123123
0

Вирощування цикламена: що любить, як пересаджувати та розмножувати

Ох ця ніжність розкішних бутонів цикламена! Вона заворожує і буквально змушує звертати на себе увагу. Цикламени настільки шикарні, що далеко не кожному любителю рослин під силу утриматися від покупки найкращих сортів. Ви теж закохались в цю розкішну декоративну культуру? Тоді вирощування цикламена в домашніх умовах - напевне цікава тема для вас.

Сьогодні ви дізнаєтеся, що любить цикламен: особливості вирощування, як проходить розмноження листям та багато інших цікавих нюансів. Можете бути впевнені, що при правильному догляді ця рослина буде максимально витонченою прикрасою будь-якого інтер'єру. Тому подаруймо цикламену все наше кохання та турботу!

Як правильно посадити цикламен: підготовка

Наша мета - гарний цикламен? Вирощування у такому разі починаємо з правильного вибору насіння! Зрозуміло, ми рекомендуватимемо купувати сертифікований посадковий матеріал. Адже неякісне насіння - одна з головних причин, чому рослина хворіє, має погану декоративність або взагалі навіть не виростає.

Вибрати сорти ви можете виходячи зі своїх побажань: комусь подобається білий цикламен, хтось любить червоний цикламен, а деякі садівники віддають перевагу різнокольоровій суміші. Щодо посадки, то давайте відразу відповімо на найпоширеніші питання:

 1. У який ґрунт саджати цикламен? Оскільки ми маємо справу з рослиною, у якої слаборозвинена коренева система, то відповідно, підбираємо легкий, пухкий ґрунт. Зазвичай посадка цикламена в горщик здійснюється у субстрат на основі торфу. Можете купити універсальну ґрунтосуміш або використовувати ту ж, що й для бегоній.

 2. Чи потрібно замочувати насіння цикламена перед посадкою? Домашнє насіння бажано обробляти марганцівкою. Якщо ви підходите до справи дуже серйозно, то можна скористатися спеціальними препаратами. Наприклад, Епін, Циркон або іншими схожими засобами, які гарантують стимулюючий вплив на посадковий матеріал.

Скільки росте цикламен із насіння? Швидкість зростання залежить від сортової приналежності, але відносно багатьох інших культур - дуже повільно. Деякі насінини проростають через 4-5 тижнів, але основну масу потрібно чекати близько 1,5-2 місяців. Іноді й більше - до пів року аж! Багато вирішує технологія посадки. Визначальним чинником є умови вирощування, про які будемо говорити далі.  

Вирощування цикламена в домашніх умовах: починаємо!

Що ж, ми коротко розібрали, як підготувати до посадки насіння цикламена та який ґрунт вибрати. Тепер переходимо до практики! Виконуємо такі дії:

 1. Робимо невеликі заглиблення у ґрунті, приблизно 1-1,5 см.

 2. Обережно поливаємо водою, щоб земля була вологою.

 3. Розкладаємо посадковий матеріал у поглиблення з інтервалами 3 см.

 4. Засипаємо додатковим шаром субстрату так, щоб повністю засипалися ямки, а зверху був шар завтовшки з вказівний палець.

 5. Накриваємо горщик прозорим матеріалом: скло, пластиковий лист, поліетиленовий пакет, харчова плівка - будь-який з доступних варіантів.

Увага! При стандартній кімнатній температурі після такої посадки насіння проростатиме протягом 40-60 днів. Чи можуть з'явитися паростки раніше? Так, але малоймовірно. Чи варто панікувати, якщо минуло 2 місяці, а паростків немає? Не варто. Цілком можливо, вашому сорту цикламена потрібно більше часу.

Ура! Ми впоралися із завданням правильно посадити цикламен. Умови вирощування до сходів передбачають періодичні поливи (для підтримки помірної вологості землі) та провітрювання (зняття укриття на 20-30 хвилин 1-2 рази на день). Після сходів виділяємо такі етапи вирощування:

 1. Забираємо прозоре укриття на постійній основі.

 2. Горщик (ящик, лоток) з молодими цикламенами ставимо на максимально освітлене місце, але без постійного впливу прямих сонячних променів.

 3. Коли з'являються повноцінні листочки, виконуємо процедуру пікірування, переносячи рослини (по 2-4 шт.) в окремі ємності.

 4. Приблизно через пів року, коли цикламени підростуть, їх можна пересаджувати в індивідуальні горщики.

 5. Пройде близько півтора року і очікується перше цвітіння. Звичайно, якщо догляд буде правильним. Про це говоримо далі.

Пересадка та розмноження цикламена: різні способи

У цьому випадку пересадка = посадці бульбою. Це другий спосіб посадки рослини. Оскільки перший (насіння) ми вже детально описали. То давайте зараз розберемося, як посадити цикламен із бульби. Наприклад, якщо ви вирішили купити в інтернеті. Далі такі дії:

 1. Беремо такий горщик, щоб бульба легко входила в нього і по боках залишався простір мінімум 3 см.

 2. Ємність слід продезінфікувати зсередини і дати повністю висохнути.

 3. Заповнюємо горщик субстратом (той, що й при посадці насінням) і, попередньо трохи поливши, формуємо заглиблення під бульбу.

 4. Занурюємо посадковий матеріал так, щоб третина бульби (та, на якій є бруньки) залишалася зверху.

 5. Повноцінний полив проводимо приблизно через 3-5 днів - можна через піддон або акуратно під стінки горщика.

Як бачите, цикламен - квітка, посадка насінням якої завдає більше клопоту, ніж посадка бульбою в домашніх умовах.

Цікаво! Пересадка бульби цикламену зазвичай виконується 1 раз на 3 роки. Основна причина - нестача місця в горщику. При цьому не варто брати занадто великий горщик, оскільки особливість культури така, що цикламен краще розвивається в міру тісному просторі.

Якщо ви купили квітучу рослину, то посадка цикламена бульбою в горщик зачекає. Дайте рослині повністю відцвісти і лише тоді займайтеся пересадкою. Вирощування цикламенів в домашніх умовах - це також і їхнє розмноження. Крім стандартного насіннєвого способу, ми можемо виділити 2 основні:

Поділом бульби. Процедура проста: дістаємо бульбу, розрізаємо її на кілька частин (використовуємо гострий продезінфікований інструмент) і далі робимо так само, як при пересадці. Але врахуйте, що для розмноження підходить тільки та частина бульби, на якій є бруньки та дрібні корінчики.

Листям. Цей спосіб менш популярний, оскільки не такий ефективний і до того ж є актуальним лише для європейських видів. Потрібно відірвати листок разом із невеликим шматочком бульби, а потім поставити його в ємність із водою для проростання. Якщо вам пощастить, то через деякий час дійсно з'являться паростки, після чого слід виконати пересадку в ґрунт.

Що любить цикламен: умови вирощування

Якщо ви хочете отримати дійсно красиві цикламени, вирощування та догляд у домашніх умовах обов'язково повинні включати правильний мікроклімат, додаткові підживлення та, звичайно ж, дотримання режиму поливу. Це 3 найважливіші фактори!

Температура повітря та освітлення. Протягом теплого періоду року питання температури повітря не дуже актуальне. Цикламен комфортно почувається при стандартних +20…+25 С. Як правило, у приміщенні саме така температура. А ось у зимовий час квітку потрібно тримати в холоднішій кімнаті, де температура повітря коливається в межах +12...+16 С. Це оптимальний або навіть ідеальний варіант… У жодному разі не можна ставити рослину в безпосередній близькості до обігрівача, кондиціонера та будь-яких інших джерел тепла/холодного потоку повітря. Протяги також згубні!

Полив. Технологія вирощування цикламена каже нам наступне: по можливості використовуйте дистильовану воду. Якщо її немає, то просто дайте звичайній воді постояти, а лише потім поливайте. Не холодною, не теплою - кімнатної температури. Поливати можна лише після повного підсихання верхнього шару землі. Зрозуміло, наявність дренажу є обов'язковою! Намагайтеся уникати попадання струменя води на листову масу рослини. Під час цвітіння полив найчастіший - десь 2-3 рази на 10 днів. У решту часу - вистачить 1 разу на 10 днів.

Підживлення. Квітка цикламен, вирощування якої проходить у квартирі або в будинку, потребує періодичного підживлення. Найактуальнішим внесення добрив є під час активного зростання - це весна. Використовуємо мінеральні препарати з урахуванням азоту. Влітку і восени потроху вносимо комплексні препарати. Можна також застосовувати сечовину. Деякі садівники обирають органічне добриво на основі біогуматів, яке підвищує імунітет рослини та сприяє активності життєвих процесів цикламена.

Підсумки! Догляд та умови вирощування цикламенів досить прості, згодні? Пересадка куплених рослин займає небагато часу та сил. Хвороби та шкідники - дуже рідкісне явище. Лише за умови хронічного переливу може страждати коріння рослини або навіть гнити, але така ситуація буде повністю на совісті садівника, який перестарався з поливами. На догляд за цикламеном ви витрачатимете буквально кілька хвилин на тиждень. А за це отримаєте відмінну винагороду - привабливе цвітіння!

 

Володимир Стороженко
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити