123123
0

Цвіль у горщику: як врятувати розсаду та кімнатні квіти

Пліснява, яка з'являється у горщиках з кімнатними рослинами та контейнерами з розсадою – створює серйозні проблеми при вирощуванні. Різні види цвілі можуть з'являтися в домашніх рослинах, вражає насіння, молоді сходи, розсаду, що росте. Чому грибки цвілі проросли на землі у вазонах, звідки вона береться на здорових рослинах? У горщиках може з'являтися біла, жовта, чорна та інші цвілі. Спори розносяться вітром, летять у повітрі і, коли потрапляють у сприятливі умови,  починають активно проростати.

Цвіль виглядає як пухкий наліт на поверхні землі, насіння, стебел та листя рослин. Не переплутайте її з так званими висолами. Це білуватий або жовтуватий наліт із солей. Він виникає тому, що із субстрату або при поливі розчином добрив – солі залишаються на поверхні і висихають, утворюючи наліт.

 

Чому з'являється цвіль у вазонах?

1. Неякісний важкий ґрунт

Домашні рослини та розсада ростуть у штучних умовах, обмеженому обсязі землі, найчастіше, надлишкових поливах, високій температурі повітря. Такі умови вимагають використовувати для посадки якісні субстрати для рослин із певними характеристиками. Принести додому землю із саду, городу та тим більше з вуличної клумби – сумнівне рішення. Вона напевно вражена спорами грибків, які проростуть у теплі та вологості, заразять ґрунт і, при сильному ураженні, занапастять рослини.

Що робити?

Зніміть верхній шар ґрунту з пліснявою, і замініть його на свіжий якісний субстрат. Слідкуйте, щоб ґрунт був пухким і повітря легко надходило до коріння рослин. Ґрунт для розсади – обов'язково має бути пухким, щоб вода і повітря добре проходили крізь нього, щоб коренева система рослин отримувала доступ до них. А городня земля, як правило, набагато щільніша і не підходить для кімнатних рослин і розсади.

2. Вологість та температура повітря

Цвіль з'являється при надмірній вологості ґрунту понад 80% і повітря вище 90%. Проблеми можуть виникнути через систематичне перезволоження землі при поливах, через поганий дренаж, забиті дренажні отвори в горщику. При високій температурі повітря та поганому провітрюванні, міцелій грибів плісняви ​​починає проростати через посіяне насіння, сходи, може сильно нашкодити і дорослим рослинам.

Що робити?

Поливати рослини помірно, перевірити та прочистити дренажні отвори в горщику, виливати зайву воду з піддона. Регулярно провітрювати приміщення, щоб вологе повітря не застоювалося у місцях вирощування кімнатних рослин, але уникайте протягів.

3. Дефіцит освітленості та ультрафіолету

Сонячне проміння, ультрафіолет – працюють як природна дезінфекція для субстрату в горщиках та вазонах. Рослини, яким не вистачає світла – стають слабкими і більш уразливими до ураження цвілевими грибками.

Що робити?

У зимовий період намагайтеся розмістити квіти на добре освітленому підвіконні. Розсаді та молодим рослинам забезпечте додаткове підсвічування.

Як позбавитися від плісняви у горщиках

За перших ознак появи білого нальоту на поверхні субстрату, потрібно відразу ж вживати заходів. При невеликому ураженні буде достатньо використовувати біопрепарати від плісняви. Акуратно полийте ґрунт розчином препарату Фітоспорин, Фітодоктор та ін.

Якщо ви хочете надійно захистити кімнатні рослини та розсаду від плісняви, при ураженні пагонів рослин, сходів – рекомендуємо використовувати Фундазол та інші фунгіциди. Для профілактики цвілі в землі – обробіть ґрунт фунгіцидом заздалегідь, наприклад, Квадріс – до посадки та пересадки рослини, посіву насіння на розсаду.

Важливо: рекомендуємо купувати фірмове насіння. Вони гарантовано проходять фітосанітарний контроль. Домашнє насіння та «базарне» з пакетиків невідомого походження – обов'язково обробляйте протруйниками, наприклад, Максим, Матадор та ін.

Звичайно, боротьбу з пліснявими грибками розпочинають з заходів профілактики, які повністю запобігають появі білого пухнастого нальоту у горщиках та вазонах.

 

Домашні методи боротьби з пліснявою – ефективні та шкідливі

Найбільш ефективні та надійні засоби профілактики та лікування – спеціальні препарати. Але іноді допомагають і народні засоби. Хоча багато з них краще використовувати тільки для попередньої обробки, при серйозному зараженні – вони не допоможуть і не дадуть стабільного ефекту.

Марганцівка

Для профілактики щомісяця поливайте кімнатні рослини розчином марганцевокислого калію. Розчин має бути слабким, ніжно-рожевим, при сильнішому розведенні є ризик обпалити кореневу систему.

Активоване вугілля

Декілька таблеток активованого вугілля потрібно подрібнити, перетворити на порошок. Акуратно видаліть плісняву з поверхні землі, пошкоджені частини рослини теж приберіть. Перемішайте вугілля з невеликою частиною свіжої чистої землі. Потім засипте поверхню землі у горщику шаром активованого вугілля товщиною 1-2 мм. Вугілля адсорбує значну частину надлишкової вологи з поверхні.

Перекис водню

Розведіть 1 частину перекису водню (3%) у 10 частинах води та акуратно обприскуйте ґрунт вранці та ввечері. Намагайтеся не потрапляти на саму рослину, розчин може пошкодити зелені частини.

Яблучний оцет

У народних рецептах рекомендують використовувати яблучний оцет, приготувати розчин із 1 столової ложки оцту та 2 літрів води. На думку фахівців, цей метод досить сумнівний тому, що змінить рівень кислотності субстрату у горщиках та вазонах. А при підвищеній кислотності – більшість кімнатних рослин не нормально розвиватимуться.

Викликають сумніви і рекомендації використовувати соду, тому що розчин може змінити кислотно-лужний баланс ґрунту.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити