123123
0

Трав'янисті, деревовидні, ІТО-півонії: особливості, відмінності, умови вирощування

Як обрати півонію своєї мрії: ІТО-півонія, трав'яниста або деревовидна? Відмінності та особливості різних видів півоній.

Родина Півонієві – одна з найбільших, в неї входять понад три десятки різних видів цих прекрасних рослин. Найпоширеніші в садівництві:

  • трав'яниста півонія;
  • деревовидна півонія;
  • ІТО-півонія, так звані – міжсекційні гібриди (Itoh-Hybrids).

Всі вони виключно красиві, пишно цвітуть величезними квітками, з красивим листям. У них, як у близьких родичів, звичайно, є спільні сімейні риси, але є і відмінності, особливості, та різні нюанси вирощування. Нагадаємо, ІТО-півонія – це унікальний міжвидовий гібрид трав'янистих та деревовидних півоній. Тому отримав найкращі властивості від обох видів – відмінну морозостійкість, прямі надійні стебла, невисокий зріст, невибагливість у вирощуванні.

У чому відмінності квіток: форма, забарвлення, бутони

Форма квітки. Саме тут, більше схожостей, ніж відмінностей. Півонії всіх видів можуть мати великі до 20 см і більше – махрові, напівмахрові та прості квітки.

Забарвлення квітки. А ось тут – відмінності різних груп півоній будуть досить значні. Трав'яниста півонія відрізняється найширшою гамою забарвлень квіток. Є кремові, білі, рожеві, червоні, бордові, лілові та навіть біколори, а ось насичено жовтих квіток – не буває.

Деревовидна півонія, теж радує різноманітністю кольорів але, як і трав'янисті колеги, яскравих жовтих барв не має.

ІТО-півонія унікальна саме тим, що їх оригінатор Тоічі Іто – створив незрівнянні яскраві насичені жовті гібриди. Забарвлення таких півоній генетично схильне до варіабельності. Це означає, що можуть з'являтися пелюстки із штрихами на них іншого відтінку кольору. Особливість: розмір та навіть махровість квітки – повністю показують себе у дорослої рослини. Тому у молодих кущів іто-півонії у перший-другий рік – бутони краще прибирати, щоб дати кущу можливість добре розростися та набрати силу. Більшість сортів іто-півонії мають контрастну до основного кольору пелюсток серединку. Є ексклюзивні рослини, здатні давати забарвлення-хамелеон всіх кольорів веселки.

Відмінності форми бутону. Трав'янисті півонії – мають округлі, майже кулясті бутони. За цією ознакою їх легко відрізнити від інших видів. Деревовидні і ІТО-півонії – відрізняються красивою витонченої формою бутона, келихоподібною із витонченим загостреним кінчиком.

Особливості росту і терміни цвітіння

Висота куща та листя. Трав'яниста півонія представлена двома великими групами:

Деревовидна півонія, хоча ростє порівняно повільно, здатна утворювати великі кущі до 150 см та навіть до 250 см. Крона може бути досить широкою до 1,5 м і більшою.
ІТО-півонія – по висоті куща ближче до трав'янистої – 80 см - 100 см, є і більш низькорослі сорти.

Листя у деревовидних та ІТО-півоній дуже красиве, сильно розсічене, сизувате, орнаментальне та зберігає декоративність до самих морозів. У ІТО-півоній – до осені стає червонуватим. Трав'янисті півонії відрізняються тим, що вже до кінця літа їх листя стає блідим та полягає.

Особливості росту куща. У трав'янистої півонії, надземна частина рослини на зиму відмирає та кожну весну відростає заново. Деревовидні півонії – мають здерев'янілі пагони, які зимують і навесні розпускаються бруньки та дають молодий приріст, який до осені теж дерев'яніє. Кущ поступово наростає і стає все вище і ширше. ІТО-півонії – ростуть як трав'янисті, стебла восени коротко обрізають. Але іноді, нижня частина пагонів може здерев'яніти і перезимувати разом з бруньками.

Пагони трав'янистих півоній часто никнуть під вагою квіток, і кущі потребують підв'язки. У деревовидних – пагони міцні. Кущ добре формується та не потребує формувальної обрізки. ІТО-півонії – незважаючи на трав'янисті пагони, відрізняються тим, що відмінно тримають квітки навіть найбільші густомахрові та формують гармонійний кущ без всяких зусиль садівника. 

Терміни цвітіння. Першими радують садівників розкішним цвітінням – деревовидні півонії. В залежності від весняної погоди, вони цвітуть з кінця квітня до другої декади травня. Другими починають зацвітати – півонії трав'янисті. Більшість сортів безперервно цвітуть з середини травня по початок червня. Замикають квітучу ходу – ІТО-півонії. Вони цвітуть з кінця травня та у червні. На відміну від трав'янистих, період їх цвітіння набагато більш тривалий – до 3-4 тижнів.

Секрети догляду та вирощування півоній

Трав'янисті та ІТО-півонії – схожі в агротехніці. Люблять легкі, окультурені слабокислі, а краще – нейтральні ґрунти. Надземну частину восени обрізають. Але ІТО-півонії, як показує досвід садівників всього світу – «невбивані», надійно зимують без «танців із бубном», нарощують пишні величезні кущі, квітнуть довше інших та радують красивим листям до самих морозів. Не хворіють, не пошкоджуються шкідниками.

Деревовидні півонії – обрізають тільки навесні, після зимівлі. Сорти, які можна купити сьогодні в професійних інтернет-магазинах та розплідниках – районовані для наших зим. Але якщо ви купували їх років десять назад або «з рук», то більшість таких деревовидних півоній – потребують укриття на зиму. Інакше їх щорічний приріст буде обмерзати до висоти снігового покриву, і вони так і залишаться мініатюрними кущиками із поодинокими квітками. Більшість любителів деревовидних півоній вже замінили старі сорти – новими, які добре переносять наші зими.

Наталія Сергіївна

Спеціально для вас

Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити