РУССКИЙ ВОЕННЫЙ КОРАБЛЬ, ИДИ НАХУЙ!!!
Ukraine
0

Які рослини ростуть на схилі : як підібрати саджанці для ділянки з особливостями рельєфу

Які рослини ростуть на схилі – це питання часто ставлять нашим консультантам садівники, які мають на ділянці складний рельєф. Нерівна ділянка зі схилом та перепадами – чудова можливість створити неповторний сад мрії, оригінальний, особливий, виразний. Звичайно, ділянка з ухилом має свої плюси та мінуси, особливості та можливості. Особливу увагу варто приділити правильному підбору рослин для посадки на схилі та, якщо потрібно, засобам для його зміцнення.

Перш ніж вибирати рослини, ділянку потрібно підготувати до посадки. Як це зробити – залежить, в першу чергу, від особливостей схилу, наскільки він крутий або пологий, з перепадами або з однаковим нахилом. У процесі організації ділянки з ухилом найчастіше створюють кілька рівнів-терас, які укріплені підпірними стінками, роблять сходи, використовують ухил для створення штучних струмків та ін.

Особливості ділянки зі схилом – підготовка до посадки рослин

При виборі варіантів ландшафтного дизайну ділянки з нахилом, важливо врахувати його особливості. Планування ділянки з невеликим ухилом значно відрізнятиметься від планування укосу або крутого схилу. Що посадити на височині? Як укріпити крутий схил на дачі? Що посадити на укосі? Що добре росте на схилах? Щоб відповісти на ці запитання, потрібно обстежити ділянку. 

  • Визначити кут нахилу. Якщо ухил невеликий до 10°, пологий, то зміцнити та прикрасити такий схил можна буде навіть трав'янистими багаторічниками. При більш крутому ухилі – потрібно посадити на схилі кущі з потужною кореневою системою, а найчастіше провести додаткові інженерно-будівельні роботи зі зміцнення ділянки.
  • Спланувати будівельні роботи, коли вони необхідні для зміцнення схилу – створення підпірних стін, організація терас, сходів та ін.
  • Визначити особливості ґрунту – тип (суглинок, супіски та ін.), небезпека підмивання ділянки, висота ґрунтових вод та ін. Зверніть увагу, чи знаходиться ділянка у верхній частині схилу, у середині або внизу.

Щоб уникнути підтоплення і руху потоків дощової та талої води з інших верхніх ділянок можуть знадобитися спеціальні укріплення ґрунту та створення дренажу. Важливо організувати планування ділянки з ухилом так, щоб ґрунт не сповзав, не вимивався потоками води. Для ухилів 50-40° зміцнення рослинами, як правило, недостатньо. У цьому випадку використовують спеціальні геосітки і георешітки, створюють масивні підпірні стінки. І після цього вже висаджують рослини для зміцнення верхнього шару ґрунту.

Терасування ділянки – один з найпоширеніших та найзручніших способів облаштування до посадки рослин. Він найзручніший і функціональний. Цей прийом найчастіше використовується у ландшафтному дизайні. Тераса – це горизонтальний майданчик, який укріплений по краю підпірною стінкою. При значному ухилі кілька терас уступами розташовуються на ділянці. На кожному з таких уступів створюють галявини, зони відпочинку, газони, квітники та ін. Підпірні стіни роблять з «диких» каменів, зістареної цегли, на невеликих ухилах навіть з підготовлених дошок або колод. Вони стають прекрасним фоном для рослин, що стеляться, ампельних, витких та інших, пагони яких витончено спадають з верхньої тераси на нижню.

Доріжки та сходи – чудово доповнюють ділянку на схилі. Звивиста доріжка, з невеликим ухилом, яка зиґзаґами спускається з верхньої частини ділянки на нижню, у мальовничому обрамленні кущів та трав'янистих багаторічників – добре впорається з оформленням ділянки з ухилом. Широкі сходинки з однієї тераси на іншу, або просто влаштовані у схилі сходи – допомагають комфортно пересуватися ділянкою з ухилом. На сходах можна розмістити кімнатні рослини на літо та створити модні квіткові композиції з квітучих рослин у горщиках. Сходи можуть змінювати напрямок, переходити в доріжку, а потім знову в сходи, перериватися на майданчик з лавкою або перголою.

Рослини на ділянці з ухилом – як вибрати, де висаджувати

При підборі конкретної рослини для зміцнення схилів необхідно обов'язково врахувати розташування ділянки по сторонах світу.

  • На південних схилах – потрібно висаджувати рослини, які добре витримують спеку та витривалі до посухи.
  • На північних та північно-західних – тіньовитривалі та морозостійкі, які не страждатимуть від нестачі тепла та світла.
  • На ділянках, де не затримується вода – чудово почуватимуться рокарії та альпінарії, з очитками, молодилами та декоративними травами.

Врахуйте, що навіть при невеликому ухилі дощова та тала вода стікатиме з верхньої частини ділянки в нижню. Тому, у верхній частині висаджуйте посухостійкі рослини, а внизу ділянки – вологолюбні.

Якщо ви хочете посадити рослини на певній ділянці так, щоб вона візуально виглядала рівнішою, то дотримуйтесь правила: у нижній частині ділянки посадіть високі рослини, а у верхній – низькі. Наприклад, у верху посадіть ґрунтопокривні багаторічники, наприклад, видові клематиси або ґрунтопокривні троянди, в середній – кущі бузку або форзиції, а в нижній плодові або декоративні дерева, вербу Матсуда. Якщо ви хочете підкреслити красу схилу, то робіть навпаки, вгорі – високі рослини, внизу – низькорослі, ухил виглядатиме крутішим, ніж насправді.

На ділянці з невеликим схилом, не більше 8-10°, зміцнити ґрунт можна посадкою рослин з розвиненою кореневою системою. Можна посадити декоративні кущі такі як рокитник, бузина, барбарис, бузок, ялівець і навіть плодові дерева, наприклад, айву. Між великими кущами на схилі висаджуйте ґрунтопокривні багаторічники – барвінок та конвалії, плющ та живучку. Трав'янисті багаторічники скріплятимуть поверхневий шар ґрунту, утворюючи щільний живий килим, який перешкоджатиме вивітрюванню та вимиванню родючого шару.

Квітники на схилі та ділянках з перепадом висот виходять особливо красивими. Підбирайте рослини на свій смак, тільки обов’язково враховуйте умови вирощування на кожному схилі або терасі. На північно-східній терасі можна посіяти тіньовитривалий газон та бордюр з хости, гейхери, астильби. Південно-західному будуть добре рости декоративні злаки, очитки, ґрунтопокривні плющі та ін. Особливо популярні при посадці на невеликих схилах – ґрунтопокривні троянди у поєднанні з ялівцем, кизильником, лавандою та ін.

Квітник у підпірній стінці. Є рослини, яким дуже подобається рости в щілинах, вони підходять і для альпійської гірки або рокарію – флокс шиловидний, чебрець, молодило, очитки, лобелія, ясколка, іберис, чистець та ін. Ці рослини створюють мальовничі щільні куртини і добре захищають землю від вимивання.

Садівники-початківці іноді вважають ділянку на схилі проблемною, але досвідчені дизайнери знають – це чудова можливість створити сад дивовижної краси.

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

3 річний Форзиція Lynwood (контейнер 2 л) Форзиція Lynwood (контейнер 2 л)
1
Форзиція Lynwood (контейнер 2 л)
45796
немає в наявності
1
114.90грн. 97.67грн.
Субстрат Royal Mix квіти 5 л
Субстрат Royal Mix квіти 5 л
45248
закінчується
1
69.90грн.
Хоста Alvatine Taylor Хоста Alvatine Taylor
Хоста Alvatine Taylor
42456
закінчується
1
65.90грн.
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити
Підпишись на розсилку Акції, подарунки, знижки, розпродаж