123123
0

Кали в горщику – особливості догляду та вирощування вдома

Бульбові кали – багаторічні красиво квітучі рослини. Вони чудово ростуть вдома в горщиках і не вимагають особливого догляду. Але є кілька особливостей вирощування, які потрібно знати, щоб кали довго та красиво цвіли у вас на підвіконні багато років.

Початківці квітникарі часто плутають старі домашні «бабусині» білі кали із сучасними гібридними бульбовими рослинами з яскравими забарвленнями. Нагадаємо, білі чи ефіопські кали – рослини болотяні, які дуже люблять вологу. Бульби кали нових гібридних сортів – ростуть у звичайних умовах, невибагливі до ґрунтів і не виносять надлишку вологи. Тому, незважаючи на їхнє розкішне екзотичне цвітіння – вирощувати їх простіше, а поливи їм потрібні помірні. Якщо білі кімнатні кали віддають перевагу півтіні, і в період спокою їхнє листя зберігається на кущі, то гібридним бульбовим - потрібне хороше освітлення і в період спокою їхнє листя відмирає.

Рекомендуємо купувати бульби кали преміум у спеціалізованих магазинах – чим більша бульба, тим краще вона цвістиме. І ви точно знатимете, що купили якісні сортові рослини.

Вирощування кали в горщику: посадка та догляд

 

Посадка бульб кали в горщик

На яку глибину садити кольорові гібридні кали? Приблизно на 10 см субстрату над бульбою. Будьте уважні, розташуйте бульбу так, щоб «вічки» були саме зверху, не переплутайте. Почати пророщувати і висаджувати кали можна в період із березня по квітень. Або раніше, якщо ви готові надати рослині додаткове освітлення.

Умови вирощування

 • Як вибрати горщик. Кожна бульба дає кілька паростків і з часом розростається. Нехай вас не бентежить, що вона невелика. Кали ростуть досить швидко у них багато листя та квіток. Коренева система у них розростається швидше завширшки, ніж у глибину. Який має бути горщик для кали? Якщо вибираєте між вузьким та широким вазоном – візьміть широкий. Чи плануєте посадити кілька бульб? Хороше рішення. В інтер'єрі квітучі кали виглядають стильно та виразно. Скільки кал у горщику можна посадити? Розраховуйте так, щоб кожній бульбі дісталося не менше – 15-20 см діаметра горщика. А глибини буде достатньо до 25-35 см, можна взяти і глибший горщик до 60 см, щоб зробити на дні достатній шар керамзиту, агроперліту або інших матеріалів, що дренують. У який горщик садити кали, пластиковий чи керамічний? У нас широкий вибір горщиків для рослин, про їх відмінності та особливості читайте внизу розділу. Загальний об'єм має бути не менше 1,5-2 л на одну рослину. У міру росту – потрібно буде пересаджувати у більший контейнер.

 

 

 • Літні та зимові температури для вирощування кали. Нагадаємо, бульби кали у відкритому ґрунті не зимують, вони рослини теплого клімату. Тому взимку в період спокою температура не має опускатися нижче +13°С -15°С. Влітку – оптимально +22°С-25°С. Занадто сильна спека і сухість повітря теж неприпустимі. За таких умов рослини можуть уражатись павутинним кліщем, краще не створювати проблем, ніж потім їх вирішувати.
   
 • Освітленість. Кали в домашніх умовах мають бути добре освітлені. Ідеальний – розсіяне, не пряме, але яскраве світло. На запитання «чому кали не цвітуть», найімовірніша відповідь – недостатня освітленість. Дорослі рослини можна поступово адаптувати до відкритого сонця на балконі або при горщиковому озелененні тераси, покрівлі, дворика-патіо та ін. Розмістить горщики у розсіяній тіні високих дерев, де світла багато, але немає сонця. І стежте за поливами, щоб земля не пересихала і не перегрівалася. Якщо ви робите посадку бульб у період, коли сонця мало, зима-весна, то подбайте про додаткове підсвічування. Рослинам потрібно щонайменше 12 годин хорошого світла влітку, і щонайменше 8 годин – взимку.
 • Поливи та вологість повітря. Занадто сухе повітря бульбовим калам не підходить. Ідеальна вологість 70-80%, як і людей. Вирішити цю проблему найкраще – розмістивши біля рослин ємності з водою, щоб вона випаровувалась та зволожувала повітря. Це буде корисно і для більшості домашніх квітів.
   
 • Підживлення. Бульби проростають і розвиваються досить швидко. Рослини потрібно регулярно підживлювати. У період активного росту використовуйте комплексні добрива для кімнатних рослин із значним вмістом азоту. У період утворення бутонів та цвітіння – з переважанням калію та фосфору для квітучих рослин. Після цвітіння і до початку періоду спокою відмирання листя – універсальне для осіннього внесення. Кілька разів за сезон додавайте рідкі добрива з гуматними органічними компонентами. Взимку підживлення не проводять.
   
 • Період спокою. Після цвітіння листя починає потихеньку в'яне і відмирає. У рослини починається період спокою, який триває щонайменше 1,5-2 місяців за нормальної температури +13°С -15°С. Не обрізайте листя, поки вони самі не відпадуть. Поживні речовини мають опуститися з листя в бульби. Тому, якщо ви обріжете їх зеленими – позбавите бульбу життєвих сил. У цей період кали закладають нові квіткові бруньки. Потім горщики прибирають у прохолодне місце, можна у темне, скорочують поливи. Цей час необхідний рослині для відпочинку та зміни сезонів.
   
 • Пересадка. У міру розростання бульб після періоду спокою перед сезоном весняної посадки - «гнізда» можна розділити і розсадити по нових горщиках. Або просто пересадіть калу в новий горщик, який більший за діаметром на 1,5-2 см, і більший за обсягом. Якщо ви купили кали в горщиках – їх потрібно пересадити в більший за розміром контейнер.

Основні проблеми вирощування кали в горщиках

Стебла витягуються

Якщо в кімнаті занадто спекотно, стебла та листя можу витягуватися та бліднути. Потрібно переставити рослину на більш прохолодне місце.

Листя тендітне і відламується

При нестачі елементів живлення або надлишку азоту листя стає ламким. Використовуйте збалансовані мінеральні та органічні мікси для підживлення.

Кали не цвітуть

Якщо рослина отримує достатнє підживлення, період спокою пройшов правильно, догляд – достатній, то основна причина поганого цвітіння – нестача освітленості.

Грибкові захворювання

При надлишку поливу, неправильному догляді рослини можуть уражатися хворобами. Використовуйте фунгіциди для профілактики та лікування. Наприклад, Фундазол або біофунгіцид Гаубсін, Триходермін та ін.

При кореневих гнилях, якщо рослина раптово почала скидати листя – зменшіть поливи, регулярно видаляйте надлишок води з піддона і полийте рослину препаратом Магнікур.

Шкідники

При підвищеній температурі та сухості повітря можлива поява павутинного кліща. Використовуйте спеціальний препарат Стоп Кліщ та ін.

Докладніше про догляд за калами читайте у публікації. Зручно використовувати набір мініатюрних інструментів для домашніх рослин для посадки та догляду.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити