Barbie Sale
0

Як і коли знімати укриття з рослин: застрахуйте себе від помилок!

Говоримо зимі «до зустрічі» та плавно входимо у звичний садівничий ритм? Так! Сніг зійшов, температура поступово стабілізується, а це означає, що настав час займатися підготовкою саду і безпосередньо всіх рослин до нового сезону. Цим і займемося!

Восени ви напевне накривали теплолюбні культури, щоб захистити їх від зимових морозів. Тепер головне - правильно зняти укриття та уникнути помилок, здатних нашкодити рослинами. У статті ми поговоримо про загальні правила. І звичайно ж, дамо відповідь на питання, коли знімати укриття після зими, залежно від виду рослин. Якщо ви готові, ми починаємо!

Основні правила зняття укриттів навесні

Ну що, відразу ставимо питання: коли знімати укриття навесні? Головною, а може й єдиною підказкою, завжди є погода. Адже в Україні весна на весну не схожа. Тому займатися зняттям укриття можна у тому випадку, коли:

  • Коли повністю зійшов сніг.

  • Коли повністю розмерзлася земля.

  • Коли гарантовано минула загроза повторних заморозків (є сенс заглянути у прогноз погоди на найближчі тижні).

Зазвичай садівники орієнтуються на дату останніх заморозків, але наголошувати на цьому немає сенсу, оскільки в різних регіонах навіть ймовірно ця дата різна. Досвідчені фахівці рекомендують розпочинати роботи зі зняття укриттів, коли середні показники температури повітря (день/ніч) досягнуть мінімум +8…+10°C. Це не має бути разова акція. Тільки якщо температура тримається тиждень-півтора, не менше.

Не варто піддаватися спокусі надто раннього зняття укриттів, оскільки мороз може повернутися, і ваші рослини зазнають серйозного стресу в кращому разі, а в гіршому - загинуть. Так, якщо наприклад, у лютому температура піднялася до +15°C (а таке буває в Україні останніми роками), і вона тримається кілька днів, то є сенс трохи відкрити укриття, щоб рослини дихали. Але врахуйте, що швидше за все холод повернеться.

Також слід пам'ятати про таке поняття як акліматизація. Усі рослини навесні її проходять. Тому важливо не лише те, коли знімати укриття, а й як це робити. Дотримуйтесь простих правил:

  • Для зняття укриття вибирайте похмурий день, щоб мінімізувати стрес для рослин, що викликається сонячним промінням.

  • Якщо тримається виключно сонячна погода, можна протягом 2-3 днів вранці чи ввечері відкривати рослини, а в день закривати. Лише потім відкриватиме повністю.

  • Знімайте укриття дуже обережно, оскільки швидше за все молоденькі паростки вже з'явилися і вони вкрай ніжні.

  • Після зняття обов'язково видаліть все сміття біля основи рослин, щоб не допустити загнивання.

Давати рослинам дихати навесні (до повного розкриття) важливо, оскільки у протилежному випадку всередині буде надто висока вологість повітря. У комплексі з «плюсовою» температурою вона може спричинити зараження грибковими інфекціями.

Якщо вчасно не розкрити рослини, то за умовних +15°C можуть розпочатися процеси гниття. Вони незворотні, тому обов'язково слідкуйте за погодою, аналізуйте ситуацію та ухвалюйте правильне рішення. Щоб вам було легше, давайте коротко пройдемося основними типами рослин.

Зняття укриття із багаторічників

Під багаторічниками ми маємо на увазі найширший пласт рослин, для яких дуже важливо, коли знімати укриття. Ми говоримо як про зняття укриття з саджанців навесні, так і з дорослих багаторічників.

В Україні на зиму вкривають багаторічні рослини, що належать до зони морозостійкості 5 або більше. Тип укриттів може бути різний, але зазвичай це суха трава, мульча, листя тощо. Забирати їх можна поступово, як тільки розтанув сніг. Спочатку відкриваємо частково рослин, а коли стабілізувалася температура повітря до зазначених вище показників, то може усувати укриття повністю.

Садівники-початківці часто запитують, коли знімати укриття з клематисів або з лаванди? Абсолютна більшість багаторічників в умовах української весни звільняється від укриття щонайпізніше до 10-х чисел квітня. Звичайно, бувають винятки, спричинені погодною ситуацією.

Зняття укриття з хвойників

З морозостійкістю в маси хвойних рослин немає ніяких проблем. Але на зиму в Україні їх накривають через захист від сонячного світла та вологи. Ці причини треба враховувати при знятті укриття.

Наприклад, сонце - головне джерело стресу для хвойників. Знімати укриття потрібно не за один день, а поступово, щоб дати рослині звикнути до постійного та активного ультрафіолету.

Одне з найпопулярніших питань: коли знімати укриття з туї навесні? Ця культура є однією з найпопулярніших в Україні. Ви також її вирощуєте? Тоді врахуйте, що при найменшому потеплінні наприкінці зими або на початку весни необхідно хоча б частково прибрати укриття, щоб туя не запріла.

Чи є певний термін, коли знімати покривний матеріал із рослин хвойного типу? Терміну немає, але сніг має повністю зійти. Перше зняття - буквально на пару годин (вибираємо вечірній час чи день, коли сонце ховається за хмарами). І поступово час перебування хвойника без укриття збільшуємо.

Зняття укриття з декоративних кущів

Що стосується декоративних кущів, то тут актуальне питання: коли прибирати спанбонд? Ну або будь-який інший матеріал, який ви використовуєте… Деякі кущі повністю закриваються, щоб пройти зиму без пошкоджень і втрат. Навесні відкриваються планомірно.

Перевага спанбонду в тому, що за його наявності можна не займатись провітрюваннями. А от якщо ви для укриття застосовували плівку або тент, то обов'язково ранньою весною провітрюйте кущі, інакше вони задихнуться. Ми вже про це говорили.

Так от, коли знімати укриття з магнолії, з рододендрону або з гортензії навесні? Головний маркер - стабільна температура та прогріта на багнет лопати земля. Це час, коли знімати спанбонд можна безперечно. Якщо під укриттям земля повністю суха, варто забезпечити своєчасний полив - таким чином ви допоможете своїм рослинам швидше прокинутися після зимової сплячки.

Іноді заморозки можуть повернутись і в середині весни. Повністю вкривати декоративні кущі назад не треба, але сенс у частковому укритті точно є.

Зняття укриття з троянд

Троянди - окрема тема для розмови, оскільки вони дуже чутливі до перепадів температур. Непоодинокими бувають випадки, коли садівники успішно знімають укриття, але через деякий час гілки троянд темніють і рослина виглядає не найкращим чином.

Коли знімати укриття з троянд? Лише коли денна температура буде не менше +10°C, а ночі стабільно проходитимуть навіть без слабких заморозків. В цьому випадку можна сміливо провітрювати троянди та поступово їх акліматизувати. Спробуйте землю лопатою. Легко і повністю входить? Відмінно, отже, можна вже знімати укриття частково. Чому частково? Щоб, як і у випадку з хвойниками, не трапилися сонячні опіки (це часто буває причиною потемніння троянд після зняття захисту).

Отже, спочатку провітрюємо. Протягом 2-3 днів знімаємо укриття частково і залишаємо лише шар мульчі (якщо він є). Через 5 днів після першого відкриття прибираємо і мульчу.

Якщо у вас плетисті троянди, то не поспішайте відразу їх в'язати до опори. Дайте рослині відійти від стану спокою. Мине буквально тиждень, і стебла стануть набагато гнучкішими та еластичнішими. А обрізанням троянд взагалі варто займатися не раніше, ніж через 10 днів з моменту зняття укриття.

Володимир Стороженко
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити