123123
0

Обираємо горщик для орхідеї. Скляний чи пластмасовий: плюси та мінуси для рослини

Ідеальні горщики для орхідей? Це питання для початківців любителів орхідних рослин. У каталогах такий широкий вибір, що можна розгубитись. Сьогодні можна купити і подвійні прозорі горщики, і пластикові, і скляні, дренажні горщики, непрозорі, керамічні, глиняні, великі, маленькі та ін. Щоб розібратися який вибрати горщик саме для ваших орхідей, розберемося в особливостях їх вирощування. Все простіше, ніж здається спочатку.

Більшість орхідей, які у нас поширені для домашнього вирощування – епіфітні рослини. Це означає, що у природі вони ростуть, прикріплюючись до кори дерев, розташовуються у розвилці великих гілок. Епіфіти – для отримання поживних речовин та енергії для росту використовують фотосинтез, отримують вологу з повітря, опадів та ін. Іноді вони можуть рости в тріщинах кам'янистих схилів. Орхідеї використовують інші рослини чисто механічно, як опору, вони не паразити та не симбіонти. З поширених у нас епіфітів ви знайомі з лишайниками та мохами. У природі вони поселяються вище та ближче до світла та тепла. Нагадаємо, потовщене повітряне коріння теж активно бере участь у фотосинтезі, як і листя. Вибір горщика для орхідей обумовлений умовами, які потрібні цим рослинам для успішного росту:

 • Вільний доступ повітря до коріння та субстрату.
 • Достатньо світла для кореневої системи.
 • Хороший дренаж, без найменшого застою води.
 • Горщик для орхідей виконує, у тому числі функцію опори, підтримує та спрямовує ріст надземної частини та кореневої системи. Коріння тримається за субстрат і сам горщик.
 • У сухих та жарких приміщеннях вазон або ємність для вирощування орхідей, захищає коріння від пересихання, зберігає запас поживних речовин.

Який саме горщик вибрати серед усього різноманіття, звичайно, залежить і від виду орхідей. Фаленопсиси найчастіше в домашніх умовах вирощують у прозорих та напівпрозорих горщиках, ванды можна вирощувати у скляному вазоні, епіфітам із псевдобульбами типу камбрії підійдуть і глиняні з перфорацією. У які горщики садити та пересаджувати орхідеї залежить від суми факторів. Одні види орхідей більш чутливі до доступу повітря до коренів, для них потрібно вибрати горщик не тільки з дренажними отворами в дні, але і з отворами у бічних стінках. У кожного виду горщиків та кашпо – свої переваги та особливості.

Види горщиків для орхідей: плюси, мінуси, особливості

Пластикові прозорі горщики для орхідей

Найширший вибір у каталогах – саме пластикових контейнерів. Для вирощування у домашніх умовах вони вже стали класикою.Пластиковый горшок для орхидей, плюсы и минусы

Плюси:

 • Різноманітність форм та відтінків можна легко підібрати для будь-якого інтер'єру.
 • Прозорі стіни забезпечують доступ світла до коренів.
 • Внутрішня поверхня абсолютно гладка, коріння не приростає до стінок горщика, легко робити пересадку.
 • Пластиковий горщик не охолоджується, коріння не переохолоджується. Пластик взагалі мало реагує на коливання зовнішньої температури.
 • Крізь стінки добре видно коріння, ви не пропустите проблему.
 • Горщик добре утримує вологу.
 • Широкий вибір у каталогах та доступна ціна.
 • У комплекті прозорих горщиків є піддон для стікання води.

Мінуси:

 • При недостатній перфорації корінням може бути недостатньо повітря.
 • Пластикові горщики легкі, нестійкі, квітучі орхідеї можуть перевернутися під вагою великих суцвіть.
 • Дизайн і форма не дуже різноманітна, найчастіше розкішний вигляд квітучих орхідей підкреслює звичайність пластикових горщиків.

Щоб нівелювати недоліки, можна просто купити навісні, настільні або підлогові кашпо для орхідей і поставити пластиковий горщик у декоративне важке кашпо. Врахуйте, що між перфорованими стінками горщика та кашпо має бути проміжок для доступу повітря.

Подвійні прозорі горщики для орхідей

Мають усі плюси пластикових горщиків. З сучасних місткостей, подвійні називають найправильнішими горщиками. Вони зроблені так, ніби один менший горщик вкладений в інший більший. Між ними – вільний доступ повітря до коріння. А подвійне дно – забезпечує ідеальний дренаж і вологість повітря в зоні коріння. Їх можна ставити у декоративні кашпо.

Дренажний горщик для орхідей

Горщики з дренажною системою, найчастіше представлені в каталогах у пластику. Вони можуть бути подвійними, на відміну від попередніх, у них насправді одна місткість, з перфорованими стінками, вкладена в іншу, з суцільними стінками та дренажними отворами у піднятому дні. Дно внутрішньої ємності спирається на опуклість у дні. Виходить порожнина, в якій може накопичуватися зайва волога і коріння її не торкаються взагалі.

Ще один варіант, горщик у якого середина дна сильно піднята. Їх можна використовувати як кашпо, тобто поставити всередину прозорий пластиковий горщик для орхідей. А можна насипати на дно дренуючий матеріал до рівня виступу, використовуйте керамзит, агроперліт, вермікуліт та ін. Потім у субстрат висаджують орхідею. Зайва вода стікає вниз і просочує наповнювач, а потім віддає її рослині з потреби. Безумовний плюс дренажних горщиків у тому, що навіть новачки у вирощуванні орхідей успішно виростуть цю екзотику. Конструкція горщика згладить помилки поливу, при переливі – вода піде нижче коріння, при недоливі – випаровуватиметься знизу і забезпечуватиме достатній рівень вологості.

Скляні горщики для орхідей

Найбільше питань щодо скляних ємностей з потовщеним дном та суцільними стінками без перфорації.

Плюси:

 • Скляні ємності, безумовно, стильні та гармонійно виглядають в інтер'єрі.
 • Широкий вибір від маленьких до великих.
 • Гарна освітленість рослини.

Мінуси:

 • Не має дренажних отворів для відведення води.
 • Суцільні стіни створюють підвищену вологість.

За відгуками любителів вирощувати орхідеї у склі, такий спосіб підходить для вирощування в приміщеннях з дуже низькою вологістю повітря. А проблему відсутності отворів для відведення води, вирішують за допомогою товстого шару дренажного матеріалу, керамзиту, декоративних каменів, грубого піску та ін.

Глиняні горщики для орхідей

Глиняні горщики частіше використовують як кашпо, щоб надати квітучим та великим рослинам стійкості. За відгуками, любителі орхідей мають досвід посадки в такі контейнери фаленопсисів.

Плюси:

 • Матеріал пористий, пропускає повітря, «дихає».
 • Є дренажні отвори, глина добре просихає, немає застою вологи.
 • Глина добре розподіляє вологу по всьому об'єму горщика та субстрату, повільно віддає її корінням, підтримує мікроклімат.
 • Горщики важкі стійкі, навіть квітуча орхідея з високими квітконосами не перекинеться.

Мінуси:

 • Товсті стінки горщика сильно нагріваються на сонці або від опалювальних приладів, що посилює випаровування вологи.
 • Немає доступу світла до коріння з боків.
 • У холодну пору року у нещільно закритого вікна горщик сильно охолоджується і це призводить до переохолодження коріння.
 • До шорстких глиняних стін горщика коріння ніби присмоктується. І при пересадці доведеться їх ламати, щоби вийняти рослини.
 • На стінах з часом виступають солі від води та добрив.

Вибирайте горщики із глини світлих відтінків, тоді вони не будуть перегріватися. Орхідеї можуть рости і в непрозорому горщику, тоді будьте готові до того, що повітряне коріння швидко «вибіжить» на поверхню субстрату.

Керамічні горщики для орхідей

Можна пересадити орхідею в керамічний горщик? Можна. Кераміка має плюси глиняного посуду. Асортимент горщиків для орхідей є досить широким.

Плюси:

 • На додаток до плюсів глини, до покритих глазур'ю гладких стінок горщика – коріння орхідей не приростає.
 • Стінки добре утримують вологу.
 • Є дренажні отвори.

Мінуси:

 • Доступ світла до коріння лише зверху.
 • Товсті стінки – холодні, що може призвести до переохолодження коріння. Краще не тримати орхідеї в керамічних горщиках узимку на підвіконні.

Зверніть увагу, що для орхідей потрібні спеціальні керамічні горщики, не тільки з дренажними отворами в дні, але і з бічними.

Як правильно підібрати розмір горщика, особливості посадки

Який за розміром має бути горщик для орхідеї? Найпоширеніші для вирощування вдома орхідеї виду фаленопсис рекомендуємо пересаджувати в ємності за розміром кореневої системи. Великі горщики використовують для посадки двох-трьох орхідей в одну ємність. При посадці в занадто просторі ємності у вільному від коріння субстраті розвивається патогенна мікрофлора, гнилі та ін. Чи потрібно пересаджувати орхідею у більший горщик? Тільки якщо рослині явно тісно, ​​орхідеям не потрібні щорічні пересадки. Зазвичай при пересадці беруть горщик на 1-1,5 см більше, ніж коренева система. При пересадці використовують стимулятор коренеутворення для орхідей Корневін.

Якщо рослина пошкоджена, страждає від хвороб, гниле коріння обрізають, обробляють фунгіцидом для орхідей і висаджують у горщик за розміром – впритул. Така посадка допоможе орхідеї швидше відновитись. А зайвий субстрат може спричинити застої вологи. Для посадки використовуйте лише спеціальний субстрат для різних груп орхідей. Можна використовувати спеціальну кору для орхідей. Правильний ґрунт необхідний для успішного вирощування та цвітіння, він має бути дуже легким та збалансованим, наприклад, Поліський для епіфітних орхідей. Для наземних орхідей використовуйте інший субстрат.

Як поливати орхідеї в горщику? Один зі способів поливу – раз на тиждень рослину опускають разом із горщиком у місткості з водою, можна з додаванням спеціальних добрив. Потім дають воді повністю стекти й повертають горщик на піддон на постійне місце. Інший спосіб, потроху поливати рослини, уникаючи перезволоження. Слідкуйте за піддоном – прибирайте воду, що стікає. Чому орхідея «потіє» в горщику? Це на внутрішній поверхні збирається зайва волога. Це нормально. Значить – поливати вашу орхідею зараз не треба, вологість висока. Для комплексного догляду рекомендуємо придбати набір для орхідей, який включає добрива, препарат для профілактики та лікування хвороб. Чистий лист для орхідей дозволяють забезпечити рослини елементами живлення на кілька місяців і більше не морочитися з підживленням.

Вибирайте горщики для орхідей, які максимально забезпечують умови, близькі до рекомендованих для кожного виду орхідей. Але, не турбуйтеся, ці рослини є досить гнучкими до умов і можуть пристосовуватися.

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити