламати вітер. Ставте опори відразу, при посадці бульб навесні. Чим краще умови для зростання жоржин, тим вони здоровіші.

Періодично оглядайте рослини. Якщо ви помітили на листі білуваті плями, пожовтіння -це може бути ознакою захворювання. Обробіть рослини системним фунгіцидом.

Підживлення жоржин

Якщо ви хочете, щоб ваші жоржини утворювали багато бутонів і давали великі квіти - рослині потрібно підгживлювати. Це зовсім не складно. Протягом всього періоду росту і цвітіння, з весни і до осені, жоржини підживлюють кілька разів.

Перше підживлення - за два - три тижні після висадки бульб жоржин у відкритий грунт. Радимо добриво Зелений гай для квітучих рослин. Друге підживлення робимо - в період утворення бутонів. Радимо комплексне добриво Гілея цвітіння-плодоношення.

Згодом раз на два - три тижні підживлюйте тим самим добривом. Збагатити живлення рослин мікроелементами ви можете за допомогою сучасного препарату Фертімікс пишне цвітіння.

Підготовка жоржин до зими. Зберігання бульб жоржин взимку

Для того, щоб отримувати бульби жоржин найкращої якості, які будуть добре зберігатися, за місяць-півтора до настання холодів, (не плутати з першими заморозками) - обріжте стебла на висоту близько 30 см від землі. За два тижні, після того як стебла стануть помітно щільніші, підгорніть рослини на висоту 10 - 15 см. Після таких процедур шкірка бульб стане щільніше і міцніше. Перед настанням морозів - викопувайте бульби і готуйте їх до зберігання.

Початківцям квітникарям зберігання жоржин може здатися складним. А у деяких вже був невдалий досвід. Так буває, якщо ви не знали про різні способи зберігання вдома у квартирі або в підвалі. Є маса різних способів і жоржини варті того, щоб трохи повозитися.

Як зберігати жоржини взимку в домашніх умовах, як підготувати бульби до зберігання, коли викопувати жоржини - читайте 7 способів зберігання Жоржин.

Особливості використання жоржин в ландшафтному дизайні

У ландшафтному дизайні жоржини - багатопланові рослини. Невисокі види можуть бути як рослинами першого плану міксбордерів, так і складати чудові бордюри. Більш високі сорти жоржин - добрі в групових посадках, по кілька рослин, на відкритих ділянках саду. Високі сорти жоржин, цвітіння яких настає з другої половини літа та восени - будуть відмінним фоном для рослин з більш раннім терміном цвітіння.

Сучасна садова мода використовує жоржини для монохромних садів. Немахрові жоржини чудово виглядають в саду стилю кантрі і котеджних міксбордерах. Куктусові або помпонні жоржини створять атмосферу екзотичного саду в поєднанні з рициною, циніями, рудбекіями. Ніжна космея пом'якшить яскравість жоржин, такий дует створить затишну атмосферу в саду. Для вирощування в горщиках - гарні низькорослі жоржини. Жоржини можна вирощувати таким способом як кімнатні рослині, і як вазонні рослини для прикраси терас і двориків-патіо.

Жоржини - рослини, які високо цінували ще стародавні ацтеки. Їх імперія процвітала на території сучасної Мексики. Бульби жоржин індіанці вживали в їжу, як картоплю. Перші дослідники древньої культури виявили на територіях давніх поселень жоржини різного забарвлення - ацтеки займалися гібридизацією жоржин. У Мексиці жоржина - національна квітка! Нащадки древніх ацтеків, мексиканці, подарували світові не тільки прекрасну, але й корисну рослина. Речовиною, яку містять бульби жоржин, лікували діабет у багатьох країнах світу, аж до 1923 року, коли з'явилася можливість промислово отримувати інсулін.