123123
0

Нарциси «дичавіють»: чому не цвітуть і що робити

Квітучі нарциси – окраса весняної клумби. Різноманітність цибулин нарцисів така, що можна підібрати різні сорти від розкішних split corona, розрізнокорончастих і з махровою короною – до витончених невибагливих мініатюрних та видових нарцисів.

Про особливості та відмінності різних груп нарцисів – читайте у нашому блозі.

Початківці квітникарі часто стикаються з проблемою цвітіння. Нарциси кілька років чудово цвіли та радували. Але, з часом квітконосів стає все менше, квітки поодинокі, невеликі, а бутони зовсім не розкриваються. Чому не цвітуть нарциси, як кажуть «дичавіють»? Якщо ви купили сортові цибулини у професійних продавців, то втрата декоративності пов'язана з похибками при вирощуванні.


 

Нарциси не цвітуть – виправляємо помилки посадки та догляду

Нагадаємо, нарциси – цибулинні рослини. За сезон біля кожної материнської цибулини з'являються кілька цибулинок-діток. Щоб почати цвісти – дочірній цибулинці потрібно від 2 до 3 років, залежно від сорту та умови вирощування. Якщо ви придбали молодий посадковий матеріал – не турбуйтеся, цвітіння розпочнеться, як тільки цибулини досягнуть потрібного розміру. І відразу після пересадки навіть дорослі цибулини теж можуть не цвісти на повну силу, це нормально.

Обрізка листя нарцисів зарано

Обрізка листя нарцисів зарано часто спричиняє те, чому цвітіння немає. Як і цибулини тюльпанів, нарциси після цвітіння – переходять у стан спокою. Новачки вважають, що без квітів рослини виглядають некрасивими у квітниках і повністю обрізають листя. Велика помилка. Після цвітіння цибулина закладає квіткові бруньки наступного року. У цибулину переходять поживні речовини із листя, буквально накачують її. Листя прибирають тільки після того, як воно пожовкне і навіть підсохне. Якщо регулярно так «обезголовлювати» нарциси – вони насправді «здичавіють». Усі їхні сили підуть на те, щоби вижити. Про повноцінне цвітіння і мови не може бути.

Про те, як правильно доглядати за нарцисами після цвітіння – у статті.

Залишати насіннєві коробочки

Залишати насіннєві коробочки – на нарцисах теж не можна. Рослина переорієнтується на насіннєве розмноження. І не лише погано цвіте, а й утворює мало дочірніх цибулинок. Як тільки квітка зів'яла, зріжте її зверху, а сам квітконос залиште. Дайте цибулині забрати з нього поживні речовини.

Якщо вас так бентежить, що після цвітіння нарциси втрачають декоративність – формуєте змішані клумби з цибулинними та багаторічниками, як це зробити – читайте рекомендації ландшафтних дизайнерів.

Посадка цибулин

Важливий етап вирощування. Якщо неправильно посадити чи пересадити нарциси, то вони як не цвіли, так і не цвістимуть. Більшість цибулинних рослин висаджують на глибину 3 висоти цибулини. Якщо середній розмір дорослої цибулини нарциса приблизно 7 см, то заглибити її треба на 20 см. Враховуйте, що на важких ґрунтах – глибина менша на 3-5 см – близько 15 см. На легких добре дренованих супісках, які схильні до пересихання верхнього шару – посадку можна заглибити більше до 20-22 см. При дрібній посадці або занадто тісній посадці – цвітіння буде таким саме сумним. Між рослинами має бути 15-20 см. Особливо це важливо для великоквіткових високодекоративних сортів нарцисів, таких як мультиквіткові, крупнокорончасті та ін

Проблеми цвітіння. Якщо вже в перші роки після посадки хороші цибулини нарцисів не цвітуть, дають лічені бутони на слабких квітконосах, насамперед переконайтеся, що ви посадили цибулини на правильну глибину з урахуванням властивостей садового ґрунту.

Коли та як часто викопувати цибулини?

Через півтора два місяці після закінчення цвітіння. Ранні та пізні сорти можна викопувати днів через 55-60 одночасно. Навіщо викопувати цибулини? З роками формується стільки «діток», що вони починають позбавляти материнську цибулину живлення та води, посадка стає надто загущеною.

Проблеми цвітіння. Рослинам просто не вистачає сил, щоб закладати квіткові бруньки. Щоб цвітіння було щорічним, потрібно періодично викопувати, просушувати, розділяти та розсаджувати гнізда. Особливо погано реагують на загущеність високодекоративні великоквіткові та багатоквіткові сортові нарциси. Їх викопують раз на 2-3 роки, а на важких ґрунтах – краще щороку. Ботанічні та дрібноквіткові сорти можна викопувати раз на 4-5 років.

Коли висаджувати цибулини?

Після того, як ви висушили цибулини, розділили гнізда, почистили від землі та залишків листя, зберігайте їх при температурі +20°C-+25°C. Посадку можна проводити у серпні-вересні. Пізню посадку проводять за 3-4 тижні до настання стабільних морозів.

Правильні підживлення

Чому у нарцисів одне листя, а цвітіння немає? Якщо ви все зробили правильно, рослини не загущені, то проблема у неправильних підживленнях. Багато любителів захоплюються навесні азотними добривами. Не вносьте чисто азотні добрива. Використовуйте збалансовані мікси, у яких є ще калій-фосфор такі, як Нітроамофоска, Зелена гай Універсальне, Яскравий Квітник та ін. Якщо рослини страждають від загальної нестачі елементів живлення – цвітіння теж не буде. Тому вносьте підживлення вчасно. Свіжу органіку (гній, курячий послід тощо) під цибулинні рослини не можна вносити категорично.

Ґрунт та освітленість

У тіні нарциси не цвітуть. Їм потрібне відкрите сонячне місце або гарне розсіяне світло під високими кронами зі східного та південно-східного боку. Ґрунт має бути легким дренованим, без застою води. Корені рослин йдуть у землю під цибулиною приблизно на 25-30 см. На цю глибину земля має бути окультуреною. Комфортна кислотність для нарцисів – pH 5-7. На кислих ґрунтах – нарциси не цвітуть і погано ростуть.

Що робити – читайте у Основні методи коригування кислотності у блозі.

Полив

Звичайно, рослини потрібно поливати за потребою і не заливати. Одна з найчастіших помилок, які призводять до проблем цвітіння – припинити полив до повного в'янення листя. При дефіциті води цибулини не можуть закласти повноцінні квіткові бруньки наступного сезону.

Хвороби та шкідники

Рослини можуть хворіти і цвісти, звичайно, будуть погано, а можуть і взагалі загинути. Не чекайте на проблеми, проводьте профілактичні обробки фунгіцидами та інсектицидами. Якщо ви ризикуєте купувати цибулини у випадкових продавців, обов'язково використовуйте протруйники. Не тягніть до свого саду чужі хвороби.

Докладніше про особливості посадки та догляду за нарцисами – у рекомендаціях фахівців.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити