123123
0

Стахіс чи чистець: ніжна краса сріблястого листя – посадка та догляд

Стахіс – чарівна рослина. Багатьом садівникам вона знайома і під іншими назвами – овечі чи заячі вушка. Як правильно називається рослина заячі вушка? Ботаніки називають її чистець або Stachys, саме так у каталогах рослин називають саджанці. Листочки та стебла стахісу – мають ніжне опушення, дуже приємне на дотик, воно надає листю красивого сріблястого відтінку. Переваг у чистеця багато – є безліч красивих видів та сортів, саджанці яких, ви можете посадити у вашому саду. Ця рослина не завдасть вам клопоту – вона може пристосуватися до різних умов вирощування, має завидну невибагливість і виглядає чудово весь сезон.

Стахіс – це цілий рід рослин, сімейства Ясноткові. З родичами чистеців ви давно і добре знайомі. Більшість українських садівників успішно вирощує котовник та м'яту, шавлію та мелісу, базилік та лаванда, а кропива на зелений борщ у саду і сама виросте.

Саджанці стахісу – види та сорти

Рід стахісу – досить різноманітний. Більшість із них – багаторічні трав'янисті невисокі кущі. Вони формують розетку пухнастого листя, а квітконоси можуть досягати висоти від 30 см для компактних сортів до 250 см для високорослих. Листя овально видовжене, потовщене, м'яко опушене. Вся рослина вкрита дрібними волосками наче тонким шаром повсті. Це дозволяє чистцю добре переносити посуху.

Рід чистець (Stachys) належить до родини Глухокропивові і поєднує в собі однорічні, багаторічні рослини і чагарники, стебла яких варіюють по висоті від 30 до 300 см. Листя цілісні, супротивно розташовані, зазвичай трикутної форми, від 1 до 14 см завдовжки, краями, у більшості видів – м'яко опушені. Як цвіте чистець? Дрібні квітки зібрані в пухкі верхівкові суцвіття. Забарвлення пелюсток варіюється від білого і ніжно кремового до рожевого, пурпурового, лілового. Коли цвіте стахіс? Основна хвиля цвітіння – з червня до серпня. Деякі сорти продовжують формувати суцвіття й у вересні.

Зверніть увагу, в сучасних каталогах саджанців деякі види стахісу називають Буквиця (лат. Betonica). Не будемо втомлювати вас ботанічними подробицями, наука розвивається, і родові назви періодично змінюються.

Саджанці чистця всіх видів та сортів, які представлені в нашому каталозі – морозостійкі та чудово переносять український клімат.

Розмножують сортовий стахіс – потовщеними кореневищами, які іноді називають бульби «чистця».

Чистий шерстистий (візантійський) 

Cаме цей вид у побуті називають «заячі вушка». Лат. Stachys byzantiana / lanata. Кущі невисокі, зі сріблястим листям, розростається як ґрунтопокривне, формує пишні куртини. Листя опушене, на дотик – ніжне, «вовняне» і м'яке. Цінителі саме красивого листя цього виду стахісу, навіть видаляють квітконоси, щоб листові розетки були більшими і більше зберігали максимальну декоративність. У м'які зими листя залишається зеленим навіть під снігом.

Стахіс Big Ears – один із найбільш популярних сортів чистеця. Листя ширше і більш, у бордюрах. Створює відмінне тло для інших квітучих рослин.

Стахіс Silver Carpet – сорт має найбільше і опушене листя серед сортів шерстистого стахісу. Кущ дуже щільний, густий та компактний, висотою до 15 см. Квітконоси сорту Срібний Килим – 30-40 см, суцвіття ніжно рожеві, пухкі, з м'яким ароматом.

Стахіс Cotton Ball – дуже цікавий декоративний сорт. Кущі досить великі, заввишки 30-40 см. Забарвлення листя – сріблясто-сіре, молоде листя має блакитне забарвлення. Квітки – у пухких суцвіттях. Період цвітіння – із середини червня до кінця серпня. Забарвлення квіток – кремово-біле. Квітконоси Коттон Болл - незвичайні, вони густо вкриті дрібним довгастим листям. Саме сріблясті листочки створюють ефект цвітіння. Тому цей сорт виглядає максимально декоративним тривалий час.

Стахіс аптечний, він же чистець лікарський

Ще один вид, який часто культивується у садах. Stachys officinalis / Betonica officinalis або Буквиця лікарська відрізняється від попереднього – формою листя та іншими характеристиками. Як ви вже зрозуміли з назви, його вирощують не лише як декоративну рослину, а й як лікарську та цінну медоносну. Висота рослини 30-60 див, залежно від сорту. В основі розетки – листя серцеподібні, верхні – видовжено-овальні. Квітки більші, ніж у попереднього виду, суцвіття виразніші, на високих квітконосах. Цвітіння тривале з червня до серпня.

Стахіс Hummelo – чистець Монтьє Хумелло – один з найбільш декоративних, сортів. Суцвіття виразні, колосоподібні. Квітки дрібні, пурпурові, із синюватим відтінком. Кущ компактний, розетка щільна, висота з квітконосами до 45-55 см. У ширину розростається до 40 см, формує пишну подушку зеленого листя. Період основного цвітіння з червня до серпня. Хумелло – назва невеликого містечка в Нідерландах, в якому розташований приватний садок Піта Удольфа, засновника стилю «Нової хвилі», природних садів, з використанням видових лугових рослин.

Стахіс Stachys великоквітковий або Betonica grandiflora/macrantha

Це багаторічна рослина, яку вирощують як декоративну, завдяки, найбільшим з усіх видів, квіткам і суцвіттям. Ця група сортів чистеця має яскраво виражений аромат. Це їхня відмінна характеристика. Листя теж великі, зморшкуваті, овальні, опушені. Суцвіття високо піднімаються над розеткою листя. Забарвлення від білого і кремового до лілового з синьо-фіолетовим.

Стахіс Superba – гарний сорт із яскравими пурпуровими суцвіттями. Розетка листя – пишна, щільна, текстурна, опушена, з порівняно грубими волосками. Листя досить велике 10-15 см, яскраво-зелене, край – злегка хвилястий. Стебла високі, сильні, прямі, заввишки до 50-60 см. Діаметр куща до 40 см. Прекрасна рослина для клумб та групових посадок. Квітки – пурпурні, зібрані у виразні суцвіття. Суперба благополучно росте як у сонячних місцях, і у напівтіні. Сорт цвіте дуже рясно і тривало з червня до середини серпня.

Вирощування стахісу: як посадити саджанці та виростити чистець

Чистець – рослина невибаглива, одна з найбільш гнучких до умов вирощування. Він досить витривалий, може пережити спеку та посуху. Проте, він теж має свої особливості та вимоги до догляду.

Ґрунти

Чистець добре росте навіть на бідних ґрунтах. Йому чудово підійдуть легкі супіски. Єдине чого вони не виносять – це перезволоження та застою води. сирі місця для посадки саджанців не підходять. Особливо уважні при виборі посадки будьте з ділянками, де навесні довго залежується сніг і лід. Хоча шерстистий чистець може краще витримувати зимове перезволоження, але краще уникати таких місць для посадки. У саду вибирайте не надто удобрені органікою ділянки, найкращими для саджанців – будуть помірно родючі ґрунти.

Місце посадки

Сортові саджанці добре ростимуть на сонячних ділянках, добре витримують спеку. Більшість – ростуть і в м'якій напівтіні. А от у затінених місцях більш-менш добре зростатимуть лише видові природні форми. Якщо світла мало, та ще й висока вологість, ґрунт занадто щільний, то рослини можуть хворіти і погано розвиватися.

Підживлення

Зазвичай, цим рослинам не потрібні постійні підживлення. Достатньо при посадці і на початку сезону додати в землю жменю повних мінеральних добрив. А восени – калійно-фосфорних. Свіжу органіку потрібно виключити повністю.

Шкідники та хвороби

Якщо ви вибрали місце для посадки саджанців правильно, то чистець практично не хворіє, і шкідники йому не загрожують. У несприятливі сезони, у спеку при підвищеній вологості стахіс може уражатися борошнистою росою та іншими захворюваннями. В цьому випадку – проведіть обробку буквиці фунгіцидами.

Основний догляд

На одному місці кущі можуть довго рости та нарощувати пишну куртину. Якщо середина масиву починає «лисіти», значить час розділити і розсадити кущі. Коли пересаджувати? З середини літа та восени. Це легко, саджанці швидко приживаються на новому місці.

Молодим рослинам та всім посадкам у сильну спеку – потрібно забезпечити додатковий полив. Навесні очистіть посадки від зів'ялого листя.

Можна виростити чистець із насіння. Стахіс вирощують через розсаду та прямим посівом у ґрунт навесні. Сходить насіння дуже довго до 3 тижнів. І набагато простіше купити саджанці чи розділити дорослі кущі.

Чистець у ландшафтному дизайні

Стахіс високо цінується за сріблясте листя, здорове і красиве. З саджанців можна формувати як групові посадки в міксбордерах, так і бордюри. Чистець шерстистий швидко утворює пишні куртини і його часто використовують як ґрунтопокривну та фонову рослину для квітучих багаторічників. Відмінно виглядає стахис для сонячних квітників, він легко переносить нестачу вологи. Прекрасними партнерами для буквиці будуть рудбекія, ехінацея, герань, гайлардія, декоративні злаки. Відмінний фон стахіс створює для розарію.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити