123123
0

Які рослини люблять мульчування тирсою

Існують різні способи мульчування, починаючи соломою і закінчуючи сухим листям. Безумовно за мульчу можна сміливо розглядати хвойну тирсу, деревну стружку і відходи листяних порід. Для мульчування яких рослин підходить тирса? Це вже інше питання, відповідь на яке сьогодні ми дамо у максимально розгорнутому вигляді. Якщо ви плануєте використовувати тирсу для мульчування ґрунту, то вам буде цікава наша стаття.

Мульчування тирсою: плюси та мінуси

Чи можна мульчувати тирсою? Звісно, так! Чи можна використовувати тирсу для мульчування всього підряд? Звичайно, ні. Адже як і кожна мульча, деревина має свої переваги і недоліки.

Плюси:

 1. Перешкоджає втраті вологи та мінімізує кількість поливів (іноді можна взагалі обійтися без поливів).

 2. Мульчування грядки тирсою виключає формування кірки, завдяки чому відсутня потреба в розпушуванні землі.

 3. В результаті мульчування тирсою практично неможливі такі процеси як вимивання ґрунту або його вивітрювання.

 4. Тирса гарантує додатковий захист від перегріву землі в сонячну погоду і навпаки - від переохолодження в холодні ночі.

 5. Мінімізується ймовірність підмерзання ґрунту, що дуже важливо для культур, що висаджуються на зиму.

 6. Мульча з тирси значно зменшує кількість бур'яну на грядці, перешкоджаючи його проростанню.

 7. Згодом тирса розкладається і збагачує ґрунт поживними речовинами - корисними для багатьох рослин.

Тирса для мульчування ґрунту часто вносяться спеціально під перекопування, але при цьому важливо враховувати ризики, які можуть виникнути. Їх не так багато, але вони вагомі.

Мінуси:

 1. Мульчування тирсою призводить до закислення ґрунту, що є негативним моментом для рослин, не здатних нормально розвиватися в кислому середовищі.

 2. Свіжа тирса має властивість "витягувати" з ґрунту азот, внаслідок чого може виникнути його дефіцит, що призводить до поганого зростання рослин.

 3. Товщину шару мульчі слід суворо контролювати, оскільки, якщо переборщити, то процеси гниття практично гарантовані.

 4. Тирса або стружка дуже привабливі для гризунів, які можуть облаштовувати свої будиночки і харчуватися рослинами, завдаючи їм шкоди.

Як бачимо, плюсів більше. Але не все так просто. Є певні умови. Наприклад, мульчування тирсою огірків може мати позитивний ефект тільки при використанні дрібної фракції. Для ягідних культур застосовувати тирсу бажано у поєднанні з азотними добривами. Важливо також враховувати той факт, що не можна використовувати тирсу, отриману з деревини, яка була покрита лаком, пофарбована або просочена різною хімією. Зазвичай тирса використовується в комплексі з компостом або мінеральними добривами, які дозволяють контролювати стан ґрунту.

Мульчування тирсою навесні чи восени - гарна ідея. А ось яка тирса краще для городу і які рослини підходять для мульчування? Давайте поговоримо докладніше.

Мульчування полуниці та суниці тирсою

Полуницю в Україні вирощують багато хто, тому вам напевно цікаво, чи можна використовувати тирсу для мульчування полуниці? Так, можна! Ми рекомендуємо застосовувати для цієї культури тирсу листяних порід. І ще важливо, щоб вони не були надто дрібними та пухкими, інакше приваблюватимуть мурах.

Тирса, що перепріла, середнього розміру - ідеальний варіант, але перед її використанням бажано внести азотні добрива, щоб зберегти необхідний для полуниці баланс поживних речовин. Хтось просто посипає ділянку золою. Зі 100% впевненістю виступаємо "за" мульчування полуниці тирсою. Відгуки садівників лише позитивні - фахівці відзначають не лише практичний, а й естетичний момент. Тирса на грядці з полуницею виглядає доречно і красиво.

Мульчування часнику тирсою

Для мульчування посадок часнику можна розглядати хвойний опад. Він зарекомендував себе з найкращого боку. Але тирса або стружка не поступаються йому за однієї умови: треба брати тирсу, що перепріла, не свіжу. Такий спосіб виграє конкуренцію у соломи та у листя.

Що примітно: мульчу з тирси не треба прибирати навесні. Вона продовжує виконувати свою функцію, зберігаючи молоді зубчики часнику від весняного холоду та втрати дорогоцінної вологи при нестачі дощів. Будьте впевнені, часник спокійно проросте через стружку або тирсу. Головне, щоб шар мульчі був не надто товстим. Буквально 2-3 см буде достатньо. Ну і звичайно ж, ви зможете заощадити час на прополюванні грядки.

Мульчування лохини тирсою

Деякі садівники, що вирощують лохину, використовують хвойний опад для мульчі, але абсолютна більшість віддає перевагу саме тирсі. Вона дозволяє створити "повітряний" шар між торфом (чорниця росте переважно на торфовищах) і зовнішнім середовищем. Знову ж таки, краще використовувати ту тирсу, яка вже перепріла, інакше є ризик, що тверда порода осяде і створюватиме додаткові труднощі для кореневої системи лохини.

Перш ніж мульчувати лохину тирсою, її необхідно рівномірно розподілити на порожній ділянці. Раз на 3-4 тижні потрібно поливати сечовиною, розведеною у воді в концентрації 1 до 10. Ви помітите, що вже на 2-й або 3-й місяць тирса почне змінювати колір, стане темнішою. Це відмінний маркер, який показує, що матеріал достатньою мірою наситився азотом. І тепер немає ризику, що мульчування лохини призведе до дефіциту азоту, а отже, культура отримає лише "позитив" від такої мульчі.

Мульчування троянд тирсою

Для прекрасних троянд ідеальним є слабокислий ґрунт, тому багато садівників з побоюванням дивляться на мульчування тирсою троянд. І зовсім дарма! Якщо взяти велику тирсу, яка пролежала рік, то вашим трояндам нічого не загрожує. Навпаки - вони отримають гарний захист та допомогу. Мульча з тирси забезпечує відмінну циркуляцію повітря, що важливо для троянд. Але наголосимо: використовуйте тільки велику фракцію. Дрібнофракційна тирса з часом злежується, і нічого хорошого з цього не виходить.

Для троянд шикарним рішенням буде тирса хвойних порід. Річ у тому, що в них містяться смоли, які навіть рекомендовані для представників цієї культури. Вони діють як антисептик та захищають кущі від поширених шкідників, які бояться характерного запаху. До того ж хвойна тирса може похвалитися менш високою щільністю при насипі, ніж тирса листяних порід. Підгортати троянди треба досить високим шаром тирси. Зрозуміло, якщо йдеться про підготовку до зими, то застосування додаткових покривних матеріалів необхідне.

Підсумки

 • Тирса з хвойних або листяних дерев підходять для багатьох культур. Особливо якщо просочити її сечовиною або азофоскою, попередньо змочити і дати перепріти. Такий варіант безпечний практично всім рослин.

 • Тирсу можна використовувати в комплексі з іншими видами мульчі. Як компаньйон підходить скошена трава. У такому разі немає потреби в особливій підготовці.

 • Крім всіх вище перерахованих рослин, тирса як мульча - хороший варіант для хвойників (молодих дерев і кущів). Це відмінне рішення для малини та всіх родинних культур. До речі, мульчування малини тирсою восени - один із найпопулярніших способів в Україні. Нарівні з часником можна мульчувати тирсою цибулю, посаджену на зиму. Можливо, для когось буде несподіванкою, але тюльпани теж віддають перевагу такій мульчі. Пробуйте, експериментуйте та пишіть свої відгуки!

Володимир Стороженко
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити